Şimdi Ara

ineğim oldu, ne yapmalıyım? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
4.182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Temsili resimdeki inek gibiyse kes kurtul

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi general4242 -- 6 Aralık 2019; 12:37:6 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Daia07

evet aynısını düşünüyorum, hem ufak tefek getirisi de olacaktır diye düşünüyorum. buzağıları oldukça satarız, sütü var .
    Niye satiyorsun ki onlarda süt versin para çıkar faha çok para olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hayvan bakımı kolay değildir bunun doğum masrafı, hastalığı, yemi var. sana süt parası çok gelmez diye düşüyüyorum (ırkı da önemli) sana tavsiyem hayvana dayın baksın satma hayvanı paraya ihtiyacın yoksa. sana peynirini tereyağnı vs yollar organik takılırsın. ilk buzağı onun olur gelecek sene doğan senin olur böylece ineklerin çoğalır hemde dayına masrafları ödemiş olursun. (dayının durumu çok iyidir bir inek masrafını umursamaz ona bir şey diyemem)
  • Boynuzluysa süt degilse sat gitsin

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hayvanın ne olduğunu görmedik ama bu aralar çok uygun fiyatlara satılıyor hayvanlar,dayının dediği daha mantıklı.

Ortalama bir inek 12 ay süt vermez,toplam verim ortalamasına laktasyon ortalaması denir. Çünkü gebeyken-kuru (hayvanı tohumlama) döneminde süt vermez. Kaliteli bir inek 6-7 tl ve üstünde satılır.
    Buzağılar en son (geçen yıl) 3000 tl idi yeni doğan.

Şimdi 3000 tl ye 4-5 aylık veriyorlar piyasa berbat

• hocam sordum türünü, holştayn dedi, internetten baktım şu sanırım holstein. yok satmıcam zaten ama buzağısı çıkınca belki satarım ekonomik durumuma göre o anki.,süt parasıyla bakımını da o şekilde halletmiş oluruz. dayım dedi ki bu inek günde 25-30 kilo süt verecek biz bunu elden çevredekilere zaten satıyoruz, masrafını karşılar fazlası da olur sana göndeririz dedi. zaten maaşım falan düşük birikimim yok ek gelir olursa süper olur bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daia07 -- 6 Aralık 2019; 14:40:44 >
  • Sat hemen

Akrabalarin bakmaz ölür gider sut parasi falan da gelmez

Bu islerden anliyorum benzerini bizzat yasadim istersen tecrube et kendin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hamza5806 kullanıcısına yanıt
    hocam zaten parasını verip baktırıyorlar, çiftlikte inekler belli bir para mı ne veriliyor kendileri bakmıyor. benimkiyle beraber 40 50 inek 30 40 kuzu var. zaten dayım bakamaz hem eşi hem kendi engelli, hobby olarak arada gider sadece.
  • süt parasından zengin olacağını sanma hocam.ineğin kendi sütü anca kendi boğazına yeter.bizimde var inek biliyorum ineğin masraflarını.

• yapmacikinsan0 Y kullanıcısına yanıt
    yok hocam zenginlik falan değil, kendini doyursun yeter, buzağı istiyorum daha çok :)
  • general4242 kullanıcısına yanıt
    herkes anlamaz

• Daia07 D kullanıcısına yanıt
    kaç yaşında hocam hayvan

edit: 15 aylıkmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daia07 -- 6 Aralık 2019; 14:56:44 >
  • Daia07 D kullanıcısına yanıt
    hocam 5aylık inekmi olur yaw o Düvedir daha Düve

15 aylık hocam, yanlış yazmışım.
  • Hocam öncelike benim babam bu işi yapıyor diyenleri dinleme,sebebide verimlrr ortada bilgisizlik çok. HATTA BİLMEDİĞİNİ BİLE BİLMİYORLAR.

Maalesef dayın başkasına baktırıyormuş,hayvanlara elin adamı nasıl bakar belirsiz.

Yazın sıcaklarda süt yağı verimi düşer,kışın ısınmak için yem tüketimini arttırır.
    20-25 kg sürekli sağamıcaksın bunu aklında bulundur. Ve 20-25 kg iyimser bir rakam
    gece 2-3 gibi Doğum yapabilir,buzağı ters gelirse sıkıntı olabilir. Hayvan salya yutabilir doğuştan.süt derecesind verilmezse İshal ve ciğer sıkıntısı çeker.

Sana nacizane Öner’im,trakkulup ve toprakbilgi forumunda konu açabilirsin çiftçiler olarak oradayız.
    ve hayvanı 12 ay takip et kar zarar hesaplarsın,bence paraya ihtiyaç yoksa satma.

http://seyler.eksisozluk.com/ekmegini-topraktan-cikaran-bir-ciftciden-turkiyede-tarim-nasil-cokme-noktasina-geldi Yılmaz abi,sektörü özetlemiş.

İşi düzgün yaptıktan sonra çok deli paralar var ;) Sencer solakoğlu 50-60 kg süt sağıyor pik döneminde(en verimli dönemde)

• 1 yem çuvalı 75tl oda en dandik markası.evet deli para var bu işte

• şöyle açıkladı dayım, dedemle 50 yıldır ahbap olan çiftlikteymiş ve adam akraba gibi, o da kazanılandan alıyormuş zaten. alan razı satan razı dedi. dayılarım ve teyzelerim süt parasından fazla bakımı olursa üstlenelim dediler fazla gelirse fazlasını sana göndeririz dediler(ekonomim iyi olmadığı için, bir de bana karşı suçluluk duydukları konular,5 yıldır arayı ısıtma çabaları çok samimi durumları var vs. uzun hikaye). bana aylık veya haftalık ne getirisi varsa veya ne harcadıysa atacakmış ,yavaş yavaş buzağı vermeye başlayınca da ister satarsın ister çoğaltırız ne istersen dedi. satmıcam şu an bu şekilde olacağı için. aslına bakarsan hiç görmediğim dedemden, havadan inek geldi, şimdi de gelir elde etme şansı var,zarar şansı 0. bunu değerlendireyim diyorum. zaten ben ekstra hiç bir şey yapmıcam, 100 tl kazandırsa kârdır mantığı var:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Daia07 -- 6 Aralık 2019; 15:14:13 >
    Dostum fiyatlar maalesef yüksek ama;

Rasyona uyan kaç kişi var(hayvana günlük verilmesi gereken yemlerin oranları.)

Kim koruyucu hekimlikten anlıyor ? Herkes kafasına göre bir şey uyduruyor.

Kendi yemini yapan kimler var?

Zooteknistle,veterinerle çalışan kimler var?

Kaç kişi kendini geliştiriyor?

Tarım kredi niye en pahalıya çiftçiye malzeme satıyor?

Ziraat odaları,devletin mühendisleri niye büyük oranda işe yaramıyor? Neden doğru yönetilmiyoruz ?

Evet dostum,bu dediklerimi yapan insanlar yem pahalı deme hakkına sahip insanlardır.

Kesinlikle şuan ki iktidar&yönrtim desteklediğimi düşünme,işin içinden biri olarak maalesef tablo bu!

Ülkemizde küçük işletmelerimiz bolca mevcut,niye kooperatifler yok niye köy enstitülrri kapandı ? Çiftçimize(bende bir çiftçi çocuğuyum) ananıda Al git demek yerine,baş tacı etmeliyiz onları eğitmeliyiz😊 çünkü bu insanlar 12 ay Çetin şartlarda çalışıyor.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.