IMDb Puanı
IMDb Sayfasını Görüntüle
8.1
665
OY
Bisiklet Hırsızları(1948) Dram İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen hikaye, fakir bir babanın ve oğlunun dramını anlatıyor. Uzun süredir işsiz olan Antonio, sonunda para kazanabileceği bir iş bulur. Bisikletle dolaşıp duvarlara film afişleri asacaktır. İşinin ilk gününde bisikletini çaldıran Antonio, son ekmek kapısı olan bu bisikleti bir hırsıza kaptırmayacak ve oğluyla birlikte hırsızın peşine düşecektir. Savaş sonrası İtalya’nın ekonomik bunalımına ve geçim derdinde olan insanların çaresizliğine dikkat çeken film, Luigi Bartolini'nin romanından sinemaya uyarlandı. Dönemin sosyal koşullarını başarıyla ortaya koyan Bisiklet Hırsızları, en iyi senaryo dalında da Oscar’a aday olmuştu. Ayrıca yönetmen Vittorio De Sica, filmin tamamında amatör oyuncuları oynatmıştır. Yönetmen: Vittorio De Sica (Director), Luisa Alessandri (Assistant Director), Gerardo Guerrieri (Assistant Director), Sergio Leone (Assistant Director)
Senaryo: Cesare Zavattini (Screenplay), Oreste Biancoli (Screenplay), Suso Cecchi d'Amico (Screenplay), Vittorio De Sica (Screenplay), Luigi Bartolini (Novel), Adolfo Franci (Screenplay), Gerardo Guerrieri (Screenplay), Gherardo Gherardi (Screenplay)
Oyuncular: Lamberto Maggiorani (Antonio Ricci), Enzo Staiola (Bruno Ricci), Lianella Carell (Maria Ricci), Gino Saltamerenda (Baiocco), Vittorio Antonucci (The Thief), Giulio Chiari (The Beggar), Elena Altieri (The Charitable Lady), Carlo Jachino (A Beggar), Michele Sakara (Secretary of the Charity Organization), Fausto Guerzoni (Amateur Actor), Giulio Battiferri (Citizen Who Protects the Real Thief (uncredited)), Sergio Leone (A Seminary Student (uncredited)), Mario Meniconi (Meniconi, the Street Sweeper (uncredited)), Checco Rissone (Guard in Piazza Vittorio (uncredited)), Peppino Spadaro (Police Officer (uncredited)), Nando Bruno ((uncredited)), Eolo Capritti ((uncredited)), Memmo Carotenuto ((uncredited)), Emma Druetti ((uncredited)), Umberto Spadaro ((uncredited))
Süre: 93 Dakika
Gösterim Tarihi: 1948-11-24