Şimdi Ara

inançsızlık diye bir şey yoktur (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
124
Cevap
1
Favori
2.150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Akıl veya zeka dediğin şey beyin fonksiyonu zaten hatta yeri bile belli (Prefrontal korteks ; hafıza, zeka, konsantrasyon, öfke ve kişilik ile ilgilidir.)

Ölüm dediğin olayın da tıbbi açıklaması var yani ruh birden çıktı gitti diye bir şey olur mu bir veya birden çok organın iflas etmesi sonucu vücudun rutinini yapamaması sonucu olan bir süreç sonuçta.

İşte hep dediğim noktaya geliyoruz , insanoğlu nedenini nasılını ve sürecini bilmediği her şeyin arkasında bir mistik güç aramış binlerce yıldır. Yıldırım düşmesini şimşek çakmasını bir hava olayı olarak değil de zeusun gazabı zannetmiş mesela (zeus tasvirlerinde hep elinde yıldırım vardır misal) veya volkanik patlamaları tanrıların gazabı olarak nitelemiş ve bakire kurban edince olmayacağını düşünmüş.Şimdi ne saçma olur mu öyle şey dediğimiz bir çok şeyin sebebini bilimsel olarak açıklayabiliyoruz ama adamlar o yıllarda öyle zannediyormuş veya ona inanıyormuş, açıklayamadıklarımızı da emin ol 300-500-1000 yıl sonra açıklamış olacağız

• kruegerfred kullanıcısına yanıt
    DİN KELİMESİNİN anlamını bilmiyorsun

din ; insanın inancı düşünceleri eylemleri anlamına gelir örf geleneklerde dinin bir parcasıdır

kelime anlamı için tarihten bir örnek vereyim

duyun-u umumiye genel borçlar demek . din insanın borcu olan hayatının karşılığıdır .

insan secimlerinin eylemlerinin ürünüdür . dolayısıyla her insanın bir dini vardır ve her insan islam üzere tertemiz doğar .. tüm insanlar istisnasız ... sürec içinde yasadıgı toplumun degerlerini inançlarını örflerini benimser veya reddeder . her 2 seciminde sonucu eylemler gercekleştirir .

din siz insan olmaz . mesela ateistim diyen bir kişi toplumun genelinden farklı bir inancı secmiştir ve özgür dür bu seciminde .. dolayısıyla zorla dayatılan bir olgu degildir din ..

ateizm de bir din dir inanç tır .. evren tahayyülleri buna göre sekillenir gelişen olayları karsılastıkları vakaları bu inanç baglamlı yorumlar ve eylem gercekleştirirler

• Tabula Rasa...
  • lawbreaker kullanıcısına yanıt
    yerinin bilinmesi kendinin görüldüğü anlamına gelmiyor geliyorsa çıkarır gösterirsin yerinin belli olması gizemini kaldırmıyor
    tıbben açıklaması olmayan yani tamamen sağlıklı bir insan hiç ölmemiş mi yani benim inancıma göre diyeyim ruh çıktıktan sonra organların çalışması durur ve ölüm öyle gerçekleşirse nasıl açıklanacak illa biyolojik olarak bir aksama olacak öyle mi ölüm gerçekleşecek
    evet bu tür konuşmaların sonu hep bellidir iman etmek isteyen o pencereden bakar istemeyen inkar penceresinden bana göre o saydığın şeyler hep Allahın ayetleri ve kuranda açıklaması var görmek için de basiret terimiyle açıklanan olgu gerekli basiret de iman nuruyla parlar sana göre açıklanacak olan bana göre Allahın iznini bekler
    ama şunu belirtmem gerekiyor saygı çerçevesini aşmadıktan sonra sohbet insana haz veriyor anlaşamasak da
    en ufak bir küçümseme olmadan sohbet edebildiğimiz i,çin teşekkür ederim

• quote:

Orijinalden alıntı: hypercubematrix

DİN KELİMESİNİN anlamını bilmiyorsun

din ; insanın inancı düşünceleri eylemleri anlamına gelir örf geleneklerde dinin bir parcasıdır

kelime anlamı için tarihten bir örnek vereyim

duyun-u umumiye genel borçlar demek . din insanın borcu olan hayatının karşılığıdır .

insan secimlerinin eylemlerinin ürünüdür . dolayısıyla her insanın bir dini vardır ve her insan islam üzere tertemiz doğar .. tüm insanlar istisnasız ... sürec içinde yasadıgı toplumun degerlerini inançlarını örflerini benimser veya reddeder . her 2 seciminde sonucu eylemler gercekleştirir .

din siz insan olmaz . mesela ateistim diyen bir kişi toplumun genelinden farklı bir inancı secmiştir ve özgür dür bu seciminde .. dolayısıyla zorla dayatılan bir olgu degildir din ..

ateizm de bir din dir inanç tır .. evren tahayyülleri buna göre sekillenir gelişen olayları karsılastıkları vakaları bu inanç baglamlı yorumlar ve eylem gercekleştirirler

Sen dini kendi kafanda anlamlandırırsın veya anlamlandırıyorsun.
    Senin düşüncelerinden bana ne.

Ben Dinsizim. Ateist forumun anladığı anlamda ateistte değilim.

Tanrı, Allah, peygamber, Adem, havva. Çin, Peri,Şeytan,Ahiret, cennet, Cehennem,vs. vs. vs. Hiç birine inanmam.

Ben materyalistim, Sizin gibi metafizik inançları olan biri değilim.

Sen dinden ne anlarsan anla bana ne yaw.

Ben Dinsizim ve sapına kadar materyalistim. Var mı bunun ötesi.
    Şimdi ikile.

• kruegerfred kullanıcısına yanıt
    yavrucum ! Ben Dinsizim yazıyorsun hala .

din kelimesi arabca !!! kelimenin anlamı bu

seninde bir dinin var yani .. arabca kelime kullanmayacaksın madem .. cümlelerini arabca kelimelerden arındıracaksın .

yanlışını düzelt diye yazdık zaten halen kelime anlamıyla ilgili sacma sapalak yorum yazıyorsun

senin neye inanıp inanmadıgından banane

velede bak hem arabca kelimeyi yanlış anlamda kullanıyor sonrada atarlanıyor
  • hypercubematrix H kullanıcısına yanıt
    Sana ne benim dini ne anlamda kullandığımdan. Sende istediğin anlamda kullan dede.
    Yavrum dediğin hıyarto 69 yaşında.
    Dedecim beniiim ellerinden öperim.
  • tek argümanım karşımdakinin söyledikleri kendi açımdan bilgi eklemeyi en aza indirmeye çalışırken dahi karşımda yanlış biri var diye düşündüğümün düşünülmesi gerçekten üzücü haklı olarak gördüklerimi söylemekten çekinmedim örnekleri bu forumda bile var
    son paragrafta söylediklerin düşünen müslümanlar için ibret verici ben yine imanın kalbe tam olarak yerleşmeden yeni bilgilerin eklenmesi olarak görsem de yanılıyor olabilirim malesef banlanmışsın bu arada şunu düşün nasipse devam ederiz
    ibadetlerini yaparken Allahın bir mülküyüm fikrini tam olarak kabul edbildin mi bir cep telefonu sana ne kadar itiraz edebiliyorsa senin Allaha itiraz hakkın o kadar bu imanı ne kadar özümsedin beyin yıkama fikri falan diyeceksen zaten sen iman etmemişsin arkadaşım iman= emin olmak kendinden ve yaratıcından emin olmak
    ezber hayatımda yapamadığım tek şey onun için zannın çoğu zarar

peygamber zamanında yaşamış salebe diye biri var googleye yaz bakalım kimmiş

• Hayır, inanç diye bir şey yoktur.
  • ismetin askeri inancın olmadığına inanıyor .
  • quote:

Orijinalden alıntı: hypercubematrix

ismetin askeri inancın olmadığına inanıyor .

Doğru anlamışsın yakana kurdele takılabilir.
  • evet inançsızlık diye bir kavram olmaz
    çünkü inanmıyorum demek de, bir inançtır
    Adam Arapça değil, Türkçe konuşuyor. Eğer sen Türkçe anlamıyorsan Türkçe anlamıyorum diyebilirsin.
    inançsızlık diye bir şey yoktur

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vurkach

Adam Arapça değil, Türkçe konuşuyor. Eğer sen Türkçe anlamıyorsan Türkçe anlamıyorum diyebilirsin.
    inançsızlık diye bir şey yoktur

komiksiniz

sen ya hiç sopa yemedin veya sayı saymayı bilmiyorsun

3. inanılıp bağlanılan DÜŞÜNCE ; İNANÇ KÜLT ÜLKÜ

diyor ki ben MATERYALİSTİM .. Yani maddeciyim metafizik inançlarım yok maddenin gercekliğine inanırım maddeci düşünceye inanca sahibim

veya tanrının var olmadıgına İNANIYOR bu düşünceye bağlanmış . yani ateizm dinine mensup !!!

örneğin kemalizm bir din dir . inanılan bağlanılan savunulan bir KÜLT ÜLKÜ DÜŞÜNCE dir

dolayısıyla hiçbir insan yoktur ki bir DİN üzere olmasın . herkesin bir dini vardır dinsiz insan yoktur

TDK sözlüğündeki yan anlamı ve hatta hiç kullanımı olmayan anlamı üzerinden laf salatası yapıyorsun. Mesajını bu resimle beraber alıntıladığımda anlatmak istediğim buydu. Gerçek(temel) anlam kelimenin aklımıza gelen ilk anlamıdır ve buna sözlük anlamı denir. Sözlükte ilk sırada yazılı olur. Yan anlam ise temel anlamın dışındaki fakat onunla bağlantılı olan anlamlara denir. Aslında ilk okulda öğretilmiş olması lazımdı bunların ama sağlık olsun.

Ben dinsizim diyen kişi dinsizdir ve kelimeyi gerçek(temel) anlamında -yani sözlük anlamında- kullanmıştır. İşine gelmediği için temel anlamı hiçe sayarak, yan anlamlarla komiklik yapmaya çalışıyorsun.

Her neyse, zaten daha fazla yazmaya da gerek yok. Yine kafandan bir şey uydurup alıntılarsan cevap yazmayacağım. Konuyu uzatmak istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gizanagi -- 4 Nisan 2018; 11:36:32 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bla bla bla

çelişkiler ...

özü kökeni sami lisana ait olan bir arabça kelimenin anlamını daralt yan anlam şeklinde zırvala .. sonra ben dinsizim de

ALLAH KATINDA HAK DİN İSLAMDIR . diğer dinler materyalizm ateism agnostizm nihilizm ve benzerleri BATIL hak olmayan DİN lerdir

dinsiz insan yoktur . herkesin bir inancı düşüncesi vardır ve herkes dini üzere yaşar

neye itiraz ediyorsunuz ?

hakikat kendi dininize inandıgınız savundugunuz inanca düşünceye uymadığı için tartışmıyormusun ? evet

senin de bir dinin var dininin savunmasını yapıyorsun

senin dinin sana benim dinim bana !!

• ali_ihsan21 kullanıcısına yanıt
    önce konu açıklamasını oku yetmezse aşağıda yazılan mesajları oku daha anlamazsan gel anlatalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Poun

quote:

Orijinalden alıntı: ali_ihsan21

Hayır, inanç diye bir şey yoktur.

Hocam çok doğru bir tesbit yapmışsınız.
    Kısa öz. Olmayan varlığın inancıda olmaz. Bu açıdan hiç düşünmemiştim.
    Sanırım böyle düşündünüz.
    Yakında tüm AK Troller buraya saldırır.
    İsmet Paşanın inançsız olduğunu biz biliyorduk diye.

düşünce inanç soyut kavramlardır . yani metafizik tir ... düşünmek metafizik bir eylemdir

inanç veya düşünceler vardır ve bir gercekliktirler .. inception u izlemedin mi ?

rüyalarda bir gercekliktir fakat metafizik tir

inanç olmayan bişey degil seninde inancın var !! ayrıca olmayan bişeyde inkar edilmez yok sayılamaz. dininiz komple çürük argümanlarınız temelsiz ... çelişki paradox içindesiniz

örnegin ölümden sonra tekrar dirilecegine İNANMIYORSUN !!! nerden biliyorsun ? öldünde görüp geri mi geldin ? hayır

o zaman mantıklı olan agnostik takılıp bilinemez olabilirde olmayabilirde demektir !!! bu daha tutarlı bir inanç diğerine göre

• Poun kullanıcısına yanıt
    az biraz kitap oku anlama kabiliyetini geliştir öyle gel daha sana cevap yazmayacağım
  • Poun kullanıcısına yanıt
    senin beynindeki nöronlararası iletişimde sorun var

düşünce madde degildir rüyalar gibi ..

elektrik dediğin enerji akımıda madde degildir ..

bilimadamları rüyaları okuyormuş

her okuduguna duyduguna inanma ! bilim kurgu rüyaların okundugu kandırmışlar seni yok böyle bişey

neyse boşver .. sen nöronlararası iletişimi güçlendir zamanla öğrenirsin
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.