Şimdi Ara

İllegal(asgari ücret altında) ücret veren işvereni nereye şikayet edebilirim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.284
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şu ana kadar çalıştığım bütün işlerde sigortasız çalıştırıldım. Yasada ise 1 saatlik işe dahi sigorta yapılma zorunluluğu var. Yok part time a sigorta yapılmıyormuş da her yerde aynı terane. Full time garson olarak işe girdim , adam yine sigorta yapmadı , sonra yapacakmış çalışmamı begenirse hep aynı yalan , hem de asgari ücretin çok altında para veriyor. Haftada 40 saat aylık 800 lira. Ben de işten çıktım 1. günden. 9 saat çalıştım günlük sadece 30 lira para verdi. Şimdi iş var insanlar çalışmıyor diyorlar. Siz buna iş mi diyorsunuz? Ayrıca o 40 saat de 60 a çıkıyor esneklik , ilave , temizlik adı altında. Bu işverenlerin hepsi suç işliyor. Yasalara göre böyle muamele yapmaya kesinlikle hakları yok. Yalnız hükümet , devlet bunlarla ilgilenmiyor.Sorun da burda. Bunları denetleyen devlet görevlileri olmalı.Haftalık denetlemeler yapılmalı işletme içinde gizli bir şekilde.
    Ben bu işverenleri kimliimi gizli tutarak , dava ile ugraşmadan nereye şikayet edebilirim?
    Yardımcı olur musunuz arkadaşlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xxxkingdom -- 25 Eylül 2017; 15:54:17 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Benim bi arkadaş var aynı senin gibi hatta daha beteri. Çocuk geçen yıl 600 tl alıyordu 6 ay sonra 900 yaptılar 1 yıl sonra da 1200 oldu hala şikayet etmiyor o kadar baskı yaptığımız halde arkadaşlarla. Bir de tam zamanlı çalışan.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • çalışma müdürlüğüne
  • HIGHER kullanıcısına yanıt
    Nasıl nereye yapacam hocam? Direk telefonla mı aramam lazım?

• gerçekçi olmak gerekirse o kadar yeri denetlemek imkansızdır. Buna ne adam yetişir ne de devlet. Şikayet etseniz emin olun gereken yapılır ama hangi birini şikayet edeceksin ki.

O çalıştığınız yerin sahipleri emin olun köpek gibi kazanıyorlar ama işte herşey kontrolle olmaz, bazı şeyler yetiştirilme tarzına ve insanlığa bağlıdır.

Eğer insanın içinde insanlık yoksa, aileden adelet hak hukuk kavramlarını öğrenmezse sen sabaha kadar denetle. Öyle mekanlar biliyorum ki adam bunları söylemeden yapıyor, açık aramak yerine hakkını veriyor, vermeye çalışıyor veremiyorsa da vicdanını rahatlatmak için durumu anlatıyor.

Bu ülkenin en büyük eksikliği aile içerisinde verilen eğitim ve adalet kavramları. Bir insan eğitimli olmayabilir ama aileden adalet, hak, hukuk kavramları öğretilebilir. Burda ben suçu devlette bulmuyorum, doğurup doğurup ortalarda gezen herkes yarın bu şekilde olacak emin olun.

İnsanlara kural koyarak, sürekli denetleyerek sadece sorunu sonradan düzenlemeye çalışırsınız, sorunun kök nedeni yani ailede alınacak görgü ahlak kurallarını düzenlemezseniz bu ülkeye ne hakim ne polis ne de denetleme kurumu yetişir emin olun.

Hadi selametle.

• aykut12344 kullanıcısına yanıt
    Söylediklerine katılıyorum ama somut adımlar da atılmalı. Denetlemek o kadar zor degil.Devletin her şeye gücü vardır emin ol buna , yeter ki istesin. İşletmeye yüklü bir para cezası kesip televizyon da haber yapacaksın.O zaman işletmeler de ayagını denk alır. Ben hapis cezası ya da yüksek cezalar verilsin demiyorum. 20.000 lira para cezası çok gerekli ve ideal bir rakam. 100 lira ceza kesersen adamın işine gelir daha çok çalışanı kazıklar.

• Ben gunlugu 50 TL den calismistim sigorta yoktu zaten gunlukcu yemek ve yol da veriyolar sabah 8 aksam 5di yari yariya bazen masa basi bazen yuk tasima mal cekme vs. Depo isleri 2 kere 15 dk mola 1 kere de 45 dk civari yemek molasi

Sonradan 80 yaptilar ama full ayaktasin mesaideyken oturmak yok 2 kere 15 dk mola 1 kere de 45 dklik mola var yemek yemek icin

mesaiye kalirsan saati 5 TL aksam yemegi ve eve birakiyolar

Valla benim sartlar iyiymis .d

Duzenleme: sadece 6 gun calistim 320 TL aldim toplamda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-1593E8EC2 -- 25 Eylül 2017; 16:20:56 >
  • Çalışan gençlerin %80i bu durumda..

• Sana verilen para da illegal. 1404 ün aşagısında olmaması lazım aylık. 320 yi 4 hafta ile çarpınca 1280 tl yapıyor. İnsanlar hakkını aramayınca bu düzen degişmez. Ama senin koşullar yine de benim çalıştıgım işten daha iyiymiş.

• quote:

Orijinalden alıntı: xxxkingdom

Sana verilen para da illegal. 1404 ün aşagısında olmaması lazım aylık. 320 yi 4 hafta ile çarpınca 1280 tl yapıyor. İnsanlar hakkını aramayınca bu düzen degişmez. Ama senin koşullar yine de benim çalıştıgım işten daha iyiymiş.

330 yapiyomus haftalik yanlis hesaplamisim ayrica dedigim gibi yevmiyeyi 50den 80 yaptilar ama 80e bir gun calistim zaten evde canim sikildigi icin gidiyodum

• Bir net maaş bir de brüt maaş var. Brüt asgari ücret sigortaydı gelir vergisiydi filan patronun verdiği maaş 2000 küsürken çalışanın eline 1400 lira geçiyor. Adam resmi olarak çalıştırmayınca resmi olarak 1 maaş harcayacağı adam yerine 2 adam alabiliyor. Adamın işine geliyor. Şikayet etsen oradaki çalışanlar yoo biz burada çalışmıyoruz diyecek çünkü işten kovulacak öyle bir durumda. Bir şey çıkacağını sanmam. Herkes yapıyor bunu devlette farkında.

• Ucuza çalışacak o kadar insan var ki adamlar az maaş teklif etmekten korkmuyor, sen olmazsan başkasına veriyor işi. Türkiye böyle şirketlerle dolu ne yazık ki. Daha büyük şirketler de bedava çalıştırdıkları stajyerleri sömürüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: xxxkingdom

Sana verilen para da illegal. 1404 ün aşagısında olmaması lazım aylık. 320 yi 4 hafta ile çarpınca 1280 tl yapıyor. İnsanlar hakkını aramayınca bu düzen degişmez. Ama senin koşullar yine de benim çalıştıgım işten daha iyiymiş.

Hocam bide iki saattir hesapliyom beynim yandi 50x30 yapiyorum 1500 yapiyo 1404/30 yapiyom 46 cikiyo diyorum nasil illegal beynim yandi hocam ben 1 hafta calismadim 6 gun calistim bunu atlamissiniz 330'u 7 gun olarak almissiniz

yani gunluk 50 iyi 80 de cok iyi bi para bence hem de yemek ve molalar var ayrica isverenler de kotu degildi

• 170
  • xxxkingdom kullanıcısına yanıt
    Alo maliye , internette var

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

Ucuza çalışacak o kadar insan var ki adamlar az maaş teklif etmekten korkmuyor, sen olmazsan başkasına veriyor işi. Türkiye böyle şirketlerle dolu ne yazık ki. Daha büyük şirketler de bedava çalıştırdıkları stajyerleri sömürüyor.

Stajyerleri sömürmeyenlerde var. Staj yaptığım yerlerde asgari ücret alıyordum ben. Hemde sigorta da yapıyorlardı stajyere yapma zorunlulukları olmamasına rağmen.

İşin özü okuyun gençler. Kendinizi ezdirmeyin. Adamın bir günde kazanıyorum dediği parayı ben 1 saatte kazandığım bir çok işte çalıştım. Siz bu maaşlarla çalışmayı kabul ettikçe adamlar daha da azacak

• Şu yazılan rakamlara bak ne kadar komik ve vahim.

• sgk ya şikayet edebilirsin.Hem niye çalışıyorsun ki çalışma o paraya?
  • adamlar bankaya tam yatırıyor çekip birazını geri veriyorsun çok yer var bu şekilde haksızlık yapan.. banka da tam yatmış gözüküyor ama 300 400 neyse çekip geri veriyorsunuz..
  • devlet bunlarla ilgilenmiyor eğer ilgilenirse %10.2 işsizlik %30 a genç issizlik ise %60 ı bulur.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.