Şimdi Ara

İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı? (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
375
Cevap
7
Favori
19.625
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
76 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: C.CEMİL

inanç sistemi inanmaya dayalıdır ,sen okumuş ve inanmamışsan niye inanmıyorsun diye zorlayamayız ama daha tuhaf olan evrim konularına inanıyorsan o da senin bileceğin bir iş

dünyada bir değişim olmadığını hiç kimse söyleyemez (sizin bahsettiğiniz evrim ile bu ayrı bir konu) ancak her şeyde değişim olabiliyor diye ,taa canlıların ilk oluşumunu evrime bağlayamayız ,çünkü o zamanda yaşananları bilebilmek mümkün değil

üstelik bilim her zaman en doğrusunu bulup göstermez ,misal zamanın bilim adamları atom parçalanamaz demiş ve herkes kabul etmiş ,ancak sonrasında parçalanmış ve hiç kimse parçalanamaz diyenlerden hesap sormamış (kesin parçalanamaz diyerek insanları kandırdıkları için hesap sorulmalı)

peki şimdi yaratıcı yok ,her şey evrim ile oluştu diyen bu bilim adamlarına inanıp ,öldüğünde var olduğunu görürsen bunlardan hesap soracak mısın ?
    bu iş var mı yok mu şeklinde kumara dökecek bir konu değil ,bugün kaybettim ileride kazanırım diyemiyorsun

ya yaratıcıya inanırsın yada evrimcilere ama dediğim gibi her şeyden önemli bir konu olduğu için mutlaka kutsal kitaplar gereği kadar okunmalı ,araştırılmalı ,sağdan soldan duyduğuna göre hareket edilmemeli

şahsen ben A şahıs şöyle söylemiş ,B şahıs şöyle söylemiş laflarına hiç bakmam
    evrim teorisi bana mantıklı gelse oraya yönelirim ama şu şartlarda mümkün değil ,çünkü ikisini de çok araştırdım ve hala araştırıyorum

insanlar çok yalan söyler ,ben kutsal kitapta yazılanları yaratıcının sözleri olarak görüyorum ,siz diğer insanların söylediğini daha doğru görüp ona inana bilirsiniz

ama bana birileri milyarlarca yıl önce olup bitenleri ,bilmesi mümkün olmadığı halde bildiğini söylüyorsa ,asla ona inanmam
    insanoğlunun bileceği konular çok sınırlıdır ama her zaman çok bildiğini zanneder
    sanirim dediklerimi tam manasiyla anlamadiniz. benim bahsettigim konu evrim ya da yercekimi ya da herhangi baska bir teori... bunlar tabiki yuzde yuz dogru olan seyler degil yani aslinda bilimin amaci zannettiginiz gibi bu teorileri savunmaktan ziyade (ki savunma kismi genellikle daha ufak bir paydada kalir) bu teorileri curutmek ve daha iyi bir teori bulmak uzerinedir... simdi istediginiz bir dina inanabilirsiniz, bu sizin kisisel fikirleriniz dogrultusunda verdiginiz bir karardir fakat bahsettigimiz olay inanctan cok farkli. inanc, evrim tarzi bilimsel konularda insanlari, konuyu daha tam manasiyla anlamadan, reddetmeye iten en buyuk sebeplerden biri... simdi buna kensinlikle eminim evrim konusunda izlediginiz ya da okudugunuz makale ve videolarin cogu evrimin reddi uzerinedir... evrimi su an kabul edenlerin (ki yuzde yuz bir kabulden soz etmiyorum) dini konulara karsi yaptiklari savunmanin nedeni de, genellikle evrimi elestiren bireylerin kosulsuz, sartsiz ve somut bir kanit olmadan kabul ettikleri ve genellikle kulturel bir cercevede akillarina yerlesmis olan inanc sistemiyle verdikleri cevaplar... yani evrim yoktur, neden? cunku kanit yok, gordun mu, duydun mu vs... e peki inandigin din? kanit? kutsal kitap... kanit? peygamber... kanit? mucizeler... yani icinden cikilmaz bir dongu...

simdi "ben bu evrimi kabul etmiyorum, istediginiz kadar kanit sunun size inanmiyorum cunku ben dinime bagliyim ve fikrimi de degistirmeye niyetim yok" diyerek sessiz kalan insana bir sey demiyorum fakat mucizelere inanip evrim icin satirlarca yazi yazip, somut kanit isteyen insan, kusura bakmayin ama komik geliyor

• metro hatlarındaki sinekler normalden daha büyük bu da evrimdir, günümüzde evrimi ispat eden onlarca örnek var ama yobaz ateist tayfa bunu dine saldırı için kullanıyor, Tanrı bir hayvanı yaratmış sonra o hayvan yaşadığı koşullara bağlı evrimleşmiş, insanda da durum aynı, tanrı hepsinin tek tek yaratmadı Adem ile Havva'yı yaratıp bıraktı değil mi? sonra ten rengi evrim ile değişti, insandan öncesini çok eskisini bilemeyiz ama yakında tarihteki evrimleri kabul etmeyenler günaha gireceğim diye korkanlardır.
  • Evrim karşıtları gemi iyice azıya almış. Gerçeklikten koptukları yetmemiş bir de hikaye yazmaya başlamışlar.

Yahu siz bilimin b'sinden bihaber insanlarsınız. Öyle araya 2-3 terim sıkıştırarak bilimsel göründüğünüzü falan mı zannediyorsunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mualla Lahuti Efendi

Evrim karşıtları gemi iyice azıya almış. Gerçeklikten koptukları yetmemiş bir de hikaye yazmaya başlamışlar.

Yahu siz bilimin b'sinden bihaber insanlarsınız. Öyle araya 2-3 terim sıkıştırarak bilimsel göründüğünüzü falan mı zannediyorsunuz?

Kafalar bir milyon, okuyup gülüyoruz cevap yazmaya bile gerek yok.

İşten geldim tv'yi açtım ekranda bu vardı, cevap vermekle yetişilecek gibi değil artık ülke fren patlamış yokmuş aşağı gidiyor.

İnsanın evrim yolculuğu-1: İnsanlardan önce ne vardı?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Fashionality kullanıcısına yanıt
    bakın aslında bana söyledikleriniz hepsini aslında kendiniz yapıyorsunuz
    çünkü dini yalan olarak kabul etmişsiniz ve size ne söylense kabul etmeyeceksiniz ,çünkü şartlanmışsınız

bilim daha iyisini bulana kadar olan bir şey ise ,o zaman onların olsun öyle bilim mi olurmuş
    o zaman kafandan bir şeyler kurgula ve bilim de

tam tersi olarak bence siz dini ,kendi kitaplarından hiç okumamış olmalısınız ,yoksa aynı sözleri tekrarlayıp durmazdınız
    yani bir din varsa ,o dini tebliğ için peygamber olmayacaksa kim olacak ?

sınav denilmişse size her şey açık seçik nasıl gösterilsin ?
    yani siz şöyle istiyorsunuz ,madem bir sınav var o zaman soruları verin bizde sınıfı geçelim

kusura bakmayın ama evrimcilerin gösterdiği kanıt falan yok ,sadece birkaç kemik getirip bakın işte bunlar evrimin delilleri diyorlar

yanlış anlaşılmasın ben kimseyi dine inanması için falan uğraşmıyorum ,yaratıcı herkese akıl da vermiş ,zaman da
    isteyen istediğine inanır ama siz dine inanmışsınız o nedenle evrim konusuna kendinizi kapatmışsınız deyip ,kendinizi doğru bizi yanlış buluyorsanız
    hiç kusura bakmayın ,sizde olduğu kadar bizde de akıl fikir var

neyse zaten bu konuları ne kadar konuşursan konuş ,kimse bildiğinden şaşmıyor
    o nedenle daha fazla cevap vermeyeceğim ,zaten aynı yerde sayıp duruyoruz :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ali_ihsan21

quote:

Orijinalden alıntı: Mualla Lahuti Efendi

Evrim karşıtları gemi iyice azıya almış. Gerçeklikten koptukları yetmemiş bir de hikaye yazmaya başlamışlar.

Kafalar bir milyon, okuyup gülüyoruz cevap yazmaya bile gerek yok.

İşten geldim tv'yi açtım ekranda bu vardı, cevap vermekle yetişilecek gibi değil artık ülke fren patlamış yokmuş aşağı gidiyor.

Alıntıları Göster
    Valla ciddiye alınabilecek en ufak bir noktaları olsa ona da cevap verilir ama yok işte. Zerre yok.

Bu otçuların falan artmasını ben aslında olumlu buluyorum. Günün birinde hepsi zehirlenir de komple bir zihniyetten kurtuluruz diye umuyorum.

• evrimciler iyice gemi azıya almış ,gerçeklikten kopmuş birde hikaye yazıyor

bunu dediğim zaman bak nasıl inandırıcı oldum değil mi ?

yalnız bilimin b'si nasıl oluyor diye bana sormayın
    galiba birkaç kemik bulup ,bakın bunlar evrimin kanıtı falan demek olmalı ,bilim dediğim

ölünce görürsünüz bilimi ,ilimi :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mekkanik

Yazıklar olsun, sözde teknoloji sitesi ama paylaşıma bak. Gençlerin fikrini zihnini karıştırmak için elden geleni yapıyorlar. Evrimi teorisi binlerce kez çürütülmüşken daha neyin davası bu?
    araştıran tartışan nesilden korkmayın bu kadar.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

evrimciler iyice gemi azıya almış ,gerçeklikten kopmuş birde hikaye yazıyor

galiba birkaç kemik bulup ,bakın bunlar evrimin kanıtı falan demek olmalı ,bilim dediğim

Pardon daha önce öldünüz galiba?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fashionality

ara gecis formlarini canli gorme sansini elbette yok, adi ustunde "gecis" formlari fakat mikro anlamda gerceklesen bakteriler gibi tek hucreli canlilarda gerceklesen evrim olayina surekli sahit oluyoruz (mutasyon gecirip ilaclara karsi daha direncli bakteriler mesela) ya da canlilari gunumuz teknolojisi altinda daha detayli inceleme ve karsilastirma sansimiz var yani burada bahsettigimiz somut delillere dayanan, curutulebilir ama mantikli aciklamalarla insanlari ikna etmeye ya da kendini kanitlamaya calisan bir teori... diger yandan karsilastirdiginiz ya da sizi, pozitif anlamda destekleyici delillere nazaran surekli karsit gorusleri aramaya iten, daha bastan kabullenmemeniz uzerine sartlandiran yapi ise inanc yani din...
    simdi bir taraf daha tam olarak hicbirseyi bilmedigini ve sunulan butun tezlerin, somut deliller ya da daha mantikli aciklamalar esliginde curutulebilecegini fakat su an icin en mantikli aciklamanin bu oldugunu soyluyor fakat diger taraf, herseyi bildigini ve bunlarin kanitinin ise mucizeler, mitler ve cesitli hikayeler oldugunu soyluyor...
    ben kimsenin soyledigi seye kosulsuz sartsiz inanmiyorum, sadece arastiriyorum, yani yeni seyler ogrenmeye cabaliyorum... dolayisiyla "ateistlerin gecmiste oldugunu soyledigi her seye inaniyorsunuz" cumlesi bu baglamda cok sacma bir arguman olarak kaliyor...
    kutsal kitapta yazan o sozlerin yaraticidan geldigine nasil inaniyorsun? peygamber soyluyor... peygamberin peygamber olduguna nasil inaniyorsun? cunku kutsal kitapta bu sekilde yaziyor... yaratici bizzat onunla konusmus... mucizeler var... sen gordun mu? hayir... peki bu mucizelerin akla, mantiga uyan bir aciklamasi var mi? yok... zaten mantigin da genellikle dinde yeri yok... iste inanc yani din ile bilim arasindaki fark budur... bilimadamlarina kimse kosulsuz sartsiz inanmiyor ve evrim teorisi yuzde yuz dogru bir teori degil fakat su an canlilardaki degisimi en iyi aciklayan teori bu ve ilerde belki daha iyi bir teoriyle curutulecek... bir taraf daha hicbirsey bilmedigini ve daha cok arastirilmasi gerektigini ama diger taraf her seyi bildigini ve kosulsuz sartsiz kabul edilmesi gerektigini soyluyor...

Alıntıları Göster
    Arageçiş demişken, tabi bu tabiri teoriyi ortaya atanlardan duyduk.

Sonra bunun üzerinden bakıldı olmayacak "her canlı arageçiş" denmeye başlandı.

İş mutasyona kalırsa çok uğraşırız daha.

Fosil kayıtları az belki, ancak a türü ile c türü arasındaki c gibi geçişler (eğer varsa) sayısız kere a ve b den fazla olmalı düşünüyorum.

Peki neden bulunamıyor?(kimine göre çok çok fazla ama)

Bana göre bunlar fosil kayıtlarında görülemiyor, bulunsa büyük olay tabi ama yok. (Çok fazla dediğinizi duyar gibiyim)

Ayrıca diyelimki öyle oldu, ozaman kafamız daha karışacak.

Dinozorun(veya öncesi hangi canlı ise) önceden ön ayakları varken neden kısalsın?

Ne olduda arka ayaklar güçlendi, ön ayaklar kısaldı. Hangisi avantajlı her koşulda...

Sonra bu ön ayaklar artık tekrar başka forma dönüştü, tüylendi, uzadı uzadı uzadı kanat oldu, arka ayaklar bu sefer ön ayaklar gibi oldu.... Tabi bu uzuuun sürecin sonucu bildiğimiz kuşlar. Hemde sayısız türde!

Yanlız bu değişim sırf ayakla kanatla olmuyor, her organ değişiyor!

Bunları doğada bulamız zor, kabül.

Hepsinin böyle olduğunu kabul edelim, a canlısı c oldu

İyide bu nasıl oluyor? Kendi kendine hemde...

Sıkıntılı kısım burda! Doğal seleksiyon-Mutasyon nasıl olup tasarladı bunu? "Rastgele"değilmiydi bunlar?

Hadi rastgele oldu bu, iyide bu değişim inanılmaz boyutta olasılık hesabı ve zaman içeriyor buseferde!

En büyük tartışma bu bence, doğal sürecin bunun gibi sayısız kere sayısız türü ortaya çıkarması.

Nasıl?....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Fashionality kullanıcısına yanıt
    Daha bilim ile inancın farkını dahi bilmeyen "benimki de inanç seninki de bir inanç" şeklinde meseleye yaklaşan birine derdini anlatamazsın.

Boşuna dil döküyorsun.

"Sen akıllısın da biz aptal mıyız, bir kere Kuran okusan, evrim teoridir kanıtlanmamıştır, sen ona inan ben dinime inanayım, ölünce görürsün" bütün sermaye bu ve işin kötüsü bilimin tek delilinin bir kaç kemik olduğunu sanıyorlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • kankam1030 kullanıcısına yanıt
    Whatever the outcome, the skull shows, once and for all, that the old idea of a "missing link" is bunk...But it should now be quite plain that the very idea of the missing link, always shaky, is now completely untenable.(Okuyup kendim buldum cümleleri)

Uzun bir yazının bambaşka paragraflarında geçen iki cümlesi Türkçeye çevrilmiş. Güzel kandırmaca.

Bakın bu da aynı makalede geçen, yazarın bir başka sözü:

People and advertising copywriters tend to see human evolution as a line stretching from apes to man, into which one can fit new-found fossils as easily as links in a chain.

Sizin için özetleyeyim: İnsanlar diyor evrimi maymunlardan insanlara düz bir çizgi olarak görme eğilimindedir. Yeni bulunan fosillerin bir zincirin halkasıymış gibi kolayla bağlantılı olduğunu düşünüyorlar diyor.

Yani bu 'kayıp halka' muhabbeti yok çünkü evrim bu kadar basit izah edilen bir şey değil her şey o kadar da kolay birbirine uymuyor araştırmak gerek diyor. Merak edenler için tam yazı:https://www.theguardian.com/science/2002/jul/11/highereducation.research

Adam da evrim karşıtı falan değil ha tam aksine :D

Neyse gelelim Sahelanthropus tchadensis'e

Bakalım ne diyor:

Fakat Sahelanthropus için bu özelliklere bakarak “hominin” demek, devamında birçok tartışmaya yol açtı. Köpek dişleri ve kaş kemerleri göz önünde bulundurulduğunda, kafatasının bir erkeğe ait olduğu düşünüldü. Ardından bazı bilim insanlarınca kaş kemeri ile cinsiyet arasında sıkı bir bağlantı olmadığı iddia edildi ve yapılan detaylı araştırmalar sonucu kafatasının bir dişiye ait olduğu netleşmiş oldu (Wolpoff et al. 2002, Andrews & Harrison 2005). Devamında ise bilim insanları, pelvis ve femur gibi postkranyal yapıya ait fosil örnekleri incelenmeden türün iki ayak üzerine kalkıp kalkmadığını anlamanın mümkün olmadığını ve foramen magnumun konumu ile kısa kafatası tabanı taksonomik değer ve işlevsel önem açısından net sonuçlar vermediğinden tahmin üretmek için daha erken olduğunu söylediler (Wolpoff et al. 2002, 2006, Andrews & Harrison 2005, Wood & Harrison 2011).

Ben 2 adet yalanı açıkladım. Gerisiyle uğraşmaya gerek yok sanırım. Diğer iddialara bakarsanız anlarsınız zaten uydurmaları. Anca 2 3 yobazın hazır önünüze koyduğu saçmalıkları kopyala yapıştır yapın. Başka ne yapacaksınız ki.

• quote:

Orijinalden alıntı: ali_ihsan21

Daha bilim ile inancın farkını dahi bilmeyen "benimki de inanç seninki de bir inanç" şeklinde meseleye yaklaşan birine derdini anlatamazsın.

Boşuna dil döküyorsun.

"Sen akıllısın da biz aptal mıyız, bir kere Kuran okusan, evrim teoridir kanıtlanmamıştır, sen ona inan ben dinime inanayım, ölünce görürsün" bütün sermaye bu ve işin kötüsü bilimin tek delilinin bir kaç kemik olduğunu sanıyorlar.
    Evrim tarafında konuya "körü körüne" inanın diyen bir tayfa yokmu sizce?

• quote:

evrimciler iyice gemi azıya almış ,gerçeklikten kopmuş birde hikaye yazıyor

Yahu kaç yıldır forumda ne anlatsak anlamamış bir insansın, ne diye zorluyorsun ki boşuna? Olmuyorsa olmuyor işte. RAM değil ki bu sonradan eklenebilsin.
  • Doğa şartlarına uyum sağlamak için canlıların yaşadığı ortama adaptasyonu dersen anlaşılır ama Sen dün ne yediğini bazen unuturken Allahı tamamen haşa devre dışı bırakıp Senin önüne bilmem kaç milyon hatta milyar yıl önce şu şöyle oldu işte bu da kanıtı diye önüne atılan her yemi yeme inançsız kardeşim.Mesela gözü kulağı kalbin sürekli atışını vücudun komplike yapısını ve kuru topraktan Senin yemen için türlü renk tat ve kokuda çıkan meyve sebzeleri düşün,Senin ağzını,damağını ve ihtiyacını biri biliyor olmalı galiba,akılsız ve iradesiz toprak durduk yere uff çoq sıkıldım dur ya ben şu canlıları gıdalarımla besleyim diyecek hali yok.Burda Allahın varlığını ve birliğini delillerle anlatmaya gerek yok,3 taşı kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde üst üste simetrik dizilmiş görsen ortamın analizinden önce bu durumun oluşmasında akıllı bir bilincin var olduğu akla gelir,ama dünyayı havayı içindekileri insanı insanın iç ve dış organlarını,dilin tat almasını ve dişle uyumunu ,insanın beslenmesi için toprağı ve ondan çıkan herşeyi tesadüfi süreçlerin sentezi olarak görmek için bayağı bir beyhude gayret gerekir.Gene bilimini yap anlamaya çalış doğayı evreni,ama Allah delilleriyle tanınmak isterken Sen haşa Yaratanı labaratuvar ortamında inceleyebileceğin bir olgu gibi sanıp,hani nerde tanrı diyerek gözünü kulağını kapatıp sabah akşam Allah yok Allah yok deyince kendini kandırırsın sadece.Son olarak da ünlü bir düşünüre atfedilen bir sözle bitireyim: "Düşünmeden öğrenmek faydasız;öğrenmeden düşünmek tehlikelidir."

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smartboy38 -- 7 Aralık 2018; 1:42:16 >

• quote:

inanç sistemi inanmaya dayalıdır ,sen okumuş ve inanmamışsan niye inanmıyorsun diye zorlayamayız ama daha tuhaf olan evrim konularına inanıyorsan o da senin bileceğin bir iş

dünyada bir değişim olmadığını hiç kimse söyleyemez (sizin bahsettiğiniz evrim ile bu ayrı bir konu) ancak her şeyde değişim olabiliyor diye ,taa canlıların ilk oluşumunu evrime bağlayamayız ,çünkü o zamanda yaşananları bilebilmek mümkün değil

üstelik bilim her zaman en doğrusunu bulup göstermez ,misal zamanın bilim adamları atom parçalanamaz demiş ve herkes kabul etmiş ,ancak sonrasında parçalanmış ve hiç kimse parçalanamaz diyenlerden hesap sormamış (kesin parçalanamaz diyerek insanları kandırdıkları için hesap sorulmalı)

peki şimdi yaratıcı yok ,her şey evrim ile oluştu diyen bu bilim adamlarına inanıp ,öldüğünde var olduğunu görürsen bunlardan hesap soracak mısın ?
    bu iş var mı yok mu şeklinde kumara dökecek bir konu değil ,bugün kaybettim ileride kazanırım diyemiyorsun

ya yaratıcıya inanırsın yada evrimcilere ama dediğim gibi her şeyden önemli bir konu olduğu için mutlaka kutsal kitaplar gereği kadar okunmalı ,araştırılmalı ,sağdan soldan duyduğuna göre hareket edilmemeli

şahsen ben A şahıs şöyle söylemiş ,B şahıs şöyle söylemiş laflarına hiç bakmam
    evrim teorisi bana mantıklı gelse oraya yönelirim ama şu şartlarda mümkün değil ,çünkü ikisini de çok araştırdım ve hala araştırıyorum

insanlar çok yalan söyler ,ben kutsal kitapta yazılanları yaratıcının sözleri olarak görüyorum ,siz diğer insanların söylediğini daha doğru görüp ona inana bilirsiniz

ama bana birileri milyarlarca yıl önce olup bitenleri ,bilmesi mümkün olmadığı halde bildiğini söylüyorsa ,asla ona inanmam
    insanoğlunun bileceği konular çok sınırlıdır ama her zaman çok bildiğini zanneder
    evrimi falan filan geçelim: normal standart insana sunulan bilginin bir dayanağı deneylenebilirliği vs. olur. Çay sıcak der biri sana, gider dokunursun sıcakmış dersin. Bu bizim normal bildiğimiz algı sistemimize göre doğru/gerçek bilgidir. bunu gördüğüm dokunduğum konuştuğum biri söylüyor ve insanlar yalan söyler diyorsun. sonra da gidip nereden gönderildiğini görmediğin, bilemeyeceğin, kanıtlayamayacağın, peygamberin 23 yıla yayarak, 632 yılında bitirdiği(1386 yıl önce) kitapta yazan herhangi bir bilgiyi, gördüğün/test edebildiğin bir bilgiden daha çok benimseyip, inanıyorsun.

ben de çok yıllar araştırdım ama bulamadım: bir tane kanıt sunabilir misin kitabı allah'ın göndermiş olduğu ile ilgili? o görmüş, bu görmüş, bu kağıtta yazıyor şeklinde değil. şu anda bir kanıt sun ve yorumun ilk cümlesinde verdiğim çay örneğindeki gibi anında yaşayarak, görerek biz de bilelim. bunu sunamazsın çünkü din inanç sistemidir; inanırsın veya inanmazsın dogmatiktir gerçekliği tartışılır veya kişiden kişiye göre değişir diyelim. atom parçalanamaz diyen adam kendince belirli kanıtlar sunmuş bir çalışma koymuş olabilir bu her yapılan deneyin gerçeğe ulaştığını göstermez bunu zaten hepimiz biliyoruz. ki bu durum da kitapta yazan ve uygulanan herhangi bir olayın, sonrasında bug'ı bulunduğunda açıklama olarak "yav orda aslında şöyle demek istemiş" demek gibi bir R değil hiçbir zaman.

neyse, adamlar şakkadanak kafatasını koyuyor, test edilebiliyor git kaç yıllık olduğunu o kafatasının kendi bilim adamına test ettirebiliyorsun istersen. buradan bir yola çıkıyor hesaplama yapıyor bilgi sunuyor, test ediyor gösteriyor... bilim; fizik kuralları, matematik, kimya vb. inanç sistemi değildir. ben hidrojen ile oksijenin tepkimesi ile su oluştuğuna inanmıyorum diyemezsin. burada evrimden bahsetmiyorum sadece, evrim mantıklı gelmez gelir veya kafandaki soruları cevaplamaz doğru değil bu ya dersin ama bir cümlesinde kanıt, kural var ise ortada ben inanmıyorum diyemezsin, sadece gerçeği inkar edersin.

sonuç olarak zaten din ile bir bilimsel çalışmayı veya veriyi karşılaştırmak çok akıllıca değil. ve evrimi çok araştırmış olman bilgiyi doğru bir şekilde aldığın anlamına gelmiyor, google'a evrim, darvin, maymun, kıl, tüy yazıp okumuş olmak gerçek hakkında yargıya varabilme kudretini vermiyor. kumar konusunda da kumar oynayan taraf bence farklı: ya varsa diyip -mış gibi yapanlar, ki bunlar zaten üstün çoğunluğu oluşturuyor, ve hiç de inandırıcı değiller.

neyse yine uzun uzun yazdım boşuna olduğunu bile bile, ama kafam son kez şunu almıyor: "çünkü kuran'da öyle yazıyor" demek nasıl bilimsel bir şeyin kanıtı veya antitezi olabiliyor? ve insanlar bunu nasıl bu kadar kesin olarak inanabiliyor. "Sanki doğar doğmaz ilk duyduğuna inanmış, hemen ardından da kapıları kapatmış."

• quote:

Orijinalden alıntı: savkar

Pardon daha önce öldünüz galiba?

Alıntıları Göster
    daha öncesi yok işte ,bir defa ölüyorsun ve geriye dönüş yok
    burada bana kızmanın bir faydası yok ,gittiğinizde oradakilere derdinizi anlatırsınız
    ama ben evrimciyim dediğin zaman muaf olmuyorsun yalnız

dünyada atıp tutmak kolay ,nasılsa bunları söylediniz diye size kimse hesap sormuyor

oh ne ala ,dünyada önüne gelene efelen ,çal çırp ,faili meçhul cinayet işle ,milletin hakkını ye ,zalimlik yap ,yaratıcıyı ve peygamberiyle dalga geç ,sonra ölüp kurtul

asıl ahiret yoksa yaşamanın anlamı bile olmaz
    siz önünüze gelene dinci falan diyorsunuz ama dini inançlar olmasa ,o zaman görürüz dünyanın halini

• https://www.theguardian.com/science/2002/jul/11/highereducation.research

Yazı bu hocam

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F01EF196D

Yahu kaç yıldır forumda ne anlatsak anlamamış bir insansın, ne diye zorluyorsun ki boşuna? Olmuyorsa olmuyor işte. RAM değil ki bu sonradan eklenebilsin.

Alıntıları Göster
    aynısını ben senin için söylüyorum da ne fark ediyor ?

bu arada söyleyeceğinizi kişilere direk söyleyin ,öyle millete hakaret edip ,ortaya yazmış gibi yapmayın hiç değilse
    merak etmeyin hayat dediğin o kadar uzun sürmüyor ,öldüğümüzde hepimiz göreceğiz

ya birde af edersin de sen kimsin ,ilah falan mı yada bu delilleri bulan sen misin ?
    sen bir şey söylüyorsan mutlak doğru mu oluyor yani ?

• bu dediklerine daha önce cevap verdim ,tekrarlamayacağım

her koyun kendi bacağından asılır
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.