Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

İnsan etçil değil otçuldur , Vejeteryan beslenmenin önemi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ihtiyarjedi Daha Az
1 Kayıtlı Üye
35
Cevap
0
Favori
1.197
Tıklama
Cevapla
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Bilim ve Teknoloji >> İnsan etçil değil otçuldur , Vejeteryan beslenmenin önemi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
Mesaj
 • Uzaklaştırılmış 15 gün cezanın, 14 gün 6 saat 23 dakika kadarı kaldı.
  7 Not

  bu daha bi şey değil..

  kışın yolda kalan arabayı bile dine bağlayıp çekme düşüncem var..
  |
  |
  Torlak Kemal kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Binbaşı
  1518 Mesaj

  Vegan değilim, veganlığın propagandasını da yapmıyorum ama veganlığın öcü olarak gösterilmesini de kabul edilemez buluyorum.

  20, 22 ve 24 karbonlu yağ asitlerinin çoğu bitkilerde var. Mesela yukarıda John Wick'e verdiğin cevapta saydığın omega 3 yağ asitleri arasında olan arachidonic asitten söz etmişsin ki bu yağ asidi mısır yağında, kakao yağında ve en çok yer fıstığında bulunur ette değil. Eicosapentaenoic asit evet en çok bazı balık türlerinde bulunur (hepsinde değil) ama çia tohumunda da bolca bulunur. hatta günlük 28 gr. çia tohumu aldığında günlük tüm omega 3 yağ asidi ihtiyacını karşılamış oluyorsun. Keza bu asit brüksel lahanasında, alg yağında, kendir tohumunda, cevizde, keten tohumunda ve perilla yağında da bolca bulunur. Verdiğin 4 yağ asidi örneği içinde sadece DHA kritiktir, onun da kaynağı yine diğer üçü gibi bazı tür balıklardır. Ama asıl şaşırtıcı olanı balıklar bu asidi kendileri sentezlemez alglerden yani yosunlardan alırlar. Yosunlar çok zengin DHA kaynağıdır. Kırmızı et verdiğin 4 yağ asidi için de çok zayıf bir kaynaktır. Bu omega 3 yağ asitlerini kırmızı etten yeterince alabildiğini düşünüyorsan yanılıyorsun. Balık yemen gerekir. Üstelik öyle her balık da değil, mesela okyanus somonu yemen gerekir.

  Uzun sözün kısası, hayatın boyunca hiç kırmızı et yemesen, hiç tavuk eti yemesen ama haftada 1-2 kere balık yesen ve sınırlı miktarda tereyağı ile süt ve yumurta, yoğurt tüketsen - ki bu saydıklarım vejetaryen diyetidir - son derece sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürme ihtimalin sürekli kırmızı et yiyen birine göre kat kat fazladır.

  Bak, kırmızı et konusunda yaptığım bir çalışma vepaylaşım var. Bir oku istersen:
  https://forum.donanimhaber.com/kirmizi-et-tuketerek-kuresel-isinmaya-katkida-bulunuyoruz--128748324

  Bir de şunu okumanı tavsiye ederim:
  https://www.dunya.com/gundem/et-tuketirken-dunyayi-da-tuketiyoruz-haberi-259454

  Kısacası, vejetaryen beslenme en ideal beslenme biçimidir. Vegan beslenme ise dikkat ister, gerekli gıda takviyeleri alındığı takdirde (supplements) sağlıklıdır, gerekli takviyeler alınmazsa (B12, DHA vb.) sıkıntı yaratabilir.
  |
  |
  vonderplanitz kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Binbaşı
  1518 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: selahattın ısık

  bu daha bi şey değil..

  kışın yolda kalan arabayı bile dine bağlayıp çekme düşüncem var..

  Alıntıları Göster
  Sen atını bile dine bağlarsın, bara öyle içmeye gidersin, din kovboyu seni...
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  366 Mesaj
  Acaba Güneydoğu Anadolu bölgesinde ki iklim şartları kalp rahatsızlığının en büyük sebebi olamaz mı? Aşırı sıcaklık ve vücuda verdiği gerginlik sonuçta stres.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  4691 Mesaj

  Oradaki 4 yağ asidi örnek amaçlı yoksa hayvansal ürünlerde daha bircok önemli ve gerekli maddeler var. Bitkilerde aynı yağ asidinin olması cok şey ifade etmez cunku konunun bir de bağırsaklarda emilim yönü var. Bitkisel yağ asidi ile hayvansal yağ asidi aynı emilim oranına sahip değil.

  Asıl konu insanın sağlıklı olabilmesi için et tüketmesi gerekliliği. Bu gereklilik, insanın oransal olarak düşük bağırsak hacmine karşı yüksek beyin ağırlığı ile de matematik olarak dahi ispatlanabilir.

  Varsayım 1: Bitkisel gıdalar pişirilse dahi hayvansal gıdalara göre sindirimi daha zordur. Hayvansal gıdalar pişirilse de, pişirilmese de sindirimi cok kolaydır.
  Çıkarım 1: Bağırsak hacmi küçük olan canlılar için hayvansal gıdalar daha uygundur.

  Konu: Bağırsak hacmi açısından insan kedigillerden cok daha küçük hacime sahip.


  Kedigillerin bağırsağı (vücuda oranlı olarak) insanlardan 2x daha kısa yani sadece bağırsak uzunluğuna bakılırak kedigiller etçil sınıfa konulabilir  Fakat kedigil bağırsağının çapı (vücuda oranlı olarak) insana göre 2x daha büyüktür (doğrulanmalı) Uzunluk hacmi doğrusal olarak arttırırken çap üstel olarak arttırır. 2x daha kısa olmasına karşılık 2x daha geniş olduğu için kedigillerin bağırsak insanlara göre 2x daha hacimli ve bu da insanları kedigillerden de etçil sınıfa koyar.

  Ve olayın bir de beyin (vücuda oranlı olarak) büyüklüğü yönü var ve insan beyni diger tüm canlılara göre açık ara en büyük, (vücuda oranlı olarak) atlardan 100x kedigillerden 10x büyük beynimiz var.  Beynin enerji gereksinimi en üst düzeydedir ve enerji gereksinimi için ketone bodies / keton maddeleri denilen sadece hayvansal gıdalarda bulunan maddeleri de kullanır. Keton gereksinimi yaş ile birlikte artar. (Kaynak:https://www.youtube.com/watch?v=KGFUPSdATuw Your Brain on Ketones. Annette Bosworth, Medical Doctor, Apr 12, 2019, Dr. Boz) Yani beyin büyüklüğü açısından insanın hayvansal gıdalara büyük ihtiyacı vardır.

  Sonuç: Bağırsak hacmi ve beyin ağırlığı itibarıyla insan en kolay sindirilebilen gıda sınıfında olan hayvansal gıda ihtiyacı kediler dahil diger tüm canlılardan fazladır.


  Küresel ısınma konusuna gelince:

  Küresel Isınma güneşin cevriminden kaynaklı ve yeryüzünün doğal bir süreci. Dönemsel olarak bazı kışların yumuşak bazı kışların sert geçmesi gibi, yeryüzü sıcaklığı da uzun dönemsel olarak belirli peryodlarla artar ve düşer. Küresel ısınmanın insandan, insani faaliyetlerden (hayvancılık dahi) kaynaklandığı ise bir yalan. Bunları ben değil, Alman RTL'de yayınlanan "Küresel Isınma Yalanı" belgeselinde küresel ısınmayı uzun yıllar araştırmış çoğu Prof düzeyinde şu 19 kişi söylüyor:

  quote:


  01- Dirk Maxeiner - Bilim Yazarı
  02- Prof. John Christy Dünya İklimi IPCC
  03- Prof. Richard Lindtern
  04- Dr. Gerd-Rainer Weber - Meteoroloji
  05- Prof. Nir Shaviv - Kudüs Üni.
  06- Dr. Hans Labohm IPCC
  07- Dr. Wlofganf Thüne Meteoroloji
  08- Prof. Philip Stot - Londra Üni.
  09- Prof. Augusto Mangini - Heidelberg Üni.
  10- Prof Syun-Ichi Akasofu - Arktik Araştırmacı
  11- Prof. Tim Ball - Winnipeg Uni.
  12- Prof Frederick Singer - Virginia Uni.
  13- Prof Ian Clarke - Ottawa Uni.
  14- Dr. Piers Crbyn - İklim araştırmacısı
  15- Prof Eigil F. Christensen - Danimarka Çevre bakanlığı
  16- Nick Calder - Bilim yazarı
  17- Prof Gerhard Gerlich - Braunschweig Teknik Üni.
  18- Prof Patrick Michaels Virginia Uni.
  19- Patrick Moore Greenpeace kurucu ortagı


  belgesel videosu:https://www.youtube.com/watch?video=IoXxrZG-_eU
  Ve vardıkları sonuç:

  1- "Küresel Isınma" insansal ve endüstriyel etkinliklerden kaynaklı değil.
  2- "Küresel Isınma" atmosferde biriken karbon, karbondioksit, sera etkisi, hamam etkisi vs ile direkt bağlantılı değil.
  3- Küresel Isınma güneşin cevriminden kaynaklı ve yeryüzünün doğal bir süreci. Dönemsel olarak bazı kışların yumuşak bazı kışların sert geçmesi gibi, yeryüzü sıcaklığı da uzun dönemsel olarak belirli peryodlarla artar ve düşer..
  4- Küresel ısınmanın CO2 artışından kaynaklandığı iddiası o yüzden bir yanlış alarm cunku yeryüzünün ısınma ve CO2 grafiği cıkarıldı ve grafik incelendiğinde CO2 artışının yeryüzünün güneş döngüsünden kaynaklandığı görülüyor. Yani CO2 insansal faaliyetler, sanayi, hayvancılık vs bu sebeplerden artmıyor, tamamen doğal bir enerji çevrimi dahilinde doğal olarak ve doğal oranlarda artıyor. Bu doğal artışı kitlesel medya / mainstream media insansal faaliyetlere bağlayarak bir propaganda yürütüyor. Amaç insanları daha kârlı olan tarım ürünlerine yönlendirmek, tarımsal beslenmeden kaynaklı hastalıklarla sağlık sektörüne müşteri sağlamak, uzun vadede "karbon salınımıyla mücadele" adı altında yeni vergi ve kesintiler getirerek yeni iş sektörleri ve rant gelirleri sağlamak, yeryüzünün bu doğal sürecini çabası olabilir.

  5- Bu yeryüzü ısınması, doğal ve periyodik bir süreç olduğu için NASA hükümetler veya çeşitli kuruluşlar tarafından çalışmalar yapılıp önlenmesine gerek olmadığı gibi önlemeye çalışmak yeryüzünün doğal dengesine müdahale etmek anlamına da gelir.

  6- Küresel ısınmayı durdurmaya çalışmak güneşin doğup batmasını, güneşin enerjisini durdurmaya çalışmak kadar imkansız.

  7- Yeryüzünün periyodik ısınması olan bu doğal süreç, "Küresel Isınma" adı altında bir propagandaya dönüştürülmüş, kasıtlı bir yalandır. Yalanın çeşitli sebepleri olabilir örneğin "karbon salınımıya mücadele" adı altında milyarlarca dolarlık fon oluşturmak ve o fon üzerinden yüz binlerce kişiye yeni iş ve rant kaynakları oluşturmak sebeplerden biri olabilir.

  Küresel ısınma konusunu araştıran (yukardaki listede geçmeyen) bir diger Alman Prof. Dr. Konstantin Meyl "Küresel ısınma ticari bir iş kolu" diyor. Benzer fikri başka bir Alman Prof. Horst Malberg de ifade ediyor. Bu durumda küresel ısınma CNN ABC BBC gibi kitlesel medyanın yaydığı ve farklı amaçları olan bir propagandadan ibaret olduğu ortaya çıkıyor.
  |
  |
  Torlak Kemal kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Life is about having fun.
 • Yarbay
  4205 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: selahattın ısık

  Din yoksa marulla ayni kafaya erisemezsiniz..

  Alıntıları Göster
  O yüzden mi kültür ve güncelde abuk sabuk yorumlar yapıyordun sen.Şimdi her şey açıklığa kavuştu
  _____________________________
 • Uzaklaştırılmış 15 gün cezanın, 14 gün 6 saat 23 dakika kadarı kaldı.
  7 Not
  quote:

  Orijinalden alıntı: Zodion

  O yüzden mi kültür ve güncelde abuk sabuk yorumlar yapıyordun sen.Şimdi her şey açıklığa kavuştu

  Alıntıları Göster
  Narkozu atmadan evvel ki sacmalamalar olarak gor..

  Simdi arindim.v

  Zihnimi temizledim.senin gibi ruh hastalariyla keygimce atisiyorum..

  Kayfe alin mi..  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  256 Mesaj
  Ben de %70 falan vejeteryanım
  |
  |
  _____________________________
 • Teğmen
  189 Mesaj
  İnsan et yemek, süt içmek zorunda bence. Ufacık çocuklar bile süt içmedi mi Raşitizm oluyor.
  _____________________________
 • Yarbay
  4691 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Denamint

  İnsan et yemek, süt içmek zorunda bence. Ufacık çocuklar bile süt içmedi mi Raşitizm oluyor.
  Aynen. günboyu masabaşı işi yaptığım için geçen yıl bel ağrısı bayağı arttı, doktora gittim birkaç film çekti ve ameliyat ihtimalinden bahsetti. ameliyat olmaktan çekinmeyi geçtim, bel gibi en cok yük binen bir yerin ameliyatla iyileşebileceğine inanmadığım için ameliyat olmayı hiç düşünmedim bile ve konuyu araştırmaya başladım ve sadece etçil ağırlıklı beslenerek vücuttaki her bir sorunun iyileşebileceğini anlatan bir kişinin videolarına denk geldim. O bir kişi kim biliyor musun? Aajonus Vonderplanitz. Rumuzumu onun soyadından aldım yani :) Neden almayayım ki, adamın önerileri sayesinde bel ağrım sıfırlandı ve eskisinden de güçlü oldu.

  Şu anda kısaca özetleyeyim: Vonderplanitz, doktor değil fakat beslenmenin etkilerini kendi vücudunda deneyerek, icabında riske girerek, sağlık olayını bizzat yaşayarak öğrenmiş birisi. Yani adam kendi vücudunu deney tahtası yapmış. Adamın anlattığı şeyler başlangıçta kabul edilemez geliyor fakat uygulamaya başladıktan sonra anlattığı şeylerin doğru olduğunu anlayabiliyorsun.
  _____________________________
  Life is about having fun.
 • Binbaşı
  1302 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: vonderplanitz

  Aynen. günboyu masabaşı işi yaptığım için geçen yıl bel ağrısı bayağı arttı, doktora gittim birkaç film çekti ve ameliyat ihtimalinden bahsetti. ameliyat olmaktan çekinmeyi geçtim, bel gibi en cok yük binen bir yerin ameliyatla iyileşebileceğine inanmadığım için ameliyat olmayı hiç düşünmedim bile ve konuyu araştırmaya başladım ve sadece etçil ağırlıklı beslenerek vücuttaki her bir sorunun iyileşebileceğini anlatan bir kişinin videolarına denk geldim. O bir kişi kim biliyor musun? Aajonus Vonderplanitz. Rumuzumu onun soyadından aldım yani :) Neden almayayım ki, adamın önerileri sayesinde bel ağrım sıfırlandı ve eskisinden de güçlü oldu.

  Şu anda kısaca özetleyeyim: Vonderplanitz, doktor değil fakat beslenmenin etkilerini kendi vücudunda deneyerek, icabında riske girerek, sağlık olayını bizzat yaşayarak öğrenmiş birisi. Yani adam kendi vücudunu deney tahtası yapmış. Adamın anlattığı şeyler başlangıçta kabul edilemez geliyor fakat uygulamaya başladıktan sonra anlattığı şeylerin doğru olduğunu anlayabiliyorsun.

  Alıntıları Göster
  "Şu anda kısaca özetleyeyim: Vonderplanitz, doktor değil fakat beslenmenin etkilerini kendi vücudunda deneyerek, icabında riske girerek, sağlık olayını bizzat yaşayarak öğrenmiş birisi. Yani adam kendi vücudunu deney tahtası yapmış. Adamın anlattığı şeyler başlangıçta kabul edilemez geliyor fakat uygulamaya başladıktan sonra anlattığı şeylerin doğru olduğunu anlayabiliyorsun."

  Yani sample size (n=1). Bilim pek öyle işlemiyor. Ben de torlak abi gibi ingilizce bile bilmiyor olabileceğinizi düşünmeye başladım. Bilimsel metoda pek hakim değilmişsiniz gibi duruyorsunuz.
  _____________________________
 • Yarbay
  4691 Mesaj

  Hatan var sample size n=2 değil. Vonderplanitz doğal etçil beslenmeyi denedi ve faydasını gördü onun deney ve çalışmalarını görüp ben de denedim ve ben de faydasını gördüm. Hayatı textbook'larda yaşıyorsunuz. Bilim adı altında bilimizm yapıyorsunuz.

  Ayrıca, İngilizce bilmediğini düşünüyoruz (1 Wicks + 1 Torlak Abi :) üstüne "bilimsel metod" deyince komik oluyorsunuz. Bilim değil de içinizde bir komedyenlik yapma isteği kalmış olabilir mi?

  And as for your opinion that I may not know English... well the best way to inquire it would be to actually speak it, right? So just speak to me and see if your opinion adds up :) Is it your habit to pretext ridiculous claims about the English knowledge of others? Or more pertinently, has anyone ever said that you've become the Mumbo Jumbo mascot of Torlak :) :)

  Back to the point: The carnivore diet which I became aware of thanks to Aajonus Vonderplanitz remedied my severe back pain and made me achieve an optimum health. So you say this can not be real because it's non-scientific or because the sample size is 1 ? :) Did anybody ever tell you that you became a follower of scientism? Do you really think you can know the path to the real health just by rehearsing constantly 'scientific method' Do you really think you can prove veganism is healthy by concatenating the word 'science' into each sentence you make?

  Now next time you wanna challenge someone and accuse them of not knowing English, just use English. But as you do it, don't ever make any lexicographical, etymological and even the slightest typographical mistake, because if you do I seize you by the neck, be warned. So you now keep on mascotting the Torlak where you left off :)  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vonderplanitz -- 10 Eylül 2019; 2:27:48 >
  |
  |
  John Wick kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Life is about having fun.
 • Yarbay
  4691 Mesaj

  @John Wick Where are you? You 've post 2 posts in the Ülke ve Dünya Gündemi at 5PM but still no reply here.

  Let's iterate what you've said about me: "Torlak abi gibi ben de ingilizce bile bilmiyor olabileceğinizi düşünmeye başladım"
  So you blamed me for not even knowing English, and I counteracted this this very scientific claim of yours by actually speaking English but you're nowhere to be found.

  To assess the Eng knowledge of the others, well, you're supposed to have a decent amount of Eng knowledge. So where is your Eng knowledge? Come on and show us your magnficient skills. But beware! If you do any copy work or any kind of mock-up from Google Translate, I recognize it. I can even estimate if you get help from anyone or you did it by your self because the scientism crackpots like you are too lazy to get the job done :)
  |
  |
  Bahsedilenler: John Wick
  _____________________________
  Life is about having fun.
 • Binbaşı
  1302 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: vonderplanitz

  @John Wick Where are you? You 've post 2 posts in the Ülke ve Dünya Gündemi at 5PM but still no reply here.

  Let's iterate what you've said about me: "Torlak abi gibi ben de ingilizce bile bilmiyor olabileceğinizi düşünmeye başladım"
  So you blamed me for not even knowing English, and I counteracted this this very scientific claim of yours by actually speaking English but you're nowhere to be found.

  To assess the Eng knowledge of the others, well, you're supposed to have a decent amount of Eng knowledge. So where is your Eng knowledge? Come on and show us your magnficient skills. But beware! If you do any copy work or any kind of mock-up from Google Translate, I recognize it. I can even estimate if you get help from anyone or you did it by your self because the scientism crackpots like you are too lazy to get the job done :)
  kardeşim ne cringy adam çıktın sen ya, kendini kasa kasa yazmış da yazmış. işim gücüm var seninle mi uğraşıcam
  _____________________________
 • Yarbay
  4691 Mesaj

  Hem İng bilmediğini düşünüyorum diye ahkam kesiyorsun hem de hadi İng konuşalım deyince yan çiziyorsun. Cunku İng bilmiyorsun eheh.

  Kendimi hiç kasmadan son derece rahat yazdım, sen beni başkasıyla karıştırdın herhalde? eheh İng dünyanın en kolay dili bir de onu bile konuşamıyor ahah :)
  |
  |
  John Wick kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Life is about having fun.
 • Yarbay
  2478 Mesaj
  İnsan hepçildir ama otçul olmaya (genel olarak diş yapısı, sindirim sistemi ve evrimsel gelişim gösteren, evrimsel olarak zamanla ortaya çıkmış sindirim enzimlerinin yapısının yorumlanması itibarıyla) daha yakındır. Zaten bu yok edici makroorganizma türün olayı bu. Müthiş bir beslenme spektrumu var. Neredeyse her şeyi yiyor, yiyebiliyor değişken sindirim başarıları ile. Bu da uyum başarısı getiriyor.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  4930 Mesaj
  Omnivor.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
e-ticaret
haberler
google reklamları
SEO
üniversite
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,266
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.