Şimdi Ara

İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı? (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
375
Cevap
7
Favori
19.625
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
76 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

aynısını ben senin için söylüyorum da ne fark ediyor ?

bu arada söyleyeceğinizi kişilere direk söyleyin ,öyle millete hakaret edip ,ortaya yazmış gibi yapmayın hiç değilse
    merak etmeyin hayat dediğin o kadar uzun sürmüyor ,öldüğümüzde hepimiz göreceğiz

ya birde af edersin de sen kimsin ,ilah falan mı yada bu delilleri bulan sen misin ?
    sen bir şey söylüyorsan mutlak doğru mu oluyor yani ?

Alıntıları Göster
    Ben bilimin içinden gelen biriyim, bu konuda yetkinliğim var. Senin ise hiçbir şeyin yok. Dolayısıyla senin ne dediğinin pek de bir önemi yok.

• Canınızı sıkmayın bunlara da bir şeyi öğretmeye, kanıtlamaya çalışlayın canı isteyen bilgiye kolayca ulaşabilir. Arkeolojik bulgular bile dinler tarihiniyalanladı yani dinler sadece bilimin bir iki değil çok sayıda branşıyla mücadele etmek zorunda ve deliller göz ardı edilir cinsten değil.

Alın Göbeklitepe örneğin insanlık tarihini 14 bin sene öncesine taşıdı oysa İbrahim kökenli dinler insanlığa 6 bin değme geçmiş biçer.

21. yüzyılda bu ortadoğu dinlerinin koku kazınacak, nasıl ki çok tanrılı dinler tek tanrılı dinlere evrildi tek tanrılı dinler de tanrısız dinlere dönüşecek. Gelişmiş ülkelerin her türlü trendi ren geç bir asır sonra üçüncü dünya ülkelerine de yayılıyor sanatçıların, Hollywood yıldızlarının, bilim adamlarının, iş adamlarının inançlarına bakın herşey gibi inançlar da modadır.

Uçan peygamberlerin dönemi iletişim çağı ile geçti, 90'li yıllarda henüz internet yokken her su gazetelerde saçma sapan kıyamet alâmeti haberleri çıkardı genç nesil bilmez. Sakallı çocuk doğdu kıyamet alâmeti, deprem oldu kıyamet nereye kayboldu bu zihniyet? Youtube gençliği yemez böyle saçmalıkları göster inanayım der, gösteremezsin.

Dinlerin özellikle Müslümanların sayısının arttığı tamamen palavra diyanet kendi araştırmasında imam hatiplilerin bile yoğun şekilde deizme kaydığını açıkladı. Her doğanın kimliğine müslüman yazıp sünnet edip zorla Fatiha ezberletince Müslüman olmuyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• biz nereden geliyoruz peki ?
    bakıyorum bilim dışında ayrıca uhrevi yeteneklerinde var galiba

bence de senin dediklerinin pek bir önemi yok
  • kusura bakma ama hakaret edenlerle fazla muhatap olmuyorum
    ahirette görüşürüz ,bakalım o zamanda bu kadar cesur olabilecek misin ?
  • "bu yağmurları kim yağdırıyor, ortada bir eser varsa yaradan da vardır, bu düzen kendi başına mı oldu, karşıki dağları kim yarattı, biz maymundan geliyorsak maymunu kim yarattı, şimdiki maymunlar neden insan olmuyor" sonuncusu joker.

Dinci hezeyanları, bunlarla tartışma yaptıklarını sanıyorlar.

• quote:

daha öncesi yok işte ,bir defa ölüyorsun ve geriye dönüş yok
    burada bana kızmanın bir faydası yok ,gittiğinizde oradakilere derdinizi anlatırsınız
    ama ben evrimciyim dediğin zaman muaf olmuyorsun yalnız

dünyada atıp tutmak kolay ,nasılsa bunları söylediniz diye size kimse hesap sormuyor

oh ne ala ,dünyada önüne gelene efelen ,çal çırp ,faili meçhul cinayet işle ,milletin hakkını ye ,zalimlik yap ,yaratıcıyı ve peygamberiyle dalga geç ,sonra ölüp kurtul

asıl ahiret yoksa yaşamanın anlamı bile olmaz
    siz önünüze gelene dinci falan diyorsunuz ama dini inançlar olmasa ,o zaman görürüz dünyanın halini

Alıntıları Göster
    Japonlar iskandanivya danimarka falan hep dinle ayakta kalıyor zaten. Kendi doğrularınızı inançlarınızı başka insanlara kesin bu doğrudur diye empoze etmeyiniz.ölümü yaşamadan ölmüş gibi davranmayın. Belkide diğer taraf olmayacak, yaratıcının insanoğluyla oynadığı bir oyun olacak bu hayat. O yüzden her ihtimalin olabileceğine inanın bence.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

daha öncesi yok işte ,bir defa ölüyorsun ve geriye dönüş yok
    burada bana kızmanın bir faydası yok ,gittiğinizde oradakilere derdinizi anlatırsınız
    ama ben evrimciyim dediğin zaman muaf olmuyorsun yalnız

dünyada atıp tutmak kolay ,nasılsa bunları söylediniz diye size kimse hesap sormuyor

oh ne ala ,dünyada önüne gelene efelen ,çal çırp ,faili meçhul cinayet işle ,milletin hakkını ye ,zalimlik yap ,yaratıcıyı ve peygamberiyle dalga geç ,sonra ölüp kurtul

asıl ahiret yoksa yaşamanın anlamı bile olmaz
    siz önünüze gelene dinci falan diyorsunuz ama dini inançlar olmasa ,o zaman görürüz dünyanın halini

Alıntıları Göster
    Japonlar iskandanivya danimarka falan hep dinle ayakta kalıyor zaten. Kendi doğrularınızı inançlarınızı başka insanlara kesin bu doğrudur diye empoze etmeyiniz.ölümü yaşamadan ölmüş gibi davranmayın. Belkide diğer taraf olmayacak, yaratıcının insanoğluyla oynadığı bir oyun olacak bu hayat. O yüzden her ihtimalin olabileceğine inanın bence.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Herkes evrim evrim diyor ama hiç Darwin kitabında evrim anlamı içeren bir kelime kullanmış mı baktınız mı?
    Charles Darwin kitabının ilk satırlarında bahsi geçen olaya 'transformation' yazmıştır. Bu kelimenin Türkçe karşılığı dönüşüm/değişim/geçiş anlamını taşıyor. Bu da birnevi tırtılın kelebek olmasına kadarki süreçtir.
    Kaldı ki Darwin bir mason locası üyesiydi. Locaya alım için tanrı inanışını benimsemek gerekir. Zaten darwin agnostik olduğunu kendisi de ifade etmiştir.
    Hiçbir dine mensup olmayan birisi olarak bunu samimiyetimle söylüyorum bilimi kullanarak Allah'ın varlığını reddetme şansınız yoktur.
    Çünkü islam dininde Allah'ın eşi ve benzerinin olmadığını,kudretinin ölçülemez bir varlık olduğu açıkça belirtilir.
    Bu bilgiye göre düşünürsek, Allah'ın yarattığı çerçeve içerisindeki biz canlıların Allah'ın varlığını/yokluğunu kanıtlama lüksümüz imkansızdır.
    Ekleme: Çoğu kişi tasavvufi tarikatlerin garip adetlerine bakarak islamı ayıklamaya çalışıyor.Tasavvuf ideolojisi dolaylı yoldan kula kulluk etmektir. Bu konuda kuranda ayetler bile vardır. Çağdaş oluyorum ayağına kimsenin ekmeğine yağ sürmeyin gözünüzü seveyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-64CA9DA0E -- 7 Aralık 2018; 2:20:4 >

• savkar kullanıcısına yanıt
    ya kardeşim kusura bakmayın ama yazdıklarınızdan hemen anlaşılıyor hiç kutsal kitap okumadığınız
    kim diyor din ile ayakta kalındığını ,nerede hangi ayette yazıyor ?

dediğimi dahi anlamadığınız belli oluyor

bir defa ölüyorsun ve kusura bakmayın ben yanlış yapmışım deme şansınız yok

bana ne ya empoze den falan ,isteyen istediğine inansın
    sanki ben söyledim diye koşarak dine mi geleceksiniz ?

yaratıcının insanoğluyla oynadığı bir oyun mu olacak bu hayat ,yok artık :)

neyse bu konuda daha fazla yazmayacağım ,çünkü faydası olmayacağını zaten kutsal kitap söylüyor
  • Devir degisti. Evrim teorisini curutmeye calisanlar artik hapse giriyor. Zamaninda Adnan Oktar az kitap yazmadi evrim teorisini curutmek icin. Dikkatli olun derim, sakayla karisik ortaya atiyim kaciyim evrim karsitlari.
  • quote:

bakın aslında bana söyledikleriniz hepsini aslında kendiniz yapıyorsunuz
    çünkü dini yalan olarak kabul etmişsiniz ve size ne söylense kabul etmeyeceksiniz ,çünkü şartlanmışsınız

bilim daha iyisini bulana kadar olan bir şey ise ,o zaman onların olsun öyle bilim mi olurmuş
    o zaman kafandan bir şeyler kurgula ve bilim de

tam tersi olarak bence siz dini ,kendi kitaplarından hiç okumamış olmalısınız ,yoksa aynı sözleri tekrarlayıp durmazdınız
    yani bir din varsa ,o dini tebliğ için peygamber olmayacaksa kim olacak ?

sınav denilmişse size her şey açık seçik nasıl gösterilsin ?
    yani siz şöyle istiyorsunuz ,madem bir sınav var o zaman soruları verin bizde sınıfı geçelim

kusura bakmayın ama evrimcilerin gösterdiği kanıt falan yok ,sadece birkaç kemik getirip bakın işte bunlar evrimin delilleri diyorlar

yanlış anlaşılmasın ben kimseyi dine inanması için falan uğraşmıyorum ,yaratıcı herkese akıl da vermiş ,zaman da
    isteyen istediğine inanır ama siz dine inanmışsınız o nedenle evrim konusuna kendinizi kapatmışsınız deyip ,kendinizi doğru bizi yanlış buluyorsanız
    hiç kusura bakmayın ,sizde olduğu kadar bizde de akıl fikir var

neyse zaten bu konuları ne kadar konuşursan konuş ,kimse bildiğinden şaşmıyor
    o nedenle daha fazla cevap vermeyeceğim ,zaten aynı yerde sayıp duruyoruz :)
    kafandan bisey kurgulayip bilim olarak sunmak aslinda cok yanlis bir tanimlama degil zira ilk once "kafandan bisey bulma" olayi ile baslar hersey, sonrasinda mantikli bir aciklaman olur ve sonrasinda o aciklamayi guclendirecek somut deliller ararsin ve aksi iddia edilip, dogru kabul edilene kadar, senin buldugun fikir kabul gorur... yani bilim bir sey kesfeder fakat onun yuzde yuz dogru oldugunu soylemez zira su anki teknolojiyle uzayin zerre miktarda kismini kesfedip "butun evren bundan ibaret"demek gibi birsey olur...

dini yalan olarak kabul etmeye sartlanmadim, acikcasi yillar evvel cok dindar bir insandim, ailem ve akrabalarimin cok buyuk bir bolumu gayet muhafazakar bir yapidadir, dolayisiyla beni farkli dusunmeye itebilecek sebepler arasinda cevre faktoru ya da aileden gelen bir sartlanma duygusu icerisinde degilim. kutsal sayilan kitaplarin disinda mitolojik ve antik caglarda yazilmis eserlerin de buyuk bir kismini okudum. hicbir zaman bir dusunceye tek tarafli bakan yazilar okumadim ya da bu tip, sadece kendi dusuncemi destekler sekilde kaynaklar dogrultusunda kararlar vermedim, zit gorusler her zaman daha destekleyici nitelikte oldular...

bir insanin tanri ile konusmasi fikri bana cok mantikli gelmedi, mantikli bulanlar ve buna inananlar olabilir, onlarin kendi gorusu...
    madem yaratici gelecegi biliyor neden sinav var? ya da cehennem nedden var? yarattigi insanin suc isleyip sonsuza kadar cehennemde yanacagini bilen bir tanri neden o insani yaratti? bebekler oluyor ve cennete gidiyor, peki o zaman biz neden bu dunyanin yukunu cekiyoruz? yani sinav falan oldugunu dusunmuyorum... en buyuk sinav kendi vicdanimiza karsi verdigimiz sinav...

ayrica evrimin kanitlari sadece bir kac kemik degil fakat sizin gibi dusunen birinin bu sekil karsi argumanlarla gelmesini normal buluyorum...

akilli tasarim, yaratici, resimi yapan ressam gibi bir cok tanimlama ve karsi tez var... buyrun size akilli tasarim

• Fashionality kullanıcısına yanıt
    artık cevap vermeyeceğim dedim ama bu mesajım cevap sayılmaz herhalde :)

hocam ben daha fazla yazmak istemiyorum ama çok seviyeli şekilde hitap ettiğiniz için teşekkür etmek için bu mesajı yazdım
    dediğim gibi isteyen istediğine inanmakta özgürdür ,ben farklı düşünüyorum ,siz daha farklı

seviyeli cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim
    iyi geceler
  • quote:

artık cevap vermeyeceğim dedim ama bu mesajım cevap sayılmaz herhalde :)

hocam ben daha fazla yazmak istemiyorum ama çok seviyeli şekilde hitap ettiğiniz için teşekkür etmek için bu mesajı yazdım
    dediğim gibi isteyen istediğine inanmakta özgürdür ,ben farklı düşünüyorum ,siz daha farklı

seviyeli cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim
    iyi geceler
    rica ederim ve ayni sekilde ben de tesekkur ederim. iyi geceler
  • Yabancı istihbarata casusluk edip, para için ruhunu satan çetevari örgüt değil miydi Adnan Oktar? Bahsettiğin darwinizm kitaplarının Amerika'da bir kiliseden getirilip tercüme edildiğini bilmediğini varsayıyorum. Adamlar siyasi,polis yapılanma çabasındaydı. Sen kimseye zarar vermiyorsan,çizgin belliyse kimse sana karışmaz sıkma canını.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kankam1030

Edit:Geçmişte yaşamış ve bugün soyu tükenmiş olan pek çok farklı maymun türü vardır. Bunların bazılarının kafatası veya iskelet yapısı kısmen insanlara benzerlik göstermektedir.
    Ama bu benzerlikler bu canlıların insanlarla bir ilgisi olduğu anlamına gelmez. Evrimciler ise, bu soyu tükenmiş canlılara ait kafataslarını, teorilerinin gerektirdiği gibi art arda dizerek bir tür 'maymundan insana giden merdiven' oluşturma çabasındadırlar. Ancak bu konudaki araştırmalar derinleştikçe, ortada böyle bir merdiven bulunmadığı, sadece farklı dönemlerde farklı maymun türlerinin yaşadığı anlaşılıyor. Bunun sonucunda ise insanın arkasında hiç bir evrim süreci bulunmadan yeryüzünde bir anda ortaya çıktığı, yani yaratıldığı ortaya çıkıyor."

Evrimciler Sahelanthropus tchadensis fosilinin ortaya çıkarılmasıyla zaten zor ayakta tuttukları soy ağacının artık yıkıldığını, kayıp halka fikrinin de bir efsaneden ibaret olduğunu itiraf etmek zorunda kalmışlardır.

Ünlü Nature dergisinin editörü ve paleontolog Henry Gee The Guardian gazetesinde yayınlanan makalesinde bu konuda şunları yazmıştır:

"Sonuç ne olursa olsun, bu kafatası, bir kez daha ve kesin olarak göstermiştir ki, eskiden beri kabul edilen (insanla maymun arasındaki) "kayıp halka" düşüncesi saçmadır... Şu an çok açık olarak görülmelidir ki, zaten her zaman için son derece sallantılı olan kayıp halka düşüncesi, artık tamamen geçerliliğini yitirmiştir."

Bilindiği gibi evrimciler iki ayaklılıkla ilgili olarak onyıllardır aynı masalı anlatır: Ağaçlardan inen ve savanlarda yaşamaya başlayan maymunların avcıları önceden belirlemek için otların arasında doğrulması, sözde, iki ayaklılığa yol açmıştır. Ancak Tobias"ın da belirttiği gibi önceden insanlığın beşiği olarak gösterilen bölgelerin sık ağaçlarla kaplı olduğu ortaya çıkmıştır. Böylece savanlarda iki ayaklı hale gelen maymunların hikayesi çöpe atılmak zorunda kalmış ve ağaç dallarında dengede kalmaya çalışan maymunların ağaç tepelerinde iki ayaklı hale geldiği, yere indiklerinde zaten iki ayak üzerinde yürüme kabiliyetine sahip oldukları tezi benimsenmiştir. Bu tezin önde gelen savunucularından Robin Crompton, iddiasına delil olarak Afrika ülkelerinden Uganda"nın Bwindi bölgesinde rastladığı iki ayak üzerinde yürüyebilen şempanzeleri göstermektedir. The Scotsman gazetesinde "İki Ayaklı Şempanzeler Darwin"in Teorisini Çiğniyor" başlığıyla haber verilen şempanzelerin eski iddiayı çürüttüğü savunulmaktadır.

Tüm bunlar aslında, evrimcilerin bilimsel bulgular karşısında kolaylıkla iddialarını terkettiklerini, ancak "evrim" fikrinden asla vazgeçmediklerini göstermektedir.
    Sene 2019 oldu be gidin mağarada yaşayın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hani maymundan değilde kaplandan, aslandan, dinazordan evrimleşseydik, evrim karşıtları bu kadar kendini parçalarmıydı.
    Maymun yada şempanze deyince bi kesimin hoşuna gitmiyor. Halbuki memeli sınıfında bir tür bu hayvan.

La bu maymunlar size ne etti ?

Kabul edelim yada etmeyelim bir orangutan insana anatomik açıdan benziyor ve insana benzer davranışlar gösterebiliyor.

İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?

İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?

http://m.bianet.org/biamag/bilim/199544-panama-daki-kapucin-maymunlari-tas-devrine-girdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flap-jack -- 7 Aralık 2018; 4:15:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hala daha evrim gerçeğini kabullenemeyen dahası evrim teorisinin çöktüğünü,bilim Dünyasında dışlandığına inanan insanların olması çok üzücü bir durum.Evrimin dışlandığı yerler bizim gibi Ortadoğu ülkeleri ile az gelişmiş coğrafyalardır.Gelişmiş hiçbir devlette evrim teorisinin reddedildiğini pek görmezsiniz.Çünkü evrim bir gerçekliktir...

Elbette günümüzdeki evrim anlayışı ile Darwinin bahsettiği evrim arasında farklılıklar var.Yanılmıyorsam Darwin daha sonra birçok defa kendi teorisini güncellemek zorunda kalmıştı.Yani yeni bilimsel bulgular eşliğinde o da kendi teorisini güncellemişti.Zira bilim ''din'' değildir.Sorgulamaya ve yenilenmeye açıktır.Yeni bir bilgi önceki tüm teorileri ve kanunları değiştirebilir.Evrimde bu anlayışın dışında değil...

Genelde dinci arkadaşlar insanların maymundan geldiğini düşünüyor.Onların kafalarında bir gün bir maymun yarı insan yarı maymun bir yaratık doğurdu.Zamanla bu yarı maymun yarı insandan tam insan ortaya çıktı.Kabaca dincilerin algıladığı şekilde evrim böyle gelişti.Halbuki yanılmıyorsam insan türü maymun türlerinden sadece biri.Nasıl ki orangutan,goril ve şempanze maymun olsalarda farklı türlerse insan türüde öyledir.Yani insanların akrabaları orangutan,goril ve maymunlardır diyebiliriz.Biz maymun türünde farklılaşan ve diğerlerinden daha zeki olmayı başaran bir türüz.Ha bu nasıl oldu,bizim beynimizi diğer maymun türlerinden ayıran farklılıklar nedir,nasıl geliştik diye merak eden varsa az biraz araştırınca bunları detaylıca anlatan bilgilere rahatlıkla ulaşır.Burada iki saat anlatmamın gereği yoktur diye düşünüyorum...

Evrim tanımı bizi,doğayı ve evreni en iyi anlatan teoridir kanımca.Dinler her zaman insan türünün tanrı katından diğer canlılardan farklı olarak yaratıldığını ve üstün olduğunu empoze eder.Dinlere göre tüm doğa,tüm Dünya ve hatta evren sadece insan var olduğu için vardır.Bu uzayı tanımadığımız dönemlerde geçerli olabilir fakat gelişen teknoloji biz insanların Dünya isimli bir gezegende yaşadığını,Dünyanın Güneş sistemi denilen bir sistemin üyesi olduğunu bu Güneş sistemininde büyük bir Samanyolu galaksisi sisteminin parçası olduğunu,Samanyolu galaksisi içinde bizim gibi başka Güneş sistemlerinin var olabileceğini hatta bu güneş sistemlerinde bizim ki gibi zeki türlerin olabileceğini,bu büyük galaksiden başka sayısız galaksilerin olduğunu ve her daim genişleyen bir evrende yaşadığımızı gösterdi.Şimdi bu kadar kocaman büyük bir yer sadece insan türünün imtihanı için mi yaratıldı?Bu koca alanda sadece bizler mi varız?Bizlerin amacı Dünyaya gelip tanrılara ibadet etmek ve ölünce cennete gidip sonsuza kadar zevk için de yaşamak mı?Dediğim gibi eğer bilim gelişmeseydi,Dünya ve uzay hakkında bilgilerimiz sınırlı olsaydı bu kabul edilebilir bir durum olurdu fakat gelişen teknoloji bizlerin bu uçsuz bucaksız evrende önemsiz organizmalar olduğumuzu gösterdi.O halde hala daha geleneksel söylemlerin içinde sıkışıp kalmakta bu inat niye ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 7 Aralık 2018; 4:24:48 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ben-Pearce

Herkes evrim evrim diyor ama hiç Darwin kitabında evrim anlamı içeren bir kelime kullanmış mı baktınız mı?
    Charles Darwin kitabının ilk satırlarında bahsi geçen olaya 'transformation' yazmıştır. Bu kelimenin Türkçe karşılığı dönüşüm/değişim/geçiş anlamını taşıyor. Bu da birnevi tırtılın kelebek olmasına kadarki süreçtir.
    Kaldı ki Darwin bir mason locası üyesiydi. Locaya alım için tanrı inanışını benimsemek gerekir. Zaten darwin agnostik olduğunu kendisi de ifade etmiştir.
    Hiçbir dine mensup olmayan birisi olarak bunu samimiyetimle söylüyorum bilimi kullanarak Allah'ın varlığını reddetme şansınız yoktur.
    Çünkü islam dininde Allah'ın eşi ve benzerinin olmadığını,kudretinin ölçülemez bir varlık olduğu açıkça belirtilir.
    Bu bilgiye göre düşünürsek, Allah'ın yarattığı çerçeve içerisindeki biz canlıların Allah'ın varlığını/yokluğunu kanıtlama lüksümüz imkansızdır.
    Ekleme: Çoğu kişi tasavvufi tarikatlerin garip adetlerine bakarak islamı ayıklamaya çalışıyor.Tasavvuf ideolojisi dolaylı yoldan kula kulluk etmektir. Bu konuda kuranda ayetler bile vardır. Çağdaş oluyorum ayağına kimsenin ekmeğine yağ sürmeyin gözünüzü seveyim.

Eğer yaratıcı var ise kusursuz neden değiliz ? Veya evren neden kusursuz değil.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.