Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

İmar Barışı Yardımlaşma 2018

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı
1.356
Cevap
48
Favori
123.720
Tıklama
Tüm Forumlar >> Finans Forumları >> Emlak Borsası, İnşaat ve Projeler >> İmar Barışı Yardımlaşma 2018
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      19 Mesaj
      07 Ocak 2019 00:36:14
      Arkadaşlar çok önemli, lürfen yardım. Yapı kayıt belgesi alınmış bir binanın, tapu işlemleri devirden sonra yapılabiliyormu acaba?

Biz 3 katlı binamız için yapı kayıt belgesi aldık. Tapu babam adına kayıtlı ve arsa tapusu. Aynı zamanda daireleri ayırmak için tapuyada başvuracağız. Fakat ciddi bir sebepten dolayı acilen tapuyu üstüme almam gerekiyor. Devirden sonra ben tapu işlemlerine devam edebilir miyim? Yoksa babam üzerineyken mi sadece tapudaki işlemlere devam edebiliriz? Devir ücretlerinden karlı olurmuyuz hem?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi f-online -- 7 Ocak 2019; 0:54:44 >

• Teğmen
      102 Mesaj
      07 Ocak 2019 09:03:24 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: f-online

Arkadaşlar çok önemli, lürfen yardım. Yapı kayıt belgesi alınmış bir binanın, tapu işlemleri devirden sonra yapılabiliyormu acaba?

Biz 3 katlı binamız için yapı kayıt belgesi aldık. Tapu babam adına kayıtlı ve arsa tapusu. Aynı zamanda daireleri ayırmak için tapuyada başvuracağız. Fakat ciddi bir sebepten dolayı acilen tapuyu üstüme almam gerekiyor. Devirden sonra ben tapu işlemlerine devam edebilir miyim? Yoksa babam üzerineyken mi sadece tapudaki işlemlere devam edebiliriz? Devir ücretlerinden karlı olurmuyuz hem?
      Yapı kayıt belgesi isme çıkan bir belge değil. O yüzden kat mülkiyeti işlerini istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Şuan bu haliyle alım satım yapmanız diğer işlemlere engel olmaz. Farz edin şuan bir ev aldınız ve aldıktan sonra yapı kayıt belgesine başvurdunuz aynı şey.

Mustafa Kemal'in Askerleriyiz.

• Onbaşı
      19 Mesaj
      07 Ocak 2019 12:56:18
      quote:

Orijinalden alıntı: centaur3535

Yapı kayıt belgesi isme çıkan bir belge değil. O yüzden kat mülkiyeti işlerini istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Şuan bu haliyle alım satım yapmanız diğer işlemlere engel olmaz. Farz edin şuan bir ev aldınız ve aldıktan sonra yapı kayıt belgesine başvurdunuz aynı şey.

Alıntıları Göster
      Sadece şu var. Şuan arsa tapumuz. Devir olursa arsa olarak devrolacak ve işlem ücretleri daha az olacaktır. Tapuda cins değişikliği yaptırılıp öyle devredersek 3 daire birden devretmiş olacağı. Sorun çıkar mı acaba? :(

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Teğmen
      102 Mesaj
      07 Ocak 2019 14:52:26 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: f-online

Sadece şu var. Şuan arsa tapumuz. Devir olursa arsa olarak devrolacak ve işlem ücretleri daha az olacaktır. Tapuda cins değişikliği yaptırılıp öyle devredersek 3 daire birden devretmiş olacağı. Sorun çıkar mı acaba? :(

Alıntıları Göster
      Fark olacağını düşünmüyorum. Siz devrinizi gönül rahatlığıyla yapın. Diğer işlemleri sonra yaparsınız.
      |
      |

• Er
      14 Mesaj
      08 Ocak 2019 14:30:12
      Arkadaşlar merhaba. Sizlere bir sorum olacak.

uzun uğraşlar sonucunda yapı kayıt belgemizi aldık. inanin cok ugrastik. apt yarım bırakan muteahhit mi dersin. tapusu verilmemis kat malikleri mi dersin apartmanda her bi sıkıntı vardı. bunlara ragmen kat maliklerini ikna edip imar barışı icin butun parayi topladik ve belgemizi aldik. buraya kadar hersey olmasa da sonuc guzel.

simdi apartman yoneticisi olarak şantiye suyu feshi ve bireysel abonelik basvurusu yaptim. elektirige basvuramadim cunku bunun basvurusunu elektrik muhendisi apartman adina yapmasi gerekiyormus. elektrik projesi vesaire. bu projeyi de ben apartmanin yapi denetim firmasini arayarak mailime atmalarini istedim. sorum ve sıkıntım burada başliyor. Aldigim cevap tam olarak şu oldu:

"Siz yapı kayıt belgesi mi aldiniz? bize borcunuzu odemeden nasil alabilirsiniz. ilk once bize borcunuzu odeyin. 24 bin. Yoksa sizi mahkemeye veririm. Bakanliga da sikayet ederim yapi kayit belgeniz iptal olur"

bu apartmanla ugrasmaktan bezdim artik. bu kadar insan mağdur olmuş zar zor belge almisiz yalvar yakar. bir de karsimiza bu cikti. Yapi denetim firmasi muteahhitin borcunu kat maliklerinden istiyor. Normalde muteahhit yapi denetime borcunu odemeden iskan alamaz. onlar da buna guveniyordu. ama muteahhit zaten coktan kacti ve bizim yapi kayit belgesi aldigimizi duyunca cildirdilar.

Boyle birseyle karsilasan var midir arkadaslar nasil bir yol izlemeliyiz. yapi kayit belgemizi iptal ettirebilirler mi? yoksa para almak icin tehdit mi ediyorlar. Bilgisi tecrubesi olan arkadaslardan cevap bekliyorum

• Teğmen
      102 Mesaj
      08 Ocak 2019 15:52:33 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: ereglili42

Arkadaşlar merhaba. Sizlere bir sorum olacak.

uzun uğraşlar sonucunda yapı kayıt belgemizi aldık. inanin cok ugrastik. apt yarım bırakan muteahhit mi dersin. tapusu verilmemis kat malikleri mi dersin apartmanda her bi sıkıntı vardı. bunlara ragmen kat maliklerini ikna edip imar barışı icin butun parayi topladik ve belgemizi aldik. buraya kadar hersey olmasa da sonuc guzel.

simdi apartman yoneticisi olarak şantiye suyu feshi ve bireysel abonelik basvurusu yaptim. elektirige basvuramadim cunku bunun basvurusunu elektrik muhendisi apartman adina yapmasi gerekiyormus. elektrik projesi vesaire. bu projeyi de ben apartmanin yapi denetim firmasini arayarak mailime atmalarini istedim. sorum ve sıkıntım burada başliyor. Aldigim cevap tam olarak şu oldu:

"Siz yapı kayıt belgesi mi aldiniz? bize borcunuzu odemeden nasil alabilirsiniz. ilk once bize borcunuzu odeyin. 24 bin. Yoksa sizi mahkemeye veririm. Bakanliga da sikayet ederim yapi kayit belgeniz iptal olur"

bu apartmanla ugrasmaktan bezdim artik. bu kadar insan mağdur olmuş zar zor belge almisiz yalvar yakar. bir de karsimiza bu cikti. Yapi denetim firmasi muteahhitin borcunu kat maliklerinden istiyor. Normalde muteahhit yapi denetime borcunu odemeden iskan alamaz. onlar da buna guveniyordu. ama muteahhit zaten coktan kacti ve bizim yapi kayit belgesi aldigimizi duyunca cildirdilar.

Boyle birseyle karsilasan var midir arkadaslar nasil bir yol izlemeliyiz. yapi kayit belgemizi iptal ettirebilirler mi? yoksa para almak icin tehdit mi ediyorlar. Bilgisi tecrubesi olan arkadaslardan cevap bekliyorum
      Yapı kayıt belgesinin iptal edilebilme durumları bellidir. O şartları binanız karşılıyorsa şikayet de etse iptal ettiremez. Sadece aranızdaki mevzu mahkemelik olur diğer yapı kayıt, tapu süreci vs etkilemez diye düşünüyorum.

• Er
      14 Mesaj
      08 Ocak 2019 20:00:13

cevap icin tşk ederim. ben de bu sekilde dusunuyorum ama o kadar ugras verdikten sonra boyle bir cumle duyunca insanin sinirleri bozuluyor ister istemez. korkuyoruz artik hersey gelebilir basimiza diye. zor isler Allah herkesin yardimcisi olsun.

|
      |
      centaur3535 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      520 Mesaj
      11 Ocak 2019 23:24:48

Hocam YKB için başvuruda bulundunuz mu? bir de araştırdığım kadarıyla bu durum için diğer kat maliklerinden muvafakatname almak gerekiyormuş. Siz buna benzer herhangi bir şey yaptınız mı?
      |
      |
      mersahin kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
      399 Mesaj
      15 Ocak 2019 18:22:16
      İyi günler arkadaşlar sitede yapı kayıt belgesine para vermeyecek olanlar var biz site yönetimi olararak yeterli sayıya ulaşıp demirbaş gibi bu parayı avukat yoluyla alabilir miyiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartalado -- 15 Ocak 2019; 18:23:28 >
      |
      |

• 18 Ocak 2019 08:36:55
      Arkadaşlar merhaba, yapı kayıt belgesi düzeltme konusunda danışacağım. Fazla beyanda bulunulmuş. Para iadesi ilgili müdürlükten yapilabiliyor diyor çşb resmi yayınında. Daha önce para iadesi alabilen var mı? Ya da duyduğunuz biri? Süründürüyorlarsa boşa uğraşmak istemiyorum

|
      |

• Binbaşı
      1726 Mesaj
      Arkadaşlar bir soruda ben sorayım ama benim durumumun bu afla alakası yok. Benim oturduğum apartmanın yapı kayıt belgesi vs var fakat bu yapı kayıt belgesi müteahhit kaçtığı için belediyeden binbir kişinin araya girmesiyle 2015 yılında alınmış. Bina da elektrik su doğalgaz fiber internet herşey usulüne uygun alınmış. Fakat sormak istedigim şu. Bu binada tamamlanmayan kısımlar var.mesela spor salonu var ama tamamlanmamış. Havuz yapılması gerekiyor ama yapılmamış. Bu şekliyle iskan almış. Yapı kayıt belgesinde ısınma olarak kalorifer gözüküyor ama sonradan merkezi sistem doğalgaz yapılmış. Şimdi olay şu. Benim tapum kat irtifakı arsa tapusu. Yani kat mülkiyeti yok bina hala arsa olarak gözüküyor fakat dediğim gibi kat irtfaklı tapu . Ben yada apartman yarın birgün kat mülkiyetine geçmek istersek belediyeden geldiklerinde bu tamamlanmayan yerleri görürlerse bizim iskan iptal olur mu. Yada satarken falan sorun olur mu. Bu konuda bilgisi olan var mıdır?

Özet geçmem gerekirse kat irtifaklı tapuyu binada tamamlanmayan yerler oldugu için kat mülkiyetine geçirirken iskan iptal olur mu yada belediye iskanı iptal edip tamamlayın öyle gelin öyle iskan çıkaracaz ve mülkiyete geçirecegiz tarzı bişey der mi

|
      |

11.11.11

Reklamlar
nice türkiye
SEO
Yeni Abonelik d-smart
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,234
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.