Şimdi Ara

inançsızlık diye bir şey yoktur (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
124
Cevap
1
Favori
2.149
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    benim anlattıklarımla zerre alakası olmayan bir yazı niye buraya yazıldı ki
  • vuhuuu V kullanıcısına yanıt
    tek bir inançtan bahsetmedim din bile demedim konuları karıştırdın galiba
    Yoksulluk sınırı 5600 TL . Tatlı çocuk.

Topiğide anladım. Senide ilk söyleminden itibaren anladım.
    Ergen ergen yaşıma taktın. Yaşıma gelince hadi açıklayayım. 72 yaşımdayım. Deden yaşında. Anzaimer falanda yok.

quote:

Hangi dinden olursan ol. Aynı söylemim geçerli tüm toplumlar için.

"Sen yinede 1600 TL açlık sınırındaki insanları düşün." Bu dünya hepimizin.

Kurtarırsak birlikte kurtaracağız.

İster müslüman ol. İster Taoist.
    ha bak şimdi bağladım baştan yazsana paraya herkes tapıyor demedim hayatındaki en önemli şey para olmuş dedim bütün hayatını para ve para temalı şeyler üzerine kurar ama benim inancım yok der ben bunu eleştiriyorum
  • İnsan inançsız yaşayamaz. Kesinlikle doğru. İnançsızlık kötülüklerin anasıdır.

Bu arada batıl inaçlarda var. Olmayan mevhumlarada inananlar var.

İnançlı olmaktan toplumda genel kanı dindar olmaktır. Önce bu ayrımı yapalım.

İnanç diye bana kendi dinini dayatmaya kalkarsan ipler kopar.

İnsanları tanrıya inanlar ve Ateistler diye ikiyede bölemezsin.
    Ben ne tanrıya inanırım (onlarca din) nede ateizme (onlarca terminoloji).

İdeolojim tüm halkların kardeşliği. Geri kalan safsata.
    Tanrının varlığı yokluğu beni zerre kadar ilgilendirmez.
  • Profil bilgilerine girince dogum tarihin gözüküyor güzel kardeşim neyin yalanini soyluyorsun. Ki konusma seklin kendini belli ediyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mhmt042 M kullanıcısına yanıt
    Ben bağlamadım, sen bağlamışsın. Ateizm, Allah, fıtrat, inançsızlık gibi anahtar kelimeler yaratıcı kavramıyla alakalı bir konu açtığını söylüyorlar, ki zaten konu içerisindeki mesajların da bunu destekliyor. İstersen bu konuyu bir netleştir ki alakasız yorumlar yapılmasın. Mesela ben hâlâ neyi kastettiğini anlamadım ama anlamadığım şekilde yorum yapayım.

Bir mesajda menfaatten bahsetmişsin. İnsanlar menfaatleri doğrultusunda kararlar alırlar fakat bu onların inancının aslında menfaatleri olduğunu göstermez. Daha fazla fayda sağlacak ya da daha az zarar verecek olan seçimler yapmak kadar doğal bir şey yoktur. Bu durumda Allah'a inanan birisinin inancına da İslam yerine menfaat demek gerekiyor. Çünkü Allah inancı olan insan da menfaatleri doğrultusunda kararlar alıyor.
    Tam bu noktada bir örnek verelim ki durum tam olarak anlaşılsın. Diyelim ki harfi harfine inandığı kitapta yazılı olan şekilde yaşayan bir adam var ve kesinlikle yazılı olanın aksini yapmıyor. Neden yapmıyor? Çünkü yaparsa günah işler ve cehenneme buyur ederler. Bu da o adamın menfaatlerine ters düşeceği için günah işlemiyor. Yani senin düşüncenle inancı aslında Tanrı ve kitap değil, menfaatleri olmuş oluyor.

Senin düşüncenle baktığımızda herkesin inancının menfaat olduğu kanısına varıyoruz ve bu yanlış. Evet, insanlar menfaatleri doğrultusunda kararlar verirler ve çıkarcıdırlar fakat buna inanç denmez. Senin bakış açınla bakıldığında Allah, İsa, Buda, Zeus falan fark yaratmıyor, hepsi ikinci plana düşmüş oluyorlar. İnançları doğrultusunda öldükten sonra cennete gitmek(mükafat) için veya cehenneme gitmemek(ceza) için seçimlerini yapıyorlar. Bu da yukarıda bahsettiğim en fazla fayda veya en az zarar muhabbetine geliyor. Her insan menfaatleri doğrultusunda yaşar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gizanagi -- 3 Nisan 2018; 12:13:3 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mhmt042

ha bak şimdi bağladım baştan yazsana paraya herkes tapıyor demedim hayatındaki en önemli şey para olmuş dedim bütün hayatını para ve para temalı şeyler üzerine kurar ama benim inancım yok der ben bunu eleştiriyorum

İyide bunu yapan inanan insanlar var. Bunlar hakkinda keske elimizde daha cok veri olsada su daha taraf hatta sayica fazla diyebilsek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elbette yoktur.

Ateizm din degildir. Cunku din belirli inanclarin sistematik olarak uygulanmasidir. Oysa ateizmde belirli bir sitem yok. Dunyanin herhangi bir yerinde ateist digerinden farkli seyler soyler.

Fakat ateizm tanri olmadigini kabul eder. Bunu kanitlama imkanimiz su an olmadigindan inanc olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle ateizm de bir inanc cesitidir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    Yatsıdan sonra yatıp, gecenin son 1/3'ünde Teheccüde kalkıp, sonra tekrar uyuyacaksın. Şer'en doğru olan bu. Eğer gece işinde çalışmıyorsan.

• sen ne kadar kuralcıymışsın yaffff
    iman edip salih amel dışına çıkmayan her harekette serbestsin öyle zebani gibi başında bekleyen yok dini zorlaştıran kendine yazık eder din onu yer yutar
    ilk baştan din demedim diyorum hala din üzerinden gidiyorsun bunu yapan neye inandığını idrak edememiştir
    geceleri uyumamak, salih amel dışına çıkmaktır. allah geceleri uyuyup dinlenesin diye yarattığını kuranda belirttiyse, ve sen bunu bile bile geceleri yatıp dinlenmiyorsan, geceleyin ne yapılacağını allahtan daha iyi biliyorum demiş oluyorsun. bu nasıl bir allahın gönlünü hoşnut etmek isteyen insan?

• konu her insan ne derse desin bir inanç içerisinde hayat sürer diyorum bu inanç din temelli de olabilir diğer şşeyler de olabilir
    yorumlar din eksenli olunca ona göre yazmak durumundayım

Diyelim ki harfi harfine inandığı kitapta yazılı olan şekilde yaşayan bir adam var ve kesinlikle yazılı olanın aksini yapmıyor. Neden yapmıyor? Çünkü yaparsa günah işler ve cehenneme buyur ederler. Bu da o adamın menfaatlerine ters düşeceği için günah işlemiyor. Yani senin düşüncenle inancı aslında Tanrı ve kitap değil, menfaatleri olmuş oluyor.
    ha burada dünya menfaati diye ayırmak gerekiyordu haklısın ayrıca günah ve sevap hakiki mümin için bir teşviktir + motivasyondur asıl hedef Allah rızasıdır
  • şimdi anlayorum kardeş seni sen dinle yarışa girdin ve kaybettin dini de terk ettin şimdi hadisi şerif diyor ki LA İLAHE İLLALLAH diyen kurtulur Allahtan başka ilah olamdığına inanıp buna göre yaşayan kurtulur cennete gider ama hatalarının bedelini ödedikten sonra
    senin gibi kendini kasanların sonu sende görüldüğü gibi yeter laaaan olur
    bir dinde olup, o dinden çıkan herkes yanlış mıdır? ne kadar alakasız konuştugunu keşke görsen be reyiz.

başka bir dine göre anubis'e yeteri kadar bağış yapmayanların ruhu ve kalbi diri diri yenilecek ammit tarafından.o yüzden öldükten sonra, mahvolacaksın üzgünüm..

yine hiçbir dediğime cevap yok be memoli, sonra da ciddiyetsiz yazınca kızıyorsun. bana haksızlık ediyorsun be baba

• yanlış demedim ya rış dedim kuranın her ayetini aynen yaşamaya çalışmak verilen izinleri yok saymak manasında yarış zamanla zor geldi ve terk ettin bunu demek istedim doğru yanlış diye bir değerlendirmede bulunmadım
    bu arada espriye katlanabilirim ama hakaret
    ondan sonra da güzelliğin kaynağı din değil de sen onu benim külahıma anlat zamanla evrildiğin tereyağı formu sana hayırlı olsun
    Dünya menfaati diye ayırmak gerekiyorsa menfaat gözeterek yaşayan insanların inancı şu olmuş diyemezsin.

Mesela yukarıda menfaat ile ilgili bir yorumun var.
    quote:

o zaman diyelim ki senin dinin veya inancın menfaat olmuş derim

İşte bunu söyleyemezsin.

Ekleme: Bu arada teşvik diye bir şey yok. Eğer o kitapta ne yaparsanız yapın sizi seveceğim, dilediğinizce yaşayın yazsaydı menfaatlere ters bir durum oluşmayacağı ve korkutularak baskı yapılmamış olacağı için o insanın seçimleri daha farklı olacaktır. Gerçek bir mümin menfaatleri, yani mükafat, için yaşar. Bak, yaşar diyorum. Sadece o mükafatı düşünerek yaşamını sürdürür, canı çekse de başka şeylere bulaşmaz. Çünkü işin sonunda onun menfaatine bir şey vaat edilmiştir. Yani dünya menfaati ya da sadece menfaat desen de menfaat menfaattir, teşvik diye bir şey yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gizanagi -- 3 Nisan 2018; 17:10:47 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • konuşmanın ortasından laf kırpmak pek meseleyi anlamak olmuyor
    bir fabrika var işçilere istediğiniz gibi çalışın yine de maaşlarınızı alacaksınız denir mi

ğer o kitapta ne yaparsanız yapın sizi seveceğim, dilediğinizce yaşayın yazsaydı menfaatlere ters bir durum oluşmayacağı ve korkutularak baskı yapılmamış olacağı için o insanın seçimleri daha farklı olacaktır.

senin bu lafın açıklaması budur

müslüman kendisinin herşeyle beraber Allahın mülkü olduğunu bilir verilenlerin hakkını ödemeye ve yarattıcısının rızasını kazanmaya çalışır cennet artı mükafattır cehennem mükafattan anlamayanı korkutma amaçlıdır sonuçta seçenek vardır ve kim nereyi isterse oranın yolcusudur

amaç Allah rızası müslüman için dünya hayatını Allah rızası istikametinde şekillendirir
    başkasının da inancı vardır ona göre hayatını şekillendirir
    yok memolim anladım yarış dediğini, başka bir şey söylüyorum orada. bir dine girip ondan çıkmış bir insan yanlıştır diye düşünüyorsun onu göstermeye çalıştım.
    hem zaten sen içeriğe bakmıyorsun ki. "karşımdaki insan, yanlış bir insan, o zaman söyledikleri de yanlıştır" diye bakıyorsun olaya. eğer böyle yaparsan senin gibi olmayan hiçkimseyle bi iletişim kuramazsın...

din bana zor gelmedi. ibadetlerimi çok büyük bir şevkle, sıkılmadan, isteyerek yapardım. allahı gerçekten severdim. fakat yanlış olduğunu gördüm, yalan olduğunu gördüm. bunu gördükten sonra bile vazgeçmek istemedim, belki yanılıyorumdur diye, her açıdan düşündüm aylar boyunca; dualar ettim... ama düşündükçe, sadece ne kadar yalan olduğunu görüyorsun o kadar. sen de o yüzden düşünemiyorsun zaten. bu yaptığın şey düşünmek değil, ezberindeki kavramları sıralayıp kendini haklı görmek...
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.