Şimdi Ara

İmar Barışı Yardımlaşma 2018 (54. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
1.539
Cevap
38
Favori
177.779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5253545556
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ares119d

Aradaki merdiveni kaldimak suretiyle yapi kullanma izin belgesine ve ruhsata aykiri islem tesis edildigi icin eger bu islemi 31.12.2017 tarihinden once gerceklestirmisseniz 2 ayri basvuru yapmak suretiyle imar barisindan faydalanabilirsiniz, basvurunuzu bagimsiz bolum kismindan ayri ayri hem alt kat icin(alt katin m2si uzerinden) hem de ust cati kati icin( ayirdiginiz alan m2si uzerinden) 2 farkli basvuru uzerinden yapabilirsiniz . Ayirdiginiz cati katinin bagimsiz bolum numarasini normal kat bagimsiz bolum numarasinin bir ust rakamini yazin. 2 adet yapi kayit belgesi aldiktan sonra ilgili tebligde yazildigi gibi binaya ait mimari projeyi yeni fiili ve yasal hale getirilmis hali ile cizdirip yeni bir kat yonetim plani hazirlatip tum kat maliklerinin onayi(hisseler ya her kattan transfer edilerek yeni olusan cati katina aktarilacak ya da kendi dairenizin hissesi bolunecek) alinmak ve yapi kayit belgenize odenen miktar kadar ilgili vergi dairesine yatirmak kosuluyla tapu mudurluklerine basvuru yapacaksiniz.

Çok teşekkürler.. imar barışı masalarının konuyla ilgili farklı farklı görüşlerini aldığım halde en makul görüş sizin, sizin söylediğiniz şekilde başvurumu yapacağım..başka sorularım var yardımcı olursanız tekrar çok sevinirim..
    1. Tapuyu ayırmak değil de abonelikleri alabilmek amaçlı sadece teras kat (2+1+teras) için YAPI kayıt belgesi talep etmek SİZCE uygun görülür mü? Teras alanını dahil etmeli miyim-50 metrekare? Teraslarımız ortak alan hesabı içinde gözüküyor..
    2. Tapu işlemleri için alt ve üst kat için başvuru yapsam- teras katındaki terasın belediyeden aldığım metrekare cetvelinden ortak alan hesabı içinde olduğunu öğrendim- ve üst(teras) katın metrekare hesabına terası dahil etmesem(ortak alanda göründüğü için) ve terasla ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadığı için tapu yine de kat maliklerinin onaylarını ister mi?
    3. Metrekare cetveli fotosu ekliyorum 10 nolu dairem için bir değerlendirme yapabilir misiniz? Metrekare hesapları için..
    İmar Barışı Yardımlaşma 2018

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: serodico

quote:

Aradaki merdiveni kaldimak suretiyle yapi kullanma izin belgesine ve ruhsata aykiri islem tesis edildigi icin eger bu islemi 31.12.2017 tarihinden once gerceklestirmisseniz 2 ayri basvuru yapmak suretiyle imar barisindan faydalanabilirsiniz, basvurunuzu bagimsiz bolum kismindan ayri ayri hem alt kat icin(alt katin m2si uzerinden) hem de ust cati kati icin( ayirdiginiz alan m2si uzerinden) 2 farkli basvuru uzerinden yapabilirsiniz . Ayirdiginiz cati katinin bagimsiz bolum numarasini normal kat bagimsiz bolum numarasinin bir ust rakamini yazin. 2 adet yapi kayit belgesi aldiktan sonra ilgili tebligde yazildigi gibi binaya ait mimari projeyi yeni fiili ve yasal hale getirilmis hali ile cizdirip yeni bir kat yonetim plani hazirlatip tum kat maliklerinin onayi(hisseler ya her kattan transfer edilerek yeni olusan cati katina aktarilacak ya da kendi dairenizin hissesi bolunecek) alinmak ve yapi kayit belgenize odenen miktar kadar ilgili vergi dairesine yatirmak kosuluyla tapu mudurluklerine basvuru yapacaksiniz.

Çok teşekkürler.. imar barışı masalarının konuyla ilgili farklı farklı görüşlerini aldığım halde en makul görüş sizin, sizin söylediğiniz şekilde başvurumu yapacağım..başka sorularım var yardımcı olursanız tekrar çok sevinirim..
    1. Tapuyu ayırmak değil de abonelikleri alabilmek amaçlı sadece teras kat (2+1+teras) için YAPI kayıt belgesi talep etmek SİZCE uygun görülür mü? Teras alanını dahil etmeli miyim-50 metrekare? Teraslarımız ortak alan hesabı içinde gözüküyor..
    2. Tapu işlemleri için alt ve üst kat için başvuru yapsam- teras katındaki terasın belediyeden aldığım metrekare cetvelinden ortak alan hesabı içinde olduğunu öğrendim- ve üst(teras) katın metrekare hesabına terası dahil etmesem(ortak alanda göründüğü için) ve terasla ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadığı için tapu yine de kat maliklerinin onaylarını ister mi?
    3. Metrekare cetveli fotosu ekliyorum 10 nolu dairem için bir değerlendirme yapabilir misiniz? Metrekare hesapları için..

Alıntıları Göster

Aynı hizadaki daireler 1-4-7-10 değerlendirme için 4-7 ve 10 u baz alabilirsiniz ..üst üste olan daireler..10 nolu daire benim üstünde teras kat var- 50 m2 si teras alanı.. hesaplamalarıma ortak alanları dahil etmeyeceğim değil mi? Teras ortak alanda ama dahil etmem gerekecek SİZCE? Yorumlarınız çok değerli, sabırsızlıkla bekliyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: tiryaki1

hayırlı forumlar bugun imar barısı basvurusunda bulundum işlemi yapan memur bizim evi sokakta degilde cadde olarak girmis rayic bedelli yuksek cıktı fazla anlamadıgım icin onayladık arkadasım uyardı sen ev sokak ici burda cadde girmisler dedi belediyenin sitesinde sokak 1608.83 cadde icinde 4001.27 yazıyor rayic bedeli sona kaldıgım icin bunu duzeltme sansım varmı cep telefonuma onay mesajı geldi odemeyi yapınca yapı kayıt belgesi alabilirsiniz deniyor ne yapmamı oneririz siniz
    Memur arkadas maddi hata yapmis olabilir, ya da yapinizin bulundugu arsanin istikamet rolevesi veya kirmizi kotu o caddeye iliskin duzenlenmisse dogru islem yapilmis demektir, ilgili belediyeden parselinizin imar durumunu teyit edin, eger memur maddi hata yapmis ise e-devlet uzerinden basvurunuzu iptal edip teyit ettiginiz sokak rayicine esas tekrar basvuru yapabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba arkadaşlar,

İstanbul Bayrampaşa bölgesinde 2015 senesinde aşağıdaki bilgileri bulunan 1999 yapımı daireyi kredi çekerek satın aldım. Kat irtifakı var, niteliği daire geçiyor. Kendimiz oturuyoruz, elektrik,su,dogalgaz her şey üstümüzde. Binada herkes ev sahibidir. 6 daire, girişte çekme katlı dükkan var.

* Yeni çıkan bu kanunlar çerçevesinde bizi ilgilendiren bir durum var mıdır ?

* Kat irtifakı olarak kalması bir sıkıntı çıkarır mı ?

• Mihmander kullanıcısına yanıt
    Cevap için teşekkürler.

binada pay sahibi birisi adına onun e devlet şifresiyle yaptım başvuruyu.

mesajın gelip gelmediğini çözemedik. ama e devlette başvuruyu yaptıktan sonra en son başvuruyu onayladıktan 24 saat sonra bankaların ekranında görünüyormuş. bankadan da teyit ettim.

ilginiz için teşekkürler.

ödemeler halkbankası, ziraat bankası, mal müdürlükleri, ptt şubelerinden yapılabiliyormuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: balzevuv

Cevap için teşekkürler.

binada pay sahibi birisi adına onun e devlet şifresiyle yaptım başvuruyu.

mesajın gelip gelmediğini çözemedik. ama e devlette başvuruyu yaptıktan sonra en son başvuruyu onayladıktan 24 saat sonra bankaların ekranında görünüyormuş. bankadan da teyit ettim.

ilginiz için teşekkürler.

ödemeler halkbankası, ziraat bankası, mal müdürlükleri, ptt şubelerinden yapılabiliyormuş.
    Başvurunuzun onay talebi alınmıştır diye mesaj geliyor, ödeme bilgilerinizin ilgili kuruma iletildikten sonra ödemenizi yapabilirsiniz yzıyor.2 ci gelecek mesajda ödeme yapabilecehin banka ismini yazan bir mesaj daha gelmesi gerekli o mesaj gelmeden banka şubesinde ödeme bilgisi gözükmüyor ben çarşamba gününden beri bekliyorum ödeme bilgi mesajı hala gelmedi yoğunluktan dolayı gecikmeler yaşanmaktadır diye bilgi notuda eklenmiş e devlete

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hknz11 -- 27 Ekim 2018; 12:57:6 >

• Hazine arazisi uzerinde sosyal donatı alanı olmayan 3 katli evimiz icin csb yetkililerince basvurumuzu yapip paramizi odeyip belgeyi aldık ancak aklima takilan bir husus var belgede arsa alanı 80 m² olarak gecmekte.Bizim arsa alanımız 220 m² civarında sadece yapı oturtma alanı 80 m² hatalı bir durummu söz konusudur?

• quote:

Orijinalden alıntı: centaur3535

1-750 yazacaksınız.
    2-20 m2 yazacaksınız.

Tapuyla işim yok demişsiniz ama şunu hatırlatayım balkon dahil etmeler için başvuru yaparken sadece balkon m2 si olan 20m2 yi yazmayın. Dahil olduğu oda ile beraber toplam m2 sini yazın. Örneğin balkon 20 m2 ve oda 25 m2 olsun 45 m2 üzerinden başvurun. Yarın öbür gün tapu işini de halledeyim diye düşünürseniz sorun yaşamazsınız.

Alıntıları Göster
    valla çok efsane yorum olmuş.
    bende de aynı sorun vardı cunku. tesekkurler.

• quote:

Dairede ya da binada yapi kullanma izin belgesi(iskan) olup olmadigini belirtmemissiniz, binanin tamaminin iskanli dolayisiyla size ait dairenin de iskanli oldugunu varsayarak cevap verirsem, yapi kullanma izin belgesinde ve ruhsatinizda balkon acik ama siz balkonu kapali hale getirerek emsale dahil bir alan meydana getirdiginiz icin(balkonu sabit pakpenle kapattiginizi varsayiyorum, yeni mevzuatta katlamali cam pencereye izin veriliyor diye biliyorum) imar barisina konu bir aykirilik olusmuş, basvurunuzu yaparken bagimsiz bolum uzerinden yapacak toplam insaat alanina binanin toplam insaat alani ve balkon m2 sini toplamak suretiyle elde ettiginiz toplam metrekareyi yazacak, bagimsiz bolum alaniba ise normal dairenizin alani ve balkon alaninin toplami ile elde edilen rakami yazacaksiniz(toplam insaat alani 770 , bagimsiz bolum alani :170) boylelikle basvuru sonucu odenecek miktar 170 m2 uzerinden hesaplanacaktir, uygulama uzerinden hesaplama yapip odeyeceginiz miktari hesaplayip kiyaslayabilirsiniz( binaya herhangi bir baska ilave yapilmadigi varsayilmistir)

Alıntıları Göster
    bu durumda 6000tl gibi bir ücret cıkıyor. çok saçma oluyor.

• Arkadaşlar Merhaba,

1994 yılında arsa tapusu üzerine yapılmış 2 katlı evimiz var, arsa yüzölçümü 7000m2 bir kısmını bize bir kısımlarına başkalarına satılmış durumunda. elektrik ıvır zıvır hepsi bulunmaktadır.
    tapu üzerinde 286/7000m2 hisse.. bilgi yazmakta ayrıca parsel numarasın da yazılmaktadır.

izleyecek adımlarım neler? konu hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olabilr mi?
    Çok teşekkür ederim,
  • önemli ;
    yarım saat önce başvuru yaptım ve basvuru alındı diye sms geldi.
    daha onceki arkadaslar 4 gun filan demişti. ama suan baya hızlı yani ;)
    online basvurumda gözüküyor.

Edit. Yanlis alarm. Ben mesaji yanlis anlamisim. Onay sms imiş😡

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ugurakbayirli -- 27 Ekim 2018; 16:41:41 >
  • ares119d A kullanıcısına yanıt
    son çikan kanun öncesi köy yerleşik alani tespit edilmiş köylerde köy muhtarinin iznine tabi olarak yapilan köy evleri de imar barisina tabi degildir, bu yapilar da yasal olarak sayilmaktadir.

ifadenizi açar mısınız?
    Bizim köyde muhtardan izinli binalarda imar barışına başvurdu.

Ayrıca ;

Benim de babamdan kalma (hatta arazi halen hisseli ve babamla kardeşlerinin üstüne) 2 bağımsız bölüm fakat 3,5 katlı bir yapımız var.

kıyıya 30-35 m yakın (100 metre ihlali sözkonusu) ..

Muhtar benim e-devletten başvuru yaptı.. Yaklaşık 7000 TL ödeme çıkıyor yapı kayıt belgesi için...Vefat edtmiş babamın üzerine olana arazi deki ev için yapı kayıt belgesi benim adıma olabilir mi?

- Ayrıca yine bizim eve yakın aynı mesafe ve yükseklikteki bina ( bilgileri 2,5 gibi girerek 4500 TL çıkartmış))) (fotoyu da 2,5 kat gibi yüklemiş)

• quote:

Orijinalden alıntı: metehan_bera

Yalova merkez sınırları içinde bir arsamız ve üzerinde evimiz var.
    1980 li yıllarda tek katlı bir yapı mevcut idi.. arsayı aldıktan sonra babamla o tek katlı evin yanına bir oda ve banyo yaptık sonrada 1993 te 2.ve 3.katı yaptık. Tek katlı yapı için iskana başvurmamış bizden önceki sahibi.. dolayısı ile bina iskansız...

Sonra ; belediye planları içinde önümüzdeki sokak caddeye dönecek şekilde planlama yapılmış. Bu nedenle arsamız ; 190 mkare ye düşürülüp; bir başka yerden 55 metre yer verilmiş. Cadde planı gerçekleşirse bizim zemin kat öndeki salon kısmı ; yıkılacak...

Başvuru yapmak isterken şüpheye düştük? şimdi zemin kat : 110 mkare diyelim . yıkılacak yer ise 25mkare... bu durumda Yapı kayıt belgesi için 110 mkare +üstkatlar mı başvuru yapmalıyım? yoksa 85mkare+üst katlar başvuru yapmalıyım.

zemin katın ileride yıkılacak yerin üstünü boş bıraktık. sadece teras şeklinde balkon var.

zemin kat 110 metrekare:
    1. kat: 80 mkare (teras hesapta yok)
    2.kat : 80kare (çatı katı)

Arsa : 190 mkare
    kimsenin bilgisi yok mu((((

• quote:

kimsenin bilgisi yok mu((((

Alıntıları Göster
    Sokak/caddeye ne kadarlık tecavüz varsa o kısım size ait olmamakta. O yüzden o kısım yokmuş gibi yapi kayıt belgesi müracaatı yapın. Teras balkon çıkmalar hepsi brüt inşaat alanının içindedir fakat sizin yol sınırınızı ihlal eden kısımların hepsini yok saymaniz lazım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kk06 -- 27 Ekim 2018; 15:57:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ugurakbayirli

önemli ;
    yarım saat önce başvuru yaptım ve basvuru alındı diye sms geldi.
    daha onceki arkadaslar 4 gun filan demişti. ama suan baya hızlı yani ;)
    online basvurumda gözüküyor.

Edit. Yanlis alarm. Ben mesaji yanlis anlamisim. Onay sms imiş😡
    Gelen mesaj aşahıdakı şekilde ise zaten yarım saat içinde geliyor beklediğimiz mesaj ise ödeme banka bilgilerini içeren 2 ci mesaj o gelmden bankaya ödeme yapamıyorsunuz.Bğsedilen ödeme bilgisi mesajıda hemen geldiyse evet ozaman hızlanmış.

( .... nolu basvurunuzun onay talebi alinmistir. Odeme bilgilerinizin ilgili kuruma iletilmesi sonrasinda odeme yapabileceginize dair bilgilendirme mesaji dogrulanmis cep telefonunuza kisa mesaj ile gonderilecektir.)

• quote:

son çikan kanun öncesi köy yerleşik alani tespit edilmiş köylerde köy muhtarinin iznine tabi olarak yapilan köy evleri de imar barisina tabi degildir, bu yapilar da yasal olarak sayilmaktadir.

ifadenizi açar mısınız?
    Bizim köyde muhtardan izinli binalarda imar barışına başvurdu.

Ayrıca ;

Benim de babamdan kalma (hatta arazi halen hisseli ve babamla kardeşlerinin üstüne) 2 bağımsız bölüm fakat 3,5 katlı bir yapımız var.

kıyıya 30-35 m yakın (100 metre ihlali sözkonusu) ..

Muhtar benim e-devletten başvuru yaptı.. Yaklaşık 7000 TL ödeme çıkıyor yapı kayıt belgesi için...Vefat edtmiş babamın üzerine olana arazi deki ev için yapı kayıt belgesi benim adıma olabilir mi?

- Ayrıca yine bizim eve yakın aynı mesafe ve yükseklikteki bina ( bilgileri 2,5 gibi girerek 4500 TL çıkartmış))) (fotoyu da 2,5 kat gibi yüklemiş)
    Plansiz alanlar tip imar yonetmeligi madde 57 ve 58 de konu detayli anlatilmaktadir(köy evleri), tapuda isminiz gecmiyorsa o arsa uzerindeki yapi icin ancak vekalet ile imar barisi basvurusu yapilabilirsiniz, tapu intikali olmadan basvuru yapmak saglikli olmayacaktir hukuki sorunlara yol acilabilir, imar barisi basvurularinda 1. Kisilerin(tapuda ismi gecenler) e- devlet sistemi uzerinden beyana esas basvurulari kabul edilmektedir. Kiyiya yakin diye tabir ettiginiz yapiya iliskin ise yapinizin müktesepliğine iliskin bilgi vermemissiniz 3621 sayili kiyi kanununa gore tespit edilen kiyi kenar cizgisine gore yapinizin hukuki durumu netlesebilir, diger bir soruda yapi kayit belgesinin adiniza cikip cikmayacagi hususu, yapi kayit belgesinde binanin maligine iliskin her hangi bir ibare gecmez sadece yapinin kimlik bilgileri ada parsel adres kat sayisi bagimsiz bolum numaradi vb. Bilgiler icerir.

• ares119d A kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler

• Birkaç soru sormuştum cevap alamadım..Bilgi Sahibi olanlar aydınlatırsa sevinirim..

1. dubleks dairemin çatı katındaki teras ortak alanda görünüyor. Çatı katını bağımsız bölüm olarak ayırmak için ortak alan kapsamındaki teras alanını dahil edebilir miyim? Edersem süreç nasıl işler?

2. İskanlı bina kat mülkiyetli tapulu dubleks dairemin Bodrum katındaki eklentiyi (şahsi depo) başvururken bağımsız bölüm alanına katmalı mıyım?

Teşekkürler şimdiden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serodico -- 27 Ekim 2018; 22:9:22 >
  • hknz11 H kullanıcısına yanıt
    Bende de 3 günü buldu mesajın gelmesi ama Ziraat bankasına sordum TC numarası ile ödeme oluyormuş

• quote:

Orijinalden alıntı: fatih-

Bende de 3 günü buldu mesajın gelmesi ama Ziraat bankasına sordum TC numarası ile ödeme oluyormuş
    Teşekkürler ben başvuruyu çarşamba günü yaptım hala öddme bilgisi mesajı gelmedi.Ziraat bankası nın internet şubesinden kontrol ediyorum hep sistemde hala benim ödeme bilgisi çıkmıyor acab yeni başvurumu yapsam.

• 
Sayfa: önceki 5253545556
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.