Şimdi Ara

İmar Barışı Yardımlaşma 2018 (48. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
1.539
Cevap
38
Favori
177.779
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bu odalar çatı arasında sanırım. Eğer bunlardan bu ön taraf dediğiniz kısma geçiş var ise burayı da eklemeniz gerekir. Bu kısım çatı arasında kalan bir kısım ise gerekmez.
  • Cevap veren arkadaşa şimdiden teşekkürler Benim 5 katlı bir binam var biz de parsel tapusu var. 1600 mt karelik alanın 105 metresi bizim. İskan başvurusunda bulunamazmışım çünkü parseldeki herkesin başvurması lazımmış. Yapı kayıt belgesine başvuru yapabilirmişim. Bunda da elektrik, dogalğaz ve suyla alakalı bir sıkıntım yok( abonelikler mevcut) Bu belge için başvurmaya gerek var mı? İleride bir sıkıntı yaşar mıyım?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dantes57

Cevap veren arkadaşa şimdiden teşekkürler Benim 5 katlı bir binam var biz de parsel tapusu var. 1600 mt karelik alanın 105 metresi bizim. İskan başvurusunda bulunamazmışım çünkü parseldeki herkesin başvurması lazımmış. Yapı kayıt belgesine başvuru yapabilirmişim. Bunda da elektrik, dogalğaz ve suyla alakalı bir sıkıntım yok( abonelikler mevcut) Bu belge için başvurmaya gerek var mı? İleride bir sıkıntı yaşar mıyım?
    Yapı kayıt belgesi için iskansız ve kaçak binalarda bir kişi binanın tamamı için başvuru yapabilir. Parselde başka bina var ise onlar başvurmasa bile sizin yapı kayıt almanıza engel değil. Bu belgeyi almak mecburi diye bir durum yok almadınız diyerek bir ceza uygulanmayacak ancak binanız kaçak ise ilerde bir ceza veya yıkım olmaması için alabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nova86

Eğer iskanlı ve kat mülkiyetli bir binadan bahsediyorsanız dahi bağımsız bölüm niteliği değiştiği için tapuda işlem yaparken tüm maliklerin mimari proje üzerinde imzası aranacaktır.
    Kat irtifakı var hocam imza zorunlu deniyor evet.

Yalnız imar barışı ile burayı işyeri olarak kullanabiliyorum.

Saçma bir durum oluşmadı mı şimdi?

Tapuda değişiklik imkansız zira apartmanda kimse ödemez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: nova86

Kanunda yazan bu ücreti talep etme hakkına sahip olduğunuz. Ancak pratikte pek mümkün gözükmüyor. Kendi cebinizden ödeyip mahkemeye vermeniz gerekecek. Daha sonra tapuya gitmek isterseniz bu vatandaş tekrar sıkıntı çıkaracak ve kat mülkiyetine geçemeyeceksiniz.

Alıntıları Göster
    Hocam konuda cidden uzmansınız gördüğüm kadarıyla şu durumda barışa başvuran kişilerin kat mülkiyeti alması çok zor.

Zaten çoğu kişi denemiyor bile. Bu kuralların esnetilmesi mümkün mü bir süre sonra. Zira her şey yarım kalıyor.

Örneğin bu tüm malikler olayı saçmalık.

• amadeus99 A kullanıcısına yanıt
    kat irtifakı var ise zaten tamamı için başvuru yapmanız lazım. Benim tavsiyem size getireceği fayda ile orantılı diğer maliklere harçlar ile ilgili teklifte bulunun. Onlarda bunun karşılığında kat mülkiyeti aşamasında sıkıntı çıkarmasınlar. Ancak bu şekilde çözüme ulaştığımız yerler çok var. Başkada bir seçenek gözükmüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: amadeus99

Hocam konuda cidden uzmansınız gördüğüm kadarıyla şu durumda barışa başvuran kişilerin kat mülkiyeti alması çok zor.

Zaten çoğu kişi denemiyor bile. Bu kuralların esnetilmesi mümkün mü bir süre sonra. Zira her şey yarım kalıyor.

Örneğin bu tüm malikler olayı saçmalık.

Alıntıları Göster
    Mevcut kat mülkiyeti kanunları ile esnetilmesi mümkün gözükmüyor. Çünkü bu imar bu imar barışı tapu kısmında tamamen mevcut kanunlar ile sınırlanıyor.

• nova86 kullanıcısına yanıt
    hocam evin üstü teneke çatı, arka tarafta iki oda var, ön kısmı boş.. odalar arkada yani odaların önü boş .. bu boş kısmı da metrekare olarak eklicez mi şimdi??
  • fedorac0re F kullanıcısına yanıt
    Boş dediğiniz alan yasam alani olarak kullanilmiyorsa eklemezsiniz. Ancak bu alan cati terası gibi bir yer ise dairenizle baglantilin ise toplam inşaat alanina dahil etmelisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nova86 -- 18 Ekim 2018; 21:12:31 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar ikamet ettiğimiz bina 5 katlı ve 5. kat kaçak olarak yapılmış . Elimizde noter onaylı satış belgesi var ama arsa olarak görünüyor . Yapı kayıt belgesine ben kendi adıma başvurabiliyor muyum yoksa binada ev tapusu olan kişilerden birisi mi başvurmalı? Bu soruyu sorma nedenim bir kaç kişi tapu müdürlüğüne gittiğinde belgeye başvuruyu siz değil arsada ev tapusu olanlar başvurabilir demişler . Mevzu hak sahipliği ise ben de arsada hak sahibiyim. Eğer ben başvuramıyorsam kendi evimin tapusunu başkasının üzerine çıkarıp daha sonra evimi satın almam gerekecek ve bu boşuna yapılmış bi masraf olacak. İkinci sorum kendi dairemin ölçüsünü kaba taslak yazarken merdiven vs boşlukları da mı eklemem gerekiyor ölçülere? Şimdiden teşekkür ederim.

hocam 3 katlı ev var

evin üstü demir teneke çatı var

çatının altına iki oda yapıldı evin arka tarafına terasa yani, 4.kat yarım oldu iki oda oldu sadece

çatı katı gibi bişey oldu iki odanın önü boş teras işte..

yarım kat gibi bişey oldu yani 4. kat..

o boş teras alanını eklicemmi şimdi eklemicemmi ...

boş alanı eklemeye gerek var mı ki...

iki oda toplam 80m2 yapıyor..

gerisi boş

ev 130m2 80m2 iki oda

önü teras kısmı 50m2 boş alan var...

50m2 yi ekleyince doğal olarak ödenecek rakam da artıyor...

boşuna fazla para ödemeyelim diye soruyorum sonuçta yaşam alanı değil ortak kullanılan kömürlük ve deponun ön teras kısmı..
  • Herkese hayırlı geceler
    Kayinpederim adına bir şey sormak istiyorum müsadenizle.
    -Gebze'de 5 katlı bir binanın 5.katında 12 numaralı dairede ikamet ediyor
    -Bina 2008 yapımı ve binanın komple iskanı yokmuş( ruhsat var,tapuda kat irtifakı olarak gözüküyor)
    -Kayınpederim tanıdığı vasıtasıyla kendi 12 numaralı oturduğu daire için BİREYSEL olarak iskan belgesi başvurusunda bulundu E-devlet üzerinden 4500 tl ödeme çıktı
    -Oturduğu binada 2 daire sahibi 4500 civarında ödeme yapıp belge almışlar
    -Fakat bazı kişilerde kayınpederimin kafasını karıştırıp tek alamazsın,ilerde sıkıntı çıkar vs vs tarzı cümleler kurmuş
    Konuyu biraz okudum ama iyice kafam karıştı,birazda cahilliğime mazur görün
    Şimdi yukarıda yazdıklarım doğrultusunda herhangi bir problem varmı ortada..4500 lirayı ödeyip bireysel olarak alabilirmi
    İlgilenen yardımcı olanlara teşekkür ederim şimdiden

• Arkadaşlar merhaba,
    Bir sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bizim evimiz 3 kat ve bir çatı olmak üzere 4 kat ancak çatıyı kullanmıyoruz. binanın 1. katı 2000 öncesinde yapıldı projesi ve ruhsatı var diğer 2 kat ve çatı 2005 senesinde yapıldı projenin süresi geçtiği için ve çatının projeye aykırı olmasından dolayı belediye 11.500 tl para cezası kesti. mahkeme felan oldu ceza belediye sisteminde görünüyor şuan. Ancak bizim evin çatı hariç 3 katıda faliyette elektrik, su ve doğalgazı var belediyenin sistemindede görünüyor.

imar barışı için e- devletten hesaplama yapınca yapı kayıt belgesi için 9000 tl gibi bir ödeme çıkıyor.

şimdi benim sorum şu sizce ben yapı kayıt belgesi almalımıyım ?? yapı kayıt belgesi aldığım zaman benim sadece belediyede görünen cezam düşecek onun dışında benim pek işime yararmıyor sanki. sizin fikriniz nedir. sizce yapı kayıt belgesi almalımıyım.

• quote:

Orijinalden alıntı: mert_özcan

Herkese hayırlı geceler
    Kayinpederim adına bir şey sormak istiyorum müsadenizle.
    -Gebze'de 5 katlı bir binanın 5.katında 12 numaralı dairede ikamet ediyor
    -Bina 2008 yapımı ve binanın komple iskanı yokmuş( ruhsat var,tapuda kat irtifakı olarak gözüküyor)
    -Kayınpederim tanıdığı vasıtasıyla kendi 12 numaralı oturduğu daire için BİREYSEL olarak iskan belgesi başvurusunda bulundu E-devlet üzerinden 4500 tl ödeme çıktı
    -Oturduğu binada 2 daire sahibi 4500 civarında ödeme yapıp belge almışlar
    -Fakat bazı kişilerde kayınpederimin kafasını karıştırıp tek alamazsın,ilerde sıkıntı çıkar vs vs tarzı cümleler kurmuş
    Konuyu biraz okudum ama iyice kafam karıştı,birazda cahilliğime mazur görün
    Şimdi yukarıda yazdıklarım doğrultusunda herhangi bir problem varmı ortada..4500 lirayı ödeyip bireysel olarak alabilirmi
    İlgilenen yardımcı olanlara teşekkür ederim şimdiden
    İskan olmadığından emin iseniz tek başına başvuru yapamaz. Binanın tamamı için başvurması gerekir. " Yapı Kayıt Belgesi; yapı ruhsatı veya yapı kullanma izni bulunmayan yapılarda yapının tamamı için yapı kullanma izni bulunan yapılarda ise ruhsat ve eklerine aykırılık hangi bağımsız bölümde/bölümlerde yapılmış ise o bağımsız bölümler için ayrı ayrı veya yapının tamamı tek bir malike ait ise ve aykırılık bütün bağımsız bölümlerde yapılmış ise yapının tamamı için düzenlenir."

• erhan34k E kullanıcısına yanıt
    Yapı kayıt belgesi ileride benzer sorunlar yaşamanızı engelleyecektir. Ayrıca kat mülkiyetine geçmek isterseniz bu belgeyi almaktan başka çareniz yok. Yani neden işinize yaramadığını düşünüyorsunuz anlamadım sonuçta zaten 2.500tl cezanızdan daha hesaplı.
    Evet hocam kayınpederim apartmanın iskanı olmadığından emin..
    Yani bireysel olarak iskan alamıyor bu 4500 lira sadece yapı kayıt belgesi için mi oluyor

Bina aile apartmanı yani kat mülkiyeti çok önemli değil.zaten porjeye uygun olmadığı için kat mülkiyeti çok zor. ileride ne gibi sorunlar yaşarız biraz anlatabilirmisiniz.
  • erhan34k E kullanıcısına yanıt
    Yapı kayıt belgesi alırsanız bulunduğunuz bölge imara açıksa projeye uygun olup olmadığına bakılmaz kat mülkiyetine geçebilirsiniz. Mevcut durumu gösteren mimari proje çizdirmeniz ve harita mühendislerinin hazırladığı zemin tespit tutanağı ile başvuru yapabilirsiniz.
  • sizin binanın tamamı için başvuru yapmış olmanız gerekiyor. İskansız binalarda isteyen kendi bağımsız bölümü için başvuru yapamaz. Eğer bu binada malikler kendi bağımsız bölümleri için başvuru yapmış ise yanlış olmuş.
    İkinci ihtimal bina için toplu başvuru yapılmıştır size düşen harç miktarı 4500 tl dir. Büyük ihtimalle bu miktar sadece yapı kayıt harcıdır.Eğer kat mülkiyetine geçmek isterseniz bu miktar kadar bir harç daha yatırmanız gerekecek ve mimari proje ve zemin tespit tutanağı hazırlatmanız için masrafınız olacaktır.
    Mimari proje ve zemin tespit tutanağının maşiyeti ne kadar bilginiz var mı?

ancak tekrar söylemek isterimki bizim binamızın projesi ve ruhsatı var projeyi çizen mimmar eve güçlendirme ister ise o zaman ne yapacağız buda bir ek maliyat??
  • 
Sayfa: önceki 4647484950
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.