Şimdi Ara

İmar Barışı Yardımlaşma 2018 (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.539
Cevap
38
Favori
177.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    1- o belge geçerli ama tapuda cins değişikliği yaparak kat mülkiyetine geçecekseniz, tümü için başvurmanız lazım.
    2- ticari yapmak için fazladan para ödeyip kayıt belgesini ticari olarak almanız lazım.
    3- kentsel dönüşüme kadar veya kendi isteğinizle yıkıp yeniden yapıncaya kadar geçerli yapı kayıt belgesi. ama yeniden yapılması durumunda mevcut imar koşulları geçerli.

Özetle, sizin yerinizde olsam, tüm daireler için yapı kayıt belgesi ve kat mülkiyetini alır, ondan sonra kentsel dönüşüm için pazarlığa otururdum. Eliniz daha güçlü olacaktır.
  • hasanustun H kullanıcısına yanıt
    biraz önce ekran değişti. başvuru durumu ''ödendi'' olarak değişti ama halen belge hazır değil.
  • skintas S kullanıcısına yanıt
    Bende de durum aynı. 181 i aradım belgeyi ne zaman alıcaz diye net bi şey söyleyemiyor. 2 günde ödeme düzeldiğine göre belge de yarın yada ertesi gün alınır bence.
  • blowing in the wind B kullanıcısına yanıt
    Belge yarın öğleden sonra hazır olur diye düşünüyorum. Ayrıca bu kadar süredir hazırlanılan bir sistemde bu kadar çok gecikme ve teknik problemleri de anlayabilmiş değilim.
  • skintas S kullanıcısına yanıt
    Hadi hayirli olsun. Insallah belge de kisa surede tamamlanir. Haberlerini bekliyoruz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kayınpederden kalan dört mirasçılı tapuda henüz intikal işlemleri yapılmamış dubleks bir ev var, İlk alındığında kayınpeder çatı katında değişiklik yapmış, teras bir miktar kaldırılmış vs., yani ruhsata kısmi aykırılık söz konusu. Şimdi bu durumda nasıl başvuru yapılacak, imara aykırılık var ama, kaç m2 vs nasıl belirlenecek, mirasçılar adına intikal yapılmadan başvuruda bulunmak mümkün mü?

• quote:

Orijinalden alıntı: serial206

Anladığım kadarıyla ,her katın aynı zamanda bir bağımsız bölüm.

Şimdi her katın brüt ölçümü(dış duvarlardan herşey içinde) 99 metrekare ise ,bulduğun 297 mrtrekare bina yüzölçümü doğru.

Bağımsız bölümü hesaplarkende bundan farklı olarak merdiven boşluğunu ve balkonu çıkar.hesabın doğru.

Alıntıları Göster
    Yaptığınız bilgilendirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Şöyle ki: Mevcut binanın tamamı imara aykırı ise bağımsız bölüm alanı girmezsiniz ve tamamı için arkadaşın evi özelinde konuşayım 297m2 girersiniz. Eğer örneğin bir katı imarlı ise diğer iki katı için 198m2 bağımsız alan girersiniz ve bundan balkon merdiven falan düşülmez. Nerede okudunuz böyle balkon, merdiven falan düşüldüğünü ben göremedim. Kanunda böyle bişey yok diye biliyorum.

Bu konuyu ben açtım. Herhangi kısıtlama yapmadım ya da farkında değilim. Çok deneyimli değilim nasıl düzeltebileceğim konusunda.

• quote:

Orijinalden alıntı: centaur3535

Yaptığınız bilgilendirmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Şöyle ki: Mevcut binanın tamamı imara aykırı ise bağımsız bölüm alanı girmezsiniz ve tamamı için arkadaşın evi özelinde konuşayım 297m2 girersiniz. Eğer örneğin bir katı imarlı ise diğer iki katı için 198m2 bağımsız alan girersiniz ve bundan balkon merdiven falan düşülmez. Nerede okudunuz böyle balkon, merdiven falan düşüldüğünü ben göremedim. Kanunda böyle bişey yok diye biliyorum.

Bu konuyu ben açtım. Herhangi kısıtlama yapmadım ya da farkında değilim. Çok deneyimli değilim nasıl düzeltebileceğim konusunda.

Alıntıları Göster
    Doğru diyorsunuz.Ben zaten benim doldurduğum formda bağımsız bölüm metrekaresi olmadığını belirtmiştim.Bina bütün olarak iskana aykırı ise bağımsız bölümkaresi yazılmaması lazım.

Arkadaş ısrarla bu bölümü nasıl dolduracağını sorunca, eğer illa böyle bir bölüm varsa bu şekilde doldurmasinin doğru olacağını belirttim.

• quote:

Orijinalden alıntı: serial206

Doğru diyorsunuz.Ben zaten benim doldurduğum formda bağımsız bölüm metrekaresi olmadığını belirtmiştim.Bina bütün olarak iskana aykırı ise bağımsız bölümkaresi yazılmaması lazım.

Arkadaş ısrarla bu bölümü nasıl dolduracağını sorunca, eğer illa böyle bir bölüm varsa bu şekilde doldurmasinin doğru olacağını belirttim.

Alıntıları Göster
    Aynı durumu uygulamalı olarak yaşıyorum. İki evimiz mevcut ve ikisininde imar sıkıntıları var. Birisi sadece arsa tapusu olan 3 katlı elektrik,su,doğalgaz abonelikleri var, her kata ayrı emlak vergisi ödüyorum. Henüz bu ev için başvuru yapmadım ama başvuruyu tamamlamadan deneme yaptım. Seçeneklerden tamamı için olanı seçerek devam ettim. Tamamı için 110+130+130=370m2 değer girdim. Arsa payı ile beraber bütün bilgileri girince 10bin küsur bir ücret çıktı. Diğer evimiz ise 4 kat, tek tapusu var fakat 1 ve 2. katların plan,proje,yapı kullanma izin belgesi falan var. Bu ev için başvuru yaptık. Seçeneklerden bağımsız alan için başvuruyu seçtik. Yapının tamamı seçeneğine 85+91+91+91=358m2 Bağımsız alan bölüne de 91+91=182m2 giriş yaptık. Bu kat ölçüleri merdiven,balkon v.s. hepsi dahil ölçüler. Arsa değerlerini de girince burası içinde 6bin küsurlu değerler çıktı henüz ödeme yapmadık. İkisi içinde bu işlemler sonunda kat mülkiyetine başvuracağım. Dört katlı evin 2. kat planı olduğu için 3 ve 4. kat da aynı ölçülerde olduğu için başvuruyu kendim yaptım. Çünkü aynı ölçülerde aynı plan,projeden çizdirsem sorun yaşamam diye düşünüyorum. Ama diğer 3 katlı ev için kat mülkiyetinde sorun yaşamamak adına profesyonel yardım almayı düşünüyorum.

• sistemde ödendi görünmeye başladı bakalım ne zaman alıcaz belgeyi. ya da nerden alacaz :))
  • quote:

Orijinalden alıntı: centaur3535

Aynı durumu uygulamalı olarak yaşıyorum. İki evimiz mevcut ve ikisininde imar sıkıntıları var. Birisi sadece arsa tapusu olan 3 katlı elektrik,su,doğalgaz abonelikleri var, her kata ayrı emlak vergisi ödüyorum. Henüz bu ev için başvuru yapmadım ama başvuruyu tamamlamadan deneme yaptım. Seçeneklerden tamamı için olanı seçerek devam ettim. Tamamı için 110+130+130=370m2 değer girdim. Arsa payı ile beraber bütün bilgileri girince 10bin küsur bir ücret çıktı. Diğer evimiz ise 4 kat, tek tapusu var fakat 1 ve 2. katların plan,proje,yapı kullanma izin belgesi falan var. Bu ev için başvuru yaptık. Seçeneklerden bağımsız alan için başvuruyu seçtik. Yapının tamamı seçeneğine 85+91+91+91=358m2 Bağımsız alan bölüne de 91+91=182m2 giriş yaptık. Bu kat ölçüleri merdiven,balkon v.s. hepsi dahil ölçüler. Arsa değerlerini de girince burası içinde 6bin küsurlu değerler çıktı henüz ödeme yapmadık. İkisi içinde bu işlemler sonunda kat mülkiyetine başvuracağım. Dört katlı evin 2. kat planı olduğu için 3 ve 4. kat da aynı ölçülerde olduğu için başvuruyu kendim yaptım. Çünkü aynı ölçülerde aynı plan,projeden çizdirsem sorun yaşamam diye düşünüyorum. Ama diğer 3 katlı ev için kat mülkiyetinde sorun yaşamamak adına profesyonel yardım almayı düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    Evet, eksik beyan kat mulkiyetinde sorun çıkartır

• serial206 S kullanıcısına yanıt
    Ziraat bankasina odemeler tc kimlik numarasi uzerinden mi yapuliyo

• Evet tc ile odeme yapiliyor

• belgeyi alan varmı
  • hasanustun H kullanıcısına yanıt
    Trabzondayim ben 181 i aradim. Bana soyledikleri tekrar bi numara gelecekmis orda bi referans numarasi gelecekmis. O numarayla odeme yapilacakmis

• kabusx K kullanıcısına yanıt
    Yok daha vermemişler. Ödendi durumunda olanlara mesaj gelecekmiş, ondan sonra alınabşlecekmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Orhan6161

Trabzondayim ben 181 i aradim. Bana soyledikleri tekrar bi numara gelecekmis orda bi referans numarasi gelecekmis. O numarayla odeme yapilacakmis
    Bazıları referans no olarak tc girilecek demiş ama net bilgi yok.ben daha ödeme yapmadım.referans no gelmedi henüz.ödeme bekliyorlar ancak ek bir numara yok.

• serial206 S kullanıcısına yanıt
    ben tc numarasını referans numarası olarak girdim ve ödedim. bu kesin ve net bir bilgi.

• arkadaşlar bir sorunum var..3 katlı evimiz 3üde imardan yararlanmak istiyoruz..
    kayıt yaparken m2 olarak tek dairenin girdim..orda bağımsız bölüm yazıyordu.orayada 3 girdim ordan herhalde oto. hesaplıcak sandım..3 dairenin toplam m2 girilmesi gerekiyormuş aklımada geldi ama acele ettim..üstüne üslük bide oanayladım düzenlemede yapamıyorum..
    bunu nerden nasıl düzenlicez acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: skintas

ben tc numarasını referans numarası olarak girdim ve ödedim. bu kesin ve net bir bilgi.
    Sagol dostum.öğrendiğimiz iyi oldu.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.