Şimdi Ara

İngiltere'de Yaşam vs Türkiye'de Yaşam (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
174
Cevap
3
Favori
9.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
70 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Herkesin hayattan beklentisi farklı . Giderken beklentilerinizi her zaman mantıklı seviyede tutun ki pişman olmayın . ABD'ye giden bir çok tanıdığım oldu. Bir çoğu filmlerdeki gibi villa diye tabir ettiğimiz evde oturup kapıya V8 araba çekeceğini hayal ediyordu . Ama hayatın öyle olmadığını anladıklarında zararla geri döndüler . Aynı olay sizinde başınıza gelebilir . O yüzden tavsiyem aslında önce gidin bir süre tatil yapın . Ama bu tatil yan gelip yatmak değil etrafı gezip dolaşmak sosyal hayatı izlemek üzerine kurulu olsun . Daha sonradan karar verin . Havasından suyuna kadar herşeyi ele alın . 1 hafta Türkiye'de yaptıklarınızın aynısını İngiltere'de yapın . Sabah 6 da kalkıp metroya falan binin . Her şey işte :)

• Şöyle fırsatlar bi bizim elimize geçmiyor bırak kalmayı yemeği sokakta bile yatmaya razı olurdum ben yeter ki ingiltere vatandaşı olalım..

• SPHAR3X kullanıcısına yanıt

Hocam işte tam olarak bu anlattıklarından dolayı, oraya ilk gidişimde ailemi götürmeyi düşünmüyorum. Aslında bi nevi kendimi feda ediyorum. Ben gidicem orada çalışıp bir süre yaşayacağım, orada yaşayabileceğime inanırsam ailemi taşıyacağım.

İşim hazır, kalacağım ev hazır. İlk defa gideceklerin yaşayacağı veya gözünü korkuttuğu olayları ben pas geçiçem en büyük şansım bunlar. Ailemde Türkiye de kalacağı için düzenim bozulmayacak, ingilterede benim yaşayacağım şartlarda yaşayan akrabalarım Türkiyeye para bile gönderiyor. Beceremessek geri gelir kaldığımız yerden devam ederiz. Giderken yaptığımız masrafları çıkarsak iyidir İngiltere'de Yaşam vs Türkiye'de Yaşam 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ebavamqko

kardeş sorun avrupalı liberal-sol yani sosyalist solun af edersin sıçıp sıvaması.

şimdi koronadan dolayı almanyada domuz sığır koyuz mezbahalarında işçiler arasında yayılmalar oldu. hepsi taşeron işçi/

ülkenin iç işleri bakanı çıktı "taşeron işçilik bu ülkede kanayan yara dedi" ...

lan bunu diyen iç işleri bakanı! tayyip efendinin hani her 4 yılda bir "bana oy verin bu ülkeyi dıj güçlerden kurtacıcam, faiz lobisinden bu sefer kurtarıcam" demesi gibi.

yahu bunca sene neredeydin?

neyse şimdi sağlık bakanı çıkmış, Almanya da sağlık harcamları artıyor. bunun en büyük sebebi et tüketimi demiş. Almanya da et çok ucuzmuş. kişi başına Almanya da et tüketimi senelik 60 kiloymuş. ete vergi bindirmek tek çareymiş.

ulan nükkeer santralleri kapattılar eyvallah ama ... yeşil enerji diye 5 cent zam yaptılar. 3 sene önce geldiğimde 12 cent olan kv saati şimdi 24 cent! bir nülkeer santrali daha kapadılar. 2021 de 27 cente çıkması bekleniyor.

ulan ben niye vergi veriyorum! zaten 3000 euro maaşımın 1000 eurosunu vergi vs diye kesiyorsun! buraya getirdiğin afrikalıları arapları pakileri bedavaya besletiyorsun. af edersin benden gider parası alıyorsun, onların ise sıçtığı bokun vergisini bile ödüyorsun! adamlara bedava hayat sunuyorsun! sonra kasada para azalınca, bu ülkede çalışana vergi bindiriyorsun!

yani kusura bakma ben bile afd ye oy atıcam. avrupada medeniyeti sağ partiler kurdu, sol partiler içine etmeye başladılar. iyice leş gibi oldu. benden eşşek yükü ile vergi, zenciye araba pakiye bedava hayat! ulan 20 yıl okumuş mühendisin aylık net maaşı 2500-3000 euro iken, 5 çocuklu paki zenci arap zaten 3500 euro alıyor devletten çalışmadan etmeden. böyle olursa bende gider afd ye basarım! kusura bakmasın lieral solcu arkadaşlar. Fransa bitik zaten, ingiltere de bitiyor. Almanya'yı yedirmeyiz. İsveç zaten artık avrupada isveçistan diye adlandırılıyor ...

Alıntıları Göster
    Hehe sen Türkiye'de olsan ne yapardın hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HIGHER -- 30 Haziran 2020; 22:2:55 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• insafsızherif kullanıcısına yanıt

Cesaretine hayran kaldım

• ingilterede 350 dolara evsiz bile çalışmaz ama tüekiyede çalışılıyor.

alman hastanesinde hademe Türk doktordan daha fazla para kazanıyor. daha da birşey demeye gerek yok.

• Abi bütün yorumları okudum. Konuya ilgi baya yüksek. Herkes ne kadar hevesli İngiltere ye gitmeye. Benimde gitme ihtimalim var ama on gündür yapabilir miyim diye düşünüyorum. Şehir değiştirmek gibi değil, baya etraflı düşünmek gerekiyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xreaLy

Abi bütün yorumları okudum. Konuya ilgi baya yüksek. Herkes ne kadar hevesli İngiltere ye gitmeye. Benimde gitme ihtimalim var ama on gündür yapabilir miyim diye düşünüyorum. Şehir değiştirmek gibi değil, baya etraflı düşünmek gerekiyor.

Ülke değiştirmeyi göze alanlar bence çok cesur insanlar . Bırak il değiştirmeyi ilçe değiştirmek bile zor geliyor. Bana orada destek olacak insanlar olmasa gitmeyi bile düşünmezdim

• quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

Hehe sen Türkiye'de olsan ne yapardın hocam.

Alıntıları Göster

afd ye basıcam oyumu.

mülteci diye 950 euro aile yardımı alıyorlar veya 420 koca 420 eş hartz 4 alıyor. 950 euro cepte

wohngelt kira yardımı m2 başına 7.5. sadri 5 çocuk yapmış yani 4 odalı eve hakkı var 90 ila 120 m2 arasında. 750 euro nebenkostensiz diyelim 100m2 evi. 750 kira yardımı + 950 euro mülteci parası = 1700 euro cepte

sadrinin 5 çocuğuna familienkasse den kindergelt 200 er euro 5 çocukta 1000 euro. 1700 + 1000 euro = 2700 euro cepte cihatçı sadri"nin.

sadece hartz 4 olduğu için familien kasaya param yetmiyor KinderSchuzlang ile ek çocuk parası yararlanıcam bana para gönder dese. 170 er euro çocuk başına

170 * 5 çocuktan = 850 euro yaptı. yani toplamda 2700 + 850 = 3550 euro yaptı.

şimdi sen 5 yıllık bilgisayar mühendisisn ve global bir şirkette en iyi mühendis maaşı olarak 70,000 euro senelik alıyorsun. bakalım 20 sene okumuş adamsın ve aylık aldığın para, 5 çocuklu cihatçi sadriden ne ladar fazla yapacak

İngiltere'de Yaşam vs Türkiye'de Yaşam

işte yukarıda sen 20 yıl okumuş 2 çocuk sahibi 5 yıldır şirkette yazılımcı olarak çalışığ maaşını 70.000 bürüte çekmiş biri olarak alacağın aylık 3850 euro. yani işi gücü evinde sadece karısı ile çocuk yapmak olan çalışmayan sadri sadece senden 300 euro az alacak.

yani sen 20 sene köle gibi geceni gündüzüne katarak sadri den 300 euro fazla almak için okudun didindin.

çocuk parası alıyorum diye sevinme. sadece kindergelt hakkında var yani çocuk başına 200 euro. onuda zaten ana okuluna vereceksin. bana kağıt geldi kızımı kindergarden için. 60.000 euro üstünde maaş alsaydım bürük senelik, kindergarden a çocuk başına 330 euro ödemem gerekiyordu.

he sadri Hartz4 veya mülteci olduğu için çocuklarının bir tanesi için bile kindergarden a para ödemeyecek!

işte almanya...

bak bu arada yeni öğrendim. Bunları açık alanda anlatmam suçmuş. yani liberal sol politikanın ne kadar özgürlükçü olduğunu görüyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: KSKcarpediem

10bin pounda yakın paran varsa, geçerli bir mesleğin varsa Ankara anlaşmasını araştır

Ankara anlaşması sıkıntılı. Burda bi dünya para harcayıp bir sürü prosedürle uğraşıyorsun. Orada da bir dünya iş var. Türklerin yanında kaçak gibi çalıştığın için sana asgari ücreti veya daha altını verirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: ebavamqko

afd ye basıcam oyumu.

mülteci diye 950 euro aile yardımı alıyorlar veya 420 koca 420 eş hartz 4 alıyor. 950 euro cepte

wohngelt kira yardımı m2 başına 7.5. sadri 5 çocuk yapmış yani 4 odalı eve hakkı var 90 ila 120 m2 arasında. 750 euro nebenkostensiz diyelim 100m2 evi. 750 kira yardımı + 950 euro mülteci parası = 1700 euro cepte

sadrinin 5 çocuğuna familienkasse den kindergelt 200 er euro 5 çocukta 1000 euro. 1700 + 1000 euro = 2700 euro cepte cihatçı sadri"nin.

sadece hartz 4 olduğu için familien kasaya param yetmiyor KinderSchuzlang ile ek çocuk parası yararlanıcam bana para gönder dese. 170 er euro çocuk başına

170 * 5 çocuktan = 850 euro yaptı. yani toplamda 2700 + 850 = 3550 euro yaptı.

şimdi sen 5 yıllık bilgisayar mühendisisn ve global bir şirkette en iyi mühendis maaşı olarak 70,000 euro senelik alıyorsun. bakalım 20 sene okumuş adamsın ve aylık aldığın para, 5 çocuklu cihatçi sadriden ne ladar fazla yapacak

işte yukarıda sen 20 yıl okumuş 2 çocuk sahibi 5 yıldır şirkette yazılımcı olarak çalışığ maaşını 70.000 bürüte çekmiş biri olarak alacağın aylık 3850 euro. yani işi gücü evinde sadece karısı ile çocuk yapmak olan çalışmayan sadri sadece senden 300 euro az alacak.

yani sen 20 sene köle gibi geceni gündüzüne katarak sadri den 300 euro fazla almak için okudun didindin.

çocuk parası alıyorum diye sevinme. sadece kindergelt hakkında var yani çocuk başına 200 euro. onuda zaten ana okuluna vereceksin. bana kağıt geldi kızımı kindergarden için. 60.000 euro üstünde maaş alsaydım bürük senelik, kindergarden a çocuk başına 330 euro ödemem gerekiyordu.

he sadri Hartz4 veya mülteci olduğu için çocuklarının bir tanesi için bile kindergarden a para ödemeyecek!

işte almanya...

bak bu arada yeni öğrendim. Bunları açık alanda anlatmam suçmuş. yani liberal sol politikanın ne kadar özgürlükçü olduğunu görüyoruz.

Alıntıları Göster

Bana kalsa çocuk yapmak için ehlieyt alınmalı.

• Ne işle meşgulsünüz hocam?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • KSKcarpediem kullanıcısına yanıt

Türkiyede yaşamak zaten başlı başına bir cesurluk hocam :)

• quote:

Orijinalden alıntı: huseyinadukeeee

Ne işle meşgulsünüz hocam?

Kimseyi etiketlemediğiniz için soruyu bana sorduğunuzu var sayıyorum. Endüstriyel dağcılık ve rüzgar tribün teknisyenliği yapıyorum

• chloe için giderdim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ReaLGz

11 bin TL ile krallar gibi nasıl yaşanır anlatırsan dinlemek isterim, ben tam 11 bin kazanıyorum ve kral gibi yaşayamıyorum.  

Tes-iş verisi Haziran 2020 yoksulluk sınırı: 7.918,82 TL.

Krallar yoksuldan 3 bin lira fazla kazanıyorsa hata bende  

Alıntıları Göster

Kral anlayışınız tam olarak nedir? Eğer villa ya da köşkte yaşamaksa baştan söyleyeyim, İngiltere'de 80 m2 dairede yaşayacaksınız büyük ihtimalle.

Eğer 11 Bin TL ile geçinemiyor ya da istediğimi alamıyorum diyorsanız problem sizdedir kusura bakmayın. En kötü koşullarda ülkenin en pahalı kenti İstanbul'da 2+1 kiralık evde yaşadığınızı ve kira ile beraber aylık 4 bin lira harcamanız olduğunu düşünelim. Kalan 7 bin TL ile 15 ay gibi kısa bir sürede süper bir sedan araç sahibi olursunuz. Üstelik boğazınızdan ya da giyim kuşanımınızdan öyle aman aman kısmayacaksınız. Sonrasında sosyal hayata ayıracağınız parayı 1.000 TL daha artırarak aylık 6 bin lira taksitle 20 kadar büyükşehirden herhangi birinde üst düzey bir daire satın alabilirsiniz. 3,5 senede ev sahibi olup, sonradan o eve taşınıp 6 bin civarı maaş ile krallar gibi yaşarsınız.

Yoksulluk sınırı falan bu tür istatistikleri geçin lütfen. O zaman bu ülkede premium meslek olarak bilinen doktorların yarısı yoksulluk sınırının altında yaşıyor?

• zero fear kullanıcısına yanıt

Senin anlattığın kral değil klasik bir orta gelirli. "Krallar gibi yaşamak" dendiği zaman benim aklıma gerçekten kral gibi yaşamak gelir. Her istediğini her an yapabilecek gelirin olması demek. Senin verdiğin örneklerin hepsi yıllarca kredi bağımlılığıyla yaşayarak oluyor. Şahsen benim evim ve arabam var ama 6 yıldır hiç durmadan kredi ödüyorum ve 1 yılım daha var. Bu arada da tatil olsun eğlence olsun hep fiyatlara bakarak hareket ediyorum mecburen. Yurt dışı biletini 6 ay önceden kampanyayla alıyorum. Gidiyorum fiyat/performans konaklama yerlerine bakıyorum. Yurtiçi tatilimi ailemin yazlığında yapıyorum. Bu senin için krallıksa benim diyecek bir şeyim yok.

Konu da ingiltere'den bağımsız. Benim zaten yurtdışına çıkma planım yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: ReaLGz

Senin anlattığın kral değil klasik bir orta gelirli. "Krallar gibi yaşamak" dendiği zaman benim aklıma gerçekten kral gibi yaşamak gelir. Her istediğini her an yapabilecek gelirin olması demek. Senin verdiğin örneklerin hepsi yıllarca kredi bağımlılığıyla yaşayarak oluyor. Şahsen benim evim ve arabam var ama 6 yıldır hiç durmadan kredi ödüyorum ve 1 yılım daha var. Bu arada da tatil olsun eğlence olsun hep fiyatlara bakarak hareket ediyorum mecburen. Yurt dışı biletini 6 ay önceden kampanyayla alıyorum. Gidiyorum fiyat/performans konaklama yerlerine bakıyorum. Yurtiçi tatilimi ailemin yazlığında yapıyorum. Bu senin için krallıksa benim diyecek bir şeyim yok.

Konu da ingiltere'den bağımsız. Benim zaten yurtdışına çıkma planım yok.

Her istediğini her an yapabilecek gelire sahip bir kaç bin insan vardır Türkiye'de. Krallar gibi benzetmesinde anlatılmak istenileni anladığın halde boşuna konuya uzatıyorsun.

Krediye bağımlı olma, paranı 15 değil 17 ay biriktir otomobilini al. Kredi insanların sabretmesini bilmediği için tutulan bir şey.. 1 yıl sonra kredim bittiğinde ev + araba + kesintisiz maaş ile yine tatmin olmayacağına eminim. Çünkü isteğin sonu yoktur. 20 bin maaş alıp her yaz Bodrum'da tatil yapsan bu sefer de Maldivler'e gidemiyorum demek ki kral değilim diyeceğini tahmin edebiliyorum.

Not: İngiltere'de ev ve araba gökten zembille inmiyor ya da İngiliz devleti size hibe etmiyor. 2.000 GBP'den arta kalan maksimum 200 GBP ile ev almak kolay olmayacaktır. Mal sahibi olmak her yerde zordur ama ülkemizde biraz daha fazla.

• Bir seyi uzatmıyorum. Senin kral dediğin bana göre köle onu diyorum. Ben de dahilim buna. Otomobil başlıklarına girip para biriktirerek yıllardır otomobil sahibi olmayı bekleyenleri görebilirsin. Sadece otomobil değil elektronik alette de geçerli bu. O an almadığın şeyin fiyatı 1 hafta sonra artıyor. Ben 7 ay önce aracımı 230 bine aldım şuan ikinci el ilanları 285 binden başlıyor. Her ay kenara 5 bin lira atabiliyorum desek 7 ayda 35 bin yapar ama fark 55 bin. Yani para biriktirerek bir şey sahibi olamazsın. Ev fiyatlarına girmiyorum bile hepsi son 2 ayda +100 bin arttı fırsatçılardan. Yani yine geldiğimiz nokta krediye bağlanmadan ileri adım atamayacak insanlar olarak kendimize kral dememiz çok abes oluyor.

Edit: Konuyu da daha kirletmeyelim bence başlık sahibi arkadaşın konusundan saptık baya

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReaLGz -- 1 Temmuz 2020; 2:34:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uA-kktc

İngiltereye 3 kere gittim toplamda 1 seneden fazla kaldım. Londra'da yatırımlarımız var. Baba tarafımın yarısı 50 senedir Kuzey Londra'da yaşıyor. Yorumlarda gördüğüm kadarıyla Bedford'da kalmayı düşünüyorsun. Kalacağın yere ve yeme içmeye para vermeyeceksen 2000 sterlin yeter. Ayrıca sana önerim eğer gideceksen, vergileri çok çok iyi incelemen.

Ayrıca İngiltere'de çok fazla iş olanağı var. Full time işinden vaktin kalırsa part-time küçük işlerden iyi para yapabilirsin. Kuzenim üniversite son sınıftayken hafta sonraları çiftlik/mini hayvanat bahçesi gibi bir yerde çocuklara ATV turu attırarak saatlik 12 sterlin kazanıyordu bu şekilde kendisine Audi almıştı mesela.

Irkçılık konusuna katılmıyorum. İngiltere Türklere ırkçılık konusunda istisna bir ülkedir çünkü adamların "Türk" imajı Kıbrıs Türkleridir. Sadece Londra'da 330bin Kıbrıslı Türk var, genel olarak İngiltere'de 500bin'den fazla Kıbrıslı Türk var. Aşırı dinci ya da nasıl desem aşırı "orta doğulu" gibi yaşmadığınız sürece kimse sizinle uğraşmaz. İleride çocuk yaparsanız, yine Kıbrıslı Türklerin pek çok kaliteli okulu var onları tercih edebilirsiniz.

İşlerin pratik işlemediğine ise asla katılmıyorum. Yaptığınız işi kuralına uygun yaparsın A'dan Z'ye her işinizi rahatlıkla halledersiniz. Şöyle bir örnek vereyim, ben İngiltere'ye her yıl Mayıs ayında gelir vergisi ödüyorum. Geçen sene 19 PENNY fazla ödediğim için adamlar KKTC Gazimağusa'ya 19 PENNYLİK çek yolladı  

çok şanslısın.. kıskanmadım desem yalan olur. Gözümün olduğundan değil allah daha çok versin. Elbet bizde güleriz bir gün..

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.