Şimdi Ara

İnsanda bir değişimin oluşması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
398
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Değişim şu: Her gün düşündündüğümüz benzer şeyler var. Ve her gün yaptığımız benzer şeyler var. Sıradışı şeyler olmadıkça, yine aşağı yukarı aynı yollara giriyoruz hep. Diyelim olağan dışı bir şeyler oldu, o durum geçince yine eski hâlimize döneriz ya çoğunlukla.. İşte o hep girdiğimiz yolların farklılaşmasını kastediyorum 'insandaki değişim'den bahsederken.

Yani uzun vadeli bir değişimden söz ediyorum. Bu tür bir değişimi gözlemenin tek yolu, geri dönüp şöyle bir baktığımızda; bu farkın günbegün tekrarlandığını görerek olabiliyor.

Peki bu değişim nasıl oluşuyor? Dişleri bakımsızlıktan çürüyen birisi, günlerce diş doktoruna gidiyor, tonla operasyon geçiriyor ve dişlerini fırçalamaya başlıyor. Burada neler değişti? Akşam yatmadan, o kişinin aklına herhangi bir düşünceden ziyade dişlerini fırçalamak gelmeye başladı. Ve aklına diş fırçalamak geldiğinde, boşvermektense, eline fırçayı almaya yönelmeye başladı. Bunu bir ay boyunca tekrarladı; işte türden bir değişimden söz ediyorum.

Bu durumu kurallara dökmeyi faydasız buluyorum. Çünkü operasyon gibi acı olaylar da insanı tetikleyebiliyor, sevgi ve ilgi gibi tatlı durumlar da. Ayrıca bir şeyden anlık olarak etkilensekte, sonraki gün etkisi kaçabiliyor. Hiç ummadık bir olaysa kalıcı değiştirebiliyor bizi. Bir de diyelim ki etkilendiğimiz şeyler, bizleri değiştirdi ya, yine eski hale dönebiliyoruz birdenbire.

Bir insan derse ki, kontrol diye bir şey yok, her şey olacağına varacak; evet bu söylediği şey yanlış değil ama, böyle bir şey söylendiğinde ve buna inanıldığında genelde ne oluyor bir bakalım: Yapması gereken bir iş çıkıyor kişinin. Fakat içinde istek uyanmazsa aklına kontrolsüzlük düşüncesi geliyor, ve genellikle oyalanmaya devam ediliyor. (Ama diyelim ki kontrol yok diyen insan, o işin gerçekten önemli olduğunu hissetti, inancı ve düşünceleri ne olursa olsun, birdenbire kendisini o işi yapar hâlde bulabiliyor.)

Bir başkası da dese ki, insan kendisini yönetip kaderini kendisi çizebilir; ve buna inanan bu kişinin de yapması gereken bir iş çıksa; ama içinde pekte heves olmasa..: Aklına kontrol fikri geliyor, irade fikri geliyor ve harekete yönelebiliyor, kafasında canlanan iradeyle alakalı görüntülerin üzerinden. (Ama iradeye tamamen inanan bir insan da, dalgın ve bitkin bir hayat yaşıyorsa; ve yapması gereken şeylere dair kalbinde çokta bir önem duygusu hissetmiyorsa; aklına çalışmak geldiğinde, kafasında parıldayan irade düşüncesi çok sönük kaçabiliyor veya hızla geçiştirilebiliyor; böylece istediği kadar disipline inansın, hareketsiz kalabiliyor.)

Bence buradan şunları çıkarabiliriz: Bir konu hakkındaki izlenimlerimiz, yani kafamızdaki görüntüler elbette etkili. Ama bu görüntüler ne hâlde olursa olsunlar, duygu faktörü altında etkisizleşebiliyorlar da, coşabiliyorlar da. Konsantre olundu mu, yani aklımızdaki fikirlere-görüntülere odaklanıldı mı, duygu faktörünün altından kalkılabiliyor, yani olumsuz hislerimize rağmen eyleme yönelebiliyoruz bazen.

Tabi dikkat etmek lazım ki bu konsantrasyon nasıl vuku bulacak? Ya aklımızda konsantreyle alakalı bir fikir yokken herhangi bir şekilde kendimizi odaklanmış bulacağız (Bu rastlantısal durum için yapacak pekte bir şey yok, varsa da ben bilmiyorum). Ya da aklımıza önce konsantre olma düşüncesi, konsantre olma görüntüsü gelecek, sonra da gerekli bulunan olay idrak edilecek, böylece 'eyleme geçmek' denen olayın yaşanma ihtimali artacak.

(Hatırlatmak isterim ki tek başına 'konsantre olmak' diye bir şey de yok. Belirli bir konuya konsantre olmak var sadece. Bunu hatırlatmak istedim çünkü "konsantre olmalıyım" diye kendimi boş yere yorduğum çok oldu, daha neye konsantre olacağımı bile bilmiyorken. Yapılması gerekli bulunan işin kafada canlandırılıp incelenmesi denebilir belki konsantre olmaya.)

Şu an kendi yazdıklarımı kabaca eleştirecek olursam, bu yazanların aslında çokta bir önemi yok bence; zihnimizin içinde her an yaşayıp gördüğümüz şeyler. Tek faydası, olsa olsa: Konsantrasyon ve irade görüntülerini kafada canlandırmayı okuyana hatırlatarak; okuyanın, tam bir işe yönelip yönelmemek arasında kaldığı zamanlarda, aklına bilinçlilikle konsantre olmayı güzel gösterip, onu odaklanmaya çağırmak olabilir belki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-73A8A7D1E -- 15 Şubat 2018; 4:32:45 >

• Bizler olumsal varlıklarız yani her zaman değişiriz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zodion

Bizler olumsal varlıklarız yani her zaman değişiriz

Kardeşim sen neden hep böyle leş cümleler kuruyosun? HADO77'nin alter egosu falan mısın? Nedir sendeki bu HADO77 wannabelik? Seni blokluyorum, hıncımı alamayıp bloğu kaldırıp yeniden blokluyorum. Yetmiyor, yeni hesaplar açıp bi de onlardan blokluyorum. O da yetmiyor, yeniden hesap açıp seni bloklamak için açtığım hesapları da blokluyorum. Şimdi bu hesabımı da yeni hesap açıp bloklayacam. Hadi selametle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0E184FE49 -- 15 Şubat 2018; 19:31:12 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: John Wick

quote:

Kardeşim sen neden hep böyle leş cümleler kuruyosun? HADO77'nin alter egosu falan mısın? Nedir sendeki bu HADO77 wannabelik? Seni blokluyorum, hıncımı alamayıp bloğu kaldırıp yeniden blokluyorum. Yetmiyor, yeni hesaplar açıp bi de onlardan blokluyorum. O da yetmiyor, yeniden hesap açıp seni bloklamak için açtığım hesapları da blokluyorum. Şimdi bu hesabımı da yeni hesap açıp bloklayacam. Hadi selametle.

Kudur
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: John Wick

quote:

Kudur

İnsanda bir değişimin oluşması

• quote:

. Bence buradan şunları çıkarabiliriz: Bir konu hakkındaki izlenimlerimiz, yani kafamızdaki görüntüler elbette etkili. Ama bu görüntüler ne hâlde olursa olsunlar, duygu faktörü altında etkisizleşebiliyorlar da, coşabiliyorlar da. Konsantre olundu mu, yani aklımızdaki fikirlere-görüntülere odaklanıldı mı, duygu faktörünün altından kalkılabiliyor, yani olumsuz hislerimize rağmen eyleme yönelebiliyoruz bazen.

Hayret , forumda birileri hayatın sırrını çözmeye yaklaşmış. Hemde hiç ummadığım adamlardan biri.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • EmuMaster kullanıcısına yanıt
    Hayatın sırrı, sırrı biliyormuş gibi yapıp "biz zamanında söyledik" "biz biliyoruz" demekten geçiyor diye biliyordum ben. Ya da işte
    yine biliyormuş gibi yapıp ama hiçbir bilgi(?) aktarmamak falan. Ben yanlış gelmişim o zaman herhalde? Gerçi, hayatın sırrı olduğu düşünülen bir mesaja neden cevap yazdıysam (:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-586DEFFE5 -- 24 Şubat 2018; 14:34:41 >
  • Lanetlenmiş bir oluşum var. Bu oluşumu anlayıp laneti kaldırmadan yapılan her değişim lanetin nedenini açıklar. Çozumu oluşturmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.