Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

İnsan kromozomları nakledilen fareler hala fare mi?...

4
Cevap
0
Favori
153
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> İnsan kromozomları nakledilen fareler hala fare mi?...
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Emekli Yönetici
  1798 Mesaj
  Guardian, insan kromozomlarının farelere başarıyla nakledildiği deneyin öncelikle Down sendromu hastalarının tedavisinde yeni bir umut ışığı yaktığını bildiriyor. Ama bir etik soru gündemde: Ortaya çıkan yaratığa artık bir fare diyebilir miyiz?

  --------------------------------------------------------------------------------

  BBC-Guadian'ın manşetinde bilim dünyasından bir haber var. Konu, fareler ve insanlar.
  John Steinbeck'ten değil, Londra'da çalışan bir grup genetikbilimciden bahsediyoruz.
  Beynin gelişiminde, kafatası ve kalbin oluşumunda anormalliklere yol alan Down sendromu, genetik bir hastalık. Biraz daha ayrıntıya girecek olursak, döllenme sırasında 21'inci kromozomun birden fazla kopyalanmasıyla ilgili.
  Guardian, çalışmalarını Science dergisinde yayımlayan bilimadamlarının sözkonusu kromozomu naklettikleri farelerde Down sendromu hastalığının ortaya çıktığını bildiriyor.
  Guardian'a mülakat veren araştırmacılardan biri ''daha önce hiç böyle birşey denenmemişti'' diyor.
  Etik bir çizgi aşıldı
  Ve de denenmesini istemeyenler var. İngiltere merkezli Genetik Alarm adlı örgütün başkanı, Guardian'a ''etik bir çizginin aşıldığını'' söylüyor:
  ''Başka bir canlı türünün -bu durumda bir insanın- kromozomunu alıp yeni bir canlı türüne aktarmak, genetik mühendisliğini istenmeyen mecralara taşıyor. Ortaya çıkardıkları yaratığa artık bir fare diyebilir miyiz? Yoksa fare ve insan arasında bir melez tür mü?''  |
  |
  _____________________________

  Sırtımda çıplak ıslak nefesin, Bi gidip bi geliyor
  Biz senlen yatmıyoruz ki
  Yaşamıyoruz da, hep yarışıyoruz
  Sen mi ben mi, önce kim ölümü öldürecek diye...


  Bu Sabah Yine Her Sabahki Gibi Sıkıldım İstanbul'da Moralim Bozuk Ceryan Kesik Hele Bir de Sen Yoksun ya Çok Yazık.. - 31 Temmuz 2010 - 201 :/ .aqua peel
 • Binbaşı
  1108 Mesaj
  Splinter usta olur ortaya çıkan mahluk.
  |
  |
  _____________________________
  SHOGUN
 • Yüzbaşı
  600 Mesaj
  Mutasyona uğrayan her canlı, biyolojide o sınıftan çıkacak diye birşey yok , ama etik değer olarak da bakabiliriz olaya.

  Mesela bir insan, 23 üzeri n kromozomdan 46 kromozomludur, ama down sendromu olan insanlarda 47 kromozom vardır ve o kromozom karşılıksız kalır, bütünleşeceği parça yoktur.Bu "kişilere" etik olarak insan deriz ama biyolojide ne deriz.Sonuçta ortada bir genetik bozukluk var, hastalık sayarsak, insandır.


  Fare konusuna gelince, genetik değişme olmuş ve yeni bir canlı türemiş ise (!), yani o genler saklı kalmamış ise yeni bir canlı diyebiliriz belki de
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  600 Mesaj
  Kendi bildiimle kalmadım, araştırmacı karıştırmacı gasteciniz olarak araştırdım Gördüğünüz gibi, belirli farklılıklar var etik olarak insanlar, ama biyolojide ne olur bilmem ama hastalık sayarsak tabi ki insanlar, ama sonuçta ortalıkta genetiksel bir değişiklik var yani olmayadabilir.Eh biraz karışık oldu amma neyse

  Yüz: Down-Sendromlu bir çocuğun yüzü genelde yuvarlakça ve basıktır.
  Baş: Brakisefaliktir.
  Gözler: Hemen tüm Down-Sendromlu çocukların gözleri badem gibi yukarı doğru çekiktir. Gözlerinin burun taraflarında "epikantus" denen bir deri kıvrımı vardır. Yeni doğanlarda göz içinde beyaz veya hafif sarı lekeler olabilir. Bunlar zaman içinde kaybolur.
  Saçlar: Saçlar genelde yumuşak, seyrek ve parlaktır.
  Ense: Down-Sendromlu yenidoğanın ensesinde büyüdükçe kaybolan bir deri kıvrımı gözlenebilir. Saç çizgisi ensede genelde daha yüksektedir. Ense daha düz gibi durmaktadır.
  Kas tonusu: Yenidoğanların boyun ve diğer eklemleri gevşektir. Çocuklar ele alındığında pelte gibi gözlenir. Yani kasları gevşektir. Buna Hipotoni denir.
  Ağız : Ağızları genellikle küçüktür. Damaklari yüksektir. Tüm kaslarda olduğu gibi dilin, ve ağız kaslarının gevşekliği nedeniyle dil genelde dışarı sarkıktır.
  Eller: Eller geniş ve parmaklar kısadır. Bir çoğunda avuç içinde enlemesine kalın bir çizgi vardır. (Simian hattı)
  Ayaklar: Ayaklar genellikle dardır ve ayak baş parmak ile ikinci parmak arasında bir boşluk vardır.(Sandalet boşluğu)
  Boy: Down-Sendromlu çocukların kilosu ve boyu doğumda genellikle normalden pek farklı değildir. Bazıları ise ortalamanın biraz altında olabilirler. Erişkin yaşta genelde kısa boyludurlar. Ailelerinin boy ortalamasına yaklaşanların sayısı az değildir.
  Down-Sendromu tipleri nelerdir
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  600 Mesaj
  Herşeyden önce Down sendromlu bireyler neşeli, dürüst ve kurallara uyumludurlar. Yardımseverdirler. Acıma duyguları çok iyi gelişmiştir. Kinlenme, bencillik ve çıkarcılık onlardan uzaktır. Doğayı severler. Dine eğilimleri fazladır. Sempatiklikleri ile toplumda hemen her zaman ilgi odağı olurlar. Olumsuzluklardan çabuk etkilenirler. Duygusaldırlar. Taklit yetenekleri çok iyi gelişmiştir. Güzel sanatlarda başarılı olurlar. Müzik ve resim konusunda alacakları eğitim onlarda olan cevheri ortaya çıkaracaktır.
  Tamam sustum
  |
  |
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
e-ticaret
sohbet
Lastik Fiyatları
SEO
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Paykasa
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,173
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.