Şimdi Ara

ingilizce bir soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
1
Favori
361
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • If Perez decides to follow the emotions of the club's fans:

Burada kullanılan to ne anlama geliyor ve türkçesi ne

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Gerund vs infinitive konusuna bakmanızı tavsiye ederim, Eğer Perez kulüp fanlarının duygularının peşinden gitmeye karar verirse diye çevirdim.

• Bir anlamı old. Sanmıyorum. Kural gereği decide fiilinden sonra gelen fiil “to” ile yazılır.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • I have to go..., i decided to go... gibi düşün

bir fiili (eylemi) başka bir fiille (eylem) gerçekleştirme, yapmaya çalışmak

"decide to follow"

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadobay -- 6 Ekim 2022; 9:43:23 >
  • sahi1i S kullanıcısına yanıt

to nun turkcesini sordum ben

• To nun Türkçe karşılığı yok e doğru gibi dusunebilirsin

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • "To"nun birkaç kullanım yeri var. En yaygını "e, a" yönelme ekleri. Buradaki kullanım yeri ise iki fiil arasında olması. I decided follow kurala uymuyor. O yüzden araya I decided "to" follow yani takip etmeye/peşinden gitmeye karar verdi

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Anladın mı espriyi kullanıcısına yanıt

bu duruma ne deniyor ?

• Grammar kuralı bu "a"-mak "e"-mek "a"-yapmak "e"-yapmak gibi bir iyelik anlamı var.Onun dışında pek takılacak bir unsuru yok.

Bu ingilizceye özgü bir dil kuralıdır.İki fiil varsa bir tümcede ikinci eylemden önce "to" eki kullanılır.

• M3lank0lik kullanıcısına yanıt

Bu ingilizceye özgü bir dil kuralıdır.İki fiil varsa bir tümcede ikinci eylemden önce "to" eki kullanılır. demişsin bunun istisnası var mı ?

But it wil help you learn and practice your English.

burada help ile learn arasına to koymamışız mesela

Gerunds ise "to" eki gelir infinitive ise "ing" gelir. Bazı durumlarda ikisi de gelmez V1 + V3 olur(passive ise)

• < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • YaralıPanda kullanıcısına yanıt

Stackexchange grammer işinede mi el atmış 

• Kelime kalıpları değişiyor.Bunu bana değil varsa bir ingiliz edebiyatı okumuş veya okuyan birine söyleyebilirsin.

İngiltere kimse senin kadar grammar hatalarına aşina değil.Mesela senin sokak dilinde kelime telafuzu etmen nasılsa ingilterede de belli başlı bir ağız var.Eğer bir kişi kelime ve grammar kurallarına harfiyen uyan yapıda ise o kesinlikle ingiliz değildir.

Asıl mevzu senin anlatmak istediğini karşıdakine aksettirebilmen.

• romario11111 R kullanıcısına yanıt

-ing ekinde yalnız yapılan eylemin güncel olduğunu belirtiyorsun.Yani güncel o an yapılacak veya yapılan birşeyi belirtiyorsun.

Dil ve grammar kuralları eğer bir ingilizce makale vs yazmıyorsanız pek önemli şeyler değil.İngilterede bile buna dikkat eden yok normal yaşamda.Önemli olan bir yapmak istediğiniz veya yapılmış bir eylemin geçmişte, o an, gelecekte veya genelleyici bir süreçte olmakta olduğunu belirtmek.

Ben de farkındayım ama arkadaş proficiency gibi bir dil sınavına hazırlanıyor, londra da starbucks dan kahve istemek için sormuyor soruyu

• romario11111 R kullanıcısına yanıt

Başlıkta öyle sınava filan hazırlanıyorum gibi birşey yok ki.Keyfi soruyormuş gibi havası var.

• Gerund-Infinitives konusuna bakın. Türkçedeki fillimsi gibi. "gitmeye" anlamı için to kullanılmış.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.