Şimdi Ara

İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
375
Cevap
7
Favori
19.626
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
76 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Hüsami

çok basit maymundan evrimleştiysek şuanki maymunlar neden evrimleşmiyor

Alıntıları Göster
    her şeye saçma cevap verilen teoriye evrim deniyor zaten :)
    sayısız şey (şey diyorum çünkü en başta olanı kimse bilmiyor) tesadüfen kendiliğinden birleşip ,maymun -aslan-karınca-kuş-timsah-solucan vs.vs. olmaya karar veriyormuş ,sadece buda yetmiyor bir kısmı dişi ,bir kısmı erkek olmaya karar veriyor
    kimi yumurtlayarak ,kimi doğurarak çoğalmayı seçiyor (nereden ve nasıl anlıyorsa)

birde demezler mi ilim bilim diye :)
    ilim bilim dahi, ben söyledim doğrudur işine döndü

canlıların başlangıcını bilen yada bilebilecek bir insan var mı ?
    yok tabi

bilmediği halde şöyle oldu ,böyle oldu deniliyorsa ,buna ne denir ?
    masal tabi :)

diğer konu ise delil diye getirdikleri
    bir yerlerden tuhaf kemikler bulup ,bakın işte bu evrimin kanıtı diyorlar
    nereden biliyorlar belki o getirdikleri bozuk genli birisine aitti yada nesli tükenmiş bir canlıydı
    olamaz mı yani ?

kendi getirdikleri teorileri % 100 doğru kabul ediyorlar ama karşı teorileri asla olamaz diyorlar
    teori dediğin zaten olabilirlik demek değil mi ?
    ee öyleyse bizim dediğimiz de bir teori değil mi ?

• Glamor kullanıcısına yanıt
    Baktım kardeşim,Evrime inandığını söylemişsin,Evrim düşmanları ya hıristiyan,musevi yada bizdeki çakma müslüman uzantıları

ALLAH isteği biçimde,İsteği sayısız yöntemle yaratma gücüne sahiptir,Müslüman evrime karşı gelerek ALLAHIN yaratmasına sınır koyuyor farkında değil...
  • Geçenlerde Lionel Tiger ve Michael McGuire'in yazdığı Tanrı Beyni adındaki kitabı okumuştum.

Kitapta şöyle bir ifade geçiyor: "Tıpkı bedenin hamağa uzandığı zaman, barfikse asıldığı zamandan daha rahat olması gibi, beyin de kuşku duyduğu zamanlara kıyasla inanç duyduğu zaman daha rahattır."

Yıllardır bisiklet sporu yapan, spor salonlarında çalışan ve on yıllardır bilimsel araştırmaları takip eden biri olarak, şunu ekleyebilirim: Rekabet şartlarının getirdiği değişime ve gelişime açık olan insanlar, hamakta uzananlar değil, düzenli olarak vücutlarına yatırım yapanlardır. Bu zihnimiz için de duygularımız için de geçerli. Aslında evrimi gereği sağlıklı insan, atalarında olduğu gibi, düzenli şekilde mücadele eden, hareket eden insandır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bahadir.Gurel -- 6 Aralık 2018; 16:31:17 >
  • Senin benim bildiklerimin hepsinin yanlış olduğunu söylemen için bana senin söylediklerinin doğru olduğunu ispatlaman gerekir. Benim söylediklerimin bilimsel kanıtı var. Termodinamik yasalarından biri der ki hiç bir enerji yoktan var edilemez , var olsan hiç bir enerji yok edilemez. Yoktan enerji madde de var olur demiş sıçmış ve sıvamışsın. Madde de bir enerjidir , peki maddeyi ilk enerji var sayar isek bana bunun nasıl meydana geldiğini kanıtla. Benim kanıtım apaçık ortada.
  • C.CEMİL kullanıcısına yanıt
    Evrim bi teoridir. Başkalarıda düşünsede temelleleri 1859 da Darwin tarafından atılmış. 159 yıllık bi olay kimisi daha çok kişi inansın diye milleti kandırmak için maymun kafatasını insan iskeletine koymuştur. Kimisi ne bulduysa onu söylemiştir.

Dinlerde teoridir. İslamı ele alırsak 1400 yıllık bi teori. 1400 yıldır insanlar düşüne düşüne açık nokta bırakmamışlar. Bundada bazıları dini kötü emelleri için kullanıp çıkar sağlamışlardır. Kimisi sevap için malından mülkünden vazgeçmiştir.

Bilim adamları fizik kurallarına göre açıklıyorlar işi. Yoksa bi olur diyip sınırları kaldırdılarmı kimse ipin ucunu tutamaz. Süpermende olur ağaçta yürüryürüyen ağaç elinden su akar. Denizler ikiye ayrılır. Falan filan... Bu mucizeleri gördüklerini söyleyenler çıkarları için dini kullanan kısımdalarsa ne olacak. Buda bi teori değilmi.

Tamam bende böyle mucizeler görsem inanırım ama yok işte ...

• quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

her şeye saçma cevap verilen teoriye evrim deniyor zaten :)
    sayısız şey (şey diyorum çünkü en başta olanı kimse bilmiyor) tesadüfen kendiliğinden birleşip ,maymun -aslan-karınca-kuş-timsah-solucan vs.vs. olmaya karar veriyormuş ,sadece buda yetmiyor bir kısmı dişi ,bir kısmı erkek olmaya karar veriyor
    kimi yumurtlayarak ,kimi doğurarak çoğalmayı seçiyor (nereden ve nasıl anlıyorsa)

birde demezler mi ilim bilim diye :)
    ilim bilim dahi, ben söyledim doğrudur işine döndü

canlıların başlangıcını bilen yada bilebilecek bir insan var mı ?
    yok tabi

bilmediği halde şöyle oldu ,böyle oldu deniliyorsa ,buna ne denir ?
    masal tabi :)

diğer konu ise delil diye getirdikleri
    bir yerlerden tuhaf kemikler bulup ,bakın işte bu evrimin kanıtı diyorlar
    nereden biliyorlar belki o getirdikleri bozuk genli birisine aitti yada nesli tükenmiş bir canlıydı
    olamaz mı yani ?

kendi getirdikleri teorileri % 100 doğru kabul ediyorlar ama karşı teorileri asla olamaz diyorlar
    teori dediğin zaten olabilirlik demek değil mi ?
    ee öyleyse bizim dediğimiz de bir teori değil mi ?

Alıntıları Göster
    dediginiz teoriler eger dini kitaplarda gecen mucizeler ise, bunlara sunabileceginiz, en azindan su evrim teorisindeki fosiller, ara gecis formlari ya da genetik muhendislik calismalari kadar somut bir deliliniz var mi zira bu sekil dusunuldugu vakit yunan mitolojisi dahil bir cok dini hikayeden farki kalmiyor su anki dini argumanlarin...

• Tebrik ederim, çok güzel bir açıklama yapmışsınız. Umarım ülkemizdeki cehaletin azalmadında bu konu küçük de olsa bir katkı yapar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yorumları okudukça insanın geleceğe inancı, umutları azalıyor. Hepiniz bilgisayar kullanabilen insanlarsınız. Birazcık araştırıp inceleseniz rahatlıkla kavranabilecek 100 yıldan uzun süredir çeşitli olgularla sınanıp başarıyla çıkmış çok güçlü bir teorinin doğru olmadını iddia edebiliyor olmanız çok tuhaf.

En azından gırip aşısını neden tekrar tekrar vurunmsk zorunda olduğumuzu araştırsanız evrimin günlük hayatımızdaki etkilerini görürsünüz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İki ayak üstünde yürümeye başlama kısmı bana çok saçma geldi. İnsan o şekilde yürümüyorsa ona evrimleşip kendi kendine mutasyon geçiremez. İki ayağa geçen bir tane canlı türü örneği var mı? İki ayaklılar yani modern insan kesinlikle farklı bir insan türüdür. Bu da beni yaratılmıştır demeye itiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Evrim teorisine başka bir açı getireyim. Evrim kelimesi geçtiği an malesef öcü gibi korkuyoruz. Bu korkunun neredeyse tamamı bence okumamazlığımızdan ve direkt reddimizden. Ancak biraz mantıklı düşünürsek evrimleşme (evolution) aslında çok mantıksız değil, sadece evrim dediğimiz zaman akla gelen darwinzm mantıksız. Dünyanın yaklaşık 4,5 milyar yıl yaşında olduğunu farzedersek ve ilk yaşam belirtilerinin 3milyar yıl önceye dayandığını biliyorsak, illaki dünya üzerindeki birçok canlının mutasyon sebebiyle evrimleştiğini söyleyebiliriz.

Buradaki kritik nokta ise insanında bu evrim sürecinde geliştiği evrimleştiği. Ancak darwinin evrimleşme teorisi türlerarası geçisi de kapsar. Çoğu kişi "darwinzm-evrim" terimini kullandığı zaman maymundan gelen bir nesil gibi düşünür. Ancak burada maymunun kullanılmasının ana sebebi bu evrimleşme teorisini doğru gibi gösterme ihtiyacındandır(bence). Çünkü darwin evrim teorisi sadece maymunu kapsamaz, daha öncesini de kapsar. Yanlış hatırlamıyorsam Cosmos belgeselinde (The Universe yada evrenin ucuna yolculukta da olabilir) bu konulardan bahsediyor, izlemenizi tavsiye ederim. Bu teori tek hücreli canlının su içerisinde yaşama başlamasından, çok hücreli canlılara, oradan suda yaşayabilen bir fenotip formuna (hatta bu noktada önce görmeyen bir balıktan sonra atıyorum 300milyon yıl içinde gözü olan balığa dönüşmesi), daha sonra kara üzerinde yaşayabilen formlara, sonrasında maymun formuna oradanda en son insan yapısına kavuştuğunu iddia etmektedir.

Bu açıdan baktığımız zaman bilinen evrim teorisinin çok fazla saçmalık içerdiğide bir gerçektir. Ancak dediğim üzere evrimleşme denilen şey sadece buna işaret etmez. 10bin yıl önceki bir kedi türünün şimdikinden çok farklı olabileceğini gibi 15bin yıl önceki insan türünün de şimdikiyle aynı olduğu söylenemeyebilir. Bu farklılıklarda evrim olarak kabul edilmelidir. Bu açıdan evrim gayet mantıklı, anlaşılır bir yapıya kavuşur. Ayrıca inanç noktasında herhangi bir zararınında olmadığını düşünmekteyim.

Ha tabi sağolsun ülkemizde etkin olan ve "ilim" nedir bilmeyen din adamları, bir kitleyi yönlendiren malesef cahil kişiler böyle konularda (herhangi bir ilmi konuda) gelişmemize de engel oluyorlar.
    Efendi çıkıyor Nasa salaktır diyor oraya parayı harcamasın bana verseydi söylerdim diyor. Hayır NASA dediğin adamlar gidip orada bi canlı form bulacaklar ve diyecekler ki bakın işte darwin evrim teorisinin kanıtı. Halbuki Kutsal kitabımıza göre de uzayda canlı formlar olabilir (http://www.gizemligercekler.com/kuranda-ve-islamiyette-uzaylilar/)

Birde sağolsun böyle hocalara hiçbir zaman güzide İslamiyetimizin ilmi konularndan bahsetmiyorlar, neden çünkü işlerine gelmiyor. İnsanların bilinçlenmesi acaba böylelerin kârına mı olur ?

Dinimizde bulunan şu hikayeyi neden baz almıyor mesela bu sözde hocalar :

quote:

Abdullah İbnu Amr (ra) anlatıyor: "Resûlullah (asm), bir gün, hücrelerinden çıkıp mescide girmişti. Mescidde ise iki halka vardı. Birinde halk, Kur'ân okuyor, Allah'a dua ediyordu. Diğerindekiler ilim öğrenip ve öğretmekle meşguldü. Aleyhissalâtu vesselâm: "Her ikisi de hayır üzeredir: Şunlar Kur'ân okuyorlar, Allah'a dua ediyorlar, Allah (taleplerini) dilerse onlara verir, dilemezse vermez. Bunlar ise öğrenip, öğretiyorlar. Ben de bir muallim olarak gönderildim!" buyurdular ve ilim halkasına oturdular." (Kütüb-i Sitte)

Neden herzaman
    quote:

"Ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen ya da ilmi seven ol. Fakat sakın beşincisi olma; (bunların dışında kalırsan) helâk olursun."
    Burada dışarıda kalanlardan oluyorlar.

Edit1. Birde şu durum var malesef ülkemizde. "Ben bu teoriyi kabul etmiyorum" dediğimiz zaman basıyorlar cahil-cühela-yobaz damgasını. Herkes istediği şeye inanır arkadaşlar kimse zorlayamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi J.McNulty -- 6 Aralık 2018; 23:11:23 >

• hahaha hala harun yahya cümleleriyle “evrim çökmüştür”, “evrimin en şanlı temsilcileri bile çöktüğünü kabul etmiştir” cümle kalıpları ama dayanak sıfır. bir de cümleleri dolu dolu kelimelerle süsleyince al sana karşıt görüş. gerçek inanç meselesi değildir, hiçbir şey pıt diye yoktan var olmaz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fashionality

dediginiz teoriler eger dini kitaplarda gecen mucizeler ise, bunlara sunabileceginiz, en azindan su evrim teorisindeki fosiller, ara gecis formlari ya da genetik muhendislik calismalari kadar somut bir deliliniz var mi zira bu sekil dusunuldugu vakit yunan mitolojisi dahil bir cok dini hikayeden farki kalmiyor su anki dini argumanlarin...

Alıntıları Göster
    somut bir delil mutlaka olmalı desek o zaman ilk başta yaratıcıyı görmek isterdik
    mucize denilen konular insanları ikna amaçlıdır ,şuan mucizeyi yaşamıyorsan inanmayabilirsin bu çok normal ama içinde bulunsan bir önemi olurdu

ayrıca ara geçiş falan yok ,hepsi uydurma
    hiçbir mühendislik ,hiçbir ilim binlerce yıl öncesine insanı götüremez ,sadece şöyle olmuş olabilir diyebilir
    olabilirlik ise ,olmayabilirliği beraberinde getirir

hem geçmişte olan mucizeler size masal gibi geliyor ,hemde ateistlerin geçmişte olduğunu söylediği her şeye inanıyorsanız ,ona ben karışamam (seçim sizin)

peki siz o ara geçiş falan denen delilleri kendiniz gördünüz mü ?
    başkalarının sözüne inanacaksam seçimim yaratıcıdan yana olur

• Tamamen bilimsel verilere dayalı evrimi, hiçbir bilimsel yanı olmayan ve günümüze kadar da hala kanıtlanamamış ayetlerle çürütmeye çalışanlar var ya... cidden aklım almıyor. Umarım bir gün gerçekten bilime önem veren bir hükümet gelir de evrim teorisini müfredatın ilk sayfalarına koyar. Belki gelecek nesil daha zeki yetişir böylece.

Evrimleştiğimizi inkar edip çamurdan yaratıldığımıza inananlar şunları kendilerine niye sormuyor;

1.Madem farklı yaratıldık, neden hayvanlar gibi iki gözümüz kulağımız ağzımız burnumuz var?

2.Neden hayvanlar gibi yiyip içip mıçıyoruz?

3.Neden hayvanlar gibi sürekli kaşınıyoruz?

4.Neden hayvandaki duygular bizde de var?(Korkma, sevinme, ağlama, annelik duygusu vs.)

5.Neden hayvanlar gibi doğaya muhtacız?

Bir sorgulayın kardeşim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Assassino! -- 6 Aralık 2018; 23:38:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenbalx

Evrim bi teoridir. Başkalarıda düşünsede temelleleri 1859 da Darwin tarafından atılmış. 159 yıllık bi olay kimisi daha çok kişi inansın diye milleti kandırmak için maymun kafatasını insan iskeletine koymuştur. Kimisi ne bulduysa onu söylemiştir.

Dinlerde teoridir. İslamı ele alırsak 1400 yıllık bi teori. 1400 yıldır insanlar düşüne düşüne açık nokta bırakmamışlar. Bundada bazıları dini kötü emelleri için kullanıp çıkar sağlamışlardır. Kimisi sevap için malından mülkünden vazgeçmiştir.

Bilim adamları fizik kurallarına göre açıklıyorlar işi. Yoksa bi olur diyip sınırları kaldırdılarmı kimse ipin ucunu tutamaz. Süpermende olur ağaçta yürüryürüyen ağaç elinden su akar. Denizler ikiye ayrılır. Falan filan... Bu mucizeleri gördüklerini söyleyenler çıkarları için dini kullanan kısımdalarsa ne olacak. Buda bi teori değilmi.

Tamam bende böyle mucizeler görsem inanırım ama yok işte ...
    diğer arkadaşa söylediğim gibi, mucizeler sizin yaşadığınız zamanda anlam taşır ,içinde değilsen inanmaya bilirsin

bir insan kutsal kitapları alır okur ,kendince doğru görürse kabul eder ,görmezse kabul etmez
    bu konuda herkes özgürdür

1400 yıl öncesini çok uzun bir zaman dilimi gibi görüp ,milyar yıllar önce ,milyon yıllar önce kesin şunlar oldu demek biraz abes olmuyor mu ?

birileri çıkıp 4-5 milyar yıl önce ,7 milyon yıl önce şöyle oldu dediği zaman kim diyebilir ,hayır öyle olmadı şöyle oldu ?
    bilinmesi imkansız olan bir şeyi bilmek ,üfürükçülükten farksızdır

• adamlara bak virüs ve bakterilerin bağışıklık kazanmasına evrim diyor. ulan sende düzgün beslen bağışıklığını kuvvetlendir, sende hasta olma. Ara formlar nerde bu fosilllerde niye hiç ara form yok ...

• quote:

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

somut bir delil mutlaka olmalı desek o zaman ilk başta yaratıcıyı görmek isterdik
    mucize denilen konular insanları ikna amaçlıdır ,şuan mucizeyi yaşamıyorsan inanmayabilirsin bu çok normal ama içinde bulunsan bir önemi olurdu

ayrıca ara geçiş falan yok ,hepsi uydurma
    hiçbir mühendislik ,hiçbir ilim binlerce yıl öncesine insanı götüremez ,sadece şöyle olmuş olabilir diyebilir
    olabilirlik ise ,olmayabilirliği beraberinde getirir

hem geçmişte olan mucizeler size masal gibi geliyor ,hemde ateistlerin geçmişte olduğunu söylediği her şeye inanıyorsanız ,ona ben karışamam (seçim sizin)

peki siz o ara geçiş falan denen delilleri kendiniz gördünüz mü ?
    başkalarının sözüne inanacaksam seçimim yaratıcıdan yana olur

Alıntıları Göster
    ara gecis formlarini canli gorme sansini elbette yok, adi ustunde "gecis" formlari fakat mikro anlamda gerceklesen bakteriler gibi tek hucreli canlilarda gerceklesen evrim olayina surekli sahit oluyoruz (mutasyon gecirip ilaclara karsi daha direncli bakteriler mesela) ya da canlilari gunumuz teknolojisi altinda daha detayli inceleme ve karsilastirma sansimiz var yani burada bahsettigimiz somut delillere dayanan, curutulebilir ama mantikli aciklamalarla insanlari ikna etmeye ya da kendini kanitlamaya calisan bir teori... diger yandan karsilastirdiginiz ya da sizi, pozitif anlamda destekleyici delillere nazaran surekli karsit gorusleri aramaya iten, daha bastan kabullenmemeniz uzerine sartlandiran yapi ise inanc yani din...
    simdi bir taraf daha tam olarak hicbirseyi bilmedigini ve sunulan butun tezlerin, somut deliller ya da daha mantikli aciklamalar esliginde curutulebilecegini fakat su an icin en mantikli aciklamanin bu oldugunu soyluyor fakat diger taraf, herseyi bildigini ve bunlarin kanitinin ise mucizeler, mitler ve cesitli hikayeler oldugunu soyluyor...
    ben kimsenin soyledigi seye kosulsuz sartsiz inanmiyorum, sadece arastiriyorum, yani yeni seyler ogrenmeye cabaliyorum... dolayisiyla "ateistlerin gecmiste oldugunu soyledigi her seye inaniyorsunuz" cumlesi bu baglamda cok sacma bir arguman olarak kaliyor...
    kutsal kitapta yazan o sozlerin yaraticidan geldigine nasil inaniyorsun? peygamber soyluyor... peygamberin peygamber olduguna nasil inaniyorsun? cunku kutsal kitapta bu sekilde yaziyor... yaratici bizzat onunla konusmus... mucizeler var... sen gordun mu? hayir... peki bu mucizelerin akla, mantiga uyan bir aciklamasi var mi? yok... zaten mantigin da genellikle dinde yeri yok... iste inanc yani din ile bilim arasindaki fark budur... bilimadamlarina kimse kosulsuz sartsiz inanmiyor ve evrim teorisi yuzde yuz dogru bir teori degil fakat su an canlilardaki degisimi en iyi aciklayan teori bu ve ilerde belki daha iyi bir teoriyle curutulecek... bir taraf daha hicbirsey bilmedigini ve daha cok arastirilmasi gerektigini ama diger taraf her seyi bildigini ve kosulsuz sartsiz kabul edilmesi gerektigini soyluyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fashionality -- 7 Aralık 2018; 0:5:29 >

• ATEİST'İN YOBAZI DİNCİ'NİN YOBAZINDAN DAHA TEHLİKELİDİR ,KÖKTEN RADİKALCİ'DİR BAĞNAZDIR ÖNÜNE NE SUNARSAN'SUN KAFASININ DİKİNE GİDER ,ADAM DİYOR YARATICIYA İNANMIYORUM DİNLEREDE İNANMIYORUM AMA ALLAH HERŞEYE GÜCÜ YETİYORSA NEDEN ŞUNU YAPTI SINAVA TABİ TUTTU O KADAR SAVAŞ VAR YOKSULLUK ADALET YOK FELAN ,KAFAYA BAK TAM TROL ,ULAN SEN ZATEN RED EDİYORSUN NEDEN ÇIRPINIYORSUN BU KADAR

EVRİM YOK DİYENLERDE AYRI BİR GEYİK MALZEMESİ ,ÜLKEMİZ İNANÇ KONUSUNDA MÜSLÜMAN KESİM OLDUĞU İÇİN KURANDA EVRİME BİR ÇOK İŞARET VAR AÇIP OKUDUNMU, HİÇ KURAN OKUMAMIŞ BİR KİTLE GELMİŞ EGOSUNDAN KİBİRİNDEN HERKESE ATAR GİDER EDİP MİLLETİ ÇOMAR APTAL YERİNE KOYMALARI YOKMU İŞTE BUNLAR YÜZÜNDEN BU HAL ALINIYOR..

KURANDA'İNSANIN ÜZERİNDEN UZUNCA BİR ZAMAN GEÇMEDİMİ DER: ADEM'DEN ÖNCE BAŞKA ADEM OĞULLARI VAR DER,AYETTE DERKİ :GEZİN YER YÜZÜNÜ DOLAŞIN YARATILIŞA NASIL BAŞLANDI BİR BAKIN DER..HABERİN VARMI EH EGOLU SABAH AKŞAM PC BAŞINDAN DURAN GENÇ KARDEŞİM..BİR SÜMERLİLER BİR ANUNNAKİLER BELGESELİ İZLEYİP BURDA AHMAK KESMEK ÇOK KOLAY DEĞİLMİ ..

ADEM'ADEM OLMADAN YANİ İNSAN FORMUNA ULAŞMADAN UZUNCA BİR SÜRE GEÇTİ NE ZAMAN AKLI BAŞINDA KENDİ KARARINI VEREN ÖZGÜR İRADELİ KİŞİLİĞE BÜRÜNDÜ YANLIŞI DOĞRUYU ANLAYACAK KIVAMA GELDİ SONRA SINAVA TABİ TUTULDU, HOMO SAPISEN'SAPIENS'İŞTE MODERN İNSAN,SINAV BURDA BAŞLADI, EVRİME KARŞI ÇIKANDA ASLINDA VATİKANDIR VE ATEİSTLİĞE İLK YAYAN'DA VATİKAN'DIR BUNLAR TALMUTÇUDUR,KABALACIDIR,DARWİN ZATEN DİN ADAMI OLMA YOLUNDA İDİ FARAZİ YAHUDİSİYDİ ,DARWİN EVRİMİ BULMAMIŞTIR,DARWİN EVRİME BİR MEKANIZMA SUNMUŞTUR,HADİ DARWİNİ AT EEEE EVRİM DURUYOR,YANİ TEKAMÜL EVRENDE VE YAŞADIĞIMIZ DÜNYADA HALEN GÖREVDE..

ZATEN HERKESİN ÖLENE KADAR VAKTİ VAR ÖNÜNE SEÇİM SUNULMUŞ İSTER İNAN İSTER İNANMA ...AH BE ÇOK KONUŞULACAK ŞEY VARDA YOBAZLAR YAZMASIN KANSER EDİYORLAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MERNEPTAH -- 7 Aralık 2018; 0:22:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TEREROKA

Yorumları okudukça insanın geleceğe inancı, umutları azalıyor. Hepiniz bilgisayar kullanabilen insanlarsınız. Birazcık araştırıp inceleseniz rahatlıkla kavranabilecek 100 yıldan uzun süredir çeşitli olgularla sınanıp başarıyla çıkmış çok güçlü bir teorinin doğru olmadını iddia edebiliyor olmanız çok tuhaf.

En azından gırip aşısını neden tekrar tekrar vurunmsk zorunda olduğumuzu araştırsanız evrimin günlük hayatımızdaki etkilerini görürsünüz.
    100 yıldan uzun süre sınanıp başarıyla çıkmış demek oldukça iddialı kelime, örnek istesem uzar gider.

Neyle sınandı bu? Bakteri?...

Bu sevgili evrimağacının " son 60 yılda sayısız laboratuarda abiyogenez deneyi başarıyla yapıldı" demesiyle aynı şey.

Yahu asıl tuhaflık böyle bakmakta!

Teori kendini bakeri boyutundan kurtarmak zorunda!

Yoksa uzaaar gider bu tartışma....

• Fashionality kullanıcısına yanıt
    inanç sistemi inanmaya dayalıdır ,sen okumuş ve inanmamışsan niye inanmıyorsun diye zorlayamayız ama daha tuhaf olan evrim konularına inanıyorsan o da senin bileceğin bir iş

dünyada bir değişim olmadığını hiç kimse söyleyemez (sizin bahsettiğiniz evrim ile bu ayrı bir konu) ancak her şeyde değişim olabiliyor diye ,taa canlıların ilk oluşumunu evrime bağlayamayız ,çünkü o zamanda yaşananları bilebilmek mümkün değil

üstelik bilim her zaman en doğrusunu bulup göstermez ,misal zamanın bilim adamları atom parçalanamaz demiş ve herkes kabul etmiş ,ancak sonrasında parçalanmış ve hiç kimse parçalanamaz diyenlerden hesap sormamış (kesin parçalanamaz diyerek insanları kandırdıkları için hesap sorulmalı)

peki şimdi yaratıcı yok ,her şey evrim ile oluştu diyen bu bilim adamlarına inanıp ,öldüğünde var olduğunu görürsen bunlardan hesap soracak mısın ?
    bu iş var mı yok mu şeklinde kumara dökecek bir konu değil ,bugün kaybettim ileride kazanırım diyemiyorsun

ya yaratıcıya inanırsın yada evrimcilere ama dediğim gibi her şeyden önemli bir konu olduğu için mutlaka kutsal kitaplar gereği kadar okunmalı ,araştırılmalı ,sağdan soldan duyduğuna göre hareket edilmemeli

şahsen ben A şahıs şöyle söylemiş ,B şahıs şöyle söylemiş laflarına hiç bakmam
    evrim teorisi bana mantıklı gelse oraya yönelirim ama şu şartlarda mümkün değil ,çünkü ikisini de çok araştırdım ve hala araştırıyorum

insanlar çok yalan söyler ,ben kutsal kitapta yazılanları yaratıcının sözleri olarak görüyorum ,siz diğer insanların söylediğini daha doğru görüp ona inana bilirsiniz

ama bana birileri milyarlarca yıl önce olup bitenleri ,bilmesi mümkün olmadığı halde bildiğini söylüyorsa ,asla ona inanmam
    insanoğlunun bileceği konular çok sınırlıdır ama her zaman çok bildiğini zanneder

• quote:

Orijinalden alıntı: J.McNulty

Evrim teorisine başka bir açı getireyim. Evrim kelimesi geçtiği an malesef öcü gibi korkuyoruz. Bu korkunun neredeyse tamamı bence okumamazlığımızdan ve direkt reddimizden. Ancak biraz mantıklı düşünürsek evrimleşme (evolution) aslında çok mantıksız değil, sadece evrim dediğimiz zaman akla gelen darwinzm mantıksız. Dünyanın yaklaşık 4,5 milyar yıl yaşında olduğunu farzedersek ve ilk yaşam belirtilerinin 3milyar yıl önceye dayandığını biliyorsak, illaki dünya üzerindeki birçok canlının mutasyon sebebiyle evrimleştiğini söyleyebiliriz.

Buradaki kritik nokta ise insanında bu evrim sürecinde geliştiği evrimleştiği. Ancak darwinin evrimleşme teorisi türlerarası geçisi de kapsar. Çoğu kişi "darwinzm-evrim" terimini kullandığı zaman maymundan gelen bir nesil gibi düşünür. Ancak burada maymunun kullanılmasının ana sebebi bu evrimleşme teorisini doğru gibi gösterme ihtiyacındandır(bence). Çünkü darwin evrim teorisi sadece maymunu kapsamaz, daha öncesini de kapsar. Yanlış hatırlamıyorsam Cosmos belgeselinde (The Universe yada evrenin ucuna yolculukta da olabilir) bu konulardan bahsediyor, izlemenizi tavsiye ederim. Bu teori tek hücreli canlının su içerisinde yaşama başlamasından, çok hücreli canlılara, oradan suda yaşayabilen bir fenotip formuna (hatta bu noktada önce görmeyen bir balıktan sonra atıyorum 300milyon yıl içinde gözü olan balığa dönüşmesi), daha sonra kara üzerinde yaşayabilen formlara, sonrasında maymun formuna oradanda en son insan yapısına kavuştuğunu iddia etmektedir.

Bu açıdan baktığımız zaman bilinen evrim teorisinin çok fazla saçmalık içerdiğide bir gerçektir. Ancak dediğim üzere evrimleşme denilen şey sadece buna işaret etmez. 10bin yıl önceki bir kedi türünün şimdikinden çok farklı olabileceğini gibi 15bin yıl önceki insan türünün de şimdikiyle aynı olduğu söylenemeyebilir. Bu farklılıklarda evrim olarak kabul edilmelidir. Bu açıdan evrim gayet mantıklı, anlaşılır bir yapıya kavuşur. Ayrıca inanç noktasında herhangi bir zararınında olmadığını düşünmekteyim.

Ha tabi sağolsun ülkemizde etkin olan ve "ilim" nedir bilmeyen din adamları, bir kitleyi yönlendiren malesef cahil kişiler böyle konularda (herhangi bir ilmi konuda) gelişmemize de engel oluyorlar.
    Efendi çıkıyor Nasa salaktır diyor oraya parayı harcamasın bana verseydi söylerdim diyor. Hayır NASA dediğin adamlar gidip orada bi canlı form bulacaklar ve diyecekler ki bakın işte darwin evrim teorisinin kanıtı. Halbuki Kutsal kitabımıza göre de uzayda canlı formlar olabilir (http://www.gizemligercekler.com/kuranda-ve-islamiyette-uzaylilar/)

Birde sağolsun böyle hocalara hiçbir zaman güzide İslamiyetimizin ilmi konularndan bahsetmiyorlar, neden çünkü işlerine gelmiyor. İnsanların bilinçlenmesi acaba böylelerin kârına mı olur ?

Dinimizde bulunan şu hikayeyi neden baz almıyor mesela bu sözde hocalar :

quote:

Abdullah İbnu Amr (ra) anlatıyor: "Resûlullah (asm), bir gün, hücrelerinden çıkıp mescide girmişti. Mescidde ise iki halka vardı. Birinde halk, Kur'ân okuyor, Allah'a dua ediyordu. Diğerindekiler ilim öğrenip ve öğretmekle meşguldü. Aleyhissalâtu vesselâm: "Her ikisi de hayır üzeredir: Şunlar Kur'ân okuyorlar, Allah'a dua ediyorlar, Allah (taleplerini) dilerse onlara verir, dilemezse vermez. Bunlar ise öğrenip, öğretiyorlar. Ben de bir muallim olarak gönderildim!" buyurdular ve ilim halkasına oturdular." (Kütüb-i Sitte)

Neden herzaman
    quote:

"Ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen ya da ilmi seven ol. Fakat sakın beşincisi olma; (bunların dışında kalırsan) helâk olursun."
    Burada dışarıda kalanlardan oluyorlar.

Edit1. Birde şu durum var malesef ülkemizde. "Ben bu teoriyi kabul etmiyorum" dediğimiz zaman basıyorlar cahil-cühela-yobaz damgasını. Herkes istediği şeye inanır arkadaşlar kimse zorlayamaz.
    Doğru tespitler.

Ancak bunlar bizim ülkemize özgüde değil sadece.

Evrime karşı olunca yobaz, savununca din düşmanı olacaksın diye birşey olmamalı.

Yukarda dediğiniz gibi bunu yapan her iki taraf ve ince ince işliyorlar...

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.