Şimdi Ara

İngiliz ANDAIR’den Bayraktar TB2 için ambargo kararı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri
 • Son Yorum 2 yıl
 • Cevaplayan Üyeler 5
 • Konu Sahibinin Yazdıkları 2
 • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 18 dakika
 • Konuya En Çok Yazanlar
 • ŞAKACI (2 mesaj) Guest-D9BACD951 (1 mesaj) Tugrul_512bit (1 mesaj) BOLDVIPER (1 mesaj) enizam (1 mesaj)
 • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
 • Masaüstü (4 mesaj) Mobil (2 mesaj)
 • @
0 oy
Öne Çıkar
Giriş
Mesaj
 • İngiliz ANDAIR’den Bayraktar TB2 için ambargo kararı


  https://www.savunmasanayist.com/andair-bayraktar-tb2-ambargo//


  İngiliz ANDAIR’den Bayraktar TB2 için ambargo kararı

  İngiltere merkezli ANDAIR isimli havacılık şirketi, Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nın üreticisi olan Baykar Savunma’ya ambargo kararı aldı.

  Konuyla ilgili olarak ANDAIR tarafından yapılan açıklamada, “Ermenistan Büyükelçiliği ANDAIR Ltd’ye 11/01/2020 tarihinde ulaşarak Baykar Makine’nıin ürünlerimizi silahlı dronlarda kullandığı için tedariki durdurmamızı talep etti. Yapılan incelemeden sonra durumun böyle olduğu ortaya çıktı ve Andair derhal tedariki durdurarak Baykar Makina’dan tüm siparişleri iptal etti.” ifadelerine yer verildi.


  Merkezi İngiltere’nin Havant şehrinde bulunan ANDAIR, hava araçları için alt sistem tedarik ediyor. Şirketin tedarik ettiği alt sistemler, genellikle yakıt sistemine ilişkin parçalar ile valflerden oluşuyor.

  Azerbaycan tarafından işgal altındaki Dağlık Karabağ’a yönelik olarak 27 Eylül 2020 tarihinde bir askeri harekat başlatılmış, 10 Kasım 2020 tarihi ile sona eren harekatın sonucunda ise Dağlık Karabağ toprakları yeniden Azerbaycan’ın kontrolüne geçmiştir.


  İngiliz ANDAIR’den Bayraktar TB2 için ambargo kararı

  Ermenistan’a yönelik harekat esnasında Azerbaycan, Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nı da aktif olarak kullanmıştır. Bayraktar TB2 SİHA ile Ermeni Ordusu’na ait birçok hava savunma sistemi, radar sistemi, tank, zırhlı araç, kamyon, cephanelik, mevzi ve birlik imha edilmiştir. Harekatta, Roketsan MAM-L mühimmatı kullanılmıştır.

  Karabağ’a yönelik harekatın ardından Ermenistan, Türk SİHA’larına parça tedariki sağlayan yabancı şirketlere de baskı uygulamakta. Bu kapsamda; Türkiye’ye hassas görüntüleme sistemi (FLIR) tedarikinde bulunan Kanada merkezli Wescam şirketi ile Bayraktar TB2’nin motorunun üreticisi Avusturya merkezli Rotax, Türkiye’ye ambargo kararı almıştı.

  Ambargo uygulayan şirketlerden tedarik edilen ürünlerin, SİHA’ların üretimine engel olmayacağı düşünülüyor. Wescam şirketinin ambargosuna karşılık olarak ilk etapta ASELSAN CATS FLIR kullanıma alınırken, motor için de çeşitli adımlar atılıyor. Bilindiği üzere Rotax şirketi tarafından tedariki sağlanan dizel motor, birçok alternatifi bulunan bir sistem olarak öne çıkıyor. TEI şirketi, bu motordan daha üstün kabiliyetteki bir Turbodizel Motoru, ANKA İHA için halihazırda geliştirmiş ve teslim etmiş durumda.
  |
  |
 • Özet geçer misin
 • Andair ambargosu Bayraktar TB2’yi ne kadar etkiler?


  https://www.savunmasanayist.com/andair-ambargosu-bayraktar-tb2//


  İngiliz ANDAIR’den Bayraktar TB2 için ambargo kararı

  İngiltere merkezli Andair şirketi, geçtiğimiz günlerde Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nın üreticisi Baykar Savunma için ambargo kararı almıştı.

  Konuyla ilgili Andair şirketi tarafından yapılan açıklamada ise söz konusu ambargonun, Ermenistan Büyükelçiliği’nin talebine istinaden gerçekleştirildiği ve ANDAIR ürünlerinin SİHA’larda kullanılmasının temel sebep olduğu vurgulandı.


  Peki İngiliz ambargosu, Baykar Savunma’yı ne denli etkiler?

  İngiltere’nin Havant şehrinde bulunan ANDAIR şirketi, hava araçları için alt sistem tedarik ediyor. Şirketin tedarik ettiği alt sistemler, genellikle yakıt sistemine ilişkin parçalar ile valflerden oluşuyor. Edindiğimiz bilgiye göre; Andair tarafından üretilen çek valfi (tek yönlü valf) ve su tutucu olmak üzere iki farklı ürün, Bayraktar TB2 SİHA’larda kullanılıyor. Ancak tasarım ve üretimi oldukça kolay bu ürünler, internet üzerinden bile isteyen kişi tarafından sipariş edilebiliyor.

  Çek valfi, akan yakıtın tek yönlü geçmesini sağlıyor. Su tutucu ise yakıta su karıştığı durumlarda suyun çöktüğü bir hazne. Bir kase gibi düşünülür ise yakıttan ağır olan su, geçiş sırasında bu kaseye dolarak orada kalıyor.


  İngiliz ANDAIR’den Bayraktar TB2 için ambargo kararı

  İkisi de oldukça ucuz olan bu ürünler için herhangi bir son kullanıcı belgesi istenilmiyor yani ürünler askeri statüde değiller. Pazarda oldukça yerli/yabancı alternatifi olan bu ürünüler için Baykar Savunma tarafından yürütülen yerlileştirme çalışmaları da mevcut. Hatta edindiğimiz bilgiye göre Baykar Savunma, AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı için çek valfin daha gelişmişini kendi mühendislik gücüyle tasarladı.

  Dolayısı ile söz konusu şirket tarafından gerçekleştirilen ambargonun, Bayraktar TB2 veyahut Baykar Savunma tarafından geliştirilen herhangi bir S/İHA’nın üretimini engellemesi ihtimal dahilinde bir durum değil.

  Bayraktar TB2 ve Ermenistan

  Azerbaycan, işgal altındaki Dağlık Karabağ’daki topraklarını kurtarmak için 27 Eylül 2020 tarihinde bir askeri harekat başlatılmış, 10 Kasım 2020 tarihi ile sona eren harekatın sonucunda ise Dağlık Karabağ toprakları yeniden Azerbaycan’ın kontrolüne geçmiştir.


  İngiliz ANDAIR’den Bayraktar TB2 için ambargo kararı

  Ermenistan’a yönelik harekat esnasında Azerbaycan, Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nı da aktif olarak kullanmış ve Ermeni Ordusu’na ait birçok hava savunma sistemi, radar sistemi, tank, zırhlı araç, kamyon, cephanelik, mevzi ve birlik imha edilmiştir.

  Karabağ yenilgisini sindiremeyen Ermeniler, Bayraktar TB2’ye parça tedariki sağlayan yabancı firmaları baskı/rüşvet yoluyla Türkiye’ye ambargo uygulamaları için teşvik ediyor. Ermenistan, ambargoların SİHA üretimini durduramayacağını bilse de bu durumu tamamen propaganda amaçlı kullanmakta.

 • Adamlar resmen toplama dron üretmişler kanadası amerikası bilmem neresi 😁 ama yersen yerli milli diye bunu seçim malzemesi yapıyolar

  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
 • "Çek valf ve su tutucu" madem basit parçalar, yerli üreticiden tedarik et en baştan, ondan sonra yerli milli edebiyatı yap derler adama...

 • Iyi işte yerli üretim artar. Her ambargoda daha da gucleniyoruz.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 15 Ocak 2021; 14:28:13 >
  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.