Şimdi Ara

İngilizce'de ezber nasıl yapılır (kelime/kelime kalıpları)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bildiğimiz gibi sözlük anlamları ile ezberlesek hem amelelik oluyor hem tek bir anlamı aklımızda kalıyor. Sizce nasıl çalışmalıyız? Çalışırken yardım alabileceğimiz site/uygulama vs var mı tavsiye ettiğiniz?

• Kelime öğretmek için çok yöntem var.
    Çoğu yöntem işe yarasa da uzun süre etkili olmuyor.Ücretli sistemleri de denedim.

Bu işin birkaç kuralı var.
    1.Bir kelimeyi öğrenirken ilk önce telaffuzunu öğreneceksiniz.Aklınıza kazınacak o telaffuz.
    Sonra onu ağzınızla tekrar edeceksiniz.
    2.Şimdi kelimelerin anlamlarını öğreneceksiniz.İsim olarak,sıfat olarak,fiil olarak farklı anlamlara gelebilir.
    Sözlük siteleri zaten bu anlamları veriyor.
    Tabiki bu kadar bilgi olunca yarısını unutacaksınız.
    3.Unutmayı engellemek için Google ve Youtube ikilisi var.
    Google'da o kelimeyi aratın.Karşınıza sınırsız sayıda örnek çıkacak.
    İsterseniz imdb sitesinden o kelimeyi film senaryoları içinde bile aratabilirsin.
    İmdb arama satırına ilgili kelimeyi yazıp Quotes bölümünü seçip arama yapın.Sınırsız örnek cümle var.
    Yine Youtube videolarında cümle içinde kelime aratan bir site vardı.Okaaaan hoca paylaşmıştı unuttum site ismini.Google da ara bulursun.

4.Sence bu çalışmakları yaparsan bir daha o kelimeyi unutur musun?
  • rat.planet kullanıcısına yanıt
    Yorum için teşekkürler hocam. Peki not almalı mıyım sence?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1 tane kelime defteriniz olmalı.
    Ona not alıp her hafta ya da daha sık şekilde tekrarlarsan daha da etkili olur.
    Dikkat edin sadece deftere not alıp tekrar edin demiyorum.Üstteki çalışmaları yapman gerek önce.En son deftere yazabilirsin.
    Anladım hocam teşekkür ederim dediklerini uygulayacağım bakalım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Valla benim işim biraz zahmetli ama çok faydalı öğrenmek istediğim kelimeyle alakalı google da yerine göre birkaç tane bazen daha fazla özenerek görsel bulup indirip, paintte kelimenin tüm anlamlarını, kelimeyle alakalı kalıpları ve gerekli görürsen örnek cümlelerle birlikte kaydediyorum, şu anda 300 civarı bu şekilde görselim var ama dolaylı yoldan en az 2 katı yani 600 kelime eder.Başka bir klasörde ünlülere ait özdeyişlerim var yine görsel ve çeviri şeklinde,başka klasörde ise paintte sanki notepada yazar gibi normal resimsiz oalrak kelimeleri yazıp kaydediyorum faydası çok oldu bunların.Arkadaşın dediği gibi yöntem çok.Daha önce yabancı The 100 dizisinin ilk sezonunu orjinal ingilizce ve türkçe alt yazlı olarak izlemiştim,iki sekme açarak ingilizce altyazılı olanı durdurup diğerine geçiyordum, hem kelimeler çok akılda kalıcı oluyor, hem kulak alışıyor, kaydettiğim bazı cümlelerde vardı ama önceki arşivim malesef laptop çökünce gitti hala yanıyorum şimdi tedbirimi aldım ama diske kaydediyorum.Deftere kaydetme yöntemide güzel.Öyle pek tekrar etme durumum olmamasına rağmen kelimeler çoğu beynime kazınmış durumda , ayrıca orta-büyük arası redhouse sözlüğüm var, ordanda bazen çalışıp bildiğim kelimeleri çiziyorum , aslında çok yoğun çalışmıyorum , bazı engellerden dolayı aylarca tek bir kelime dahi öğrenemediğim oldu,kelimeleri öğrendikçe sanki sihirli değnek değmiş gibi çok hızlı konuşmalar,cümeler bile netleşmeye , anlaşılmaya başlandı.Kelimeyi idrak etmekde önemli, beyinde oluşturduğu algı vs, bence ingilizce bizim için çok güzel ve kolay öğrenilebilir bir dil , başta ohooo kırk tane anlamı var dediğim şeylerin zamanla anlam ilişkisi daha iyi görülüyor, youtube videoları veya internette çeşitli ingilizce sitelerde yazılar okumakda çok faydalı, chrome da lingualeo gibi eklenti kurarak, internette herhnagi bir kelimeye tıklayıp anında anlamını görüp kaydedebilirsin.
  • arkadaşlar mind palace tekniğini inceleyin,ben de yeni sayılırım pi sayısının ilk 50hanesini vs. bu teknikle rahatça ezberledim,yabancı dil öğrenirken kullananlar var fakat nasıl kullanılır tam bilmiyorum.
    her kelimeyi zihninizde bi resimle eşleştirin mesela vacation bu bende bi plaj şemsiyesi olarak kayıtlı bikaçtane var böyle aklımda tutabiliyorum rahatça ama her kelimeye de birşey bulmak biraz zahmetli

tekniği bu amcamızdan öğrendim :https://www.youtube.com/user/rwhite73/videos
    sitesinde böyle bi pdf paylaşmış hala okumaya fırsat bulamadım:https://brainathlete.infusionsoft.com/app/linkClick/3558/7cca835486e38cce/8841232/f62cc891170aaa5c

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nicki Nick -- 21 Mayıs 2017; 22:37:7 >
  • Hocam kelime konusunda kitap gibi birşey mi istiyorsunuz tam olarak?
  • newreader N kullanıcısına yanıt
    Hiç farketmez hocam ama güzel bir kitap varsa tavsiyelere açığım. Özellikle cümle içinde kullanılmış bir şekilde veren.
  • Hocam yukarıda da bahsetmiş olduğum kelime çalışma kaynaklarının size oldukça
    faydası olacaktır. Başka çalışma yöntemleri isterseniz yardımcı olabilirim.
  • newreader N kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam

teşekkür ederim kitabı inceleyeceğim. Peki önerebileceğin başka ne tür yöntemler var

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam öncelikle kelime bilgisini, kelime çalışmalarıyla güçlü tutmak önemli.
    Tavsiye için teşekkürler buna zaman ayırmak lazım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.