Şimdi Ara

İnsan kendini farkında olmadan kandırabilir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
1.397
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim düşüncem doğrudan farkında olmasa bile kendini kandırmak için yaptığı şeyin farkında olacağı yönünde. Bunu neden yaptığını sorguladığında ise kendini kandırdığı gerçeğini görecektir. Farkına varılmamış kanma ancak farkına varmak istememekle yani bu durumu sorgulamaktan kaçınmakla mümkündür.
    Sizce?

• Bence insan kendini kandırmıyor beyin insanı kandırıyor. Çok istediğin bir şeyi yanlışda olsa bir şekilde elde etmeye çalışırsın nekadar yanlışsa okadar istemen lazım istek arttıkça yanlış yada doğru olmasının önemi düşüyor. Çok kötü günler yaşamış birine yaşadığın en kötü olay neydi diye sorarsan beyin o an için kaldırabileceği en kötü olayı hatırlayacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Communist -- 4 Mayıs 2019; 4:5:16 >
  • Bu duruma örnek ülkedeki dindarlar. Adamlar farkında olarak ya da olmayarak kendini kandırıyolar. Senin de söylediğin gibi bu durumun sebebi sorgulamamaktır ya da sorgulayacak kapasitede olmamaktır.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Kandırır.

https://mhthayat.haberturk.com/hamilelik/haber/655671-yalanci-gebelik-nedir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • farkında olmadan kandıramaz.

farkında olarak kandırır..
  • Communist kullanıcısına yanıt
    Beyin insanı kandırıyor ne demek? Beyin = İnsan zaten. Ruh ve akıl ayrımı mı yapıyorsun yoksa?
    Ayrıca insan ne kadar çok isterse istesin bir şeyin yanlış olduğunu biliyorsa, biliyor demektir bunun başka anlamı yok. Çok isteyince doğru olduğunu sanmaz. Kendine bilinçli olarak yalan söyleyerek onu doğru gibi gösterebilir ancak içten içe hep yanlış olduğunu bilir. Kılıfına uydurduğu için önemsemez sadece.

• MRTFR kullanıcısına yanıt
    Bu örnek kişinin kendini kandırmasından çok psikolojinin fizyolojiyi etkilemesi gibi geldi bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chtsydn -- 4 Mayıs 2019; 21:9:44 >
  • Siz insanın yaşadığı hâllerden birine dikkat etmişsiniz. Burnumuza bir konu hakkında kötü kokular gelmektedir. Fakat ortada tatlı bir koku daha vardır. Kötü kokuyu hiçe sayarak veya öteleyerek kendimizi oluruna bırakırız. Velev ki bu korkaklık/bilinçsizlik hâlinden boğazımıza kadar kadar usanmış olmayalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-C4D119A15 -- 4 Mayıs 2019; 20:59:14 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • chtsydn kullanıcısına yanıt
    Alt bilinç (İd), Benlik (Ego), Üst Benlik (Süperego) - Freud'a Göre Zihnin Oluşumu
    -http://www.wikizero.biz/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvxLBkLF9lZ29fdmVfc8O8cGVyZWdv

Freud'a göre 3 kişiyiz İd, Süperego dan ağır basarsa Ego, İd'in lehine karar verebilir.
  • Bağlantıyı kuramadım, dolayısıyla demek istediğinizi anlamadım.
  • Communist kullanıcısına yanıt
    Bu üçünün birbirinden haberi yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: chtsydn

Bu üçünün birbirinden haberi yok mu?
    Dostum verdiğim linki oku çok vaktini almaz.
  • quote:

Beyin insanı kandırıyor ne demek? Beyin = İnsan zaten. Ruh ve akıl ayrımı mı yapıyorsun yoksa?
    Ayrıca insan ne kadar çok isterse istesin bir şeyin yanlış olduğunu biliyorsa, biliyor demektir bunun başka anlamı yok. Çok isteyince doğru olduğunu sanmaz. Kendine bilinçli olarak yalan söyleyerek onu doğru gibi gösterebilir ancak içten içe hep yanlış olduğunu bilir. Kılıfına uydurduğu için önemsemez sadece.
    "Beyin= İnsan" olsaydı ikisine de insan veya ikisine de beyin derdik
  • quote:

Orijinalden alıntı: Communist

Dostum verdiğim linki oku çok vaktini almaz.

Alıntıları Göster
    Eğer sorumu cevaplaman bu önkoşula bağlıysa;
    Dostum verdiğin linki okudum çok vaktimi almadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0E184FE49

"Beyin= İnsan" olsaydı ikisine de insan veya ikisine de beyin derdik

Alıntıları Göster
    Demek istediğimi anladığını düşünüyorum. Kelime oyunlarına gerek yok.

• quote:

Demek istediğimi anladığını düşünüyorum. Kelime oyunlarına gerek yok.

Alıntıları Göster
    İd ve Süperogo'yu sanık olarak düşün Ego'yu da hakim, hangisi ağır basarsa hakim onun lehine karar verir anlaşılmayacak bir durum yok gibi.

Şuanda canlı örneğini görüyoruz zaten bir ülkenin cumhurbaşkanı halkıyla beraber kendini öyle bir kandırıyorki artık kendiside müslüman olduğuna inanıyor ama yaptığı şeyler tam aksini söylüyor bazen kandırıldığını itiraf etsede huylu huyundan vazgeçmiyor.

Edit: Madurodan bahsediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Communist -- 5 Mayıs 2019; 2:5:28 >

• ALGI ve GERCEKLIK farkindaligi idrak edilmedigi surece ister bilincli ister bilincsiz kandirilabilir kandirabilir...

Insan devingen yapida oldugunu bilerek kendini gelistirecektir.

Nedensellik ile ele alinabilir .
  • smart1978 kullanıcısına yanıt
    Algımızın gerçeklikten farklı olması ve bunun farkına varamamamız sonucu doğru olduğunu düşünerek yanlış yola sapmış olmamız kendimizi kandırmak mıdır?

Bir resim vardı bazı insanlar elbiseyi mavi-siyah algılarken bazıları beyaz-sarı olarak algılamıştı. Daha sonra gerçeğin mavi-siyah olduğu ortaya çıkmıştı. Beyaz-sarı olarak algılayanlar kendilerini mi kandırıyordu?
  • chtsydn kullanıcısına yanıt
    ALGI denen olay duyu organlariyladir. Duyular beyinde sekillenmektedir yani hersey impuls iletimi temeline dayali ...

ALGI ile gerceklik arasindaki yolculuktaki her ne sebeple olursa olsun degisimler mudaheleler bizi goreceli yanlis veya goreceli dogru anlamlandirabilir...

Ayrica dogru denen olgu da mutlak evrensel degildir zamana bagli degismektedir. O yuzden suan icin dogru bir kesime kisiye vs gore dogru ifadeleri daha ideal anlamli olacaktir.

Renklerin farkli algilanmasi veya hareket eden nesnelerin belli bir hizdan sonra insana gore ters olarak algilamasi TV lerde izlenen bir araba tekerlegi veya yildirim duserken ters yonde olmasi veya sesin sonra gelmesi gorselin malum isigin sesten daha once gelmesi gibi ...

Insan kandirilabilir.

Onemli olan bilerek yapilanin kandirilabilir kategorisine giremeyecegidir...

Olay biraz da samimiyetle alakali :) .
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.