Şimdi Ara

İngilizce Konuşmak İstiyorsan Sakın Grammer Öğrenme

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
160
Cevap
28
Favori
30.616
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Eğer sadece birkaç sınava girip başarı elde etmek istiyorsanız grammer öğrenmeniz gerekir. Ama ben ingilizce filmleri dizileri çok iyi anlayıp, takılmadan ingilizce konuşmak istiyorum diyorsanız, o zaman bir bebek gibi dinlemek ve konuşmak gerekiyor.

Ben 2 aydır effortles english seti ile sürekli dinleme ve konuşma eğitimi alıyorum. Dikkat edin dinleme tekrar etme değil, dinleme ve konuşma.

Hoca basit bir hikaye anlatıp sonra onun üstüne sürekli basit sorular soruyor ve siz cevap verdikçe konuşma güdünüz artıyor.

Setle ilgili detaylı bilgi paylaşımı önceki konuda paylaşılmış, oradan takip edebilirsiniz.: http://forum.donanimhaber.com/Effortless_English_sistemiyle_calisan_var_mi?/m_41281681/tm.htm

• takipteyim
    ama yine de gramerin de bilinmesi iyi olur bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi How Ghastly -- 25 Eylül 2012; 17:54:11 >
  • Hocam birde bazılar abartıp önce Türkçeye hakim olmak şart demezler mi ? yahu ben tanıyorum yemin ederim bakın Türkçe bildiği falan yok ama öğrenmiş bir şekilde.....yani insanları bu kişiler korkutuyor ve heveslerini kırıyorlar çok ciddi bir mesele haline dönüştürüyorlar, yani adam hobi olarak kendine yetecek kadar okuyup konuşup yazabilmek istiyor sen niye adama profesör olacakmış muamelesi yapıyorsun ki değil mi ?

Gramer meselesine gelince artık öyle yöntemler çıktı ki, dünyaca ünlü kurs kitapları programlar vb grameride zaten içinde kavrıyorsun bir şekilde...

Aslında kişiye ortalama olarak rahatça yetecek gramer kuralları azmış ama birden gözüne koca kitabı sokunca sanki onları öğrenemezsek olmazmış gibi bunalıma giriyoruz aslında onlar bizi ilgilendirmiyor o kadar Türkçe bile bilmiyoruz hiç birimiz...çoğumuzda ingiltereye yerleşip çook büyük firmalarda görevde yapmayacağız.

Kısacası durum bu ancak yeni nedil hocalarımız kitaplar sistemler vb gerçekten çok çok başarılı yoksa öğrenemez gramerde boğulup giderdik....
  • biz ona grammar öğrenmeme demiyoruz inductive grammar diyoruz...

Yani grammar kurallarının öğrenciye direk olarak verilmesi yerine bir pasaj içinde verilir ve öğretmenin rehberliğinde grammar kurallar öğrenci tarafından keşfedilir. Kurallar ezberlenmez, olması gerekende budur.
  • Aynen blitz çok yaşa doğrusu bencede odur, tam tamına bir intermediate seviyesi bence yarım yangalak advancedden iyidir..iş hayatında çoğu orta seviye diyor aslında elemantary bile değil :) advanced diyor ama intermediate bile değil karışmış herşey birbirine..

Aslında bir çopumuzun iş hayatına, sosyal hayatına, araştırma vb hayatına sağlam bir intermediate seviyeye ulaşmak rahatça yetecekken, lisede bile adamı zorla yeteneksiz ve kullanılamayack bir advanced yapma mantığı ısrarla sürdürülüyor malesef..
  • açıkcası işi yeni nesil öğretmenlerin eline bıraksalar...Gıcık oluyorum 40-50 yaşıma gelmiş.İngilizce mezunu bile değil zmanında yarım yamalak ingilizce mühendislik vs okumuş ingilizce biliyor sanıp öğretmen yapmışlar. Tüm sorumlu bu kitle...

Elemantry ya da yeni adı bile B1 - B2 seviyeleri gayet yeterli günlük işleriniz için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blitzkrieger

açıkcası işi yeni nesil öğretmenlerin eline bıraksalar...Gıcık oluyorum 40-50 yaşıma gelmiş.İngilizce mezunu bile değil zmanında yarım yamalak ingilizce mühendislik vs okumuş ingilizce biliyor sanıp öğretmen yapmışlar. Tüm sorumlu bu kitle...

Elemantry ya da yeni adı bile B1 - B2 seviyeleri gayet yeterli günlük işleriniz için.

milli eğitimdeki eski veya yeni öğretmen olması farketmez, müfredat ne ise o uygulanır. Kimse kafasına göre teknik geliştiremez.

Şu anli müfredat grammer üzerine eğitim şeklinde ilerliyor.

Ama ingilizce öğrenmek isteyen birisi için eskiden internet yoktu, ama şimdi sonsuz bir kaynak var. Bende diyorumki madem böyle bir kaynak var, sakın kural öğrenmek için uğraşma, konuşarak öğreten seçenekleri değerlendir.

Çok iyi konuştuktan sonra sınavlara girmek gerekiyorsa dil bilgisi kurallarını öğrenirsin.

Çocuklar gibi, önce dinle dinle dinle, sonra yavaş yavaş konuş, sonra okula git ve dil bilgisi öğren, gerçek sıra bu şekil olmalı :)))
  • quote:

Orijinalden alıntı: gitar

quote:

açıkcası işi yeni nesil öğretmenlerin eline bıraksalar...Gıcık oluyorum 40-50 yaşıma gelmiş.İngilizce mezunu bile değil zmanında yarım yamalak ingilizce mühendislik vs okumuş ingilizce biliyor sanıp öğretmen yapmışlar. Tüm sorumlu bu kitle...

milli eğitimdeki eski veya yeni öğretmen olması farketmez, müfredat ne ise o uygulanır. Kimse kafasına göre teknik geliştiremez.

Ama ingilizce öğrenmek isteyen birisi için eskiden internet yoktu, ama şimdi sonsuz bir kaynak var. Bende diyorumki madem böyle bir kaynak var, sakın kural öğrenmek için uğraşma, konuşarak öğreten seçenekleri değerlendir.

Çok iyi konuştuktan sonra sınavlara girmek gerekiyorsa dil bilgisi kurallarını öğrenirsin.

Çocuklar gibi, önce dinle dinle dinle, sonra yavaş yavaş konuş, sonra okula git ve dil bilgisi öğren, gerçek sıra bu şekil olmalı :)))

kesinlike öle değil MEB'de adam üniversitede hangi tekniğin eğitimini almışsa onu uygular...Müfredatla alakalı değil...

Bende MEB'de çalışıyorum yeğen. Eski nesilin zamanında çeviri ile öğretme yöntemleri revaşta idi o yüzden ona göre eğitim aldılar...Gerçi bir çoğu onun eğitiminide almadı ya

MEB'de adam keyfine göre ders işler müfettiş vs de gelip sormaz...Zaten artık müfettişlerin yetkileride alındı.

Osmaniye Atatürk ilköğretimde görev yaptım ve müfettişlerin eski hocaları nasıl azarladığına şahit olduk. O yüzden öğretmenlerin nesilleri ve eğitim teknikleri arasında çok ciddi farklar var. Yılların tecrübesi muhabbetide yalan...Öğrenci psikolojisi hakkında zerre birşey bilmiyorlar çünkü formasyon eğitimi 0.

istek olursa eğitim anlayışı arasında farklar ve MEB'in 2006 yılında uygulamaya koyduğu sistemi yazarım zira sene sonuna tezimi yazmaya başlayacağım.

Aslında forumda eğitim ve dil öğrenme ile ilgili bir çok yanlış bilinen var...Forumdaki öğretmen kadrosu bir konu açsada bu konuda konuşsak güzel olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blitzkrieger -- 26 Eylül 2012; 17:56:08 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gitar

quote:

kesinlike öle değil MEB'de adam üniversitede hangi tekniğin eğitimini almışsa onu uygular...Müfredatla alakalı değil...

Bende MEB'de çalışıyorum yeğen. Eski nesilin zamanında çeviri ile öğretme yöntemleri revaşta idi o yüzden ona göre eğitim aldılar...Gerçi bir çoğu onun eğitiminide almadı ya

MEB'de adam keyfine göre ders işler müfettiş vs de gelip sormaz...Zaten artık müfettişlerin yetkileride alındı.

Osmaniye Atatürk ilköğretimde görev yaptım ve müfettişlerin eski hocaları nasıl azarladığına şahit olduk. O yüzden öğretmenlerin nesilleri ve eğitim teknikleri arasında çok ciddi farklar var. Yılların tecrübesi muhabbetide yalan...Öğrenci psikolojisi hakkında zerre birşey bilmiyorlar çünkü formasyon eğitimi 0.

istek olursa eğitim anlayışı arasında farklar ve MEB'in 2006 yılında uygulamaya koyduğu sistemi yazarım zira sene sonuna tezimi yazmaya başlayacağım.

yani sonuçta eski yöntem insanları sınıfa kapatmak idi,

artık skype ile dünyanın her yerinden bir arkadaş bulmak sadece birkaç dakika sürüyor.

Özellikle ingilizce öğrenmek isteyenlerin oluşturduğu skype sitelerini tavsiye ederim.

Oralara bağlanıp konuşmaya başlayınca grammer düşünüyorsan konuşamadığı ve sürekli takıldığını farkediyorsun.

Türkçe konuşurken dil bilgisi düşünmezsin

Bu Videoda Hoca Süper Anlatmış, Neden grammer çalışılmaması gerektiğini dinleyince anlıyorsun

http://www.youtube.com/watch?v=DIOmMM5wBVc
  • Evet eski yöntem insanları sınıflara kapatmaktı...Amaç çeviri sistemi ve karşılaştırmalı dil öğrenimi ile akademik konuların öğretilmesidir. Bu mantıkla hala bazıları TÜRKÇE bilmeden İNGİLİZCE öğrenilmez der ki bu çok yanlıştır...Çevirmenlik düşünmüyorsanız tabi...

bu effortless sistemini anlatayım size ...

Bu sistemin temelini CLT Communicative Language Teaching oluşturur...Bununla birlikte eclectic bir yol izleyip direct method ögeleri katılmış...

Bu sistemi Türkiye'de en fazla Amerikan Kültür Dil kursları uygular... Biraz farklı şeklini yeni başlayanlar için Callan methodu diye duyarsınız...

Burda ana fikir gerçek yaşamdaki oluşabilecek ingilizce textler kullanarak öğrencinin telafuz ya da gramer olarak mükemmel bir seviyeye gelmesi yerine iletişim becerileri geliştirmesi hedeflenir...Callan'da ise sürekli tekrar vardır.

Bu sırada bu abi kendi malının pazarlamak için anadil edinimi, ikinci dil edinimi ve öğrenimi konularını birbirine katmış...Gerçekte ise bu şekilde değildir...

Dil edinim (ana dil edinimi en geç 5 yaşına kadar olur)
    Eğer dil edinimi süreçlerinde 2.bir dile maruz kalıp bilingual olarak yetişmemişseniz bunda sonraki öğreneceğiniz diller "edinim değil" öğrenim olacaktır. BKZ: Krashen Teorisi.

Bu sistemin gereksiz ya da yanlış, işe yaramaz olduğunu söylemiyorum ama bu kısıtlı bir methodtur...Zaten en fazla 3-5 sene daha yaşar

Yeni nesilde yapılandırmacılık teorisi uygulanır. Bu arada elbette bu methodlar göz ardı edilmiyor. Her yaklaşımın işi yarar yanı alınır ve değerlendirilir. Öğretmenin yapması gerekende budur.

Grammar öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü ikinci dil edinimini gerçekleştiremiyeceğinizi düşünürsek, dilin kurallarının kavranmasında "syntax" bu çalışmayı yapmanız gerekmektedir...

Dinleme ve konuşma yetisi direk olarak bağlantılı değildir. Okuma ve konuşma yetisi bağlantılıdır. Ne kadar çok ve iyi okursanız o kadar iyi konuşursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blitzkrieger -- 26 Eylül 2012; 18:11:17 >
  • ben kendi adıma söyleyeyim size hiç ama hiç katılmıyorum, üniversite yıllarında grammer öğrenmiştim ve konuşamadım. Sonra soğudum bu işten aradan 10 yıl geçti.

Bu yaz biraz boşluk oldu, araştırma yaparken englishtown.com sınıflarına kayıt olmak üzereyken bu seti gördüm hoşuma gitti. Toplam 39 hafta, ben 9 haftadır çalışıyorum, söylenen her kuralı %100 uyguluyorum ve şu an skype ile çat patta olsa konuşmaya başladım. Ben teknik kısmı bilmem işin teorisini bilmem, hoca soru soruyor ve sende cevap veriyorsun, kendimdeki gelişmeyi çok iyi gözlemliyorum. Çok hızlı ve güzel gidiyorum şu an. En zeki veya en aptal insan kimse konuşurken şimdi özne sonra fiil gelecek, sonra bilmem ne takısı gelecek diye düşünmüyor, iç güdüsel olarak konuşuyor.

Bakalım yaza kadar nasıl olacak son sürat çalışmaya devam.
  • Bu şekilde öğrenmeniz güzel...Öğrenemessiniz demiyorum elbette ama tekniğin sizi getirebileceği yer kısıtlı. Demek istediğim sadece bu sete güvenerek ingilizce konuşmayı beklemeyin. Hedef dili yaşamınıza katmanız gerekmekte ki doğal yollardan ancak bu şekilde öğrenilir...Misal ingilizce haber siteleri okuyun, gazeteleri takip edin vs vs...Bu arada bu programı hazırlayan eleman artık bu işin başında değil sanırım...Hazırlayan kişi aslında gazetecilik bölümünden mezundur kendisi...

Bu arada istanbulda olanlar için diyeyim yakında İTÜ'de bir seminer var. Dil öğretiminde teknolojik araçların kullanılması üzerine ve konuşmacılardan birisi stephen krashen gidip seminere katılın derim.

Burada AJ ile ilgili yorumları görebilirsiniz.

http://www.englishforums.com/English/HasAnyoneTriedHogeCourseEffortless-English/zgkjw/post.htm

Herkese çalışmalarında başarılar...

bu arada şunuda diyeyim Grammar öğrenmek dil öğrenmek demek değildir...Sadece grammar öğrenerek bir seviyeye elbette gelinmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blitzkrieger -- 26 Eylül 2012; 18:32:17 >
  • quote:

Bu şekilde öğrenmeniz güzel...Öğrenemessiniz demiyorum elbette ama tekniğin sizi getirebileceği yer kısıtlı. Demek istediğim sadece bu sete güvenerek ingilizce konuşmayı beklemeyin. Hedef dili yaşamınıza katmanız gerekmekte ki doğal yollardan ancak bu şekilde öğrenilir...Misal ingilizce haber siteleri okuyun, gazeteleri takip edin vs vs...Bu arada bu programı hazırlayan eleman artık bu işin başında değil sanırım...Hazırlayan kişi aslında gazetecilik bölümünden mezundur kendisi...

Bu arada istanbulda olanlar için diyeyim yakında İTÜ'de bir seminer var. Dil öğretiminde teknolojik araçların kullanılması üzerine ve konuşmacılardan birisi stephen krashen gidip seminere katılın derim.

http://www.englishforums.com/English/HasAnyoneTriedHogeCourseEffortless-English/zgkjw/post.htm

bu arada şunuda diyeyim Grammar öğrenmek dil öğrenmek demek değildir...Sadece grammar öğrenerek bir seviyeye elbette gelinmez.

Set güzel olsa da ülkemizde komisyoncular var övüp satıştan kar elde ediyorlar...

set öğretme için değil zaten öğrenmiş birini geliştirmek için kullanılıyor..

Öğrenim edinim meselesinde ise görecelilik var; çünkü Almanyaya giden en cahil, Almanca öğrenmiş tarzanca marzanca iletişim sağlıyor..
    Ama üniversite mezunu biri tabi biraz daha farklı olursa iyi olur :)

İnsan ne yaparsa onda ilerliyor, okursan okuman, bol konuşursan konuşman gelişir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okaaaaaan -- 24 Ağustos 2013; 1:06:24 >
  • Bu arada ;

http://englishharmony.com/improve-spoken-english.php
    http://www.learnenglishenglish.com/?hop=hferdem

ve daha 10 dan fazla eforstless sistemine benzer set var...incelemek lazım..başarıyı gören taklite başlamış bile..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi okaaaaaan -- 24 Ağustos 2013; 1:16:43 >
  • Buradaki konu hangi setle çalışıldığı değil, ben örnek olarak kendi çalışmalarımı verdim.

Sayısız Kurs Set var, Temelde İki çeşit öğrenme yöntemi var

1. grammer kuralını verip sonra dinle tekrar et, ve sonra yeni kural verip dinle tekrar et yöntemi. Bu yöntemle öğrenmek çok zor

2. tatil bölgelerinde ilkokul mezunu olan bir çok çalışan ile karşılaşmışsınızdır. Turistlerle şıkır şıkır konuşuyorlar. Belki doğru düzgün elamanın okuma yazması bile yok ama konuşuyor. Past tense nedir desen hayatında ilk defa duymuştur ama kullanır vs...

Ben iddaa ediyorum konuşurken gramer düşünürsen takılırsın, konuşma sırasında her cümlede 1 dakika beklemek insanı gülünç duruma sokar, birde o ak söylemek istediğin bir türlü aklına gelmez.

Grammer bilmezsen, grammer düşünmene gerek kalmaz... Duyguların direk kelimelere dökülür...
  • Sokak ağzıyla yarım yamalak konuşmaya devam etmek istiyorsan öğrenme tabi ki boş yere.
  • quote:

Orijinalden alıntı: boor

Sokak ağzıyla yarım yamalak konuşmaya devam etmek istiyorsan öğrenme tabi ki boş yere.

hazırlık okuyup, sonra yıllarca eğitim alıp, iki kelimeyi bir araya getiremeyen bir sürü insan gördüm. Bence boş olan bu...

Ben şıkır şıkır konuşmak istiyorum, ana dil gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gitar -- 27 Eylül 2012; 12:52:33 >
  • http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20984938.asp bu adamda ilginç 8 dil biliyor ama okuma yazma bilmiyor :)
  • iki videoda benden

1. Ülkemizde üniversite mezunları işte böyle ingilizce konuşuyor / http://www.youtube.com/watch?v=wqZglT-R3Z0

2. Fatih terim ve Recep İvedik Yan Yana / http://www.youtube.com/watch?v=IRQBPVj5mMQ
    ( süper :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: okaaaaaan

quote:

Bu şekilde öğrenmeniz güzel...Öğrenemessiniz demiyorum elbette ama tekniğin sizi getirebileceği yer kısıtlı. Demek istediğim sadece bu sete güvenerek ingilizce konuşmayı beklemeyin. Hedef dili yaşamınıza katmanız gerekmekte ki doğal yollardan ancak bu şekilde öğrenilir...Misal ingilizce haber siteleri okuyun, gazeteleri takip edin vs vs...Bu arada bu programı hazırlayan eleman artık bu işin başında değil sanırım...Hazırlayan kişi aslında gazetecilik bölümünden mezundur kendisi...

Hocam daha öncede yazdım o adamın tekniği bir sürü sitede ücretli ücretsiz kullanılıyor çoğunda yan destek olarak kullanılıyor eğitimin tamamı olmuyor, kaynak tavsiyesi bölümünde yazdım, bu adam biraz fazla abartıldı sebebi ise ülkemizde komisyoncular var övüp satıştan kar elde ediyorlar...

Zaten bu setten faydalanmak için az çok bilgi gerekiyor ve o bilgi olduğu için kişi bunları anlayınca sanıyor ki aa süper set taşlar yerine oturdu aslında öyle değil hiç gramer bilmiyor değilsin aslında çünkü sadece sözkükle çevirmen mümkün değil ingilizcede çoğu kelimeyi, çok basit bir cümle türkçeye çevirin hayatta mantık olarak düzgün bir şey çıkarmanız mümkün olmuyor burada cümle yapısını bilmek gerekiyor...

set tabi güzel bende beğendim açıkçası orası ayrı, mp3 kolaylık sağlıyor..

Öğrenim edinim meselesinde ise görecelilik var; çünkü Almanyaya giden en cahil adm biliyorum Almanca öğrenmiş tarzanca marzanca iletişim sağlıyor anlıyor gramer bilgisi yok ancak bu kişilerin öğrendiği kalıplar ve duyduklarından kaynaklı..

bazı setler görüyorum elementaryden önce beginner var dile güzel bir giriş anak bizim sistemde direk tenseler past future dur daha bismillah temeli bir kavrayalım...

İnsan ne yaparsa onda ilerliyor bol konuşursan biriyle konuşman gelişir...

B1-b2 seviyesine deiğiniz gibi tam anlamıyla hakim olunsa geriside rahat gelir ancak o seviyede değil ileri gramer konusu göstermeye çalışıyorlar bu berbat birşey...

turbo ingilizce seti var renklendirme tekniğiyle mantığı kavratıyor böylece Türk gibi yorumlamıyorsun ulan ne devrik cümle demiyorsun..

Hocam sizin beğendiğiniz set nedir acaba ?

Kuzenin nicki ile yazıyorum "yazan blitzkrieger"

Edinim olayı dili anadiliniz edinmenizdir. Bu konuda pek göreceli bir durum olmuyor. O adamın yaptığı iş dil öğrenmek. Edinim Türkçe'nin anadilin olması konusu...

Açıkcası ben şu seti kullanın diye önermiyorum. Çünkü doğru bulmuyorum. Benim öğrencilerimi çalışma şeklim genel olarak temel cümleler ile hedef dilin tanıtılması bundan sonra gramer bilgisi ile okuma yetisinin geliştirilmesi. Bununla beraber farklı dil aktivileri...

Ayrıca dinleme çalışmaları yerine alanlarına göre dili yaşamlarının içine sokuyorsun...Bu bir şekilde sizin yaptığınız ingilizce filmler izlemek müzik dinlemek gibi...Misal yetişkin ise en son avukat bir öğrencim vardı. Hukuk ile ilgili orta seviye pasaj çalışmaları ve yavaş yavaş haber sitelerine okumasını tavsiye ettim. Ayrıca konuşma konusunda bende zaman zaman birebir pratik yapıyorum...

Şunu aklınızdan çıkarmayın. Siz anadili TÜRKÇE olan birisi olarak farklı bir aksan edinmeniz İMKANSIZ. İngilizce aksanı hikayesi biraz yalan...Bunun için en az 1 sene yurtdışında kalmanız gerekmekte...

Dil öğrenmek sadece grammar olmadığı gibi konuşmakta değildir. 5 farklı yeti var bunlar grammar, yazma, okuma, konuşma ve dinleme...Bunların hepsinin geliştirmeniz gerekmekteki dil öğrendim diyebilesiniz. Bunlarda iç içe geçmiş yetilerde hepsi eş zamanlı gelişir.

Ayrıca grammar bilmesseniz bu kursun size öğrettiği kalıplardan öte gidemessiniz. Aktif olarak ingilizce'nin sisteminin kavrayamıyorsunuz BU method ezber sistemi üzerine çalışmakta. Ne kadar hızlı öğren o kadar hızlı unut sistemidir.

Bu konuda çok fazla iddialı olmaya gerek yok. Gerçekten dil öğretimi işinin içinde olan herkes bunu size çok rahat söyleyebilir. Temel prensibler kullanılan ilk methodlar üzerine...Yani bu yeni ve özgün bir method değil. Direct Method ve Audiolingual methodları inceleyin ve sonra CLT methodu hakkında araştırma yapım. Bu effortless setinin nasıl ortaya çıktığını anlayabilirsiniz...

DOĞAL öğrenme sistemi hedef dili ve kültürünü yaşamızın bir parçası haline getirmek.

Grammar bilmek kuralları ezberlemek değildir. Bu konuda insanları yanıltmayın. Gramer kurallarını bilmek hedef dilin hangi sistemler üzerine kurulduğunu bilmek demektir. Bu sistemi otomatik konuşma sistemine dökebilmeniz gerekmekte. Buda okuma ile olacaktır ve dinleme ve konuşma çalışmalarıyla bunu desteklersiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cahitdikici -- 27 Eylül 2012; 17:48:21 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.