Şimdi Ara

İNGİLİZCE KİTAP ALACAKLARA TAVSİYELER- ANA KONU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
397
Cevap
18
Favori
25.463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • EDİT: ARKADAŞLAR AMAZON.DE 50 EURO ÜSTÜNE BEDAVA KARGO KAMPANYASINI KALDIRMIŞTIR. BİLGİNİZE...

Son zamanlarda Nereden İngilizce Kitap alabilirim temalı konular açılıyor. Bu konu Ana Konu olsun madem.

Mağazalar;

D&R
    İnkılap Kitabevi
    Remzi Kitabevi
    Robinson Cruseo 389
    Homer Kitabevi
    Arkadaş Kitabevi

İnternet Siteleri;

D&R
    Robinson Cruseo 389
    Hepsiburada
    Kitapyurdu
    Arkadaş Kitabevi

Yurtdışı Siteler;

Amazon.de
    betterworldbooks.com
    abebooks.com
    bookdepository.com
    bookoutlet.com

Açıklamalar;
    D&R ve İnkılap'ın her mağazasında İngilizce kitap yok. Büyüklerinde var. Remzi'yi çok iyi bilmiyorum ama benim girdiklerimde hep vardı. Robinson'a hiç gitmedim ama çok bozmuş diyorlar. Arkadaş'a da hiç gitmedim ama İngilizce çizgi roman alanında Türkiye'de tek.

Arkadaş'ın sitesinden alışveriş yapılabilir. Mağazası gibi kapsamlı. Ama Robinson'da ne aradıysam bulamadım. Hepsiburada ve Kitapyurdu'nda da bazı belli başlı popüler eserler satılıyor.

Yurtdışından sıfır kitap alacaksanız amazon.de'den alın. De üzerinden alırsanız eğer 50 euro'yu geçince kargo ödemezsiniz. Üstelik Türkçe dil desteği de mevcut. İkinci el alacaksanız abebooks iyi bir seçenek. Betterworldbooks ise kargo ücreti istemiyor ve devamlı indirim yapıyor denilebilir. Sitede sıfır da ikinci el de satılıyor.

Bu konuda bunun üzerine konuşalım.

EK:Yeni bir site buldum ki Amazon.de'den bile iyi. Book depository adı. Hiç bir şekilde kargı ücreti almıyor ve fiyatlar amazon'la aynı. Gelecek ay buradan alışveriş yapmayı düşünüyorum bakalım. Bir de ininal 2-3 kuruş kendine almasa büyük bir şerefsizlikle... Paypal'ın olmadığını biliyorlar ya...

EK'E EK: Bookdepository siparişini geçtiğim 4 kitaptan 3ünü ulaştıramadı. Üstelik amazon.com'da 10 dolar olan bir kitabın 22 dolar olduğunu gördüm siparişi iptal ederken. Amazon.de'nin üstüne yokmuş. Alttaki mesajlarda da yazdım. Görsel de var.

EK 2:
    AMAZON.COM VE AMAZON.DE KARŞILAŞTIRMASI (FİYAT AÇISINDAN)

Bir amazon.com ve amazon.de karşılatırmasıyla daha karşınızdayım.
    Geçen gün .de'den sipariş ettiğim kitapları acaba .com'dan sipariş etsem ne kadar tutar diye merak ettim. Aynı kitapları ekledim. Sadece Harry Potter'ın fransızcası deli bir fiyatta olduğu için .com'da direkt ingilizcesini ekledim. İlk bakışta fiyatlar aşağı yukarı aynıymış gibi duruyor hatta bir kitap bir iki euro daha fazla fiyatta. Ama ödeme sayfasına gelince iş değişiyor.

Resimde gördüğünüz üzere amazon kuruyla 3,9'dan çeviriyor ve kitaplar artı kargo bu halde bile 255 lira yapıyor. Biz normal kurdan çevirirsek amazon'unkini kapatıp büyük ihtimalle 220 lira civarına denk gelecektir. "E zaten ben de 220 lira ödüyorum .de'den" dedim kendi kendime. Fakat bir şey daha var dikkatinizi çekerim; "import fees deposit". Bu Türkiye için gümrük vergisi. Evet bu vergi eğer ürün gümrüksüz geçerse geri iade ediliyor. Ama ya geçmezse? O zaman 320-330 lira ödemiş olacaksınız ve bu büyük bir risk.

Ben bu konuyu herkese yardımcı olmak için açtım. Umarım birileri görür de dikkat eder. İlk mesaja da bu kıyası ekleyeceğim. İtirazı olan varsa belirtsin, eğer yanlış bir hesap yaptıysam.

EK 3: HARRY POTTER ÜZERİNDEN FİYAT KARŞILAŞTIRMASI

Sizin için Harry Potter üzerinden yeni bir fiyat karşılaştırması yapıyorum. Kitabımız 20.yıl özel baskısı.

D&R: Normalde 67 liraymış ama indirime girmiş 51 lira
    http://www.dr.com.tr/Kitap/Harry-Potter-and-the-Philosophers-Stone-Gryffindor-Edition/J-K-Rowling/Foreign-Languages/Literature-and-Novel/Fantasy/urunno=0001710477001

Ticaret ahlakı olmayan Pandora: 76 lira. Güya 14,99 poundmuş. Yerseniz.
    http://www.pandora.com.tr/urun/harry-potter-and-the-philosophers-stone-hufflepuff-edition/561141

Ve amazon.co.uk'taki asıl fiyat: 7 pound; yani yaklaşık 33 lira. Ama co.uk'ta kargo fiyatı sıkıntısı var. Kargo 8-9 pound oluyor. O yüzden bir de .de'ye bakalım.
    https://www.amazon.co.uk/Harry-Potter-Philosophers-Stone-Gryffindor/dp/1408883740/ref=sr_1_3?s=books&ie=UTF8&qid=1515290092&sr=1-3&keywords=harry+potter+and+the+philosophers+stone+book

amazon.de: 11 euro, yani 49 lira.
    https://www.amazon.de/Harry-Potter-Philosophers-Stone-Gryffindor/dp/1408883740/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1515290543&sr=8-3&keywords=harry+potter+and+philosopher

Sonuç; D&R'daki fiyat artmayacaksa oradan alınabilir ama artarsa amazon.de'den almak size en az 15 lira kar ettirecektir.

Almadan önce mutlaka karşılaştırma yapmalı.

EK 4: YERLİ ARACILARIN ŞARK KURNAZLIĞI

Şimdi size büyük bir adilik örneği gösteriyorum beyler ve bayanlar iyi bakın;

Kitabımız; Fantastic Beasts and Where to Find Them: Deluxe Illustrated Edition. Yani lüks resimli baskı.

Pandora'ya girince şans eseri gördüm bunu. Fiyatı bakınız güya 120 pound;
    http://www.pandora.com.tr/urun/fantastic-beasts-and-where-to-find-them-deluxe-illustrated-edition/588749

Merak ettim. amazon.co.uk'a baktım. Ve şaşırtmayan sonuç 78 pound. Hadi dokuz pound da kargo olsun 87 pound.
    https://www.amazon.co.uk/Fantastic-Beasts-Where-Find-Them/dp/1408890283/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1515446691&sr=1-1&keywords=fantastic+beasts+and+where+to+find+them+deluxe

Sonuç;

Utanmadan sıkılmadan bir de yurtdışı fiyatı neyse ondan satıyoruz diyorlar yalancılar. Yalanınızı sevsinler, üçkağıtçılar. 87 pound olması halinde bile 33 pound fark var bu da tamı tamına 167 TL yapıyor.

Görün bunları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E-Nazmi -- 28 Mayıs 2018; 3:47:2 >

• Ek olarak;

Türkiye'de basılan telifsiz (klasik) eserlerden mümkün olduğunca uzak durmak lazım bence. Aynı telifsiz eserler yurtdışındaki yayıncılar tarafından da basılıyor. Ben olsam onlara güvenirdim ve fiyat olarak da fark olmuyor.
  • Üst üste o kadar konu görüp, bir de o kadar cevap gelince ihtiyaç var diye düşünmüştüm ama yokmuş demek ki galiba.
  • E-Nazmi E kullanıcısına yanıt
    Ben ilerde almayı düşünüyorum. Alacağım site de kitapyurdu. Ama daha yeterince ingilizce bilmiyorum. Emeğin için teşekkürler yine de

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben ingilizce kitapları kutuphaneden alıyorum. Ingilizce kitapları ikinci kez okuyabilecegimi sanmıyorum zaten amaçta kelime ayıklamak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • İngilizce kitap almak?

Alın bir Kindle, nette binlerce ücretsiz e-kitap mevcut.

Kindle' ın içine sözlük proğramını da yüklerseniz, sözlük taşıma derdine de son verirsiniz.

Kullanan biri olarak, tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: tuventhh

İngilizce kitap almak?

Kindle' ın içine sözlük proğramını da yüklerseniz, sözlük taşıma derdine de son verirsiniz.

Ah şu insanlar şu kindle'ı gerçekten keşfedebilseler var ya...

• amazon.de'de 50 euro'yu geçmezsek kargo ücreti ne kadar oluyor hocam yaklaşık, bir de abebooks'ta kargo ücreti nasıl oluyor biliyor musunuz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Parishan

amazon.de'de 50 euro'yu geçmezsek kargo ücreti ne kadar oluyor hocam yaklaşık, bir de abebooks'ta kargo ücreti nasıl oluyor biliyor musunuz?

Amazon.de'de 50 euro'yu geçersen Türkiye'ye kargo ücretsiz. Daha geçen sene gerçekleşen bir olay bu. Amazon çok iyi bir iş yaptı böyle yaparak.

Sipariş kısmında yazar zaten kargo bedeli. 50'yi geçince kargoya 0 yazması lazım.

Abebooks'tan hiç alışveriş yapmadım. Net bir bilgim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi E-Nazmi -- 10 Temmuz 2017; 0:37:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tuventhh

İngilizce kitap almak?

Benim mesela Kindle'ım yok ama almayı da düşünmüyorum. Pdf açmıyor. İlla format meselesi var. Kaldı ki benim gibi insanlar ekrandan okuyamıyor olabilir. Elimde somut olarak olunca okuyabiliyorum ancak.

Kindle'ın tek artı yanı sözlüğünün olması ama zaten okurken metnin içinden anlam çıkaramayacaksanız, çok da bir manası yok, ekstrem durumlar dışında tabii.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maybe4you

Ben ilerde almayı düşünüyorum. Alacağım site de kitapyurdu. Ama daha yeterince ingilizce bilmiyorum. Emeğin için teşekkürler yine de

Yerli basım almazsanız faydanıza olur. Çünkü özensiz oluyor diye düşünüyorum. Kitapyurdu'nda zaten geniş bir skala yok. Sadece popüler kitaplar mevcut. Pandora özel olarak İngilizce üzerine yoğunlaştığı için oraya da bakmanızı tavsiye ederim.
    Hocam siz deyince baktım da zaten yayıncı kendi orjinal yayını. Yani benim okuduğum kitabın orjinali ingilizce zaten. O yüzden başka yayın ingilizce basamaz zaten. O değil de hocam kitaplara zam gelmiş aynı seriye geçen sene de bakmıştım daha ucuzdu ve nedense ingilizce baskı Türkçe olandan daha pahalı. Öyle mi oluyor genelde?

• quote:

Orijinalden alıntı: maybe4you

Hocam siz deyince baktım da zaten yayıncı kendi orjinal yayını. Yani benim okuduğum kitabın orjinali ingilizce zaten. O yüzden başka yayın ingilizce basamaz zaten. O değil de hocam kitaplara zam gelmiş aynı seriye geçen sene de bakmıştım daha ucuzdu ve nedense ingilizce baskı Türkçe olandan daha pahalı. Öyle mi oluyor genelde?

Benim almayın dediğim yerli baskılar zaten telifi kalkmış klasik eserler. Onları kastetmiştim. Yoksa zaten yeni kitapları bizimkilerin basma imkanı yok.

Zam gelmedi de dolar arttı. 20 dolar olan kitap iki sene önce 45 lirayken, bugün 80 lira.

Pound bu konuda biraz daha insaflı şu aralar. Pound üzerinden hesaplanan kitaplar nispeten daha ucuza geliyor.
  • Orjinal dili İngilizce olan telifi kalkmış kitaplar hangi yayınevinden çıkmış olursa olsun alınabilir, öyle bu yayınevinden almayın kötüdür diye bir şey yok çünkü her yayınevi aynı metni yayınlıyor. Mesela bugün Halid Ziya kitaplarında telif yok ve bir çok yayınevi yayınlıyor, hangisi ucuzsa onu almak mantıklı çünkü çeviri değil hepsi aynı metin. İngilizce kitaplarda amazon.com en büyük pazar, aslında diğerlerine ihtiyaç bile yok. Tek sorun Türkiye'yi pazar alanı olarak görmemeleri. Geçenlerde amazon.com'un hepsiburada.com'u satın alacağı haberi çıkmıştı, umarım Türkiye pazarına girerler.

Kindle ve Kobo konusuna gelince de bunlarda çok fazla okuma seçeneği oluyor ama kitapları bitirme oranı düşüyor. Ben ne zaman e-kitap okuyucuları çok sık kullanmaya başlasam 1 ay boyunca 100'den fazla kitaba başlayıp ilk sayfalarında veya ortalara doğru bırakıp yeni kitaplar arıyorum. Meritokrasi, Müteferrika gibi beleş e-kitap ağlarında binlerce kitap olunca insan hangi birine saldıracağını şaşırıyor ve amaç öğrenme değil kitap edinme, arşivleme gibi takıntılı uğraşlar oluyor. Bu da aynı kitapları satın alıp sonradan hiç yüzüne bakmamak gibi bir bağımlılık bana göre. O yüzden e-kitap okuyucuları çok sık kullanmanın okuyup öğrenmekten alacağın zevki, sadece kitabı edinmekten almaya sebep olduğu için zararlı buluyorum. Bir zevk diğerinin yerine geçti mi artık diğerini yapmak için sebep kalmıyor. Tabi bu psikolojik bir konu ve kişiye göre değişir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sterma

Orjinal dili İngilizce olan telifi kalkmış kitaplar hangi yayınevinden çıkmış olursa olsun alınabilir, öyle bu yayınevinden almayın kötüdür diye bir şey yok çünkü her yayınevi aynı metni yayınlıyor. Mesela bugün Halid Ziya kitaplarında telif yok ve bir çok yayınevi yayınlıyor, hangisi ucuzsa onu almak mantıklı çünkü çeviri değil hepsi aynı metin. İngilizce kitaplarda amazon.com en büyük pazar, aslında diğerlerine ihtiyaç bile yok. Tek sorun Türkiye'yi pazar alanı olarak görmemeleri. Geçenlerde amazon.com'un hepsiburada.com'u satın alacağı haberi çıkmıştı, umarım Türkiye pazarına girerler.

Kindle ve Kobo konusuna gelince de bunlarda çok fazla okuma seçeneği oluyor ama kitapları bitirme oranı düşüyor. Ben ne zaman e-kitap okuyucuları çok sık kullanmaya başlasam 1 ay boyunca 100'den fazla kitaba başlayıp ilk sayfalarında veya ortalara doğru bırakıp yeni kitaplar arıyorum. Meritokrasi, Müteferrika gibi beleş e-kitap ağlarında binlerce kitap olunca insan hangi birine saldıracağını şaşırıyor ve amaç öğrenme değil kitap edinme, arşivleme gibi takıntılı uğraşlar oluyor. Bu da aynı kitapları satın alıp sonradan hiç yüzüne bakmamak gibi bir bağımlılık bana göre. O yüzden e-kitap okuyucuları çok sık kullanmanın okuyup öğrenmekten alacağın zevki, sadece kitabı edinmekten almaya sebep olduğu için zararlı buluyorum. Bir zevk diğerinin yerine geçti mi artık diğerini yapmak için sebep kalmıyor. Tabi bu psikolojik bir konu ve kişiye göre değişir.

Yerli basımları tercih etmeyin dememin sebebi kalitesiz redaksiyon. Bunu bizim telifi kalkmış eserlerimizde de görebilirsin. Redaksiyon kesinlikle rezalet çünkü çoğu yayınevinin redaktörü bile yok.

Ki zaten aman aman bir fark yok yerli ve yabancı basımlar arasında. Misal; A Conneticut Yankee in King Arthur's Court. Hepsiburada'da 12,54 şu an. Yerli baskı da olsa daha ucuz olmayacak ama ben olsam HarperCollins'in kalitesine güvenirim yerli baskı alıp riske atacağıma.

Tabii tercih sizin. Benden söylemesi.

• Hocam 50 euroyu geçince kargo ücretsiz demişsiniz amazon.de için. Peki aynı satıcıdan mı olması gerekiyor bu ürünlerin, yoksa farklı satıcılardan aldığımız ürünler totalde 50 euroyu aşsa da kargo ücretsiz oluyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Parishan

Hocam 50 euroyu geçince kargo ücretsiz demişsiniz amazon.de için. Peki aynı satıcıdan mı olması gerekiyor bu ürünlerin, yoksa farklı satıcılardan aldığımız ürünler totalde 50 euroyu aşsa da kargo ücretsiz oluyor mu?

Bildiğim kadarıyla sadece amazon'un kendi sattığı ürünlerden alırsanız bu kargo yok olayı geçerli oluyor. Zaten başka satıcıdan ürün eklerseniz sepete baktığınızda göstermesi gerekir kargo bedelini. Ki sepete eklemeden önce de gösteriyor ürünün sayfasında.
  • Akmerkez Remzi Kitapevi'nden alıyorum ben kitapları. Amazon.de'yle aşağı yukarı zaten fiyatlar aynı. Haftada 1 tane alıyorum, genelde 50 küsür TL kitaplar aylık 200 küsür TL öyle masraf yapıyorum kendime hep.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mnrl89

Akmerkez Remzi Kitapevi'nden alıyorum ben kitapları. Amazon.de'yle aşağı yukarı zaten fiyatlar aynı. Haftada 1 tane alıyorum, genelde 50 küsür TL kitaplar aylık 200 küsür TL öyle masraf yapıyorum kendime hep.

Evet fiyatlar yaklaşık olarak aynı oluyor. Ama mesela benim Türkçe kitap da almam gerekiyor o sebepten İngilizce kitaba ayırdığım para fazla olmuyor maalesef. Zaten dolar aldı başını gitti.
    Ben de eğer Türkçe çevirisi varsa onu tercih ediyorum, fakat listemdeki çoğu kitabın Türkçe çevirisi yok.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.