Şimdi Ara

İnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO - Arçelik 9683 Ultima

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
152
Cevap
8
Favori
16.256
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO - Arçelik 9683 Ultima
    DÜZENLEME 20.1.2017
    BAŞ NOT: YAZIYI GÜNCELLEMELERİMİ(Düzenleme) DİKKATE ALARAK OKUYUNUZ! :)
    BAŞ NOT2 : Bulanıklığın sebebi ve düzeltme yöntemini merak ediyorsanız direkt en alttaki genel olrak kısmında yazdıklarımı okuyun özellikle Düzenleme(19.1.2017): ve Düzenleme(20.1.2017): yazanları.

Merhaba Arkadaşlar;
    Grundig 49" VLX 9600 kullanıcısıyım Arçelik ve Beko'daki kodları 9683.

Tv hakkındaki düşüncelerim.

Genel Bakış. Kağıt üzerindeki özelliklerin özeti

Panel 100hz 10 bit LG IPS panel

HDR

Çift Tuner 4k Uydu alıcısı.

8 Hoparlörlü 30 watt ses sistemi

--TV ye uyguladığım görüntü testleri.

Düzenleme: 10 Bit Testi
    İnternette araştırma yaparak renk şablonu videosu buldum . Dediğine göre eğer panel 10 bit ise hiç bir geçiş anlaşılmaması lazım ama malesef çizgi çizgi görünüyor...

Düzenleme(12.1.2017): Bu testi ve benzerini bir teknomarkette samsung ks ve ku serileri, phlips 7101 , lg uh770 , sony xd8505 cihazlarına uyguladım.
    Samsung ince çizgili
    lg biraz daha iyi (yazılımdan olabilir)
    philips yarısını düzgün yarısını çizgili gösterdi
    sony çok düzgün gösterdi ama sony resmi olarak 8bit + yazılım olduğunu kendide kabul ediyor
    benim yorumum piyasdakilerin hiçbiri 10 bit değil 8 bit +yazılım . en iyi yazılımda sonyde...

Bu arada grundig lg ye benzer gösteriyor ama grinin bazı tonlarında hafif bir yeşilimtraklığa kayıyor.

Teste , google a "10 bit panel test" yazarak avsformdan ulaşabilirsiniz.

Netflixin testinde ise 10 bit video moduna geçiyor.Bir sorun görünmüyor.
    İnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultima

Ölü piksel testi yaptım en altta üst üste iki ölü piksel çıktı ben çok takmadım çünkü ekranın tabanından 1 cm kadar üstte ama değişim yapalım dedi servis elamanı "gelen daha kötü olursa?" dedim onuda değişiriz dedi.
    Aslında ölü piksele pek takılmadım göze çarpan bir yerde değil.
    Işık sızması Asıl korktuğum test bu idi servis sabah geldiği için akşam kendim yaptım sağ alt köşede çok dar alanda var sol altta daha geniş şekilde var. değişim olduğunda daha iyi çıkarsa o tv kalır çıkmazsa bundaki aman aman göze çarpmıyor

Işık sızması testini 007 nin giriş sahnesiyle test ettiğimde hareketli bir sızma yok

Banding Youtube daki banding testlerini yaptım bir sorun yok. Futbolla ilgilenmesemde Trt 4k daki maçları takip ettim sorun varmı diye yani sorun aramak için bakarsak çok çok az mevcut banding ararsanız görürsünüz ama görüntüde bozulma şeklinde değil silik şekilde . Dediğim gibi ararsanız görürsünüz.

Ghosting Bir ara görüntü ayarlarını kurcaladım bazı sahnelerde karşılaştım ama fabrika ayarlarına dönünce karşılaşmadım.

İnput Lag(Oyun Modu En iyi sonuç) İki türlü test yaptım laptop monitörü 1366x768 olduğu için bu çözünürlükte çift monitör testi yaptım 100ms

ikinci testi 1920x1080 de genişletme şeklinde yaptım 35-90 ms arası değerler gördüm

1. Test 1366x768

İnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultimaİnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultimaİnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultimaİnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultima

2.Test 1920x1080
    İnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultimaİnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultimaİnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultimaİnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultimaİnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultimaİnceleme -Grundig VLX 9600 Immensa - Beko 9683 QUATRO  - Arçelik 9683 Ultima

Uydu Alıcısı
    Bizim binada merkezi sistem var. Servis kanalları yanında getirmişti sıralı ama Trt 4k yoktu bende kanallarımı silmeden tekrar taratıp trt 4k tv8,5 vs getirdim.

Trt 4k sorunsuz.Nasıl test edilir bilmiyorum ama herkezin bahsettiği futbol maçlarındaki sorunları gözlemleyemedim. Bandingi bulmak için bakarsanız çok çok az var belki kirli ekran denen de olabilir görüntüde bozulma donma vs olmuyor.

Kanal geçiş hızları ;
    trt belgesel hd den trt 4k ya geçmek 3.40sn
    hd kanallar arası geçiş 2.8-3.2 sn

Yavaş mı hızlı mı karar sizin.

Sd yayınlar

Bence sd yayınlar çok kötü yani iyi olmasını beklemiyorum ne kadar sündürürsek o kadar bozulacağı bariz. Ama yazılımla bunlarda bir düzeltme yapmamışlar. Aslında tv de keskinleştirme çok fazla çalışmıyor gibi yani gürültü oluşturacak derece bir keskinleştirme derecesi yok olsaydı en azından düşük kaliteli videolar daha iyi olabilirdi.

USB den Film Oynatma

USB 3 üzerinden 4k HDR 10 Bit 60fps videoyu sorunsuz oynatıyor. Ses seçenekleri var ise çıkıyor
    32gb flash ve 1tb harddisk denedim sorun yok.

Ağ Üzerinden Film Oynatma

Plex uygulamasını bilgisayara kurarak videoları paylaşım yaptım My media kısmında zaman zaman görüp zaman zaman görmediği oluyor.
    Ayrıca altyazı ve ses dil seçeneklerini değiştiremiyorsunuz
    Web browserdan plexin sayfasından üyeliği açınca daha rahat halde kullanılabilir oldu.
    İkide birde bilgisayara dlash tak ordan oraya taşı derdiniz olmuyor.
    Ama uygulama mağazasında bir plex uygulaması yada altarnatifi olması gerekirdi.(Gerçi sıra uygulama mağazasına gelecek )

HDR

Kağıt üzerinde var yazıyor.
    Hdr videoları tv oynatıyor.
    Ama menüde veya tvnin herhangi bir yerinde HDRın adı geçmiyor...
    Gerçi samsungun hdr demo videosunda güneş doğumu sahnesindeki renk canlılığı beni hayran bıraktı ama karanlık sahnelerdeki başarım için kullandıklarını düşünüyordum HDR ı.
    Menüde gelişmiş görüntü ayarlarında mükemmel netlik de koyu renkliği içeriği iyileştirir gibi bir tanım var . Menüyü ingilizce yapıp baktım yine hdr kelimesi görünmedi.Lgnin hdr demo videosunda bu ayarı kapatıp açınca karanlık sahnelerde detayın gelip gittiğini gördüm ama HDR mı değilmi bilmiyorum.

HDR varsa da hangi standartta belli değil.

Düzenleme: HDR VAR... Çokda güzel çalışıyor yalnız otomatik çalışmıyor diğer tvlerde hdr görüntüde direkt hdr ile aktif oluyor. Hdr ayarı diamik kontrast yazan. en düşükte en iyi ayarda çalışıyor. Otomatik çalışmasını isterseniz resim modlarından birinde aktif bırakmak gerekç

Diğer tvlerle kıyaslandığında (Life of pi hdr demo ve exosus hdr demo ile mağazada) samsung hariç hepsiyle aynı. Aslında samsungdan iyi bir hdr ayarı var ama samsungun parlaklığı ve renk canlılığı olayı başka bir boyuta taşıyor.Bence sonyden daha iyi.

Düzenleme(12.1.2017): philips ve lg ilede karşılaştırdım bu iki demoyu onlardanda daha güzel bence...

en iyi hdr dediğim gibi samsung da o da parlak olduğu için...(ks8500)

İşletim Sistemi

Cihazda linux ubuntu işletim sistemi mevcut.Biz kumandadan hiç müdahale edemiyoruz.Donanım bilgilerine ulaşamadım ram işlemci vs.

Web Tarayıcı
    Chromium 18 web tarayıcı var . Html 5 içeriklerdeki testinde 555 üzerinden 239 aldı.

Güncellemeyle kumanda dan kontrolü kolaylaştı mousun ama klavye kısmı için çözüm kablosuz klavye.
    Ben a4techin eski kablosuz klavye setini denedim düzgün çalışıyor.

Bazı web sayfalarında donup tv baştan başlıyor.

Film sitelerinde seçici hepsini açmıyor.

Html 5 oyunlar da çok seçici çoğunu açmıyor.(Ben çok üzüldüm mağazanın berbatlığından sonraki umudumdu)

ben genel merkeze talep oluşturdum ne kadar kale alırlar bilmiyorum. Belki herkes bir arasa oluştursa güncelleseler şu web tarayıcıyı iyi olur.

Zaten smartı berbat en azından web sayfalarıyla filan işimizi halletsek...

Smart İnteractive 4.0+

Çok afili adı var, özetle berbat diyeyim açıklayayım.Amerikayı yeniden keşfetmeye çalışılmış gibi . 90 ların web sayfalarına benzeyen uygulamaları var.
    3-5 uygulama harici gerisi çöp diğer uygulamalarda büyük olasılklıkla firmaların kendi geliştirip al bunu tvne koy dediği uygulamalar.
    Adamlar 3d oyunlar oynatıyor Tv de bundakiler eski tüplü tvlerin baızlarında olurdu onlar gibi abartmıyorum ya çok kötü.
    İşe yarar uygulamalar Tibibu, Digiturk play, film box ,netflix vs. ücretli firmalar yani.

Edit: Smart Interactive arçeliğin kendi ürettiği bir yazılım değilmiş netrange diye bir firma. Yalnız firmanın sayfasıda pek güncel değil umarım uygulamalarını güncellerler..

Netflix den üyelik açtım uygulama sorunsuz çalışıyor.

Benim anlamadığım opera os var , android var, firefox os var niye bize 2016 tvde 2010 model şeyler kullanırmaya çalışıyorsunuz. Smartı ileriye dönük değil yakında güncellemezlerde.

Ben bir android box alacağım. ama farklı kumandalar kullanmak filan belki uygun birde kumanda alırım ....
    Düzenleme: Tvnin dglink özellği var (HDMI-CEC) bu sayede hdmi dan bağlanan hdmi-cec destekli cihazları tv kumandasından kontrol edebiliyorsunuz. Ben henüz bir kutu alamadığım için tam ayarlarını bilmiyorum . İnternetten HDMI-Cec yazıp farklı markaların farklı isimler verdiği Arçelik'in Dglink dediği bu özelliğin nasıl kullanılacağını bulabilirsiniz.

Ses

Üzerinde 8 hoparlör var dikkat ederseniz farklı kanal seslerin farklı yerlerden geldiğini hissedebiliyorsunuz. Ses gayet net. Ama sesi yükseltince (60üstü) sarsıntıdan dolayı özellikle baslarda cızırdamaya başlıyor hoparlörler değil cihazın geneli...

Ağ bağlantıları
    Kablolu kablosuz bağlandım sorun yok.

Bluetooth
    Bluetooth Hoparlöre bağladım ses bağlandıktan sonra biraz geç geldi senkronda sorun yok .

Düzenleme : Bluetooth yalnızca ses sistemleri için çalışıyor...

Youtube

Youtube da sorun video kalitesi ayarı yok . Ben bulamadım . Klavye olarak telefona yüklediğimiz remote kontrol uygulamasının klavyesini verimli kullanamıyoruz

Android Kumanda

Kumanda olarak güzel. Ama mouse olarak kullanmak sıkıntı. Klavye olarak orta derecede rahatlıkta ama kumandadan klavye kullanmaktan daha iyi.

3d performansı

Belki test ettiğim filmlerdendir pek iyi değil. Full hd bir 3d filmde indirip deneyemedim.
    Düzenleme(12.1.2017): youtebe daki popup 3d demoları izledim göz alışınca hiçbir tireme vs yok derinlik harika .ama 10 dakika kadar izledim 1 saat baş ağrısı yaptı...

Yazılım Güncelleme

Tv de Menü>TV>Hakkında>Yazılım güncelleme>internet kısmında her ne kadar daha güncel yazılım yok dese de eğer tv yazılımınız v4.010 sa arçelik beko veya grundiğin sitesinden destek kısmında tv yazılım bölümüne tvnin arkasındaki etikette bulunan sitede kırmızı kutuya alınmış kısımdaki numarayı girince v4.029 yazılımın indirme linki çıkıyor. yanında nasıl kurulacağı ile ilgili bir pdf olsada içinde yazanlar yanlış.
    Ayrıca kp ile başlayan zip dosyasını klasöre çıkarınca bir txt dosyasında bu kr kasa içindir kp ye kurmayın diyor. Tv de de KP_V4.010 yazınca benim kafam karıştı ama bu tvler kr kasaymış . Her nedense yazılım klasörünün ismini dahi güncellememişler. Daha öncede dediğim gibi yazılım baştan sağma....
    Flash diskinizi fat32 yaparak formatlayın aslında gerek yok galiba ama ben öyle yaptım. Sonra ana klasördeki Target_KP klasörünü flashınıza direkt atın.Flashı tv ye takın.

Menü>TV>Hakkında>Yazılım güncelleme>USB dediğinizde bir yazı görünüp tv kapanacak. Açıldığında updating yazısı görünür ve 10 dakika kadar sürüyor güncelleme.

Çok bir şey beklemeyin benim farkedebildiğim kumandayla web tarayıcıdaki mouse kullanımı sanki biraz iyileşmiş. Yeni bir uygulama vs. yok .

Ayrıca ilk yazılımdan 6 ay sonra güncelleme çıkmış. Diğer firmaların güncelleme hızına bakarak 1 ay - 20 gün ileriye yönelik çok umut bağlamıyorum açıkçası.

Güncelleme yapınca kanallar gitmiyor. Kanalları flasha yedeklemek için menüde > Kaynağa gelip hiçbirşeyi seçmeyim 4, 6, 5, 8 yapıp TV to USB yapın. Flashtan yüklemek içinde usb tu Tv yapın

Genel Olarak

Tv yi smartınıda kullanırım diyerek alacaksanız almayın... Evet iyi bir media oynatıcı ama smart özellikleri yok. Yani eksikleri 3. parti yazılımlarla gideririm desen giderilmez. İleride yeni bir video türü çıksa ve arçelik bu güncelleme desteğiyle bundan 2 sene sonra geçti artık biz destek vermiyoruz der. Harici bir box ile giderilebilir ama bütünlük hissi olmayacak.

Tvde ışık sızması var ama araştırınca IPS panellerin tümünde mevcut olduğunu görüyorsunuz.

Tvnin görüntü iyileştirme ayarları yeterince iyi değil. Yani dönüp dolaşıp yazılıma geliyorum ama bence iyi değil video kaliteliyse kaliteli değilse değil....

Tv ve görüntü konusunda eldeki kaliteyle stabil. yani en azından ışık sızması haricinde bir sorun yok.

Edit: Görüntü ayarlarını yükseltince yüksek çözünürlüklü görüntülerde sorunlar oluşmaya başlıyor.(Hayaletlenme,titreme vs.)

Kullanıcı gözüyle incelemem budur arkadaşlar.

Düzenleme 02-01-2017:
    Arkadaşlar Netflix'de Full hd video izlerken farkettim aradığım o netlik bu videolarda var . Tv yayınındaki 4k dan bile daha net. Bunu şu yüzden yazıyorum Tv panel olarak net görüntü yansıtabiliyor ya udu yayınlarındaki görüntüler kaliteli değil yada alınan yayın kaliteli yansıtılamıyor. Düzenleme(16.1.2017): Yeni Tv de uydu yayınları süper diğer tvde sorun varmış. Gerek trt 4k gerek diğer Hd yayınlar çok güzel,eski tvde sd den hallice gibiydi, sd yayınlarda biraz düzeldi.
    Düzenleme(19.1.2017):bu gün tvbu kurulumu için tvye reset atılınca görüntüde o canlılık netlik gitti HD kanallar yine bulanık ....Yarın servisi tekrar çağıracağım. Sinir olmamak elde değil helede eski görüntü kalitesini gördükten sonra bu görüntü tv den soğuttu :(
    Düzenleme(20.1.2017) Cihazı ilk kurulma alıp mağaza modunda (Ayarlardaki mağaza logosu DEĞİL! Bu fabrikadan geldiğinde ilk kurulum kısmı) kurulum yapınca sanki görüntü değişti. Yalnız başta daha fazla enerji tükettiğiyle ilgili bir bilgi var. Servisle görüşemedim mod hakkında. Bana göre epey fark var ama psikolojikde olabilir.(Not: Eşimde aynı fikirde...)Sanki insanların yüzüne nur geldi pastellikten kurtuldular. Ama tavsiye etmiyorum :) Sorumluluk kabul etmiyorum:) Servisinize danışın. Ben normal moda geçeceğim servise sorup sıkıntı yoksa tekrar bu moda geçer elektrik faturasına bakarım 10-20 tl fark varsa devam ederim...:) Not: Burayı düzenlerken O ses Türkiyeyi açtım teknik olarak sebebini anlayamadığım bir fark var :D Arka planla karakter birbirinden ayrılıyor. Dokular gerçekçi. Dün ayar yapıp bu görüntüyü almak için standart ayarları çok kurcaladım bu görüntünün yanına yaklaşamadım.

Ayrıca tekrarlayan patern görüntülerinde titreme vardı (elbise kumaşı, gökyüzünden çekimler vb.) şuan aynı görüntüleri izliyorum yok...
    Ciddi anlamda fark var.Psikolojik filan değil...:D

Anladığım şu arçelik güzel cihaz yapmış ama elektrik tüketimini A-B standartlarına sığdırmak için buradan kısmışlar. Ama satabilmek için de mağaza modunu yapmışlar. Bu satırları yazarken Sibel Canla göz göze geldik :) dünkü hali aklıma geldi...

Düzenleme 03-01-2017:

Tanıtımlarında "cloud gaming" terimi geçiyordu, açıklamada da hali hazırda indirilebilir oyunlar yazıyordu... aradım sordum bu nedir tv de bulamıyorum diye size döneceğiz dediler şu an siteden içeriği kaldırmışlar yandaki linklerden linki silmeyi unutmuşlar ama :::

Son olarak değişimdeki tv geldiğinde iade edebilirsem edeceğim. Kağıt üstünde vaad edilenler ya yok yada bahsedildiği gibi değil ...
    Düzenleme(12.1.2017): Bu gün ücret iadesi alsamda yine gidip aynı ürünü aldım mağazadaki tvlerin geneline baktım (sony xd8505 - samsung ks8500 - lg uh770 -philips 7101)

sony ve samsung görüntü olarak daha iyi ama 1000-1500 tl fark vermek istemedim ayrıca samsungda usb3.0 olmayışı ve ışık sızmalarıyla ilgili konular kafamı karıştırdı.

ayrıca 720p bir video test ettim en iyi görüntü sony de olmasının yanı sıra diğerlerinde vlx9600 e göre bir fark yoktu samsungda parlaklığı açınca görüntü dahada kötü oluyor film modunda da zaten ipsden farkı kalmıyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyowl -- 21 Ocak 2017; 14:51:48 >

• Çok güzel derin bir inceleme olmuş merak edenler için bu tv yi ve vestel ua9400 serisine bakmaya gittik ailem ikisini de pek beğenmedi renkler en dinamik ayarlarında bile mat geldi canalıcı değildi herşeye rağmen fiyatına göre bütün ips panellerde sorunlar olduğunu düşünürsek tercih edilebilecek bir tv .
  • Merhaba. Ben TV olarak değil sürekli bilgisayara bağlı 4K monitor olarak kullanabileceğim bir model araştırıyorum. Bu modelin 4K@60Hz'de 4:4:4 renk formatını destekleyip desteklemediğini söyleyebilir misiniz ? HDMI giriş ayarlarında falan öyle bir ayar var mı acaba ?
  • sky_khan S kullanıcısına yanıt
    Eğer bahsettiğiniz ayar tv de olması gerekiyorsa menülerde öyle bir ayara rastlamadım (Şimdi tekrar kontrol ettim yok). bilgisayardan yapılıyorsa bilmiyorum bakmadım. Kullanıcı klavuzunda da bu şekilde bir özellik görmedim.
  • crazyowl C kullanıcısına yanıt
    Normalde dışarıdan HDMI'ya medya oynatıcı cihaz falan bağlandığında uyumlu olsun diye 4:2:0 formatı kullanılıyor diye biliyorum. Bilgisayara bağlandığında 4K çözünürlüğü tam kullanabilmek için ybrcr 4:4:4 veya "full rgb" formatını desteklemesi gerekiyor. Hala otomatik algılayıp destekliyor olabilir belki ama ayarı olmadığı için emin olamayacağım şimdi. Arçeliği mi arasam ne yapsam. Çünlü o formatı desteklemiyorsa benim işime yaramaz. Smart'ı şusu busu önemli değil benim için, 4K@60Hz'de çok yakından monitör olarak kullanmak için IPS panelli bir şey arıyorum. İlgilendiğiniz için teşekkürler.
    Arayıp şansınızı deneyin ama şansınızı denemek gibi olur güvenemiyorum. konuda bahsettiğim gibi bu gamin cloud nedir nasıl kullanırım diye aradım siteden o bilgiyi kaldırdılar verecekleri bilgiye pek güvenemiyorum...
    Tekrar merhaba , hdmi kablosunu takıp monitör şeklinde ayarlayınca kaynak menüsünde "4k görüntü -Açık/Kapalı" şeklinde bir seçenek var ama yine full rgb yada 4:4:4 diye bir seçenek yok benim laptopum maksimum 1080p verebildiği için bir fark göremedim renk ayarlarınıda biilgisayarda monitör kısmından göremedim. ama dediğim gibi hdmi kablosunda bir şeyi değişip kapatıyorsunuz ama ne olduğunu bilemedim.
  • Hocam teşekkürler. Kimse böyle bir inceleme yapmazdı doğrusu. Büyük bir hizmet. Ellerinize sağlık. Bu arada para iadesi yapıp yine aynı tv den aldığınızı yazmışsınız. Umarım yeni aldığınızda gözünüze batan ölü pixel, ışık sızması veya banding vs. yokturdur.
  • m.yalvac kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Almadan önce insanlar ne alacağını bilip ona göre beklentiye girsinler.Benim için smart kısmı tam bir hüsran olmuştu mesela. Yeni cihazda saydığım 3 ölü piksel var veya daha fazla bilmiyorum ama en az 3 çok takmıyorum onu . ışık sızması yine var. İşin ilginç kısmı demekki benim önceki tv sorunluymuş bu cihazda 4k ve hd kanallar istediğimi verdi gerek renk gerek kontrast gerekse netlik konusunda . Hatta servis bile farklı bi cihaz almışsın galiba dedi sonra baktı aynı kutu.

Yalnız şöyle bir problem var panelde bir eğrilik var dışardaki kısımda sanki sağ orta kısımdan bastırılmış esnemişş gibi faklı açılardan ters V şeklinde bir yansıma oluşuyor karşıdaki pencereden ışık vurunca . Servisi aradım mühendis öyle bir şey olmaz demiş servise gösterdim bencede olmaması lazım ama bakın var dedim. Biraz bakacam kullanırken çok sıkıntı olursa bundan kabul etmezlerse ölü pikselden dolayı değişeceğim. ama dediğim gibi tv eski net full hdler kadar net . Kalibrasyonu iyi galiba . Değişimden gelecek olan cihazın sorunlu çıkmasından korkuyorum :S

• Detaylı incelemeniz ve herşeyden önce bizleri açık bir yüreklilikle bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler. Bende bunun muadili Beko 65L9683 5S TV aldım. Henüz teslim edilmedi. Kuruluma geldiklerinde gerekli panel testlerini servis yapıyor değil mi? Yoksa Youtube'da gördüğüm ölü picsel ve ısık sızması videolarını cihazda benmi test etmeliyim. Veya sizin önerdiğiniz videolar varsa yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Birde PIP-PAP cihazda nasıl? Yani TV izlerken diğer küçük ekranda örneğin DVD cihazından (veya farklı bir cihazdan gelen HDMI'a bağlı) gelen görüntü yü alabiliyoruz değilmi? Kullanma klavuzunu web den indirdim orada sanki sadece çift uydu dan gelen görüntüleri izlenebiliyor gibi yazmışlar.

Saygılar
    exper2006
  • exper2006 E kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.
    Servis kurulumu yapıp kanalları atıyor sadece ama bizim servisteki kanallar güncel değildi ben üzerine tekrar taratıp trt 4k vs. getirdim.
    Tv için testleri sizin yapmanız lazım(Servisin yanında yapın).Youtubeda bulunan.Ölü piksel testi yapın yanlarında. Banding testi yapın. Işık sızması testi yapın(bunu gün ışığında net göremezsiniz eğer görüyorsanız sorun vardır zaten , arka ışığı 100 yapmayı unutmayın kullanıcı ayarına getirip) . Cihaz sağlamsa zaten diğer testleri yaptık az çok performansı belli.
    Ama yazımı okuduysanız 1. cihazda 4 k yayın dahi bulanıktı 2. cihazda milletin forumlarda bahsettiği ve benim imrendiğim cam gibi görüntü var , yani tv kanallarına bir bakın görüntü nasıl . Resim modunu doğala getirin. Gürültü azaltmaları kapatın .arka parlaklığı kullanıcıya getirp 100 yapın. Tv yayınları netse sorun yok.

Pip için 2 kablo yada tek kabloya düşürülmüş 2 sinyal gerekiyor. ben ayarları değişip tek sinyalle pip yapmaya çalıştım görüntü donmaya başladı. Çift kabloyla sorun olmadığını yazanları okudum.

Bir yandan tv izleyip bir yandan usb den film izleyemedim. Başkada denemem olmadı.

Ölü piksel testine dikkat edin 8 milyon piksel var 1 2 tane çok önemli değil izleme mesafesinden arasanız bulamıyorsunuz yayınlarda ama başka bir sorun varsa 1 ölü pikseli bile bahane edip değişim isteyebilirsiniz. Zira yargı kararı var araştırsanız haberlerde bulursunuz. Yani yok 2 ölü piksel yok 4 ölü piksel hikaye... Tabi tek ölü piksel içinn cihazda başka sorun yoksa bence değişmeye gerek yok ama servisin kabul etmek istemediği içinize sinmeyen başka sorunlar olursa ölü pikseli bahane edebilirsiniz...

ayrıca ilk kurulum olduğu için 1 aylık süreniz var servisi tekrar çağırabiliyorsunuz ücretsiz.

Birde dvd için dglink diye geçen hdmi-cec özelliğini dvd niz de destekliyorsa kullanıp tv kumandasından cihazınızı kullanabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyowl -- 17 Ocak 2017; 19:39:28 >

• Çok teşekkürler
    saygılar
    exper2006
  • en iyi goruntu ayarlari icin neler yapilmali varmi uzman olan veya ayar tablosu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustafa_eser kullanıcısına yanıt
    Netliği 100 yapın
    Gürültü azaltmaları kapatın İkisinide

Buarada bu gün tvbu kurulumu için tvye reset atılınca görüntüde o canlılık netlik gitti HD kanallar yine bulanık ....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyowl -- 19 Ocak 2017; 20:58:8 >
  • netlik gitmesi bir garip olmuş, servis ne diyor nu işe. resetlemek aslında orjinal ilk haline dönmektir ve en iyi hali olması gerekli
  • exper2006 E kullanıcısına yanıt
    tivibu kanallarını sıralamaya çalışırken saat geç oldu. Mesela o ses türkiye cam gibiydi,şimdi sd den hallice,dizilerde aynı keza, gözümde de bir ağrı yaptı sanki titreme var gibi yarın sabah tekrar kontrol edeceğim. ayrıca ilk açılıştaki grundig yazısının arka planı bu tvde siyahtı şimdi yine grimtrak oldu gerçi sabah saatlerinde de kontrol ettiğimde fark varmı daha net anlaşılır.
    Duruma göre burayı güncellerim.

Düzenleme Cihazı ilk kurulma alıp mağaza modunda (Ayarlardaki mağaza logosu DEĞİL! Bu fabrikadan geldiğinde ilk kurulum kısmı) kurulum yapınca sanki görüntü değişti. Yalnız başta daha fazla enerji tükettiğiyle ilgili bir bilgi var. Servisle görüşemedim mod hakkında. Bana göre epey fark var ama psikolojikde olabilir.(Not: Eşimde aynı fikirde...)Sanki insanların yüzüne nur geldi pastellikten kurtuldular. Ama tavsiye etmiyorum :) Sorumluluk kabul etmiyorum:) Servisinize danışın. Ben normal moda geçeceğim servise sorup sıkıntı yoksa tekrar bu moda geçer elektrik faturasına bakarım 10-20 tl fark varsa devam ederim...:) Not: Burayı düzenlerken O ses Türkiyeyi açtım teknik olarak sebebini anlayamadığım bir fark var :D Arka planla karakter birbirinden ayrılıyor. Dokular gerçekçi. Dün ayar yapıp bu görüntüyü almak için standart ayarları çok kurcaladım bu görüntünün yanına yaklaşamadım.

Anladığım şu arçelik güzel cihaz yapmış ama elektrik tüketimini A-B standartlarına sığdırmak için buradan kısmışlar. Ama satabilmek için de mağaza modunu yapmışlar. Bu satırları yazarken Sibel Canla göz göze geldik :) dünkü hali aklıma geldi...

Ayrıca tekrarlayan patern görüntülerinde titreme vardı (elbise kumaşı, gökyüzünden çekimler vb.) şuan aynı görüntüleri izliyorum hiç bir sorun yok...
    Ciddi anlamda fark var.Psikolojik filan değil...:D

Birde benim kullandığım görüntü ayarlarını söyliyeyim,(TV kanalları için)
    Görüntü modu DOĞAL
    -Renk modu - Soğuk (Keyfinize göre)
    -Canlı renk Düşük
    -Dinamik kontrast Düşük
    -Mükemmel Netlik Açık
    -Netlik 50
    -Microdiming -açık
    -Gürültü azaltma - Kapalı
    -digital gürültü azaltma - Kapalı

Diğer ayarları olduğu gibi kullanıyorum. (Bu bahsettiğim mağaza modunda kullandığım ayarlar )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyowl -- 21 Ocak 2017; 11:33:39 >

• Hocam kanalları sıralamak için hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Ben bahsettiğiniz şekilde "Kaynağa gelip hiçbirşeyi seçmeyip 4, 6, 5, 8 " ile tv to usb ile flash a My_Channellist i alarak ChanSort ile düzenlemeye çalıştım. Ancak ChanShort xml uzantılı kanal listesini tanımadı. Benzeri şekilde birkaç tane daha program daha denedim. Ancak olmadı. TV nin kanal düzenleyicisi çok zahmetli. 400 tane kanalı böyle sıralamak/düzenlemek gerçekten eziyet. Tavsiye edebileceğiniz bir yöntem var mı acaba?
  • m.yalvac kullanıcısına yanıt
    Ben tvnin kendinden sıraladım zaten izlediğim belli kanallar var . Ama konuyla ilgilenip cevap veririm. Xml uzantılı ise notepad++ yada normal metin düzenleyici ile açıp da düzenleyebilirsiniz xml leri ama dediğim gibi ben bakmadım bir ara bakarım. Yalnız xmlde bozukluk olursa not defterinden sorun çıkabilir... taglaarın açılıp kapanmalarına dikkat edin yada bekleyin program bulalım.

Sizde hd kanallar nasıl net mi makyajlı gibi mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crazyowl -- 21 Ocak 2017; 20:22:56 >
  • Teşekkür ederim hocam. HD kanallar gerçekten çok net. Ancak SD kanallar için aynı şeyi söyleyemeyecegim.

• Hatta HD kanalların trt4k dan pek bir farkı yok gibi görünüyor.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.