Şimdi Ara

@ ingilizce işletme mezunu ne kadar maaş alır (9. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
303
Cevap
17
Favori
77.653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: beyemlüt

Gençler bu yazıma kulak verin ve yardım edin.

Şimdi benim hedefim Türkiye derecesi yapmak(Galatasaray lisesinde okuyorum, hele yap ondan sonra sor falan demeyin, kesin gibi bir şey bir aksilik olmazsa, Allah'ın izniyle).Şimdi ben tüm Boğaziçi'nin, ODTÜ'nün, İTÜ'nün, en yüksek puanlı mühendisliklerini; Bilkent'in, Koç'un, Sabancı'nın tam bursunu ve buna ek olarak 500-1500 TL civarı ek bursunu, Hacettepe, Cerrahpaşa, Çapa tıpı; Ankara/İstanbul Hukuğu elimin kenarıyla itip Boğaziçi İşletme okumak istiyorum.

Sizin bu dediklerinizi gördükten sonra hayattan soğudum.Boğaziçinde işletme okusam, kendimi orta derecede geliştirsem, mezun olduktan sonra üç yıl çalışıp çalıştığım sırada açıköğretimden işletme/iktisat okusam, üç yıl çalıştıktan sonra MBA denilen masterı yapsam, hedefim olan yöneticilik vasfına ulaşamaz mıyım?

Böyle olunca maaşım ne kadar olur mesela?Ben Boğaziçi'nden mezun olduktan sonra direkt +3.000 ve üzeri maaş beklentim var.Ve bunun da giderek artması gerektiğini düşünüyorum.

merhaba hocam bölümler arasında kararsız kaldığını gördüm. ben işletme okuyorum. (ist universitesi )

yazdıkların doğruysa yani derece yapacaksan. sana tavsiyem işletme okuma. boğaziçi işletme falan hikaye.
    TIP oku (!) ciddi söylüyorum, Türkiye'de en baba bölüm tıp. mühendislik istiyorsan odtü, itü ve boğaziçi dışında okuma. ee, bilgisayar ve makine mühendislikleri çok sağlamdır.(itü, odtü, boğaziçi)
    illa tm den tercih yapacam diyorsan HUKUK oku. istanbul üniversitesi hukuk çok sağlamdır. haa dersen süper bir okulda hukuk okumak istiyorum o zaman GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ HUKUK oku. türkiye'nin en çok kazanan hukukçularını gs hukuk yetiştirir. tekrar ediyorum, kendimi geliştiririm, dil öğrenirim vb. bunların hepsi hikaye. yok öyle bir dünya. işletme mezunu o kadar çok ki. işletme , iktisat, maliye vb. bunları sakın okuma. pişman olursun. yeni mezunu yönetici falan yapmazlar. boğaziçinde okuyan/mezun arkadaslarım var. 3000+ alan hiç duymadım.

not: gerçekten ekonomiye olağanüstü bir ilgin varsa. borsa ve piyasaları takip ediyorsan. ekonomi dergileri okuyorsan, para akışı, büyük şirketleri inceliyorsan vb. ilgini çekiyorsa. yani gerçek bir EKONOMİST/FİNANS UZMANI olmak istiyorsan ve bazı şeyleri kafaya koyduysan ;

BOĞAZİÇİ İŞLETME oku(!). bak tekrar ediyorum, ekonomiye olağanüstü bir ilgin varsa ve bazı şeyleri(ingilizce, çeşitli muh. programları, deneyim) yerine getirirsen türkiye'nin en iyi finansçısı olursun. dolar bazında çok yüksek maaş alırsın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Patria o Muerte

aklınız varsa hangi üniv. olursa olsun işletme iktisat vb. okumayın. bunların hepsi aynı. gidin hukuk vb. okuyun en azından bitirince avukat oluyorsunuz.

not: işletme okuyorum

Hocam suan samimi soyluyorum aklimi celdin.

Az once peder bey ile baya tartistik bu olay yuzunden. Ben bogazici isletme diyorum adam takti hukuk diyor. Nediyorsun simdi okunmazmi isletme

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Şimdi benim hedefim Türkiye derecesi yapmak(Galatasaray lisesinde okuyorum, hele yap ondan sonra sor falan demeyin, kesin gibi bir şey bir aksilik olmazsa, Allah'ın izniyle).Şimdi ben tüm Boğaziçi'nin, ODTÜ'nün, İTÜ'nün, en yüksek puanlı mühendisliklerini; Bilkent'in, Koç'un, Sabancı'nın tam bursunu ve buna ek olarak 500-1500 TL civarı ek bursunu, Hacettepe, Cerrahpaşa, Çapa tıpı; Ankara/İstanbul Hukuğu elimin kenarıyla itip Boğaziçi İşletme okumak istiyorum.

Sizin bu dediklerinizi gördükten sonra hayattan soğudum.Boğaziçinde işletme okusam, kendimi orta derecede geliştirsem, mezun olduktan sonra üç yıl çalışıp çalıştığım sırada açıköğretimden işletme/iktisat okusam, üç yıl çalıştıktan sonra MBA denilen masterı yapsam, hedefim olan yöneticilik vasfına ulaşamaz mıyım?

Böyle olunca maaşım ne kadar olur mesela?Ben Boğaziçi'nden mezun olduktan sonra direkt +3.000 ve üzeri maaş beklentim var.Ve bunun da giderek artması gerektiğini düşünüyorum.

olay tecrübede dostum ayakların biraz yere bassın kimse yeni mezun adama 3000+ vermez nerede okumuş olursan ol.

• quote:

Orijinalden alıntı: un momento

quote:

aklınız varsa hangi üniv. olursa olsun işletme iktisat vb. okumayın. bunların hepsi aynı. gidin hukuk vb. okuyun en azından bitirince avukat oluyorsunuz.

Az once peder bey ile baya tartistik bu olay yuzunden. Ben bogazici isletme diyorum adam takti hukuk diyor. Nediyorsun simdi okunmazmi isletme

hocam, baban haklı. bu ülkede işletme, iktisat okunmaz. zaten normalde yurtdışında işletme diye bir bölüm yok. Kazanabileceksen TIP düşün. Türkiye' deki en baba bölüm TIP. durumun varsa yurtdışında tıp oku.

mesela, ben kanada'da tıp düsünmeye basladım. anlayacağın meslek kazandıran bölümler oku. tıp, hukuk vb. bunlar meslek kazandırır. fakülteyi bitirince mesleğin olur. ama işletme mezunu öyle mi ? ne mesleği var ne bir vasfı.

bak ben işverenim( yani babam öyle), bana işletme mezunu iş başvurusunda bulunsa, boğaziçi veya odtü işletme mezusunu değilse veya olağanüstü bir cv si yoksa ben onun diplomasını uçak yapıp atarım. işletme' nin ne kadar boş bir bölüm olduğunu sen anla
  • quote:

quote:

quote:

hocam, baban haklı. bu ülkede işletme, iktisat okunmaz. zaten normalde yurtdışında işletme diye bir bölüm yok. Kazanabileceksen TIP düşün. Türkiye' deki en baba bölüm TIP. durumun varsa yurtdışında tıp oku.

mesela, ben kanada'da tıp düsünmeye basladım. anlayacağın meslek kazandıran bölümler oku. tıp, hukuk vb. bunlar meslek kazandırır. fakülteyi bitirince mesleğin olur. ama işletme mezunu öyle mi ? ne mesleği var ne bir vasfı.

bak ben işverenim( yani babam öyle), bana işletme mezunu iş başvurusunda bulunsa, boğaziçi veya odtü işletme mezusunu değilse veya olağanüstü bir cv si yoksa ben onun diplomasını uçak yapıp atarım. işletme' nin ne kadar boş bir bölüm olduğunu sen anla

Tıp hiç hesaba katmamistim, aslinda dusunulur hocam sagolasin dediklerin cok dogru maalesef isletme vasifsiz bir mezuniyet sunuyor.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Tıp hiç hesaba katmamistim, aslinda dusunulur hocam sagolasin dediklerin cok dogru maalesef isletme vasifsiz bir mezuniyet sunuyor.

dediğim gibi meslek sahibi eden bölümler kalite kokar. ( TIP, hukuk vb.)

ama işletme, iktisat vb.. b.k kokar
  • quote:

çok para kazandıracak bir bölüm değil, yeterli para kazandıracak ama seveceğin bir iş yap ve buna göre bir bölüm oku.
    yani mesela TIP, forumdan biri işletme okuma tıp oku dedi diye okunacak bi bölüm değil. çok ciddi bi karar vermen lazım tıp okumak için. tamam tıp okurum o zaman demekle olmaz bu işler.
    forumu boşver, otur kendin düşün karar ver...
  • Benim kuzen işletme bitirdi YTU bankada 1200 tl mi ne veriyorlardı. öyle bir şeyler diyip duruyordu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Huseyinn31

quote:

Orijinalden alıntı: senefro

evet uzman yardımcısıyım.
    hiç bi sınava girmedim, kariyer.net üzerinden başvurdum.
    önce genel mülakata girdim. sonra da birim müdürü ile ikinci mülakata girdim. hepsi bu

Teşekkürler hocam. Kuveyttürk 'te çalışıyormuşsunuz belki diğer bankalar daha sıkı olabilir. Örneğin halk bankası alan sınavı yapıyormuş.

birim müdürüyle yaptığın mülakatta da mı kendinden bahset falan dediler niye bizi sectin falan
  • quote:

Orijinalden alıntı: tacimmüdür

quote:

quote:

önce genel mülakata girdim. sonra da birim müdürü ile ikinci mülakata girdim. hepsi bu

Teşekkürler hocam. Kuveyttürk 'te çalışıyormuşsunuz belki diğer bankalar daha sıkı olabilir. Örneğin halk bankası alan sınavı yapıyormuş.

birim müdürüyle yaptığın mülakatta da mı kendinden bahset falan dediler niye bizi sectin falan

hayır o dediklerimi genel mülakatta sordular.
    birim müdürü bilgilerimi sordu, ben de bankacılıkla ilgili hiç birşey bilmediğimi söyledim :)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

hayır o dediklerimi genel mülakatta sordular.
    birim müdürü bilgilerimi sordu, ben de bankacılıkla ilgili hiç birşey bilmediğimi söyledim :)

gercekten cok ilginç..
  • quote:

gercekten cok ilginç..

hangi açıdan?
  • quote:

quote:

gercekten cok ilginç..

hangi açıdan?

millet uzman yrd. olabilmek için sabah aksam banka sınawlarına calişiyo kpds kurslarına gidiyo ona rağmen mülakatlara katılamıyo.mülakata katılmaya hak kazanan bir avuc insana kol gibi sorular soruluyo cok azı mülakatı gecebiliyoo..ama sen hem sınawa girmiyosun hem dil istemıyolar hem de mülakatta alan bilgisi sorusu sorulmuyo bankacılık sorusu haricinde zaten o soruya verdiğin cevabı da yazmıssın yukarıya..
    nasıl oluyoda bu kadar kolay olabiliyo uzm yrd olabilmek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tacimmüdür -- 31 Ekim 2012; 15:52:04 >
  • quote:

quote:

quote:

gercekten cok ilginç..

hangi açıdan?

millet uzman yrd. olabilmek için sabah aksam banka sınawlarına calişiyo kpds kurslarına gidiyo ona rağmen mülakatlara katılamıyo.mülakata katılmaya hak kazanan bir avuc insana kol gibi sorular soruluyo cok azı mülakatı gecebiliyoo..ama sen hem sınawa girmiyosun hem dil istemıyolar hem de mülakatta alan bilgisi sorusu sorulmuyo bankacılık sorusu haricinde zaten o soruya verdiğin cevabı da yazmıssın yukarıya..
    nasıl oluyoda bu kadar kolay olabiliyo uzm yrd olabilmek

valla ben iki bankaya başvurdum, birisi sınav yaptı. matematik, genel kültür (tamamen bankacılık ile ilgili sorular) ve yabancı dil içerikliydi. Matematik ve yabancı dili full yaptım, bankacılık kısmı rezaletti. mülakata gittiğimde de sordular bu kısım niye kötü diye, yurt dışında okuduğum için türkçe terminolojiye hakim olmadığımı türkiyedeki durumu da çok iyi bilmediğimi söyledim. oradan kabul edildim ama ben istemedim.
    şimdi çalıştığım yerde ise sadece mülakata girdim ama bu sadece bana özel bi durum değildi, kimseyi sınavla almıyor çalıştığım banka.
  • Kuveyttürk arapların bankasi zaten. Senefro'da sonucta Akbanka, İsbankasina girmemis.

• quote:

Orijinalden alıntı: K.B.V.

Kuveyttürk arapların bankasi zaten. Senefro'da sonucta Akbanka, İsbankasina girmemis.

yabancıların olunca işe girişte farkeden ne oluyor?
  • quote:

quote:

Kuveyttürk arapların bankasi zaten. Senefro'da sonucta Akbanka, İsbankasina girmemis.

İşletmenin amaçları ve misyonları farklı olunca işe alımda da farklılıklar oluyor.

Dikkat ettiysen burada sana kimse suç atmıyor. Sınavsız, kolay bir şekilde işe girmenin zor ve garip oldugunu düsünüyor ben de dahil herkes.

Senin, bunu normal bulmanın sebebi ise yurt dışında okumus olman. O yüzden Türkiye'de bir işe girmenin zor ve torpil gerektirdigini bilmiyor olabilirsin.

İşe girmendeki teme sebep ise ; İyi bir dilin olması, iyi bir egitim almıs olman, ve belki de durusun, mülakatlardaki basarın.

Maalesef ki Türkiye'dekilerin çogu iyi egitim alamıyor, dil desen cogu ögrencide zayıf, mülakatta ise iş basarıya degil de torpile kalıyor. Tamamen kişinin kendi çabasına + torpile baglı Türkiye'de iş girmen.
  • quote:

quote:

quote:

İşletmenin amaçları ve misyonları farklı olunca işe alımda da farklılıklar oluyor.

Dikkat ettiysen burada sana kimse suç atmıyor. Sınavsız, kolay bir şekilde işe girmenin zor ve garip oldugunu düsünüyor ben de dahil herkes.

Senin, bunu normal bulmanın sebebi ise yurt dışında okumus olman. O yüzden Türkiye'de bir işe girmenin zor ve torpil gerektirdigini bilmiyor olabilirsin.

İşe girmendeki teme sebep ise ; İyi bir dilin olması, iyi bir egitim almıs olman, ve belki de durusun, mülakatlardaki basarın.

Maalesef ki Türkiye'dekilerin çogu iyi egitim alamıyor, dil desen cogu ögrencide zayıf, mülakatta ise iş basarıya degil de torpile kalıyor. Tamamen kişinin kendi çabasına + torpile baglı Türkiye'de iş girmen.

suçlanmadığımın farkındayım, sadece kimin nasıl düşündüğünü öğrenmek için soruyorum ben de sorduğum soruları.
    ayrıca eğitim için yurtdışında kaldığım 6 yılın dışında 20 yıldan fazladır türkiyedeyim ve işleyişin de oldukça farkındayım.
    çalıştığım bankaya girmenin düşündüğünüz kadar kolay olduğuna da inanmıyorum, o kadar kolay olduğunu düşünen var ise buyursun başvursun.
    bir de "dil desen çoğu iğrencide zayıf" demişsin ama dünyanın en kolay dili olan ingilizceyi öğrenmeyen birinin de kalkıp kusuru başkalarında bulması komik olur. (öğrenemeyen demedim çünkü isteyen herkes kolaylık öğrenir, ben kesinlikle dile yatkınlığı olan bi insan değilim, çok daha sayısal kafalı bi insanım ama ben bile öğrendim)
  • quote:

quote:

quote:

quote:

suçlanmadığımın farkındayım, sadece kimin nasıl düşündüğünü öğrenmek için soruyorum ben de sorduğum soruları.
    ayrıca eğitim için yurtdışında kaldığım 6 yılın dışında 20 yıldan fazladır türkiyedeyim ve işleyişin de oldukça farkındayım.
    çalıştığım bankaya girmenin düşündüğünüz kadar kolay olduğuna da inanmıyorum, o kadar kolay olduğunu düşünen var ise buyursun başvursun.
    bir de "dil desen çoğu iğrencide zayıf" demişsin ama dünyanın en kolay dili olan ingilizceyi öğrenmeyen birinin de kalkıp kusuru başkalarında bulması komik olur. (öğrenemeyen demedim çünkü isteyen herkes kolaylık öğrenir, ben kesinlikle dile yatkınlığı olan bi insan değilim, çok daha sayısal kafalı bi insanım ama ben bile öğrendim)

hangi ülkede okumustun sen??
  • quote:

hangi ülkede okumustun sen??

2 sene avusturya, 4 sene bosna hersek
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.