Şimdi Ara

İNGİLİZCE ÖĞRENECEKLERE FARKLI BAKIŞ AÇISIYLA TAVSİYELER

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
45
Favori
25.012
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • öncelikle ben kendi sistemimi anlatayım size
    bence
    insan bir dili şu sıralama ile öğrenir

dinleme
    konuşma
    okuma
    yazma

bizim saçma sistemimiz ise
    okuma
    yazma
    dinleme
    konuşma

şeklinde gidiyor.
    bebekler bile ilk yazdığım sıralama ile dil öğreniyor
    anne babalarımız okuma yazma bilmeden çok da güzel konuşup anlayabiliryorlar.
    şimdi diyceksinki onların ana dili o yüzden

zamanında almanya ya giden gurbetçi kardeşlerimiz
    o ülke dilini işite işite daha sonra duya duya dili öğrendiler. konuştular ve anladılar.
    fakat yazıp okuyamadılar.
    işte bizde bir dili bu şekilde öğrenmeliyiz.
    kulağınızda bi kulaklık radyo ya da herhangi bir şey ingilizce olarak açık olsun ve kendinizi aşırı bir ingilizceye maruz bırakın
    sonraki aşama ise konuşma olmalı. tabi bu ikisini bir arada yapmalısınız fakat dinleme çok daha önemli ilk aşamada.
    ufak gramer kurallarını bilmenizi tavsiye ederim ayrıca
    gerçekçi bakacak olursak yanımızda bir bebek gibi sürekli ingilizce konuşulmuyor. bu yüzden süreci hızlandırmak için hafiften gramer kurallarını da öğrenmeliyiz. ilk başlarda do does farkı soru yapma gibi basit şeylerin öğrenilmesi yeterli olacaktır.

tabi ki de dinlediğiniz şeyler çok üst seviye şeyler olmayacak. eğitici ve basit cümleler olamalı ilk aşama için.
    daha sonra ise vites git gide arttırılmalı

TABİKİ BU BENİM YORUMUM
    LÜTFEN DİĞER ARKADAŞLAR DA KENDİ FİKİRLERİNİ YAZSINLAR VE DİL ÖĞRENİMİNDEKİ FARKLI GÖRÜŞLERİ DUYALIM.

isteyen arkadaşlar için pm ile özel görüşebiliriz yol haritası yapmak adına
    kullandığım kaynakları tavsiye ederim şimdi buraya yazıp reklam yapmayalım. konu kaldırılmasın.

• Bence bunu sadece filmler veya diziler için değil, bütün İngilizce aktiviteler için uygulamak gerekir. Yani, etkili İngilizce öğrenme teknikleri olarak şu teknikler çok çok önemli;

1- Dinleme ağırlıklı olarak öğrenmek
    2- Tekrarlı öğrenmek
    3- Soru cevap yöntemiyle İngilizce konuşma pratiği yapmak

Duyduğumuz İngilizceyi anında anlayabilmek ve otomatik olarak (kafada tercüme yapmadan, düşünmeden) konuşabilmek için TEKRARLI çalışarak dar alanda uzmanlaşmak şart.
  • Aynen katılıyorum size dinleme bu dil için çok önemli çoğu yerde öncelikle bol bol okuma yapılıyor. Dinleme üzerine etkinlik yapılmıyor.

Ama okuma ile dinleme eş zamanlı yapılırsa hızlı bir ilerleme görülebilir diye düşünüyorum.

Devamında konuşma etkinliğinide devam ettirmek gerekir.

Yazma zaten sonrada chat sitelerinde takıla takıla öğreniliyor.

Kısacası hergün dinleme ve okuma etkinliğini bol bol yaparsak ilerleriz diye düşünüyorum bende hergün hikaye kitapları okumaya çalışıyorum
    ve ingilizce altyazılı dizi izlemeye çalışıyorum hergün gün be gün ilerlediğimi farkediyorum.

Allah hepinizin yardımcısı olsun ingilizce öğrenmek gerçekten çok özveri sabır gerektiren bir şey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: corpixx

Aynen katılıyorum size dinleme bu dil için çok önemli çoğu yerde öncelikle bol bol okuma yapılıyor. Dinleme üzerine etkinlik yapılmıyor.

Ama okuma ile dinleme eş zamanlı yapılırsa hızlı bir ilerleme görülebilir diye düşünüyorum.

Kısacası hergün dinleme ve okuma etkinliğini bol bol yaparsak ilerleriz diye düşünüyorum bende hergün hikaye kitapları okumaya çalışıyorum
    ve ingilizce altyazılı dizi izlemeye çalışıyorum hergün gün be gün ilerlediğimi farkediyorum.

Allah hepinizin yardımcısı olsun ingilizce öğrenmek gerçekten çok özveri sabır gerektiren bir şey.

Kardeşim hangi yabancı dizileri izliyorsun o işi bir türlü yapamadım izliyim dedim ama anlamayınca çok çabuk moralim bozuluyor sürekli durdurup sözlüğe bakmakta can sıkıyor aynı şey kitap okumak içinde geçerli o yüzden siz nasıl yapıyorsunuz sürekli sözlükmü kullanıyorsunuz dili aktif kullanmak gerekli hergün az da olsa tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Bu arada seviyem intermediate yakın zamanda kurs başlayınca upper intermediate den devam edicem.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1903Mert

quote:

Aynen katılıyorum size dinleme bu dil için çok önemli çoğu yerde öncelikle bol bol okuma yapılıyor. Dinleme üzerine etkinlik yapılmıyor.

Kardeşim hangi yabancı dizileri izliyorsun o işi bir türlü yapamadım izliyim dedim ama anlamayınca çok çabuk moralim bozuluyor sürekli durdurup sözlüğe bakmakta can sıkıyor aynı şey kitap okumak içinde geçerli o yüzden siz nasıl yapıyorsunuz sürekli sözlükmü kullanıyorsunuz dili aktif kullanmak gerekli hergün az da olsa tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Bu arada seviyem intermediate yakın zamanda kurs başlayınca upper intermediate den devam edicem.

dizi ya da filmin altyazısını indir
    ilk 10 dakika bilmediğin kelimeleri öğren
    ve çay eşliğinde ilk 10 daikayı izle
    ardından bi 10 daha ve bi 10 daha

bu şekil de sıcak tekrar da yapmış olursun

sözlük olarak tavsiyem glosbe
    çünkü kelimenin cümle içindeki anlamlarını da görme fırsatı bulursun
  • quote:

quote:

Dizi izlerken habire sözlükten bakılmaz hocam sıkıcı oluyor o ben bir kere öyle denedim filmi bitiremedin sıkıntıdan patladım bıraktım :)

Genellikle film içinde kelimeleri aklımdan bulmaya çalışıyorum ve dizileri izledikten sonra geri geliyorum bilmediğim kelimelere bakıyorum her bölümde 5-10 kelime kapmaya çalışıyorum böyle böyle birikecek.

Dizi olarak daha önce izlediğin dizilere bak çok uzun konuşmalar olmamasına dikkat et.

Ben ingilizce olarak fargo izledim 10 bölüm. The vampires 5-6 bölüm izledim. Şimdi lost izliyorum lost çok akıcı geldi rahatça anlıyorum.
  • Malta'da İngilizce öğrenmek
    Malta'ya gittiğinizde bir sürü İngilizce kursu ile karşılaşabilirsiniz. Rahat bir ortamda ve eşsiz Akdeniz atmosferinde İngilizce öğrenmek; dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin tercih sebebi. Mantalingua, Malta'nın doğa güzelliği ile büyüleyen bölgesi olan St Julians Körfezi'nde yer alıyor. Bu bölgede restorasyonu da yapılan çok sayıda tarihi bina da bulunmakta. Ayrıca pek çok aktivite ve gezi turları da mevcut. Haftasonları büyük Avrupa turları da organize ediliyor. Bu da motivasyonunuzu arttırıp keyifli bir biçimde öğrenme imkanı sağlıyor.
    Uluslararası karma sınıflarda dil öğrenmek kendi ülkenizde dil öğrenmekten çok daha faydalı ve efektif oluyor.
    Dünyanın her yerinden gelen öğrenciler ile İngilizce'nin farklı bir atmosferde öğrenilmesi de bir başka avantaj: Benzersiz dostluklar kuruluyor , birlikte hoşça vakit geçiriliyor ve tabii İngilizce konuşuyor .
    Iş İngilizcesi. sınavlara hazırlık kursları , özel dersler ve öğrencilere yönelik İngilizce kursları gibi çeşitli kurs seçenekleri de bulunmakta .
    Maltalingua dil okulu bir çok iyi teknik donanımının yanı sıra teras , langırt masa ve ders aralarında dinlenmek için kanepe , çatı havuzu ile modern sınıflar sunmaktadır. İngilizce derslerine ek olarak, aynı zamanda birçok okul etkinlikleri sunmaktadır : tam gün tekne turları ve Malta adası sahilinde barbekü partileri.... Konaklama seçenekleri ise: Bir ailenin yanında. diğer öğrencilerle paylaşabileceğiniz daire ya da otelde konaklama seçenekler arasında...
    daha fazla bilgi için:
    www.maltalingua.com.tr
  • Malesef yabancı dil öğrenme konusunda birçok kişi çok yanlış stratejiler uyguluyor. Mesela İspanyolca öğrenecekse gidip 40-50 liraya bir gramer kitabı alıp akşama kadar çalışarak o dili öğreneceğini zannediyor. Öğreneceğiniz dilde radyolar,sesli kitaplar,podcast yayınlar dinlemeden bol bol roman,hikaye okumadan o dili öğrenemezsiniz.İnternette o kadar çok yayın var ki dil öğrenmek için para harcamaya da gerek yok gibi gözüküyor. Düşünsenize internet sayesinde Kanada'daki,Avustralya'daki,Japonya'daki bir radyo yayınını dinleyebiliyoruz.İstediğimiz herhangi bir dille ilgili sınırsız film,müzik,radyo dinleyebilir gramer çalışmaları yapabilirsiniz.Fakat bilgisayarla online eğitimde en tehlikeli iki konu var.Birincisi kaynak fazlalalığıyla ortaya çıkan zihinsel dağınıklık.İkincisi de bilgisayarla günlük çalışmak için her gün bizi harekete geçirecek gücün sürekli dağılması.Yani kişisel tembellik,atalet.
    Ben bu nedenle sitede yabancı dil yardım konularına cevap verirken şuan kullanılan openlanguage.com ve rosetta stone'yi öneriyorum. Openlanguage podcast sistemi ucuz ama Rosetta Stone birçok kişiye pahalı gelebilir.Ama sistemi kullandığınızda her kuruşunu hak ettiğini görüyorsunuz.

Bir başka sorunda sitede açılan konuların bir çoğunda hep bir acelecilik ve özenti hakim. Birisi 2 ayda öğrenebilir miyim diyor,birisi ben Avustralya aksanını öğrenmek istiyorum diyor.Ben de diyorum ki çok çok zor. Sadece o aksanda binlerce,hatta hatta onbinlerce kelime duymadan o aksanı konuşamazsın boşuna aksan öğrenmeye çalışma.Tüm dünya dilleri uluslararası bir standart,temel konuşma şeklini düzenlerken bizim insanımız en gereksiz aksan problemine takılıp kalıyor.Sonra iş kitap okumaya gelince afallıyor.

Öğrenmekte olduğunuz dilde sesli yayınlar dinlemek hayati derecede önemlidir.Bilinçaltını harekete geçirir.

Benim size tavsiyem hiç paranız yoksa internetten gramer öğrenin ve dinleyebildiğiniz kadar radyo,podcast,audibook dinleyin.

Eğer biraz paranız varsa openlanguage.com veya rosetta stone ile yabancı dil öğrenmenizi tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Melankolik Paranoyak

quote:

quote:

dizi ya da filmin altyazısını indir
    ilk 10 dakika bilmediğin kelimeleri öğren
    ve çay eşliğinde ilk 10 daikayı izle
    ardından bi 10 daha ve bi 10 daha

bu şekil de sıcak tekrar da yapmış olursun

sözlük olarak tavsiyem glosbe
    çünkü kelimenin cümle içindeki anlamlarını da görme fırsatı bulursun

tamam saolun hocam tavsiyeler için deniycem
  • quote:

quote:

quote:

Dizi izlerken habire sözlükten bakılmaz hocam sıkıcı oluyor o ben bir kere öyle denedim filmi bitiremedin sıkıntıdan patladım bıraktım :)

Genellikle film içinde kelimeleri aklımdan bulmaya çalışıyorum ve dizileri izledikten sonra geri geliyorum bilmediğim kelimelere bakıyorum her bölümde 5-10 kelime kapmaya çalışıyorum böyle böyle birikecek.

Dizi olarak daha önce izlediğin dizilere bak çok uzun konuşmalar olmamasına dikkat et.

Ben ingilizce olarak fargo izledim 10 bölüm. The vampires 5-6 bölüm izledim. Şimdi lost izliyorum lost çok akıcı geldi rahatça anlıyorum.

Anladım hocam herkes lostu öneriyor forumda da zaten daha önce hımym izledim acaba tekrarmı başlasam ing altyazı olarak diye düşünüyordum kısa olduğundan 20 dk ama çok hızlı konuşuyorlar sokak dilini konuştuklarından.
    O zaman bende izliyim sözlük kullanmadan aklımızda ne kalırsa.Tavsiye için teşekkürler hocam.
  • Adam %100 haklı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar benim İngilizce alt yazılı film izlemek için kullandığım teknik şöyle;
    İngilizce bir filmin tamamını izlemeyin. Onu anlamazsınız ve bu yüzden hiçbir şey öğrenemezsiniz. Her hafta sadece bir sahneyi ya da parçayı izleyin (belki 2-3 dakikalık bölüm olarak) Şu yolu izleyin:

a) İlk olarak, filmi kendi dilinizdeki altyazı ile izleyin. Bu, sizin genel anlamı kavramanıza yardımcı olur.
    b) İkinci olarak, sahneyi İngilizce altyazılı olarak izleyin. Durdurun. Yeni kelimelerin anlamlarını öğrenmek için bir sözlük kullanın. Yeni cümleleri bir defter oluşturup oraya yazın.
    c) Sahneyi birkaç kez İngilizce altyazıyla, bu sefer durdurmadan dinleyin.
    d) Sahneyi birkaç kere altyazısız olarak dinleyin.
    e) a’dan d’ye tüm kuralları bir hafta boyunca hergün tekrarlayın.
    Belki bu şekilde yavaş gidersiniz ama çok faydalı bir çalışma tekniğidir.

İngilizce dizi izlemek için, İngilizce öğrenenler için özel olarak hazırlanmış Extra English serisini tavsiye ederim. Bu diziyi İngilizce alt yazılı olarak şurada izleyebilirsiniz:http://www.ingilizcetube.com/extra-english-bolum-01-hectorun-gelisi-01
  • Voscreen.com size bu konuda yardimci olabilir bence. Hem oldukca eglenceli. Filmlerden kisa kesitler veriyor ve siz cevirisini isaretliyorsunuz. Bu durumda sıkılmıyorsunuz

• benim yöntemim today's zaman adlı gazeteyi okumak
    türkiyedeki olaylara zaten vakıf olduğumdan bilmediğim bi kelime çıksa bile mantık örgüsünden yazılanı anlayabiliyorum
    mesela

http://www.todayszaman.com/diplomacy_pm-accuses-chp-leader-of-treason-in-kobani-row-wants-him-to-hush_361185.html

başbakan davutoğlu kobani atışmasında chp liderini hainlikle suçluyo susmasını istiyo sesini kapamasını istiyo

saçma gelebilir biraz :)
  • Katılıyorum,İngilizce öğreneneler için basite indirilmiş pek çok dizi var görsel açıdan anlamayı çok kolaylaştırıyor
  • BBC nin extra engilih video yayını var 25 bölümlük.Buna benzer başka ne var.
  • Dh de çok nadir de olsa açılan böyle konuların kıymeti bilinmiyor, elinize sağlık.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fds14

Dh de çok nadir de olsa açılan böyle konuların kıymeti bilinmiyor, elinize sağlık.

teşekkürler kardeşim
    Dh de az daha olsa böyle konuların kıymetini bilen çıkıyor
  • Hi Guys H kullanıcısına yanıt
    Buna benzer bir tekniği bende uyguluyorum;
    kült bir filmde ki sevdiğim sahneyi altyazısız olarak defalarca kez izliyorum sadece İngilizce'mi geliştirmek için değil tabii, aynı zaman da o sahneyi de sevdiğimden.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mantiklii:)

• quote:

Orijinalden alıntı: fds14

Buna benzer bir tekniği bende uyguluyorum;
    kült bir filmde ki sevdiğim sahneyi altyazısız olarak defalarca kez izliyorum sadece İngilizce'mi geliştirmek için değil tabii, aynı zaman da o sahneyi de sevdiğimden.

Bence bunu sadece filmler veya diziler için değil, bütün İngilizce aktiviteler için uygulamak gerekir. Yani, etkili İngilizce öğrenme teknikleri olarak şu teknikler çok çok önemli;

1- Dinleme ağırlıklı olarak öğrenmek
    2- Tekrarlı öğrenmek
    3- Soru cevap yöntemiyle İngilizce konuşma pratiği yapmak

Duyduğumuz İngilizceyi anında anlayabilmek ve otomatik olarak (kafada tercüme yapmadan, düşünmeden) konuşabilmek için TEKRARLI çalışarak dar alanda uzmanlaşmak şart.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.