Şimdi Ara

::::IMEI SORGULAMA:::: (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
919
Cevap
0
Favori
1.577.308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: imuratk

ARKADAŞLAR ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM YAPILDIĞI İÇİN ÖNCE DONANIMHABERE SON SİZ DEĞERLİ ÜYELERE TŞK EDERİM.BİLEN BİR ARKADAŞ BANA YARDIM EDERSE SEVİNİRİM D600 ÜM VAR TELEFONA DÜN SABAH TÜRKCELL DEN MESAJ GELDİ MESAJDA BU İMEİ NURAMARALI TELEFONUNUZ KAYIT DIŞIDIR 24 SAAT İÇİNDE KAPANACAKTIR DİYOR FAKAT KAPANMADI TELEFONCUYA GİTTİM BANA 24 SAAT VER TELEFONUNU KAYIT ETTİRELİM DEDİ SEN MERAK ETME DEDİ BU TELEFONCULAR NE YAPIYOR Lİ KAYIT ALTINA ALIYOR TELEFON SPOT FATURASIZ BİLEN BİRİ BİR YORUM ATARSA BU KONUDA SEVİNİRİM...

nedense bu yasa cikti cikali butun telefonculari arasi tk ile iyi olmaya basladi Nasil kayediyormus ???
  • çok basit klonlama işlemi
  • Rastgele yani uydurma numaraları mı sorguladın? Tam anlamadım ne yaptığını. Diğer duruma gelince; sorgulama sonucunda ''kayıt bulunamadı'' sonucu çıkarsa sistemde böyle bir imei numarası yok anlamına geliyor. Eğer ''kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz'' sonucu çıkarsa sistemde böyle bir numara var ama yasal değil ve kapatılacak anlamına geliyor.

quote:

Orjinalden alıntı: gubidikkk

quote:

Orjinalden alıntı: akay635

Ben de 5 ytl vererek kayıt ettirmiştim. Bu kayıt işleminden sonra Telekomdan imei sorgulaması yaptığımda ''5 ytl alınarak kayıt ettirilmiş cihaz'' diye yazıyordu. İleriki zamanlarda tekrar sorgulama yaptığımda bu defa ''kayıt bulunamadı'' sonucu çıkıyordu ki hala aynı sonuç çıkıyor. Bu farklılık Telekom' un yaptığı düzenlemeden kaynaklanıyordur. Sorgulamada ''kayıt bulunamadı'' sonucu çıkan telefonlar büyük ihtimalle ''kayıtlı'' duruma geçirilecektir. Asıl kötü olan sorgulamada ''kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz'' diye sonuç çıkması. Bu tür cihazlar eninde sonunda kapatılacak. İstisnalar olabilir tabiki.

Zaten hepsinde kayıt bulunamadı yazmıyor mu ben rastgele 5 numara denedim her defasında basamak değerlerine kadar değiştirdim ama hiçbirinde kayıt dışı olduğu tespit edilen cihaz yazmadı

• ya arkadaşlar şimdi bende yurtdışı bi tel aldım türkcellde kayıtlı gözüküyo ama teleomun imei sayfasında kayıt bulanamadı diyo bu ne iştir...
  • Arkadaşlar IMEI sorgularınızı aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.

http://imei.tk.gov.tr/
  • kankalar ben de yurtdışından gelen vodafone markalı telefon var 15 gün önce çat diye sorun verdi kilitleniyo kapanıp açılıyo falan, ondan önce herhangi bi bi msj bile gelmedi kayıtla ilgili.imei sorgulattım sonuç "hiçbir kayıt bulunamadı" şimdik ne b.k yiycem ben, nası kaydettircem bu telefonu fatura falan şart mı 5 ytl verip sıyıramıycam mı yani, telsiz kaldık.yazan arkadaşlar şimdiden sağolsunlar
  • Bakanın telefonu kaçak çıktı
    Telefon kaçakçıları telekomünikasyon sektörünün zirvesindeki iki isim olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer'in kullandığı telefonları da klonlandı

Kaçak telefonlarda olmayacak şey de sonunda oldu. Telekomünikasyon sektörünün zirvesindeki Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Telekomünikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer'in telefonu da klonlanmış çıktı.

Kaçak telefonlarla mücadele kapsamında Telekomünikasyon Kurumu'nun çalışmaları aralıksız devam ederken, klonlanmış olduğu tespit edilen 5 bin IMEI (seri) numarasına sahip telefonlara uyarı mesajı gönderildi. Uyarı mesajları telefonun sahibinin kim olduğuna bakılmadan, hiçbir ayrım yapılmadan herkese gönderildi. Sözkonusu klonlu telefonların tamamının Cahit Paksoy döneminde Avea'ın bakanlık makamına tahsis ettiği promosyon telefonlar olması kafaları karıştırdı. Bu durum Avea'nın promosyon telefonlarının klonlanmış "kaçak telefon" şüphesine neden oldu. Daha önce de Avea'nın milletvekillerine hediye ettiği telefonların bazıları kaçak çıkmıştı.

ŞOK EDEN MESAJ
    Klonlanmış telefon uyarısı alanlar arasında Türkiye'nin telekomünikasyon sektöründe sorumlu olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da yer aldı. Kullanılması için Ulaştırma Bakanı'na tahsis edilen telefona gelen "Telefonunuz klonlanmıştır. Telefonunuzun kapatılmaması için belgelerinizle Telekomünikasyon Kurumu'na başvurun" mesajı herkesi şok etti. Bakan Yıldırım'ın telefonunun belgeleri çıkarılıp birer örneği Telekomünikasyon Kurumu'na gönderildi. Bakan Yıldırım iki ayrı cep telefonu kullanıyor. İki ayrı operatörden hizmet alan Yıldırım'ın telefonlarından bir tanesi şahsına ait. Diğer telefon ise bakanlık makamına tahsis edilmiş olan telefon. Yıldırım'ın iki telefonu da yakın korumasında bulunuyor. Korumasından ayrılırken Yıldırım, şahsına ait olan telefonu yanına alırken, diğer telefon yakın korumasında kalıyor. Klonlanmış uyarısı gelen telefon ise Ulaştırma Bakanı'na tahsis edilmiş, korumasında bulunan telefon.

BU KADAR DA OLMAZ!
    Basına sızmaması için çok gizli tutulan olayın benzeri üst düzey bürokratların başına da geldi. Bunlar arasında klonlu telefonları tespit edip, kullanıma kapatan Telekomünikasyon Kurumu'nun en tepesindeki isim olan Başkan Tayfun Acarer de yeralıyor. Acarer'in kullandığı telefon da yine başkanlık makamına tahsis edilmiş olan telefon. Bununla birlikte klonlanan telefonlar bununla da sınırlı değil. Cepleri klonlu çıkanlar arasında Ulaştırma Bakanlığı'nın Müsteşarı İbrahim Şahin, Müsteşar Yardımcıları Barış Tozar ve Habib Soluk, Özel Kalem Müdürü Selim Dursun'un yanısıra kaçak cep telefonlara karşı çıkan yasayı hazırlayan AK Parti Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu da yeralıyor.

IMEI numaraları listeden alınıyor
    Kaçakçıların, ne de olsa bu telefonlar kapatılmaz düşüncesiyle Bakan Yıldırım dahil üst düzey yöneticilerin telefonlarındaki IMEI numaralarına ulaşıp, kaçak telefonlara klonlamış olmalarından şüpheleniliyor. Üretilen her cep telefonunun 15 numaradan oluşan IMEI (seri) numarası bulunuyor. Bu numaralar ithalatçılar tarafından Telekomünikasyon Kurumu'na bildiriliyor ve beyaz listeye alınıyor. Kaçakçılar ise listede bulunmayan telefonların anında kapatılması üzerine beyaz listede yer alan numaraları kaçak yoldan getirilen binlerce telefona kopyalıyorlar. Böylece kaçak telefonlar anında kapatılmadığı gibi hangi telefonun orjinal seri numarasına sahip olduğunu bulmak da güçleşiyor.

İyi bir iş yaptığımı anladım
    AK Parti Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu, klonlanmış uyarısı aldığı telefonu Türkiye'nin en önde gelen cep telefonu mağzalarından birinden aldığını, belgeleriyle birlikte Telekomünikasyon Kurumu'nu başvurduğunu bildirdi. Terzibaşıoğlu, "Kaçak telefonla yaptığım mücadeleden hiç pişman değilim. Ne kadar önemli bir iş yaptığımın farkındayım. Bakın, 40 milyon telefonun 20 milyonu kaçak çıktı. Türkiye çok büyük ekonomik kayba uğruyordu, kaçak telefonun paraları terör örgütüne gidiyordu. Terör örgütleri bu telefonları uzaktan patlattıkları bombalarda kumanda olarak kullanıyorlardı" dedi.

Haber:Hamdi Ateş
    Kaynak:Yenişafak

• quote:

Orjinalden alıntı: uftade

kankalar ben de yurtdışından gelen vodafone markalı telefon var 15 gün önce çat diye sorun verdi kilitleniyo kapanıp açılıyo falan, ondan önce herhangi bi bi msj bile gelmedi kayıtla ilgili.imei sorgulattım sonuç "hiçbir kayıt bulunamadı" şimdik ne b.k yiycem ben, nası kaydettircem bu telefonu fatura falan şart mı 5 ytl verip sıyıramıycam mı yani, telsiz kaldık.yazan arkadaşlar şimdiden sağolsunlar

gümrükten bir belge istiyorlar öyle cözulmesi gerekir diye biliyorum.imei sorgulatınca sonuçsuz kalması dogal degilmi 5 ytl almamışlardı sizden zaten degilmi.
  • quote:

Orjinalden alıntı: beyazkartal

ya arkadaşlar şimdi bende yurtdışı bi tel aldım türkcellde kayıtlı gözüküyo ama teleomun imei sayfasında kayıt bulanamadı diyo bu ne iştir...

turkcell kayıtlı ise sorun cıkmaz ama gene abone merkezinden bir daha araştır durumu anlat derim.
  • Sağol Dostum
  • imei sorunu devam ediyor bir çok tlf kapanacak diyorlar sonra yok yok diyorlar neden bizden bir telaşla 5 ytl aldınız degilmi millet sıralarda bekledi bir sürü eziyet acaba kimler kar etti bu işten
  • quote:

Orjinalden alıntı: candid

İyi bir iş yaptığımı anladım
    AK Parti Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşıoğlu, klonlanmış uyarısı aldığı telefonu Türkiye'nin en önde gelen cep telefonu mağzalarından birinden aldığını, belgeleriyle birlikte Telekomünikasyon Kurumu'nu başvurduğunu bildirdi. Terzibaşıoğlu, "Kaçak telefonla yaptığım mücadeleden hiç pişman değilim. Ne kadar önemli bir iş yaptığımın farkındayım. Bakın, 40 milyon telefonun 20 milyonu kaçak çıktı. Türkiye çok büyük ekonomik kayba uğruyordu, kaçak telefonun paraları terör örgütüne gidiyordu. Terör örgütleri bu telefonları uzaktan patlattıkları bombalarda kumanda olarak kullanıyorlardı" dedi.

Haber:Hamdi Ateş
    Kaynak:Yenişafak

Tabii ki iyi bir iş yaptın. Cep telefonu ithalatçıları biraz daha fazla emecekler milletin kanını. Eh emdikleri bu kandan şimdiye kadar aktarmadılarsa daha sonra sana da aktaracaklardır herhalde. Şimdi sen sevinmeyeceksin de yüzbinlerce belki milyonlarca mağdur olan cep telefonu sahibi mi sevinecek. Yaptığın kanun bakanınla birlikte seni bile vurduğuna göre artık gerisini düşünmek bile istemiyorum. Siz işinizi yaptırırsınız, yapmayacak memur haritada kendine yer beğenmek zorunda kalır. Ama elinde herşeyiyle kanuni olan telefonu kapanan vatandaş derdini kime anlatacak? Telefonları sürekli meşgul olan Telekomunikasyon Kurumuna mı?

Şimdi biz de salağız ya cep telefonu kaçağını önlemenin yolunun vergileri düşürmekten geçtiğini bilmiyoruz, siz de seçim zamanı ne güzel iş yaptık diye oy istemeye geleceksiniz biz de vereceğiz (!). Alırsınız ......

• imei işinden kimler zengin oldu acaba demek içimden sık sık geçmiyor degil.
  • Herkese merhaba,
    öncelikle forumu taradım çok güzel bilgiler var. Şimdi ben yeni telefon aldım. arkadaş imei kaydını yaptırmamış
    avea şu anda çalışıyor turkcell ve telsim çalışmıyor. Bu nasıl oluyor. Ben bu telefonu nasıl kayıtlı hale getireceğim

şimdiden teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: userhtas

Herkese merhaba,
    öncelikle forumu taradım çok güzel bilgiler var. Şimdi ben yeni telefon aldım. arkadaş imei kaydını yaptırmamış
    avea şu anda çalışıyor turkcell ve telsim çalışmıyor. Bu nasıl oluyor. Ben bu telefonu nasıl kayıtlı hale getireceğim

şimdiden teşekkürler

TK'dan kapanacak/açılacak imei listelerini operatorler belirli aralıklarla alıp kendi listelerini güncelliyorlar. Avea da listelerini güncellediğinde telefonunuz onda da çalışmayacaktır.

Telefonu nasıl kayıtlı hale getireceğiniz konusunda detaylı bilgiler forumda mevcut.
  • CEPTE ''KLONLAMA'' MAĞDURLARI ŞİKAYETÇİ
    Türkiye'ye kaçak giren ve IMEI numarası klonlanmış cep telefonları dolayısıyla cihazları görüşmeye kapatılan tüketicilerin mağdur edildikleri bildirildi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Aydın Ağaoğlu, AA
    muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde IMEI numarası klonlanmış
    olması gerekçesiyle çok sayıda cep telefonunun konuşmaya
    kapatıldığını, ancak haksızlık ve mağduriyetin yoğunluğunun ortaya
    çıkması üzerine, Ulaştırma Bakanlığı tarafından uygulamanın geçici
    olarak durdurulduğunu anımsattı.

Yasal yollardan ülkeye ithal edilen mal satın aldığı zannıyla
    telefon sahibi olan tüketicilerin, cihazların konuşmaya kapatılması
    üzerine şaşkınlık ve mağduriyet yaşadıklarını anlatan Ağaoğlu, şunları
    söyledi:

''Bu yönde Tüketiciler Birliği'ne çok sayıda şikayet ulaştı.
    Fatura karşılığı satın alınan veya önceki dönemde kendisinden talep
    edilen 5,00 YTL'lik bedeli ödeyen tüketicilerin cep telefonlarına ait
    olan IMEI numaralarının klonlanmış olması nedeniyle cihazları
    konuşmaya kapatılanlar, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki
    Yasa'nın öngördüğü olanakları kullanarak haklarını arayabilirler.

Önceki dönemde 5,00 YTL'lik bedeli ödediği halde cihazı kapatılan
    tüketiciler, belge ile Telekomünikasyon Kurumuna yazılı olarak
    başvurarak, konuşmaya açılmasını talep etmelidir.''

Ağaoğlu, faturalı yeni cihaz satın aldığı halde görüşme yapamayan
    tüketicilerin de yasanın 4. maddesi gereğince, satın aldığı üründen
    beklenen faydayı sağlayamaması nedeniyle (ayıplı mal) söz konusu
    olduğundan, 30 gün içinde firmaya başvurarak cihazın değiştirilmesini
    veya parasının kendisine iadesini talep etmelerini istedi.

Firmanın bu talebi karşılamaması halinde, tüketicinin, bulunduğu
    ilçenin Kaymakamlık binasında faaliyet gösteren Tüketici Sorunları
    Hakem Heyeti'ne başvurarak mağduriyetinin giderilmesini talep hakkına sahip olduğunu vurgulayan Ağaoğlu, ''Heyetlerin 725,00 YTL'ye kadar vereceği kararlar, mahkeme kararı niteliğindedir'' dedi.

TÜKETİCİYE DEĞİL KAÇAKÇIYA YÖNELMEK

Tüketicinin satın aldığı cihazın kaçak yollardan getirildiğini,
    IMEI numarası klonlanmış cep telefonu olduğunu bilmesi ve
    araştırmasının beklenmesi anlayışının kabul edilemeyeceğini belirten
    Ağaoğlu, şöyle devam etti:

''Tüketicinin bu kayıt dışı harekette herhangi bir kusuru veya
    kastı da bulunmamaktadır. Türkiye'ye kaçak giren ve IMEI numarası
    klonlanmış telefonlar dolayısıyla cihazları görüşmeye kapatılan
    tüketiciler mağdur ediliyorlar.

Tüketiciyi gümrük memuru olarak kabul eden anlayışın sonucu olarak
    yapılan uygulama ile mağduriyet yaratılırken ayrıca uğradığı
    haksızlıkta kusuru olmadığı halde başvuru külfeti de yüklenmektedir.
    Çok sayıda tüketiciyi mağdur etmek yerine, devletin asli görevini
    yerine getirerek gümrük kapılarına sahip çıkması, denetim ve
    uygulamalarını ülkeye kaçak telefon sokan ve IMEI numaralarını
    kopyalayanlar üzerinde yoğunlaştırması gerekiyor.''

• CEP TELEFONU KAPATILANLAR NE YAPMALI?

Klonlanmış' olarak adlandırılan aynı IMEI numarasını taşıyan çok sayıdaki kaçak cep telefonlarından birini almış olan tüketicilerin, mağduriyetlerinin giderilmesi için bayi veya ithalatçıya başvurmaları gerekiyor

Yaklaşık 1 milyon cep telefonunun konuşmaya kapatılması bekleniyor. Telefonu kapatılan veya kapatılacak kişilerin faturaları ile bayi veya garanti belgesinde belirtilen ithalatçıya başvurması gerekiyor.

Telekomünikasyon Kurumu (TK) yetkilileri, faturası ve garanti belgesi bulunan klonlanmış IMEI numarasına sahip cep telefonlarının ithalatçı veya bayiden yenisi ile değiştirilmesi gerektiğine dikkat çektiler.

Telekomünikasyon Kurumu yetkililerinin verdiği bilgiye göre, cep telefonlarında kapatma işlemi 12 Temmuz 2005'te yürürlüğe giren yasa ile başlatılan operasyonların devamı.

'KAYITLI DÜZENE GEÇİLİYOR'
    Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İşadamları Derneği (MOBİSAD) Genel Başkanı Murat Dursun, yaptığı değerlendirmede, 12 Temmuz 2005'te yürürlüğe giren 5392 sayılı yasa ile kayıtlı düzene geçilmesinin sağlandığını söyledi.

5 - 13 Aralık 2005 tarihlerinden sonra kayıt operasyonundan yararlanmayan ya da yasanın yayınlandığı tarihten sonra kaçak olarak getirilen cep telefonlarının şu anda kapatıldığını belirten Dursun, şunları söyledi:
    "Kapatma işlemine konu olan kayıtdışı cep telefonları iki grupta toplanıyor. Birincisi gerçek IMEI numarasına sahip kayıtdışı cep telefonlar, ikincisi ise klonlu IMEI numarasına sahip telefonlar ile sanal IMEI numarasına sahip cep telefonları."

KLONLAMA NASIL YAPILIYOR?
    Klonlanan cep telefonları iki grupta toplanıyor: Gerçek IMEI numarası kopyalanan ve sanal IMEI numaralı telefonlar.

Gerçek IMEI numarasının kopyalanması şu şekilde yapılıyor: Yasal yollarla getirilmiş bir cep telefonunun IMEI numarası, kaçak getirilen telefonlara klonlanıyor. Örneğin, kayıt altındaki bir telefonun IMEI numarası yaklaşık 500 telefona kopyalanmış durumda.

Sanal IMEI numarası olan telefonlarda izlenen yöntem ise şöyle: 15 numaradan oluşan IMEI numarasının tamamı aynı numaradan oluşturulmak üzere yaratılmış. Örneğin, 15 numaranın hepsi sıfır veya 1. Böyle bir IMEI numarasının olması mümkün değil.

IMEI NEDİR?
    Çünkü IMEI numarası, cep telefonunun elektronik kimlik bilgisi anlamına geliyor. IMEI numarası, o telefonun modeli, üretim yeri, üretim tarihi ve seri numarası bilgilerinden oluşuyor. Bu nedenle tüm numaraların aynı olması mümkün değil. Kaçak getirilen telefonlarda IMEI işlemlerinin hem hızlı, hem de maliyeti azaltmak için sanal IMEI oluşturulmuş.

YASAL OLANLAR DA KAPANDI
    Sanal ve gerçek IMEI numarasına sahip telefon kullananların yanı sıra yasal telefon alan kişiler de mağduriyet yaşıyor. Bu tür cep telefonu bulunanların fatura ve garanti belgesiyle birlikte satın aldığı bayiye ya da garanti belgesinde yazan ithalatçıya başvurması gerekiyor. Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri, bu tür ürünlerin 'ayıplı mal' kategorisine girdiğini, bu nedenle tüketiciye yeni telefon verilmesi gerektiğine dikkat çektiler. Satıcının ise sorununu ithalatçı ile çözmesi gerekiyor.

TELEFON NASIL AÇILACAK?
    Tüketiciler, cep telefonlarını satın aldıkları bayiye ya da ithalatçıya başvuracaklar. İthalatçı da faturalı olan, gerçek IMEI numarasına sahip cep telefonu için Telekomünikasyon Kurumu'na başvuracak, Kurum da GSM operatörüne bildirecek ve o cep telefonu tekrar görüşmeye açılacak.

KAYITLI AMA KAPATILIRSA
    Örneğin, cep telefonunu 13 Aralık 2005 tarihine kadar 5 YTL ödeyerek ya da mesajla kayıt altına aldıran bir kişinin cep telefonu kapandı.

Bu kişi GSM operatörüne ya da telefonunu satın aldığı bayiye başvurarak mağduriyetinin giderilmesini talep edecek.

FATURA YOKSA?
    MOBİSAD Başkanı Murat Dursun, kaçak cep telefonu bilerek alan kişiler için yapılacak hiç bir şeyin olmadığını belirtti.
    Ancak faturasını bulamıyorsanız, garanti belgesi ile de başvuruda bulunabilirsiniz. Murat Dursun, Vergi Usul Kanunu'na göre, satın alınan ürünlerin belgelerinin 5 yıl saklanma zorunluluğu bulunduğunu hatırlatarak, "Satıcıların da belgelerini 10 yıl saklaması lazım" dedi.

MOBİSAD: Pazartesi günü çözüm toplantısı yapılacak
    Kapatılması beklenen yaklaşık 1 milyon cep telefonunun kaç tanesinin yasal olduğunu tespit etmek mümkün değil. MOBİSAD Başkanı Murat Dursun, Telekomünikasyon Kurumu'nun uygulamasını desteklediklerini belirterek, "Sektörü ve toplum üzerinde kirlilik yaratan bu problemi başka türlü ortadan kaldırmak mümkün değil. Bu mağduriyeti göze almak zorundayız. Çünkü, suçla elde edilen telefonlar klonlanmaya devam ediyor" dedi.

'Bilgilendirme yapmalı'
    Telekomünikasyon Kurumu'nun kamuoyunu bilgilendirmesi gerektiğini belirten Dursun, şunları söyledi:
    "TK'nın mağduriyeti en düşük seviyede gözetmesi ve cep telefonlarını açma işlemlerinin hızlı olmasını sağlaması lazım. Pazartesi günü biraraya gelerek sistemin yanlışlarını değerlendireceğiz. Toplantıya ithalatçılar ve GSM operatörleri de katılacak." Dursun, telefonların kapatılması ile ilgili Avea, Telsim, Turkcell gibi işletmecilerin ilgisi olmadığını belirtti.

'Yasal olanlar kullanıma açılacak'

Genpa Genel Müdürü Fahri Tugay, yaşanan sıkıntının asıl kaynağının kaçak olarak getirilen cep telefonlarına, yasal olarak ithal edilen telefonların IMEI numaralarının kopyalanmasından kaynaklandığını söyledi. Tugay, konu hakkında şu bilgileri verdi: "Telekomünikasyon Kurumu (TK), tüketicilerin yaşadığı bu mağduriyetin önlenebilmesi için cep telefonuyla ilgili sorun yaşayan tüketici bilgilerini ithalatçı firmalardan alarak gerekli kontrolleri yapıyor. Bunun sonucunda yasal yollarla ithal edilmiş telefonlar tekrar kullanıma açılıyor."
    Genpa tarafından ithal edilen telefonlarda da geçici olarak mağduriyetlerin yaşanabildiğine dikkat çeken Tugay, "Genpa'nın ithal ettiği telefonlar yasal prosedürlere uygun olduğu için TK'nın incelemesinden sonra tüketicilerimizde herhangi bir mağduriyet yaşanmayacağını belirtiyoruz" diye konuştu.

Klonlu cep telefonu alan hakkını arayabilecek

Tüketiciyi Koruma Derneği Antalya Şubesi Başkanı Avukat Abdullah Özçulçu, yükümlülüğünü yerine getirmeyen bayi veya ithalatçı hakkında Tüketici Hakem Heyetlerine veya tüketici mahkemelerine başvuru yapabileceğini söyledi. Özçulcu, telefon alacak tüketicilerin *www.tk.gov.tr'den IMEI numarasını sorgulamalarını önerdi.

• Cep’te klonlamaya karşı öneriler

Türkiye’ye kaçak giren ve IMEI numarası klonlanmış olması nedeniyle, cep telefonları görüşmeye kapatılan tüketiciler mağdur.

Bu yönde Tüketiciler Birliği’ne çok sayıda şikayet ulaştı. Faturalı satın alınan veya önceki dönemde talep edilen 5 YTL’lik bedeli ödeyen tüketicilerin cep telefonlarının IMEI numaralarının klonlanması nedeniyle birçok kullanıcının cihazları kapatıldı. Bu kişiler, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Yasa’dan yararlanabilir. Mağdur kullanıcılar satın alma belgesiyle Telekomünikasyon Kurumu’na yazılı olarak başvurarak, konuşmaya açılmasını talep etmelidir.”

KAYMAKAMLIK’TA TÜKETİCİ HEYETLERİ
    Faturalı cihaz satın aldığı halde görüşme yapamayan tüketiciler, yasanın 4’üncü maddesi gereğince, 30 gün içinde firmaya başvurarak cihazın değiştirilmesini veya para iadesi talep etmeliler” diye konuştu. Ağaoğlu, firmanın bu talebi karşılamaması halinde, tüketicinin, ilçe Kaymakamlık binasında faaliyet gösteren Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ne başvurmasını öneriyor. Bu heyetlerin 725 YTL’ye kadar faturalar için verdiği kararlar, mahkeme kararı niteliği taşıyor.

MEVCUT DÜZENLEME MAĞDURİYET YARATIYOR
    Tüketicinin, cep telefonunun IMEI numarası klonlanmasında herhangi bir kusuru olmayabilir. Tüketiciyi gümrük memuru olarak kabul eden mevcut düzenleme mağduriyet yaratıyor. Tüketici kusuru olmadığı gibi başvuru külfeti de ona yükleniyor. Bu işin çözümü için devlet, gümrük kapılarına sahip çıkarak denetimleri sıkılaştırmalı.”

• slm beyler,

benimde acayip bir sorunum var.
    almanyadan iki telefon aldim, türkiyeye hediye gönderdim. aldilar iste ama bi türlü kayit ettiremediler. telefon almanyada benim adima alindi. yani faturada benim ismim var. iste türkiyedeki teyzem yaptiramadi, bana annemle geri gönderdiler. telefonu bi kere aldim, geride veremiyorum. bunu ben ne yapmam lazim ki türkiyede teyzemler onu kendi adina kayit edebilsinler?
    kacak fatura ile olur mu acaba, yani scannen yapip baska isim yazsam? ne yapacagimi bilemiyorum, lütfen yardim.
  • İmei tk'dan başka imei kaydı sorabileceğimiz bi yer var mı?Bugün 2.el telefon aldım ama imei kaydı bulunamadı yazıyor..Aldığım kişi telefonun garantisi yeni bitti demişti..Şu ana kadar kapanmamış telefon..Sorun ne olabilir?Bu saatten sonra kapanabilir mi?
  • 
Sayfa: önceki 4142434445
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.