Şimdi Ara

İndüksiyon ısıtıcı yapımı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
11
Favori
34.301
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    https://www.youtube.com/watch?v=rHceXHFruFs
  • elektron34 E kullanıcısına yanıt
    maket bicagi cabuk isinir zaten 8mm civarı vida falan deneyebilirmisin.olcu aleti dc amper ölçen model mi.cogu ac olcuyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • porsche911turbo kullanıcısına yanıt
    Pens ampermetre dc konumunda ölçtüm, iki adet psu seri bağlamıştım, psu güç kaynakları sonradan hata yaptı, diğer psu yu devreye sokmadan 20 amp boşta çekmeye başladı, switching board power supply seri bağlamak yanlışlıktı, neyse normal trafo aldım, 24v 500va, ona iyi bir köprü diyot kondansatörle doğrultup deniycem.
    Aldığım trafoya uygun köprü diyot ve kondansatör uyguladım, trafo 25vac çıkartırken, 30vdc çıkarttı, yanlız tank kondansatörlere ait olan yollar kavruldu, yolları sağlamlaştırdım, tank kondansatörleri çok ısınıyor, ortaya şu sonuç çıkıyor zannediyorsam, kondansatörler o frekansa dayanmıyor, daha iyi bir kondansatör olması lazım, bu konuda yanlışım varsa düzeltin, çünkü çok elektronik projelerim oldu, ama rezorans devreleriyle ilk defa uğraşıyorum.
    dogrultunca yuksek cikmasi normal.caplar kac volttu

En son hali mükemmel olduhttps://www.youtube.com/watch?v=Sv_XYXYNCww
  • evet
    kondansatorler ısınıyorsa fan koyabilirsin onune.eline saglik 6 tur boru sardim onu denicem ben de

kondansatörleri değiştirdim 220nf 630v ve coil üzerine taktım, hiç sorun yoktu 8mm çap civata denedim sorunsuzdu, ama en son bir parça denerken devre komple uçtu havaya, çok ince çelik sac denedim, devreyi patlatmak için kalın malzeme olmasına gerek yok, çok ince küçük geniş çelik sac bile yetiyor, daha iyi bir mosfet kullanmak lazım.
    mosfet yetmiyor kalinlik degil cap onemli.bu sorunu cozmek lazim

Ben çözüyorum az kaldı
  • igbt grubundan bi kac tane veya irfp260 uyuyor herhalde

igbt fiyatlarını pek bilmiyorum, burada verdiğim link çözüm olabilir diye düşünüyorum, ama gücü yükselttikçe besleme kaynağınıda yükseltmek gerekicek, şuan yapıcağım devrede aynı hataya düşmemek için, köprü diyottan öncesine c tipi 20amp monafaze otomat sigorta takıcam, geçen denememde köprü diyot kısadevreye girdi, nerdeyse trafo yanıyordu.
    http://www.teknolojik-blog.com/index.php/induksiyon-isitici-2/#prettyPhoto&panel1-8
    yanlız bu kişinin yaptığı devrede, malzemelerin bazılarını çift kullanmasını abartılı buldum, ben bukadar malzame kullanmıycam, hatta proteusta çizimini ve baskıyı yaptım, zamanım olursa devreyi yapıcam
    irfp 260n olmalı o daha iyiymiş, 200v 49amp, ben bir araştırayım, hiç devreyi bozmaya gerek yok çok iyi
    bu yaptigimiz basit model zaten .diğerleri daha ileri seviyeli.260n iyi olursa ben de degistireyim

şimdi taktım 260n, yaklşık 15 ampere kadar çıktım, çok iyi, ama coil çok ısınıyor su soğutma yapmam lazım, birde bobinler biraz ısınıyor, 28v boşta 5 amper, daha çaplı metal ile 15 amperin daha üstüne çıkarım ama, güç kaynağımın gücü yetmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elektron34 -- 11 Mayıs 2016; 0:44:45 >
    iyi hocam zaman bulabilirsem ben de degistireyim igbt de deneyesim var

• quote:

Orijinalden alıntı: porsche911turbo

iyi hocam zaman bulabilirsem ben de degistireyim igbt de deneyesim var

igbt çalışmaların sonuçları bildir, ben dün denedim, biraz daha kalın malzeme ile test ettim, ve sonuç 25 amper devreye birşey olmadı, ama trafo 28v 500ka ateş gibi ısındı, ayrı bir coil yapıyorum iç çapı 40mm olcak, böylelikle daha düşük voltaj ile su borusundan geçen suyu ısıtıp, sikülasyon pompası ile peteklere vermek, bu sefer ana şebekeden daha az akım çekerek ısıtmada daha yüksek tasaruf sağlamak.
    isitacagin icinden su gecen boruyu coilin ortasina koy bence .bobinden isitacagin suyu gecirirsen bobinin icinde gereksiz kismi bir kisa devre oluşur bence .sogutma icin saf su kullanirsin kapali devre seklinde devir daim eder.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.