Şimdi Ara

İNDİE OYUNLAR REHBERİ VE TAVSİYELERİ [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
678
Cevap
76
Favori
20.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 5 gün
  • Cevaplayan Üyeler 83
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 202
  • Ortalama Mesaj Aralığı 8 saat 41 dakika
  • Toplam Okunma Süresi 2013
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 2
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 83
  • Favoriye Eklediklerim 77
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Cngzhn20 (202 mesaj) lastwarriors (107 mesaj) Venomstr (62 mesaj) Scott Storch (23 mesaj) lSunTzu (21 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (198 mesaj) Mobil (206 mesaj) Mini (210 mesaj) Uygulama (64 mesaj)
  • @
Tüm Forumlar >> Oyun >> PlayStation >> Bağımsız (Indie) Oyunlar >> İNDİE OYUNLAR REHBERİ VE TAVSİYELERİ [ANA KONU]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    6182 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Son zamanlarda oynadığımız kaliteli İndie oyunlara ait ana konudur. İnsanlar oyunları bu konudan daha detaylı inceleyebilirler. İlk etapta oynadığım oyunları yazacağım.Daha sonra detaylıca oyunlara ait ufak ufak incelemeler yazmayı düşünüyorum. Detaylı sorularınız olursa konu içinden yahut Pm'den sorabilirsiniz.

Konuya baya ilgi oldu. Oyuncular uzun süredir bu konuyu bekliyormuş. Yoğun ilgi ve alakanız için teşekkür ederim. :)

Yeni önerilen oyunları inceledikten sonra linklerini ekleyeceğim.

Oyunlar Metacritic ortalamalarına göre düzenlenmiştir

Türkçe Oyunlar Listesi
    https://mini.donanimhaber.com/playstation-turkce-oyunlar-listesi-ilk-sayfayi-son-guncelleme-1-eylul-2020--98786638

Odin Sphere Leifthrasir| [Metacritic 93]
    Undertale | [Metacritic 92]
    Celeste | [Metacritic 91]
    SteamWorld Heist|[Metacritic 91]
    Celeste | [Metacritic 91]
    İnside|[Metacritic 91]
    Shovel Knight: Treasure Trove| [Metacritic 90]
    BraidMetacritic(Metroidvania)
    Fez| [Metacritic 90]
    Dead Cells| [Metacritic 89]
    Mark of the Ninja|[Metacritic 89]
    SLAY THE SPIRE| [Metacritic 89](Türkçe)
    Stardew Valley| [Metacritic 89](Türkçe)
    Bastion | [Metacritic 88]
    The Binding of Isaac: Rebirth |[Metacritic 88]
    Cuphead | [Metacritic 88]
    Ori and the Blind Forest | [Metacritic 88](Pc,Xbox,Switch)
    SteamWorld Dig 2|[Metacritic 88]
    Hyper Light Drifter|[Metacritic 88][/link
    Guacamelee|[Metacritic 87](Metroidvania)
    Super Meat Boy|[Metacritic 87](Platform)
    Iconoclasts|[Metacritic 87](Metroidvania)
    Oddworld New n Tasty|[Metacritic87](Türkçe)
    Monster Boy and the Cursed Kingdom| [Metacritic 87]
    What Remains of Edith Finch|[Metacritic 87]
    Baba İs You|[Metacritic 87](Pc,Switch)
    Axiom Verge|[Metacritic 87] (Metroidvania)
    Valfaris|[Metacritic 86]
    Thimbleweed Park|[Metacritic 86](Point&Click)
    The Talos Principle|[Metacritic 85]
    Hollow Knight: Voidheart Edition| [Metacritic 85] (Souls-Like, Metroidvania)
    Hotline Miami| [Metacritic 85]
    Papers, Please|[Metacritic 85]
    Enter the Gungeon|[Metacritic 84](Rogue-Like)
    Frospunk| [Metacritic 84]
    Salt and Sanctuary|[Metacritic 84] (Souls-Like,Metroidvania)
    Sayonara Wild Hearts|[Metacritic 83]
    Bloodstained Ritual of the Night|[Metacritic 83](Metroidvania)
    SUPERHOT|[Metacritic 83]
    Katana Zero|[Metacritic 83]
    GorogoaMetacritic (Puzzle)
    MessengerMetacritic(Metroidvania)
    Darkest DungeonMetacritic(Rogue-like)
    The Unfinished Swan Metacritic 83
    The Sexy Brutale (İzometrik) Metacritic 83
    This War of Mine (Strategy, Real-Time, General) Metacritic 83
    Yoku's Island Express (Metroidvania) Metacritic 83
    Transistor (İzometrik) Metacritic 83
    Child of Light Metacritic 82
    Gris Metacritic 82
    The Messenger (Metroidvania) Metacritic 82
    My Friend Pedro (Pc, Switch,Xbox) Metacritic 81
    Sine Mora Ex (Shoot-'Em-Up) Metacritic 81
    Arise A Simple Story (Türkçe Side Scroll) Metacritic 80
    Darkwood (2D Korku-Gerilim) Metacritic 80
    Rime Metacritic 80
    Subnautica (Türkçe, Survival) Metacritic 80
    Valfaris (Türkçe ,Metroidvania) Metacritic 80
    Alienation Metacritic 79
    Children Of Morta (Türkçe) (İzometrik) Metacritic 79
    Dust: An Elysian Tail (Metroidvania) Metacritic 79
    OxenFree Metacritic 79
    The Touryst (Switch Exc)
    Hob (Türkçe) Metacritic 79
    Blasmepheus (Metroidvania) Metacritic 78
    Little Nightmares (Korku Gerilim) Metacritic 78
    Observer (Blade Runner tarzında müthiş bir bilim kurgu) Metacritic 77
    Matterfall (Side Scroll) Metacritic 77
    Unravel 1 2 (Side Scroll) Metacritic 78 77
    Valiant Hearts: The Great War (Side Scroll) Metacritic 77
    Feudal Alloy (Türkçe, Metroidvania) Metacritic 76
    Mutant Year Zero : Road the Eden (Strategy, Turn-Based, Tactics) Metacritic 76
    Trover Save The Universe (Rick And Morty dizisinin yapımcılarının oyunu) Metacritic 76
    Figment (Türkçe,İzometrik) Metacritic 75
    Hotline Miami 2: Wrong Number Metacritic 75
    Last Day Of June Metacritic 75
    Ken Follett's The Pillars of the Earth (Türkçe Novel, Point and click) Metacritic 75
    STICK IT TO THE MAN (Metroidvania) Metacritic 75
    Unruly Heroes (Side Scrolls, Local Coop(4) Metacritic 75
    The Turing Test (Puzzle) Metacritic 74
    Stories The Path of Destinies Metacritic 73
    Death Gambit (2D Souls-Like) Metacritic 72
    Apotheon (Side Scroll Metroidvania)
    Yaga (Türkçe) (İzometrik)
    Hong Kong Massacre (İzometrik)
    Guns Gore And Cannoli 1 2 (Türkçe,Side Scroll, Local Coop(2)
    Overcooked 1 ve 2 (Local Coop)
    Trine 1 2 3 4 (Local Coop)
    Chromagun (Puzzle)
    Ruiner (İzometrik)
    Headlander (Side Scroll)
    Firewatch
    Crossing Souls
    Forgottan Anne (Side Scroll)
    Layers Of Fear: Masterpiece Edition (Korku Gerilim)
    Mudrunner — American Wilds Edition
    Brothers: A Tale Of Two Sons
    The First Tree
    American Fugutive (2D Gta)
    ADR1FT
    Rad Rodgers (Side Scroll)
    Narcosis ( Lovecraft Korku-gerilim)
    The Vanishing Of Ethan Carter
    Abzü (Journey yapımcısının yeni oyunu)
    Rad (Rogue-Like)
    Creep Road
    Soul axiom
    Broforce
    Never Alone (Side ScrollL, Local Coop(2)
    Everybody's Gone to the Rapture
    Gone Home
    Ashen (Souls-Like)
    The Gardens Between
    Timespinner (Metroidvania)
    AfterParty
    Disco Elysium (Pc)
    Hades (Pc Erken Erişim)
    Zombie Vikings (Local Coop(4)
    Old Man's Journey (Türkçe)
    To the Moon
    Aragami (Stealth)
    Don't Starve (Survival)
    Spirit of the North
    Magicka 1 2
    Shadow of the Beast (Side Scroll)
    Shadow Complex
    Contrast
    Resogun (Bullet Hell)
    Her Story
    Lost Ember
    Sundered (Metroidvania)
    Jotun:Valhala Edition
    Dear Esther (Walking Simulator)

Raiden V (Shoot 'em up)
    Beat Cop (Türkçe))
    Sheltred
    Calvino Noir(Stealth)
    A Hat İn Time(Platformer)
    Fistful of Frags
    Amid Evil
    Ape Out
    Ion Fury
    Iratus: Lord of the Dead
    Heaven's Vault
    The Banner Saga 1 2 3(Point&Click)
    The Witness (Puzzle)
    Shantae : Half Genie Hero
    Shantae and the Pirate's Curse
    Ancestors Legacy
    Castle storm
    Deadlight
    Phantom Doctrine
    Kingdom New Lands
    Kingdom Two Crowns

Point & Click oyunlardan bazıları
    - Broken Sword 5: The Serpent's Curse
    - Day of the Tentacle Remastered
    - Full Throttle Remastered
    - Grim Fandango Remastered
    - Broken Age
    - King's Quest
    - The Inner World
    - Deponia
    - Chaos on Deponia
    - Goodbye Deponia
    - Deponia Doomsday
    FMV Adventure:
    - Late Shift
    - The Shapeshifting Detective
    - Complexç

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cngzhn20 -- 19 Eylül 2020; 1:38:24 >

• Bağımsız oyunları takip edenler için güzel bir konu olmuş, liste de baya dolu olmuş. Bende bu aralar oynadığım ve 2020'de gelecek olan birkaç oyunu paylaşıp, oynamış olduklarımı tavsiye edeyim.

Bu aralar Hades oynuyorum, çok başarılı bir oyun. Erken erişim aşamasında olduğundan dolayı şuan için sadece PC platformunda satışta, bu sene konsollara da gelecek diye biliyorum. Supergiant 2 ay aralıklarla oyuna güzel ve büyük güncellemeler yayınlıyor. Aksiyonu kusursuz diyebileceğimiz kadar iyi ve akıcı bir oynanışı var, Yunan mitolojisini konu alması da ayrı bir artısı. Henüz tamamlanmamış olmasına karşın mitolojiden birçok karakter oyuna dahil ve güzel bir şekilde uyarlanmışlar. Silahların hepsi farklı bir oynanış deneyimi sunuyor ve 5 farklı silah bulunmakta, Mart güncellemesiyle 6.silahı da oyuna eklemeyi planlıyorlar. Rogue Lite olmasına karşın hikaye olarak da keyifli bir akışı var, her güncelleme de hikaye bir adım ilerliyor. Yapımını 2020'nin ilk kısmında tamamlamayı planladıklarını söylemişlerdi, büyük oyunların çoğunun sonbahara ertelenmesiyle beraber eğer ekip planına sadık kalabilirse konsollarda da güzel bir satış yakalayabilir.

2020'de konsollara gelecek olan bir başka bağımsız oyun ise Disco Elysium, çıkmadan önce de uzun süredir takipte olduğum bir oyundu ve çıkışında alıp oynamıştım. Gerçekten kaliteli bir RPG, diyalogları oldukça güzel yazılmış ve uzun süre sıkılmadan oyunu oynayabiliyorsunuz. Rol yapma kısmı ciddi anlamda geniş ve tekrar oynanabilirlik oldukça üst düzeyde, RPG anlamında birçok farklı etkeni oyuncunun tercihine bırakarak kaliteli bir rol yapma deneyimi sunuyor. Bugünlerde birkaç RPG ögesi barındıran oyun RPG olarak atfediliyor, gerçek anlamda RPG oyun sayısı pek fazla değil, Disco Elsyium'da bu azınlıkta bulunuyor. 2019'da oynadığım en iyi oyunlardandı, TGA'da da en çok ödül toplayan oyun olarak hak ettiğini bir ölçüde aldı. Konsollara da geldiğinde özellikle RPG sevenlere tavsiye ederim.

Bu sene gelme olasılığı bulunan Weird West var, Dishonored ve Prey gibi oyunların başında bulunmuş kişiler tarafından geliştiriliyor. Bu sene beklediklerim arasında bulunuyor.

1 senedir Steam'de erken erişimde olan Praey for the Gods oyunu bulunmakta, oynanış olarak Shadow of the Colossus mantığında bir oyun, bu sene konsollara gelebilir.

Bu sene gelecek olan bir başka oyun Unexplored 2: The Wayfarer's Legacy tasarımları ve grafikleriyle ilgi çekici görünüyor.

Konsept olarak farklı duran ve 7 farklı karakterle Rogue Lite deneyimi sunmak isteyen Undungeon'da bir aksilik olmazsa bu sene çıkacak.

Vahşi batıda geçen ve 6 yaşındaki bir çocuğun annesini arayışını konu alan gizlilik oyunu El Hijo'da özellikle tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

Tasarımlarıyla dikkat çeken bir başka oyun Sable'da bir aksilik olmazsa bu yıl gelecek.

Konuda bir süredir paylaşımda bulunmuyordum, bu sırada dikkatimi çeken bir hayli bağımsız oyun oldu. Daha çok kişiye ulaşması için bunları paylaşmak istedim.

Morbid: The Seven Acolytes

Haziran ayında tanıtıldığından beri takip ediyorum. İzometrik souls-like desek yeri, fragmanında kullanılan müzikle de bas bas bağırıyor bunu zaten. Telif yemeyeceklerini bilseler direk Dragonslayer Armour müziğini koyarlarmış, acayip derecede benziyor fragman müziği. Horrorpunk olarak tanımlamışlar oyunu ve Lovecraft ögeleriyle dolu olacağını söylüyorlar. Karşımıza büyük ihtimalle Bloodborne tadında izometrik bir souls-like oyun çıkacak. Gamescom dönemi yapımcısı 5 dakikalık bir videoda bilgiler vererek oyunu daha detaylı tanıtmıştı, ilginizi çekerse onu da inceleyebilirsiniz. Oyunun 2020'de çıkacağı belirtilmiş. Platformlar arasında konsollar ve PC bulunuyor.

No Place for Bravery

Morbid gibi bu oyunda Haziran dönemindeki şovlarda tanıtılmıştı ve aynı şekilde bu da takip listeme girdi. Oyun 2D izometrik bir RPG olarak tanımlanmış. Özellikle fragmanda gösterilen mekanlar ve kullanılan müzik bu konularda başarılı olacağı umudunu veriyor. Dövüş mekaniklerinin Sekiro benzeri olduğunu belirtmişler. Hızlı ve düşmanın saldırısını savuşturma üzerine kurulu bir dövüş sistemi varmış. Oyundaki ana karakter emekli olmuş, Thorn isminde bir savaşçı ve sürekli kendisine kabuslar musallat oluyor. Uzun süre önce kaybettiği kızına dair ipuçları bulunca bunu kendisinin kefareti olarak görüyor ve engelli oğlu Phid ile beraber kızını aramak için yola koyuluyor. Oyunun 2021'de çıkacağı belirtilmiş ve platformlar arasında şimdilik PC ve Switch bulunuyor. Ayrıca 12-20 Eylül arası Steam'de bir demo yayınlayacaklar, ilgisini çekenler varsa bu fırsatı kaçırmasın.

Song of Iron

Bu oyunu geliştiricinin paylaşımları sayesinde gördüm. Özellikle dövüş mekanikleri sağlam görünüyor. Bu anlamda Unto The End'e benzettim. Videoda gördüğüm ortamları ve tasarımları da beğendim. Oyunu tek bir kişi geliştiriyormuş. Şuan için gösterilen videolar dışında pek fazla bir bilgi paylaşımı yok fakat ben gördüğümü beğendim ve takibe aldım. Oyunun 2021'de çıkacağı belirtildi ve şuan için sadece PC ve Xbox One'a çıkış yapacak.

The Unliving

Fragmanını izledikten sonra listeye eklemiştim. Oyun bir rogue-lite ve her yeniden başladığınızda bölümler yeniden rastgele olarak dizayn ediliyor. Oyunun ana odak noktası düşmanlarınızı öldürmek ve ölenleri çeşitli büyüler kullanarak kendi ordunuza katmak ve geri kalan düşmanlarınızı alt etmek. Konseptiyle ve oynanış fikriyle ilgimi çeken bir oyun oldu. Tasarımları da beğendiğimi söyleyebilirim. Oyunun 2021'de çıkacağı belirtildi, platformlar arasında PS4, Xbox One ve PC bulunuyor.

Ghost Song

Oyuna son dönemlerde rastladım fakat biraz araştırdığımda 2016 yılında Kickstarter'a girdiğini ve amaçladığı miktara çok rahat ulaştığını gördüm. Yani hatrı sayılır bir süredir geliştiriliyormuş. Oyun bir Metroidvania özellikle bu türün atası sayılan Metroid oyunlarından Super Metroid'e çok benziyor. Son yayınlandıkları videoları inceledim, Hollow Knight'dan esinlendikleri şeyler de olmuş. Atmosfer açısından Super Metroid'deki yalnızlık hissini verebilecek gibi görünüyor şimdilik. Oynanış olarak da sağlam bir şey çıkarsa başarılı olacağını düşünüyorum. Oyunun şimdilik 2021'de çıkacağı söylenmiş ve şuan için sadece PC'ye çıkacak gibi görünüyor.

Spaceflux

Birkaç kez karşıma çıktı bu oyun, özellikle sonsuza kadar giden bölüm dizaynları çok ilgimi çekti. Bölüm dizaynı konusunda gerçekten farklı bir şey ortaya koymuşlar gibi görünüyor. Son yayınladıkları videoda farklı silahlar ve yaratıcı bölüm dizaynlarını güzel bir şekilde sergilemişler bence. Bu ayın 30'unda oyun Steam'de erken erişime girecek göstereceği başarıya göre ilerleyen dönemde konsollara da çıkış yapabilir.

Webbed

Geçtiğimiz hafta yapımcısının paylaştığı video ile tanıştım bu oyunla. Özellikle tasarımlar ve animasyonları hoşuma gitti. Animasyonları oldukça akıcı görünüyor. Dünyasını da beğendim. Keyifli bir bulmaca ve platform oyunu olacağa benziyor. Oyunun 2021'de çıkacağı belirtilmiş, platformlar arasında şimdilik sadece PC var.

Voidigo

Son dönemde karşılaştığım oyunlardan bu oyunda. Oyun bir rogue-lite ve bu senenin sonuna doğru Steam'de erken erişime gireceği belirtilmiş. Yayınladıkları videolarda oyuna dair en çok hoşuma giden şey animasyonların akıcı olması oldu, gerçekten çok akıcı duruyorlar. Yayınladıkları oynanışa göre de eşya konusunda da çeşitli bir oyun karşımıza çıkabilir. Ayrıca oyuna dair ilginç bir detay var, oyunun geliştiricileri oyunu geliştirirken yayın yapıyorlar ve bunu Youtube kanallarına yüklüyorlar, yani bir nevi takipçileriyle beraber geliştiriyorlar oyunu.

Guinea Pig Parkour

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan fragmanı sayesinde tanıştım bu oyunla. Özellikle çizimleri ve animasyonları hoşuma gitti. Yapımcısı oyunun üzerinde 5 yıldır tek başına çalışıyormuş. Açık dünya bir platform-macera oyunu olarak tanımlanmış. Oyunu yaparken 90'ların çizgi filmlerinden ilham almış yapımcısı. Oyunun 2021'de çıkacağı belirtilmiş, şimdilik sadece PC'ye çıkacak gibi görünüyor.

Savior

Bir süredir listemde olan bir oyundu, konuda daha önce paylaşmadığım için ekledim bunu da. Oldukça akıcı bir oyuna benziyor eğer çıkışında da böyle akıcı animasyonlara sahip olursa gerçekten oynaması keyifli bir metroidvania olur diye düşünüyorum. Geçtiğimiz sene Kickstarter kampanyası başlatmışlar ve başarılı olmuşlardı. Şimdilik paylaşılan bir çıkış tarihi yok ve PC dışında hangi platformlarda boy göstereceği belli değil.

Paper Cut Mansion

Bu oyunu yapımcısının sürekli olarak yaptığı paylaşımlar sonrası listeye aldım. Yapımcısı belli aralıklarla oyundaki objeleri ve karakterleri nasıl tasarladıklarına dair paylaşımlarda bulunuyor. Yapılan paylaşımlara göre kağıda yaptıkları çizimleri bilgisayar ortamında üç boyutlu objelere çeviriyorlar ve öyle oyuna ekliyorlar, ismindeki "Paper Cut" buradan geliyor. Oyun bir hayatta-kalma korku ve rogue-lite olarak tanımlanmış, ilginç bir ikili. Oyundaki ana odak hapsolunan malikaneden kaçabilmek. Oyun için paylaşılan bir çıkış tarihi şimdilik yok ve sadece PC için çıkacağa benziyor.

Rogue Legacy 2

Oyun geçtiğimiz ay Erken Erişim olarak Steam'de çıkış yaptı. Bir süredir listemdeydi, hala takip ediyorum. Erken erişim olarak çıkış yaptığı için içerik anlamında şuan zayıf bir oyun var, yapılan yorumlara göre 2-3 saat içerisinde bitirilebileceği söyleniyor. Fakat yorumları genel anlamda olumlu, erken erişim aşamasında iki kere fiyat artıracaklarını belirtmişler. İlgilenenler varsa duyuruları takip etsinler çünkü artmadan duyuracaklarını belirtmişler.

Undermine

Son dönemde gördüğüm oyunlardan, 1 senelik erken erişimden sonra geçtiğimiz ay PC ve konsollara çıkış yapmış. Rogue-lite bir oyun ve yorumları oldukça olumlu, yakın zamanda almayı düşündüğüm oyunlardan. Oynanış videoları hoşuma gitti, içerik anlamında dolu bir oyuna benziyor.

Midnight Fight Express

Gamescom'da tanıtılan oyunlardan bir tanesi, videoda görüldüğü kadarıyla keyifli bir beat'em up oyun olacağa benziyor. Aksiyonu akıcı görünüyor bu yüzden takip listeme aldım. Oyunun 2021'de çıkacağı belirtilmiş, şuan için sadece PC için çıkış yapacağa benziyor.

Çıkışından bu yana uzun süre geçmiş olsa da konuda görmediğim için Shadow Tactics'i paylaşma gereksinimi hissettim. Zamanın başarılı RTS oyunları Commandos, Desperados ve Robin Hood gibi başarılı bir oyun. Ciddi anlamda başarılı oldukları için THQ, Mimimi Games'e Desperados 3'ün geliştirici koltuğunu verdi, o da önümüzdeki ayın 16'sında çıkacak. Oyunda 5 farklı karakter bulunuyor, hepsinin de farklı kabiliyetleri mevcut. Karakterler içi dolu ve birbirleriyle iş birliği yapabilecek bir şekilde yaratıldığından oyunda strateji belirlemek bir hayli keyifli. 20 saatin üzerinde bir deneyim sunuyor ve Türkçe altyazı desteğine sahip. Oyun konsollar da ve PC platformunda mevcut, özellikle PC platformunda Steam ve Epic'de indirim zamanı 15 TL'ye kadar düşüyor ki böyle bir oyun için hiçbir şey.

Konuda da adı geçen Axiom Verge'in ikinci oyunu bu yıl Switch'e özel çıkış yapacak. Tahminim ilk etapta konsola özel kalıp sonrasında PC ve diğer konsollara gelmesi yönünde. Yapımcısı bu oyunda tamamen yeni karakterler ve yeteneklerin yanında yeni bir oynanış sunacağını söylüyor.

Resolutiion'ı geçtiğimiz günlerde gördüm, özellikle Hyper Light Drifter'a olan benzerliğiyle dikkatimi çekti. Tasarımlar ciddi anlamda benzerlik gösteriyor. Yapımcısı 20 saatlik bir deneyim vaat ediyor. Kıyamet sonrası cyberpunk havasında bir dünyası var. Oyun 28 Mayıs'da çıkış yapmış ve şuan için sadece PC ve Switch platformlarında mevcut. Steam de çıkışına özel indirim ile 27.20 TL'ye satılıyor.

Konuda daha önce bahsettiğim ATOM'un devam oyunu bu ay Erken Erişim ile Steam'de çıkış yaptı. İlk oyunun direk devamı niteliğinde olan bir oyun. Yapımcısı ATOM'da yarattığınız karakteri bu oyuna aktarabileceğinizi söylüyor. İlk oyundan aldıkları geri dönüşlerle bu oyunda birçok şeyin değiştiğinden bahsediyorlar.

Industries of Titan bir şehir kurma oyunu, oyunda Satürn'ün uydusu Titan'a kendi endüstriyel şehrinizi kuruyorsunuz. Crypt of the NecroDancer'ın geliştiricisi tarafından geliştiriliyor. Oyun şuan erken erişimde ve bu süre içerisinde Epic Store'a özel olacak. Türe ilgi duyanlar için güzel bir oyun, erken erişimden çıktığında ben de almayı düşünüyorum. Tam çıkışını beklemeyecek olanlar için Epic Store'da 49 TL gibi uygun bir fiyat satılıyor.

Phoenix Point X-COM'un ilk oyununun yapımcısı Julian Gollop önderliğinde Snapshot tarafından geliştirilen bir oyun. Modern X-COM serisiyle ciddi anlamda benzerlik gösteren bir yapısı var. Yine aynı şekilde bu oyun da Epic Store'a özel fakat Gamepass PC üyeleri oyunu ücretsiz bir şekilde oynayabilirler.

Ghost of a Tale sevimli bir aksiyon-rpg oyunu, erken erişimde bir süre kaldıktan sonra 2018 yılında çıkış yaptı. Oyunun yapımcısı zamanında DreamWorks ve Universal Pictures gibi büyük stüdyolarda çalışmış kurt bir tasarımcı ki oyunda da bunun etkisi gözlemlenebiliyor. Oyun PS4, Xbox One ve PC'de hali hazırda mevcut ve yakın zamanda Switch için çıkması bekleniyor. Yapımcısı oyunu yaparken Disney'den çıkan Robin Hood, The Dark Crystal ve The Secret of NIMH gibi animasyon filmlerinin yanı sıra Legend of Zelda, Dark Souls ve Ico gibi oyunlardan ilham almış.

Corruption 2029, Mutant Year Zero yapımcısı tarafından bu sene yayınlandı. Eleştirmenlerden pek olumlu geri dönüş almamış olsa da sıra tabanlı strateji sevenler indirim döneminde değerlendirebilir. Epic Store'da 33 TL gibi gayet uygun bir fiyata satılıyor.

1971 Project Helios da sıra tabanlı bir strateji oyunu ve 9 Haziran'da çıkacak. 8 karakter olacağı, çeşitli tarzda mekanların bulunacağı, karakterler için beceri ağacı olacağı belirtilmiş. Oyun konsollara ve PC'ye çıkış yapacak.

Partisans 1941 ise gerçek zamanlı bir strateji oyunu ve Commandos'u andıran bir tarzı var. 2.Dünya Savaşında doğu cephesinde geçiyor oyun. Karakterler Kızıl Ordu'ya mensup ve Almanlara karşı gerilla savaşına giriyorlar. Oyunun 2020'nin yaz aylarında geleceği açıklanmış, Steam sayfasında yazana göre de Türkçe dil seçeneği ile çıkış yapacak. Şimdilik sadece PC platformu için geliştiriliyor.

Zealot'u ise geçtiğimiz günlerde gördüm özellikle tasarımlarıyla dikkatimi çekti, oyuna dair paylaşımların büyük çoğunluğu yapımcının Twitter adresinden haftalık olarak yapılıyor. Genelde oyundan kısa kesitlerin gösterildiği gifler halinde paylaşım yapıyorlar. Şimdilik yakın zamanda çıkış yapacağa benzemiyor.

Ayrıca 9 Haziran'da Steam Game Festival başlayacak ve 14 Hazirana kadar çeşitli bağımsız yapımcıların çıkaracakları oyunların demoları gelecek. İlk olarak The Game Awards döneminde bu etkinliği yapmışlardı, ikinci ayağının ilkine kıyasla daha kapsamlı olması bekleniyor. Beklediğiniz bağımsız yapımcı oyunları varsa bu dönemde Steam'i takip etmenizi tavsiye ederim. Yakın zamanda benzer fakat daha küçük ölçekli bir demo etkinliği de GOG'da başladı. Bu etkinlik sayesinde Carrion, Spiritfarer gibi bağımsız yapımcı oyunlarının yanı sıra Desperados 3, Destory All Humans! gibi bilindik yapımcıların oyunlarının da demoları mevcut.

Bu etkinlik dışında 6-8 Haziran arasında Guerrilla Collective etkinliği olacak. Bu etkinliğe 11 bit studios, Larian Studios, ZA/UM gibi bilinen bağımsız yapımcılar da katılacak. Bağımsız oyunları takip edenler için güzel bir etkinlik olacağa benziyor.
    İndirmlerden tavsiye edebileceğim oyunlar şunlar

Odin Sphere Leifthrasir: Bu Listede Salt And Sanctuary ile birlikte en iyi iki oyundan birisidir. 50 saat oynanış süresi,5 farklı oynanabilir karakter, muhteşem oynanış ve güzel boss dövüşleriyle parasının karşılığını sonuna kadar verir.

Bloodstained: Ritual Of The Night: (Özel Tavsiye Metroidvania Castlevania türünde bir yapım.)

Monster Boy And Cursed Kingdom: (Özel Tavsiye Metroidvania)

Arise: A Simple Story: (Türkçe) Keyifli bir hikayesi olan tatlı bir oyundur.

Valfaris:Tam Metal Modu Türkçe (Bu oyun için bir arkadaş Dijital Orgazm demişti. Sonuna kadar haklı. Pişman olmazsınız.)

Slain: Back From Hell: (Valfaris'i yapanların önceki oyunu)

YAGA (Türkçe)

DARKWOOD :( İzometrik bakış açısına sahip 2D gerilim türünde bir yapım)

Hong Kong Massacre (İzometrik Shooter)

Mark Of The Ninja: Remastered : (Zamanında oynamayanlar direk alsın.)

ADR1FT: (Keşif hayatta kalma temalı bir yapım, güzel grafiklerle de desteklenmiş.)

Last Day Of June: (Çok keyifli bir oyundur, oynamayan mutlaka alsın.)

Matterfall (Side Scroll , Plarformer)

Little Nightmares Complete Edition : (Oynamayan Kalmasın)

Gris(Özel Tavsiye)

Children Of Morta Türkçe (Özel Tavsiye)

Crossing Souls

Ruiner

Mother Russia Bleeds

Guacamelee 1 ve 2 (Kesinlikle Alın, Oynamayan kalmasın.)

Gorogoa (Çok Özel Tavsiye Puzzle)

Salt And Sanctuary (Mutlaka alınmalı)

Blasmephous (Mutlaka Alınmalı)

Yokus İsland Express (Çok tatlı bir plarformer'dur tavsiye ederim)

Rad Rodgers

La Cops

Fiyatlar kişiden kişiye değişir. O yüzden fiyat konusunu işin içine dahil etmiyorum. Elimden geldiğince uygun fiyatlı güzel olanları seçtim. Özellikle ilgilendiğiniz oyunları PM atarak sorabilirsiniz.
    Steam Game Festival'in başlamasıyla birçok demo denedim. TGA zamanı küçük çaplı bir etkinlikti ama şuan ciddi anlamda dolu ve büyük bir etkinlik olmuş. Umarım devamı gelir ve büyümeye de devam eder, unutulmaya yüz tutmuş demo kültürünün canlanması için güzel olur.

İlk denediğim demo Unto the End oldu. Duyurulduğunda dövüş mekaniklerinin olabildiğince gerçekçi olacağından bahsetmişlerdi, demo da bu açıklamayı doğrular nitelikte. Oyunda düşmanı iyi okuyamayıp aceleci davranırsanız çok kolay ölüyorsunuz. Kontrollü bir şekilde saldırıp iyi savunma yapmanız lazım, ne sürekli saldırı yapmak ne de sürekli savunma halinde beklemek sizi bir yere getiriyor. Karaktere birçok saldırı hamlesi vermişler. Farklı yönlerden saldırabiliyor, düşmanı sahte saldırıyla yanıltarak savunma pozisyonuna sokup farklı yönden vurabiliyor, omuz atıp devirebiliyor, bıçağını kullanıp kısa süreliğine dövüşten düşürebiliyor, düşman saldırısının tersi yönünde saldırı yaparak hasar verebiliyor. Savunma kısmında ise saldırının yönüne göre pozisyon alarak savuşturabiliyor, yuvarlanarak kaçabiliyor, saldırı aşağıdan gelirse zıplayarak kurtulabiliyor. Ayrıca oyunda düşmanlar birbirini öldürebiliyor, demoda mesela mızrak fırlatan bir düşman var doğru zamanda kaçınırsanız mızrak arkanızdaki düşmana saplanıp onu öldürüyor. Düşmana çarpma da var, yuvarlanırken zamanı doğru ayarlayamazsanız düşmana toslayıp kılıcı düşürebiliyorsunuz. Dövüşler dışında basit bir envanter ve kamp mantığı da bulunuyor. Envanterde ot, dal, düşmanlardan aldığınız çeşitli materyalleri tutabiliyorsunuz. Yaralandığınızda eğer iyileştirici bir şeyler yoksa üstünüzde kamp ateşi gerekiyor aksi takdirde kanamadan dolayı iyice bitap düşüyorsunuz. Kamp ateşinde yarayı tedavi edebiliyor, hasar alan zırhınızı tamir ediyor, eğer yeteri kadar materyalinizi varsa da zırhınızı güçlendirebiliyorsunuz. Demo'nun verdiği izlenim olumlu oldu, zorlayıcı bir oyun olsa da atmosferi ve oynanışı genel olarak keyifliydi.

Conscript takip ettiğim oyunlardandı, etkinlik sayesinde onu da denedim. Oyun 1.Dünya Savaşı döneminde Verdun cephesinde geçiyor. Oyunda kardeşiyle savaşta ayrı düşen bir karakteri kontrol ediyorsunuz ve karakterin amacı kardeşini bulmak. Oyun Almanların cepheye sert saldırısıyla başlıyor ve bu saldırı sırasında bayılıyorsunuz. Kalktığınızda ise siperlerdeki neredeyse herkes ölmüş, hayatta kalanlar ise oyunun dünyasındaki salgından etkilenip aklını yitirmiş ve etrafına deli gibi saldırıyor. Bu keşmekeşin içerisinde hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Birçok açıdan Resident Evil serisini örnek almış yapımcısı. Kayıt sistemi Resident Evil’daki daktilo mantığında çalışıyor. Kayıt odalarında mavi lambalar bulunuyor eğer kibritiniz varsa lambayı yakıp kayıt alabiliyorsunuz. Kayıt odalarında yine Resident Evil’da olduğu gibi bir sandık bulunuyor ve eşyalarınızı burada tutabiliyorsunuz. İlerlemek için bulmacaları çözmek ve gereken araçları bulmak gerekiyor aynı şekilde. Oyun Resident Evil 1.Dünya Savaşında geçse nasıl olurdu sorusunun cevabı gibi. Demosunu yaklaşık 1,5 saat oynadım ve memnun ayrıldım, tek kişinin geliştirdiği düşünüldüğünde demo ile gayet iyi izlenim bırakıyor. Kickstarter’da geçtiğimiz günlerde destek almaya başladı, umarım hedeflediği miktarı toplar.

Lamentum’u etkinlik sayfasını incelerken keşfettim. Demosu etkinlikten çok daha önce eklenmiş fakat etkinlik sayfasında ön plana çıkan oyunlardan. Hayatta kalma-korku türünde olduğunu okuyunca da bir şans vermek istedim, genel olarak bende olumlu bir izlenim bıraktı. Yapımcısı Resident Evil ve Silent Hill gibi türün öncü serilerinden ilham aldıklarını ve Cthulhu mitosunu kendi vizyonlarına göre hikâyeye uyarladıklarından bahsediyor. Oyun 19.yüzyılın İngilteresi’nde geçiyor, Victor isimli genç bir aristokratı kontrol ediyorsunuz. Victor’un çiçeği burnunda eşi bir sebepten ötürü hastalanıyor ve hiçbir doktor, hiçbir ilaç bu hastalığı tedavi edemiyor. Victor son çare olarak medeniyetten uzakta yaşamını sürdüren esrarengiz bir konta başvurmayı planlıyor ve eşini de alıp kontun malikânesine gidiyor. Kont, Victor ile tanışınca eşinin durumunu öğreniyor ve ona eşinin iyileşmesi için her şeyi göze alması gerektiğini söylüyor. Konuşmanın ardından Victor ve eşi odalarına çekilip uyuyorlar. Bir süre geçtikten sonra Victor uyandığında eşi yanında olmuyor ve ciddi bir biçimde yaralanmış halde buluyor kendisini. Victor eşini aramak istiyor fakat malikâne tamamen değişmiş ve bir kâbus yuvasına dönüşmüş. Bu bilinmezliğin içerisinde ne yapacağınızı kestiremeden oyuna başlıyorsunuz.

unDungeon etkinlikte denediğim bir diğer demo oldu. Oyunu bir süredir takip ediyorum, rogue-lite ağırlıklı bir şey bekliyordum fakat oyunda RPG ögeleri de bulunuyormuş, demo sayesinde görmüş oldum. Beklediğimden daha büyük ölçekli bir oyun çıktı. Denediğim demolar içerisinde en doyurucu demo bu oldu zira 1,5 saat oynamış olmama rağmen daha tamamlamadığım görevler, keşfetmediğim bazı mekanlar bulunuyor. Oyunun evreninde The Shift isminde bir olay gerçekleşiyor, bu olay dünyaları birbirinden ayıran zarın yırtılmasına sebep oluyor ve 7 dünya üst üste biniyor. Her dünyayı temsil eden bir elçi bulunuyor oyunda ve bunlar oyunun oynanabilir karakterleri. Demo, oyunun 7 bölgesinden biri olan Wastelands’da geçiyor ve oynanabilir karakter olarak Executor sunulmuş. Demo durağan başlıyor fakat ilerledikçe açılmaya başlıyor. Eski Fallout, Wasteland oyunlarındaki harita mantığı bulunuyor oyunda. Genel bir harita mevcut, gideceğiniz noktayı seçiyor ve belli bir gün içerisinde gideceğiniz yere varıyorsunuz, yolda bazı karşılaşmalar da gerçekleşebiliyor. Executor karakteri için 4 farklı ekipman başlığı tanımlamışlar, bu ekipmanlar size çeşitli yetenekler ve saldırılar sunuyor. Karakterin kullanabileceği farklı organlar bulunuyor, bu beyinleri topladığınız materyaller ile üretip farklı bonuslar alabiliyorsunuz. NPC’lerden görev alabiliyorsunuz. CRPG oyunlarındaki gibi bir diyalog sistemi var, demodan kararların ne kadar etkili olacağını kestiremiyorsunuz fakat birçok diyalog seçeneği sunulmuş. Demo bende olumlu izlenim bıraktı, beklediğimden daha büyük bir oyun geleceğe benziyor. Oyundaki 7 karakter için farklı farklı gelişim seçenekleri ve hikayeler sunarlarsa şahane olur.

Geçen haftalarda burada paylaştığım Disjunction’ın demosu yayınlanmış onu da denedim. Demosu yaklaşık yarım saat sürdü ve pek net bir izlenim bırakmadı bende. Demo’ya iki farklı bölüm koymuşlar, sadece bir karakter oynanabilir durumda. Oynanış gizlilik üzerine kurulu ama çatışarak da ilerleyebiliyorsunuz. Her bölümün girişinde karakteri nasıl geliştireceğiniz soruluyor, bölümlerde yaptığınız görevlerden aldığınız tecrübe puanı ve topladığınız geliştirme kitleriyle karakteri geliştirebiliyorsunuz. Demo, oyun hakkındaki temel şeyleri göstermekten öteye gidemedi benim için ve pek ilgimi çekmedi açıkçası.

Raji: An Ancient Epic’nin de demosunu denedim. Oyun Hint mitolojisi üzerine kurulu, bu mitolojiden birçok öge barındırıyor. Demosu yaklaşık yarım saat sürdü ama bir fikir vermeye yetti. Hack&slash tarzda bir dövüş sistemi var ve platform ögeleriyle doldurulmuş bölümlere sahip. Dövüşler esnasında platform ögelerini kullanarak farklı kombinasyonlar oluşturabiliyorsunuz. Çeşitli bulmacalar da koyulmuş oyuna. Genel olarak fena bir demo değildi, bu tarz oyunların meraklıları sevebilir.

Eldest Souls demosunu denediğim oyunlardandı. Oldukça kısa bir demosu var, yarım saat bile sürmedi. Demo’da 2 tane boss bulunuyor. Oyun boss dövüşleri üzerine kurulu, bir dövüşten diğerine gidiyorsunuz. Mantık olarak souls-like bir oyun, yetenek ağaçları ve saldırı tipleri eklemişler ama demoda hiçbiri kullanıma açık değildi. Dediğim gibi kısa bir demosu var fakat souls-like türü artık yaygın olduğundan nasıl bir ürünle karşılaşacağınızı az çok kestirebiliyorsunuz. Titan Souls, Furi gibi oyunlara benziyor genel olarak, bunları beğendiyseniz bunu da beğenme şansınız var.
    Son dönemlerde oynadığım bağımsız oyunlar hakkındaki fikirlerimi konuyu takip eden arkadaşlara yardımcı olması amacıyla paylaşmak istedim.

I, Dracula Genesis

Son dönemin sürpriz bağımsızlarından oldu benim için. Steam’de yeni çıkan rogue-lite oyunlara göz gezdirirken denk geldim. Tasarımlarını ve oynanış videosunu beğendim, fiyatı da uygundu bu yüzden şans vermek istedim. Gerçekten güzel bir karar oldu, 10 saati geçti oyun sürem ve inanılmaz derecede keyifli ve akıcı bir deneyim sundu. Yapımcıların dediğine göre oyunu yaklaşık 5,5 senedir geliştiriyorlar ve geri kalan geliştirmeleri topluluktan olabildiğince çok geri dönüş alarak gerçekleştirmek istiyorlar. 2020 sonunda çıkarmak istediklerini söylemişler, o vakte kadar oyuna birçok yeni içerik ekleyeceklerini söylüyorlar ve dahası oyun tam olarak çıktıktan sonra da güncellemelerle besleyeceklerini ekliyorlar.

Oyunun erken erişim hali gerçekten de 5,5 yıllık geliştirme süresini göz önüne seriyor. Şuan için 4 farklı karakter, 4 farklı evren, 400’den fazla eşya, farklı tarzlarda birçok silah ve yetenek, oyunu daha da keyifli hale getiren ve oynadıkça açılan birçok oyun mekaniği, onlarca NPC ve farklı sınıf bulunuyor. Erken erişim bir oyunda bu kadar içeriğin olması normal bir durum değil, yapımcı oyunu ciddi anlamda doldurmuş ve daha da dolduracağının vaadinde bulunuyor.

4 karakterden 3’ünü açabildim ve hepsiyle de hatrı sayılır bir süre oynadım. Karakter koymuş olmak için koymamışlar, hepsinin farklı yetenekleri ve oynanış tarzları var. Oynadığım anki keyfime göre birini seçip oynuyorum ve her seferinde farklı bir deneyim oluyor. Erken erişimden çıktığında oyunda en az 9 karakter olması planlanıyormuş.

Şuan için oyunda 4 farklı evren bulunuyor, her bir evreni açtığınızda yeni bir zorluk açmış oluyorsunuz. İlk evrende düşmanların daha az canı ve hasar verme imkânı bulunuyorken son evrende tek yeme ihtimaliniz aşırı derecede yüksek. Her evrenin kendince bir alışma zamanı oluyor, ilk iki evren 3 farklı bölüm ve bir son boss’dan oluşurken son iki evrende 4 farklı bölüm ve en sonunda bir boss’dan oluşuyor. Her bölümün sonunda karşınıza mini boss tadında bosslar geliyor, bu bossları öldürdükten sonra bir sonraki bölüme geçmenizi sağlayan anahtarı alıyorsunuz. Bu bölümler adacıklardan oluşuyor, bu adaların bazıları tamamen düşmanlarla sarılı olurken bazılarında NPC’ler ve çeşitli aktiviteler, etkileşimler bulunabiliyor. Düşman olan adaları tamamladığınızda çeşitli sandıklar alıyorsunuz, bunların içerisinden silahlar, yetenekler, silah modları gibi eşyalar çıkıyor.

Oyun, ilk başladığınızda size aşırı yükleme yapıyor. Dört bir yandan farklı eşyalar, oyun mekanikleri, silahlar, NPC’ler size sunuluyor ve oynayarak hepsine hakim oluyorsunuz. Oyunda eşyalar arası kurulan sinerjinin önemi büyük, tecrübe kazandıkça bu sinerjiyi daha iyi yakalayabiliyor ve her seferinde daha ileriye gidebiliyorsunuz. Oyun siz yeni şeyler açtıkça daha da erişilebilir oluyor ve oynanış daha da çeşitleniyor. Mesela oyunun başında sınıf seçebilmeniz için oyunun bu sistemini açmanız lazım yoksa buna erişiminiz olmuyor. Bu tarz sistemler, silahlar ve birçok eşya oyunda kilitli vaziyette bunları açabilmeniz için oyun sizi özel bir odaya gönderiyor ve oradan sağ çıkmanızı bekliyor, o odadan sağ çıkarsanız oyun kilitli şeyi açıyor ve oyunda artık kullanılabilir hale geliyor.

Özellikle oyundaki bölüm ve düşman tasarımları hoşuma gitti, birçok düşman hasar aldıkça farklı bir forma dönüşüyor ve tamamen farklı şekilde saldırmaya başlıyor, bu durumu çok beğendim. Boss’lar içinde bu durum geçerli eğer boss hasar aldığında farklı bir forma bürünüyorsa o formu da öldürmeniz gerekiyor. Karşılaştığım bosslar arasında en fazla forma sahip olanın 3 farklı formu vardı, bunlarla çarpışmak gerçekten yorucu olabiliyor.

Oyunun hikayesi ise Doom kafasında diyebilirim. Cataclysm isminde bir olay gerçekleşiyor ve bildiğimiz dünya tamamen yok oluyor, bu olay sonrası var olan yeni dünyada sadece avcılar hayatta kalabiliyor ve oyundaki oynanabilir karakterlerin her biri de bir avcı. Bu yeni dünyada yaratıklar, şeytanlar, uzaylılar, deli robotlar ne arasanız var ve tüm bunların sorumlusu Dracula.

Curse of the Dead Gods

Oyunu bir süredir takip ediyordum, indirimlerde almaya karar verdim. Almadan önceki izlenimim Hades’e oldukça benzediği yönündeydi fakat oyunu oynayınca görünüm dışında pek de benzemediğini fark ettim. Hades aksiyon odaklı bir rogue-lite, bu oyun ise daha kontrollü ve dikkatli bir oynanış üzerine kurulu. Oyunu 6 saat kadar oynadım, 8 zindandan 2’si tamamladım ve genel anlamda beğendiğimi söyleyebilirim. Zaman zaman sinir bozucu bir hal alsa da zorluğundan dolayı keyifli bir oyun döngüsü var ve içerik olarak çıkışına kıyasla çok daha iyi bir durumda.

Oyun karakterin lanetli bir tapınağa girmesiyle başlıyor ve bu lanet oyun boyu peşinizi bırakmıyor. Lanet oyunun oynanışında temel taşlardan bir tanesi ve her seferinde nasıl bir oynanış sergileyeceğinize ciddi etkisi var yani bir nevi oyunun RNG’si bu lanet. Oyunda birçok lanet bulunuyor, bazısı ciddi anlamda can yakan lanetlerken bazısı da getirdiği dezavantajla beraber nispeten avantaj getiren lanetler. Oyundaki lanetlerin çoğu iki yönlü çalışıyor, sizden bir şey alırken size yeni bir şey sunuyor. Mesela oyunda Bloodlust isimli bir lanet bulunuyor, bu lanetin etkisi altına girerseniz öldürdüğünüz düşmanlar artık altın düşürmüyor ama canınızı dolduruyor. Tabii her lanet bu şekilde işlemiyor, bazı lanetler –her darbe yediğinizde altın kaybetmenize sebep olan veya saniye başı canınızı azaltan gibi- var ki çok can yakıyor.

Karakterin tapınaktaki yolculuğunda yaptığı eylemlerin çoğu lanetin kanına daha da çok işlemesine sebep oluyor ve lanet eşiği geçildiğinde bir lanetin etkisine girmiş oluyorsunuz. Tapınaktaki bu yolculuğunuzda 5 lanete yakalanabiliyorsunuz, her eşik dolmasında yeni bir lanete yakalanıyorsunuz ve eşik sıfırlanıp tekrar dolmaya başlıyor. Etkisi altına girdiğiniz her yeni lanette oyun daha da zorlaşıyor çünkü bahsettiğim can yakan lanetlerin gelme olasılığı lanet sayısı arttıkça aynı oranda artıyor. Bu lanet eşiğini dolduran çeşitli şeyler bulunuyor oyunda.

Oyundaki tapınak, odalar şeklinde tasarlanmış ve yeni bir odaya her girdiğinizde giriş bedeli olarak bir miktar kan feda ediyorsunuz ve bu feda edilen kan lanet eşiğinizin biraz daha dolmasına sebep oluyor. Bazı düşmanlar lanet hasarı verebiliyor, bu saldırılardan kaçamazsanız da lanet eşiğiniz dolabiliyor. Oyunda silah ve eşya almak için kanınızı feda ettiğinizde de lanet eşiğiniz doluyor. Zaman zaman gelen bazı lanetler kapılardan geçerken aldığınız lanet puanını kaldırıyor fakat bu seferde zamanla herhangi bir eylem olmaksızın eşik dolmaya başlıyor.

Oyunu daha kontrollü ve dikkatli oynamaya yönlendiren faktör bu lanet mekaniği eğer oyunda buna aldırmayıp tedbirsiz oynarsanız çok kolay ölüyorsunuz o kadar kolay ki canınızı, atak gücünüzü artırıp sağlam bir silah almanız bile durumu kurtarmıyor, anlık bir dikkat kaybıyla alınan hasar ve lanet puanı o seferki oynanışı bitirmeye yetiyor.

Lanet faktörüne ek olarak karakterin sahip olduğu stamina barı da sizi kontrollü oynamaya itiyor, karakterin 5 tane stamina puanı buluyor ve eğer bunlar dövüş ortasında veya tuzakların yanından geçerken tükenirse zor durumda kalıyorsunuz.

Oyunda şu anda 2 farklı tapınak bulunuyor, son gelen güncellemeyle ikinci tapınağı eklediler. Bu tapınaklar Jaguar ve Serpent tapınakları, şuan erken erişim aşamasında olduğundan geliştirilmeye devam ediyor, yapımı tamamlandığında tapınak sayısı dörde çıkacak. Her tapınak 4 zindan sunuyor. İlk başta kısa olan zindanla başlıyorsunuz sonra, orta uzunlukta ve uzun zindanda oynuyorsunuz ve son olarak oyun karşınıza zor olan zindanı sunuyor. Her zindan sonunda o zindanın özel boss’u bulunuyor, bu boss’a gidene kadar olan yolda çeşitli odalardan geçiyorsunuz.

Zindanlarda birçok oda bulunuyor, hangi yöne gideceğinize siz karar veriyorsunuz. Seçmiş olduğunuzu odaya göre yolculuğunuzu şekillendiriyorsunuz. Silah alabildiğiniz odalar, yadigâr alabildiğiniz odalar, canınızı dolduran odalar, altın toplayabileceğiniz odalar ve can ve atak değerinizi yükseltebileceğiniz odalar diye sınıflandırabileceğimiz 5 farklı tipte oda bulunuyor. Belli miktarda odadan geçtikten sonra o zindanın şampiyonu ile karşılaşıyorsunuz yani boss’u ile. Zindanın uzunluğuna göre birden fazla şampiyonla karşılaşıyorsunuz, orta uzunluktaki zindanda örneğin kısa uzunluktaki zindanın şampiyonunu yenip ilk kısmı tamamlıyor ve ikinci kısma başlıyorsunuz. Uzunluk arttıkça karşılaşacağınız şampiyon sayısı da artıyor. Birden fazla şampiyonun olduğu zindanlarda her şampiyon alt edişinizde bir tane lanetten kurtulabiliyorsunuz. Ayrıca her zindanın 3 farklı varyasyonu bulunuyor, ilki standart zindan olurken diğerleri size çeşitli handikaplar ve avantajlar sunarak aynı zindanı tekrar oynattırıyor.

Karakterin oyunda 3 farklı silahı bulunuyor, bu silahlardan iki tanesi tek elle kullanılan silahlarken üçüncü silah iki elle kullanılabilir bir silah oluyor. Tek elli silahlar kılıç, hançer, pala, sopa, kalkan, tabanca gibi silahlardan oluşuyor. Çift elli olanlar ise mızrak, balyoz, yay gibi çeşitlere sahip. Oyunda silahları çoğu zaman silah sunaklarından satın alıyor veya kan feda ederek alıyorsunuz, zaman zaman düşmanların düşürdüğü de oluyor.

Bahsettiğim yadigârlar oyundaki pasif etkenler diyebilirim. Bunlar oyundaki eylemlerinize göre çeşitli avantajlar sağlıyor. Düşman öldürdüğünüzde lanet miktarını düşüren, altınla bir şeyler satın aldığınızda lanetinizi düşüren, belirtilen sınıftaki silahla düşman öldürdüğünüzde size can kazandıran gibi birçok çeşidi bulunuyor bunların. Tek seferde yanınızda en fazla 6 adet taşıyabiliyorsunuz.

Bir de karakterin 3 farklı niteliği bulunuyor oyunda. Bunlar: Constitution, Dexterity ve Perception

Constitution arttıkça canınız daha çok olurken, Dexterity artınca atak gücünüz artıyor, Perception ise topladığınız altın miktarına etki ediyor. Bunları 50’ye kadar yükseltebiliyorsunuz ve yükseltmek için özel sunaklarını kullanabiliyor veya çeşitli yadigârlar ve silahları kullanabiliyorsunuz.

Her zindanı ölerek veya başarıyla tamamladığınızda düşmanları ve şampiyonları öldürerek kazandığınız belli bir puan oluyor. Bu puanlarla zindana başlamadan belirleyebileceğiniz farklı özellikler satın alabiliyorsunuz. Bu özelliklerin sayısı en fazla üç olabiliyor ve iyi doldurulduğunda zindanları tamamlamak daha kolay oluyor.

Skul: The Hero Slayer

Skul’ı Dead Cells ile beraber yaptığı indirim etkinliğinde gördüm. Oyunun sunduğu fikir hoşuma gitti ve bu yüzden de şans vermek istedim. Hoşuma giden şey, oyun size çeşitli kafatasları sunuyor ve her bir kafatası kendine has oynanışa ve yeteneklere sahip, bir açıdan Kirby’nin yediği şeyin gücünü almasına benziyor bu durum. Fikrin nasıl oyuna aktarıldığını ve oyunu ne kadar çeşitlendirdiğini merak ederek oyunu aldım ve memnun kaldığımı söyleyebilirim.

10 saate yakın oynadım ve oyundaki 20 kafatasından yaklaşık 15’ini açmışımdır, hepsi de vaat edildiği gibi farklı tarzda oynanış sunuyor ve hepsiyle de oynamak keyifli. Kafatasları farklı tarzda oynanış sunduğundan oyunda bir sonraki kafatası ne olacak acaba heyecanı da bulunuyor. Tek seferde en fazla 2 kafatası kullanabiliyorsunuz. Bunlar farklı kafatasları da olabiliyor aynı kafatasları da, tercih size bırakılmış. Her kafatasının belli bir nadirlik seviyesi var, bu nadirlik seviyesi yükseldikçe o kafatası daha sağlam büyülere ve saldırı gücüne sahip oluyor. Seçtiğiniz kafatasları arasındaki uyum da önemli, bazı ikililerin geçişleri çok akıcı oluyor ve ikisini de aktif kullanarak ciddi derecede hasar - özellikle bulduğunuz eşyaların özelliğine göre- verebiliyorsunuz düşmanlara.

Oyunun temeli bu kafatasları üzerine kurulu ama topladığınız eşyalarında oynanışa etkisi var. Bu eşyalar kafataslarının atak ve büyü gücünü yükseltebiliyor, canınızı artırabiliyor, çeşitli özel saldırılar verebiliyor. Tek seferde yanınızda en fazla 9 eşya taşıyabiliyorsunuz. Bu eşyaların da kafatasları gibi nadirlik seviyeleri var, nadirlikleri yükseldikçe sağladıkları etki de aynı oranda yükseliyor. Eşyaları bölümleri tamamladığınızda, bölüm aralarında bulunan satıcıdan, boss öldürdüğünüzde alabiliyorsunuz.

Oyunda şuan için 3 farklı mekân ve 3 farklı boss bulunuyor. Her mekân kendi içerisinde üçe ayırılıyor, bu aralıklarda satıcılar ve size saldıran mini boss tadında kahramanlar oluyor. Mekânın sonunda ise boss bulunuyor, o boss’u geçerseniz bir sonraki mekâna geçebiliyorsunuz. Bölümlerdeki ilerleyiş mantığı mekân değişse bile değişmiyor. Bir bölüme giriyorsunuz, belli sayıda düşmanı alt ediyorsunuz, ödülünüzü alıyorsunuz ve duruma göre 1 veya 2 kapı size sunuluyor. Bu kapıların bir kısmı yeni kafataslarına, bir kısmı ise sizi hazinelere yönlendiriyor, mekânda bir sonraki katmana geçeceğiniz zaman ise satıcıya yönlendiriyor.

İlerleyişinize etki eden en büyük faktörler; kafataslarınız, onlarla eşyalar arasındaki uyum ve sizin bu kafataslarına ne kadar hâkim olduğunuz. İyi kafatasları ve eşyalar gelmişse çok rahat bir şekilde ilerleyebiliyorsunuz fakat kafatasına hâkim değilseniz ve eşyalar kafataslarınız ile uyum içerisinde değilse ilerleyiş yavaş ve sancılı geçebiliyor. Oyunu oynadıkça başta sevmediğim kafataslarına zamanla alıştım ve daha rahat oynamaya başladım onlarla, bu durum sevmediğim çoğu kafatası için geçerli oldu. Aslında tüm kafatasları işe yarayabiliyor fakat olay sizin ona ne kadar hâkim olduğunuzda ve ona uygun bir oynanış metodu seçtiğinizde saklı oluyor. Örneğin oyunda büyücü olmanızı sağlayan bir kafatası var, bununla agresif bir şekilde oynarsanız çok kolay öldürüyor düşmanlar fakat daha kontrollü bir şekilde oynadığınızda düşmanlar size vuramıyor bile. Yine aynı şekilde bir Ninja kılığına bürünmenizi sağlayan bir kafatası var, bu da çok hızlı bir kafatası kontrolsüzce dalarsanız çok hasar alabiliyorsunuz.

Oyunda başarılı veya başarısız tamamladığınız her oynanışta belli bir miktar da puan topluyorsunuz ve bunlarla karakteri birçok açıdan geliştirebiliyorsunuz. Bu geliştirme ağacı şuan için 3 farklı dal altında toplanmış ve 10 taneye yakın geliştirme söz konusu. Bu geliştirmeler arasında fiziksel hasar gücü, büyü hasar gücü, can miktarı gibi çeşitli şeyler bulunuyor. Fazla puan toplayıp ağaçta ilerlediğinizde ise öldüğünüzde tekrar dirilme gibi farklı yetenekler açabiliyorsunuz.

Oyunu keyifli kılan en büyük faktör başta da dediğim gibi kafatasları ve bir sonraki kafatasının ne olacağı sorusu, yapımcısı oyuna bu fikri çok güzel entegre etmiş ve oynaması keyifli bir oyun ortaya çıkmış. Dediklerine göre oyunun tam sürümünü bu senenin sonunda çıkarmayı planlıyorlar.

West of Dead

Betasını genel olarak beğendiğim için şans vermek istedim fakat içerik anlamında kıt olduğunu fark edince pek memnun kalmadım oyundan. Betasını 1 saate yakın oynamıştım, o süre zarfında oynandığında oyun zevk veriyor ve güzel geliyor fakat sonrasında türünün doğası gereği ölüp tekrar tekrar oynamaya başlayınca oyunun içerik anlamında zayıf olduğunu ve yeterli miktarda eşyaya, silaha sahip olmadığını fark ediyorsunuz.

3 saate yakın oynadım, 10 sefer kadar oynamışımdır. Silahlar sürekli aynı geliyor, avantaj sağlaması için verilen eşyalar değişmiyor, NPC sayısı pek az, düşman çeşidi zayıf, bölüm dizaynları sıkıcı. Bu tür, sürekli oynama üzerine kurulu olduğunu için oyunun hatrı sayılır bir süre oyuncuya yeni bir şeyler sunması ve oyuna devam etmesini sağlaması gerekiyor. Bu mesajda bahsettiğim I, Dracula Genesis bu konuda oldukça başarılı mesela. West of Dead bu konuda sınıfta kaldı benim için.

Vuruş hissi ve atmosferi güzel kotarmışlar, Ron Pearlman karizmatik sesiyle oyuna farklı bir hava katmış fakat bunlar oyunu sıkıcı olmaktan kurtaramamış maalesef. Oynanışı genel anlamda keyifli ama çeşitlilik olmayınca özellikle de bu tür bir oyunda çabuk sıkılıyorsunuz maalesef.

Oyun hakkında bir diğer sıkıntı da ilk bölümde dengeli bir zorluğu var ancak ikinci ve sonraki bölümlere geçtiğiniz zaman dengeyi kaybediyor ve bir anda ölebiliyorsunuz. Zorluk bakımından dengesiz olduğunu söyleyebilirim oyunun.

Ayrıca yapımcının daha ilk günden oyuna DLC getirmesini de pek hoş karşıladığımı söylemem. Bu DLC oyunda ilerlemenizi kolaylaştıran bir kargayı yanınıza veriyor ve tamamen yeni bir bölümü oyuna ekliyor. Bir süre sonra gelmiş olsa bu DLC pek sorun etmezdim ama oyunun çıkış gününde yeni bir bölüm ekleyen DLC, pek hoş olmadı.

Teşekkürler ilk defa bir konu açıyorum. Yeni çıkan ve son zamanlarda oynadıklarıma ufak incelemeler de yazarım. Konu zamanla daha da gelişecektir. Maksat insanlara oyunların sadece Cod ve Fifa'dan ibaret olmadığını göstermek.
    Geçtiğimiz gün West of Dead'in Steam ve Xbox'da açık betası başladı, bir saate yakın deneyim ettim ve memnun kaldığımı söyleyebilirim. Akıcı bir oynanışı var, tür olarak rogue-like türünde bir oyun, öldüğünüzde her şeyi sıfırlıyor fakat her ölümünüzde oyundaki içeriği ve hikayeyi biraz daha keşfediyorsunuz. Oyun bölümleri kendi yaratıyor yani her seferde farklı bölümlerde oynuyorsunuz. Karakter iki farklı silah ve iki farklı ekipman taşıyabiliyor. Ana karakteri Ron Perlman seslendiriyor, hafifte bir Ghost Rider havası var karakterin, diyalogları ve atmosferi gayet hoş. Kendine has bir grafik tarzı var ve genel olarak oynayanı memnun ediyor. Oyunun bu sene bahar ayları içerisinde çıkması bekleniyor.

Oyunun Tanıtım Yazısı:

Purgatory, Wyoming, 1888.
    Barut ve karanlığın, günah ve lanetin, wendigo ve cadıların mekânı. Oradan geçenlerin hatıra, kültür ve inanışlarına göre şekillenen değişken ve kaotik bir dünya. Ölü bir adam, zihninde yalnız karalara bürünmüş bir suretin anısıyla dirilir ve efsanevi sonuçlara neden olacak zincirleme bir olaylar silsilesini başlatır.

Kendinizi o ölünün, William Mason'ın (Seslendiren: Ron Perlman) yerine koyun ve iki taraflı kontrollerin akıcılığıyla taktiksel siper kullanımını bir araya getiren bu hızlı tempolu siper/nişancılık oyunu ile Purgatory'nin amansız, çetin dünyasına adım atın. Becerilerinizi test edin; duruma göre oluşan avlanma sahalarında siper alıp üstün nişancılığınızla rakiplerinizi alt etmeye çalışın. Vahşi Batı hiç bu kadar karanlık olmamıştı.

Unto the End'de bu sene gelmesi beklenen bir başka bağımsız yapımcı oyunu, oyunda ailesine ulaşmaya çalışan bir baba rolünü üstleniyorsunuz. Amansız bölgelerden geçip düşmanları alt ederek ailenize ulaşmanız ana hedefiniz. Oyunun yapımcısına göre oyunun dövüş mekanikleri oldukça gerçekçi ve tek darbede ölmek mümkün bu yüzden de oyunu olabildiğince dikkatli ve stratejik olarak oynamak gerekiyor. Oyunun Steam ve konsollara çıkması planlanıyor.

Raji: An Ancient Epic'de bu sene çıkacak olan oyunlar arasında yer alıyor. Oyun antik Hindistan döneminde geçiyor, tanrılar tarafından seçilen Raji isimli bir kızın şeytanlara karşı olan mücadelesini konu alıyor, Raji'nin amacı şeytan lordu Mahabalasura alt edip erkek kardeşini kurtarmak. Oyunda hint mitolojisi önemli bir yer ediyor. 2.5D tarzında bir aksiyon-macera oyunu, yakın dönemde çıkması bekleniyor. Aynı şekilde bu oyununda Steam ve konsollara çıkması planlanıyor.

Eastward'ında bu sene çıkması bekleniyor. Oyun kıyamet-sonrası temasını işliyor, oyunda John isimli bir madenci ve gizli bir yeraltı tesisinde keşfettiği Sam isimli kızın beraber yolculuğu işleniyor. Yapımcının deyimine göre oyun, 90'ların Japon animasyonlarından ilham alınarak yapılmış. Grafikleriyle ve dünyasıyla ilgi çekici görünen bir oyun, şuan için sadece PC ve Switch için geliştiriliyor.

Backbone ise diğerlerine kıyasla bu sene değil önümüzdeki sene çıkış yapacak. Oyun bir rol-yapma dedektiflik oyunu. Oyun hayvanların yaşadığı distopik Vancouver'da geçiyor, ana karakter ise Howard Lotor isimli bir rakun. Oynanış olarak point-click macera tarzında bir oynanış sunmayı hedefliyorlar ve oyunculara diyaloglar açısından zengin bir oyun sunmak istiyorlar. Oyunun giriş bölümü şu anda Steam'den indirilip oynanabiliyor. Oyun şu anda PC ve konsollar için geliştiriliyor.

Bunlara ek olarak Microsoft geçtiğimiz günlerde GDC'de yayınlanması planlanan fakat konferansın iptal olmasından dolayı yayınlanamayan bağımsız oyun tanıtımlarını 6 videoda derleyerek XBOX ID Youtube kanalından yayınlamış:

BSC haber yapmış.
    https://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-PlayStation_Indies_Etkinliginde_Gosterilen_Bagimsiz_Oyunlar-102763.htm

PlayStation Indies Etkinliğinde Gösterilen Bağımsız Oyunlar

Bugün dokuz adet bağımsız oyun gösterildi ve ileride de bu tarz etkinlikler yapılarak yeni oyunlar tanıtılacak.

Bugün gösterilen oyunlar:

Oyun: F.I.S.T.: Forged In Shadow Torch
    Yayıncı: Sony Interactive Entertainment Shanghai
    Geliştirici: TiGames
    Tür: Dieselpunk 2D Aksiyon Platform
    Platformlar: PS4, PC
    Çıkış Tarihi: Açıklanmadı

Oyun: Maquette
    Yayıncı: Annapurna Interactive
    Geliştirici: Graceful Decay
    Tür: Birinci Şahıs Bulmaca
    Platformlar: PS5, PS4, PC
    Çıkış Tarihi: 2020

Oyun: Where the Heart Is
    Yayıncı: Armature Studio
    Geliştirici: Armature Studio
    Tür: Sürreal Hikaye Macera
    Platformlar: PS4
    Çıkış Tarihi: Kış 2020

Oyun: Creaks
    Yayıncı: Amanita Design
    Geliştirici: Amanita Design
    Tür: Bulmaca Platform
    Platformlar: PS4, Xbox One, Switch, PC
    Çıkış Tarihi: Temmuz 2020

Oyun: Heavenly Bodies
    Yayıncı: 2pt Interactive
    Geliştirici: 2pt Interactive
    Tür: Fizik Tabanlı Uzay Macera
    Çıkış Tarihi: 2021

Oyun: Recompile
    Yayıncı: Dear Villagers
    Geliştirici: Phigames
    Tür: Hack Temalı Platform
    Platformlar: PS5, Xbox Series X, PC

Oyun: Carto
    Yayıncı: Humble Games
    Geliştirici: Sunhead Games
    Tür: 2D Macera Bulmaca
    Platformlar: PS4, Xbox One, Switch, PC
    Çıkış Tarihi: Sonbahar 2020

Oyun: Haven
    Yayıncı: The Game Bakers
    Geliştirici: The Game Bakers
    Tür: Co-op RPG Macera
    Platformlar: PS5, PS4, Xbox One, Switch, PC

Oyun: Worms Rumble
    Yayıncı: Team17
    Geliştirici: Team17
    Tür: Gerçek Zamanlı Çok Oyunculu Battle Royale
    Çıkış Tarihi: 2020 Sonları
  • DH Yönetici
    1949 Mesaj
    Fazla hızlı

Metni önceden hazırlamıştım zaten. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cngzhn20 -- 22 Ocak 2020; 14:12:51 >
    |
    |
    Tenebrio kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    12984 Mesaj

Eline sağlık arada edit edersen iyi olur resim falan eklersin gelişir rehber.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Cngzhn20 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Teşekkürler ilk defa bir konu açıyorum. Yeni çıkan ve son zamanlarda oynadıklarıma ufak incelemeler de yazarım. Konu zamanla daha da gelişecektir. Maksat insanlara oyunların sadece Cod ve Fifa'dan ibaret olmadığını göstermek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cngzhn20 -- 22 Ocak 2020; 23:32:3 >
    |
    |
    snakefatih kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    12984 Mesaj

Kesinlikle herkes deneyimlerini yazarsa daha renkli olur konu oyun dünyasında böyle arka planda kalmış çok güzel oyunlar da var.

|
    |

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

quote:

Orijinalden alıntı: Cngzhn20

Metni önceden hazırlamıştım zaten. :)
    Böyle bir konuya intiyacımız vardı, ellerinize sağlık hocam harika olmuş gerçekten.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    Bahsedilenler: Cngzhn20
  • Yarbay
    6182 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

Trine eklendi teşekkürler gözümden kaçmış. :)

Ozimaxi

Leona Heidern gerçekten ihtiyaç vardı bu konuya hepinizin desteğiyle daha da iyi hale gelecektir.

|
    |
    Bahsedilenler: Ozimaxi , Leona Heidern kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Bağımsız oyunları takip edenler için güzel bir konu olmuş, liste de baya dolu olmuş. Bende bu aralar oynadığım ve 2020'de gelecek olan birkaç oyunu paylaşıp, oynamış olduklarımı tavsiye edeyim.

Bu aralar Hades oynuyorum, çok başarılı bir oyun. Erken erişim aşamasında olduğundan dolayı şuan için sadece PC platformunda satışta, bu sene konsollara da gelecek diye biliyorum. Supergiant 2 ay aralıklarla oyuna güzel ve büyük güncellemeler yayınlıyor. Aksiyonu kusursuz diyebileceğimiz kadar iyi ve akıcı bir oynanışı var, Yunan mitolojisini konu alması da ayrı bir artısı. Henüz tamamlanmamış olmasına karşın mitolojiden birçok karakter oyuna dahil ve güzel bir şekilde uyarlanmışlar. Silahların hepsi farklı bir oynanış deneyimi sunuyor ve 5 farklı silah bulunmakta, Mart güncellemesiyle 6.silahı da oyuna eklemeyi planlıyorlar. Rogue Lite olmasına karşın hikaye olarak da keyifli bir akışı var, her güncelleme de hikaye bir adım ilerliyor. Yapımını 2020'nin ilk kısmında tamamlamayı planladıklarını söylemişlerdi, büyük oyunların çoğunun sonbahara ertelenmesiyle beraber eğer ekip planına sadık kalabilirse konsollarda da güzel bir satış yakalayabilir.

2020'de konsollara gelecek olan bir başka bağımsız oyun ise Disco Elysium, çıkmadan önce de uzun süredir takipte olduğum bir oyundu ve çıkışında alıp oynamıştım. Gerçekten kaliteli bir RPG, diyalogları oldukça güzel yazılmış ve uzun süre sıkılmadan oyunu oynayabiliyorsunuz. Rol yapma kısmı ciddi anlamda geniş ve tekrar oynanabilirlik oldukça üst düzeyde, RPG anlamında birçok farklı etkeni oyuncunun tercihine bırakarak kaliteli bir rol yapma deneyimi sunuyor. Bugünlerde birkaç RPG ögesi barındıran oyun RPG olarak atfediliyor, gerçek anlamda RPG oyun sayısı pek fazla değil, Disco Elsyium'da bu azınlıkta bulunuyor. 2019'da oynadığım en iyi oyunlardandı, TGA'da da en çok ödül toplayan oyun olarak hak ettiğini bir ölçüde aldı. Konsollara da geldiğinde özellikle RPG sevenlere tavsiye ederim.

Bu sene gelme olasılığı bulunan Weird West var, Dishonored ve Prey gibi oyunların başında bulunmuş kişiler tarafından geliştiriliyor. Bu sene beklediklerim arasında bulunuyor.

1 senedir Steam'de erken erişimde olan Praey for the Gods oyunu bulunmakta, oynanış olarak Shadow of the Colossus mantığında bir oyun, bu sene konsollara gelebilir.

Bu sene gelecek olan bir başka oyun Unexplored 2: The Wayfarer's Legacy tasarımları ve grafikleriyle ilgi çekici görünüyor.

Konsept olarak farklı duran ve 7 farklı karakterle Rogue Lite deneyimi sunmak isteyen Undungeon'da bir aksilik olmazsa bu sene çıkacak.

Vahşi batıda geçen ve 6 yaşındaki bir çocuğun annesini arayışını konu alan gizlilik oyunu El Hijo'da özellikle tasarımlarıyla dikkat çekiyor.

Tasarımlarıyla dikkat çeken bir başka oyun Sable'da bir aksilik olmazsa bu yıl gelecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CheKD -- 22 Ocak 2020; 15:28:18 >

• Çavuş
    70 Mesaj

Eline koluna sağlık hocam, bu dediğin oyunlara göz atacağım :)

|
    |
    CheKD kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Kesinlikle düşünebilir, gözümden kaçmış. Rogue-Like türünde bir oyundur.

CheKD dostum eline sağlık paylaştığın oyunlara mutlaka göz atıcam. Vaktim olduğunda oyunları tür ve Metacritic puanlarına ayırıcam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cngzhn20 -- 22 Ocak 2020; 15:25:55 >
    |
    |
    Herman_Wolff kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Konu Sahibine Özel

Bunu oynamamıştım ekledim listeye :)

Oyunları Metacritic puanlarına göre düzenledim. Normalde Xbox ve Nintendo tarafında da çok güzel indieler var ama onları buraya yazmadım. Buraya yazdıklarımın hepsi Ps4 oyunlarıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cngzhn20 -- 22 Ocak 2020; 15:50:17 >
    |
    |
    Herman_Wolff kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    12984 Mesaj

Hepsini yaz bence daha iyi olur yanına PC Xbox PS4 Nintendo ekleyebilirsin kim nasıl hesabına uyuyorsa onu istediği platformda oynasın önemli olan burada bu tarz oyunların listesi platformu seçmek kişiye kalmış bu listeyi bilmek önemli olan.

|
    |

Psn ve Arcade bölümü olunca sadece PlayStation için olanları yazmıştım. PC tarafına uzunca süredir uzağım zaten. Aslında mantıklı forumda indie bölümü açılırsa herkes bu konu altında konuşabilir. Pc-Nindento-PlayStation farketmeden.

|
    |
    snakefatih kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

|
    |

|
    |
    güzel konu olmuş emeğine sağlik

|
    |
Radyo Dinle
Canlı Tv izle
Sohbet
Bitcoin
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR2
1,422
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.