Şimdi Ara

İlkel Kabilelerdeki Örtünme İçgüdüsü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
12
Cevap
0
Favori
1.076
Tıklama
Tüm Forumlar >> Kültür ve Bilim >> Kültür, Güncel ve Tarih >> Güncel >> İlkel Kabilelerdeki Örtünme İçgüdüsü
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    89 Mesaj
    Arkadaşlar bir şey dikkatimi çekti. Mesela hiçbir toplumla sosyalleşmemiş çoğu ilkel kabilenin avret yerlerinin bir kısmını örttüğünü görüyoruz. Hani bunu doğadan öğrenerek yaptılar diyecek herhangi bir durumumuz da yok çünkü doğada örütenen herhangi bir hayvan yok. Üstüne bir koruyucu kılıf geçirenler var fakat onlarınki tamamen savunma amaçlı. Mesela aborjinlere bunun nedenini hiç sormuşlar mı merak ettim. Yani bununla alakalı sosyologlar nasıl teoriler atmışlar ortaya? Ya da şu yönden bakacak olsak diyelim ki bunların örtünme nedeni iklimle alakalı ama böyle bir durum da yok çoğu zaten muson ikliminde yaşıyor. Sizin görüşleriniz nedir bununla alakalı çok merak ediyorum

|
    |

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Yanlış biliyorsunuz, veya alttaki benim koyduğum videoya bir göz atıverin; anlaşılan bu adayı yaratan unutmuş tamamen!

http://forum.donanimhaber.com/m_50207313/f_/key_kabile//tm.htm#50252427

" Avret yerleri " ne demek hiç bilmediğimden, biraz araştırdım. " Avret yerleri, erkek ve kadında örtülmesi farz olup başkalarına gösterilmesi harâm olan uzuvlardır. Erkeklerde avret yerleri, göbekten diz kapağının altına kadar olan kısımdır. Kadınlarda ise avret, yüz, el ve ayaklar dışında bütün vücuttur. " şayet bu tanım kapsamında soruyorsanız soru çok saçma olmuş, çünkü böyle saçma giyinen nerdeyse hiç yok insanoğlunun tarihinde!
    Yalnızca üreme organları kastediliyorsa o da yok! Bu konuda doğuştan gelen bir örtünme zorlaması insanoğlunda yoktur!

• Çavuş
    89 Mesaj

Burada da böyle bir şey var.Gördüğün gibi bunlarda alt kısım kapalı. Benim merak ettiğim sonralardan insanlarla karşılaşmış kabileler birşeyler bulundurmalarını üstlerine nasıl açıklıyorlardı

|
    |
    neommy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

bu videodan üç dört tane var galiba youtube'da, kuzey afrika yazacağına kuzey ırak bile yazan biri olabilir
    |
    |
    Sosyal-Sol kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Ben biraz uyumsuzumdur?
    1) Tam olarak nerenin örtülmesinden bahsediyorsunuz erkekte ve kadında hangi bölgeler? Örtünme dediğinizde kadında memeler buna dahil mi? Yukarda verdiğiniz dini tanıma uygun bir bölgeler kapanması arıyorsanız, hiç aramayın, saçmalık olur, bulamazsınız.
    2) Benim verdiğim videodaki çıplaklığı görüp-anladınız mı? Yani doğuştan-yaratılıştan böyle bir örtünme içgüdüsünün olmadığını iyi anladınız mı?
    |
    |
    EndlessPowerr kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

hangi videoyu kastettiğini anlamadım
    |
    |
    neommy kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

" Bellerine sardıkları şey sanırım alet edevatları varsa belde taşımak için, altları tam çıplak. Hala inanmıyorsanız 3.55'teki adamın hareketi sırasında eline dikkat edin, bir şeyi sıyırmıyor "
    |
    |
    quote:

Orijinalden alıntı: EndlessPowerr

Arkadaşlar bir şey dikkatimi çekti. Mesela hiçbir toplumla sosyalleşmemiş çoğu ilkel kabilenin avret yerlerinin bir kısmını örttüğünü görüyoruz. Hani bunu doğadan öğrenerek yaptılar diyecek herhangi bir durumumuz da yok çünkü doğada örütenen herhangi bir hayvan yok. Üstüne bir koruyucu kılıf geçirenler var fakat onlarınki tamamen savunma amaçlı. Mesela aborjinlere bunun nedenini hiç sormuşlar mı merak ettim. Yani bununla alakalı sosyologlar nasıl teoriler atmışlar ortaya? Ya da şu yönden bakacak olsak diyelim ki bunların örtünme nedeni iklimle alakalı ama böyle bir durum da yok çoğu zaten muson ikliminde yaşıyor. Sizin görüşleriniz nedir bununla alakalı çok merak ediyorum
    quote:

Orijinalden alıntı: EndlessPowerr

Pantolun icadindan haberleri yok ya o yuzden, cep niyetine. Biseyler takiyorlar oralarina buralarina, iste para falan filan koymak icin, aslinda dogal cep veya bosluklar var vucutta, cep hizasinda, ama rahatsiz ediyor galiba oralara birseyler tikistirmak.

Insaniz, utanma duygusu, her topluma kabileye ozgu ahlaki kurallar, baska ne olabilir.
    |
    |

• Yarbay
    2160 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: neommy

" Bellerine sardıkları şey sanırım alet edevatları varsa belde taşımak için, altları tam çıplak. Hala inanmıyorsanız 3.55'teki adamın hareketi sırasında eline dikkat edin, bir şeyi sıyırmıyor "

Yanlış biliyorsunuz, veya alttaki benim koyduğum videoya bir göz atıverin; anlaşılan bu adayı yaratan unutmuş tamamen!

" Avret yerleri " ne demek hiç bilmediğimden, biraz araştırdım. " Avret yerleri, erkek ve kadında örtülmesi farz olup başkalarına gösterilmesi harâm olan uzuvlardır. Erkeklerde avret yerleri, göbekten diz kapağının altına kadar olan kısımdır. Kadınlarda ise avret, yüz, el ve ayaklar dışında bütün vücuttur. " şayet bu tanım kapsamında soruyorsanız soru çok saçma olmuş, çünkü böyle saçma giyinen nerdeyse hiç yok insanoğlunun tarihinde!
    Yalnızca üreme organları kastediliyorsa o da yok! Bu konuda doğuştan gelen bir örtünme zorlaması insanoğlunda yoktur!
    quote:

Orijinalden alıntı: neommy

Madem insanlarda örtünme doğuştan gelmiyor. Bu kıyafeti kim icad etti acaba? Veyahut neden kıyafet icad edilme gereği duyuldu?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

• Yarbay
    4190 Mesaj
    memeler acik oluyor genelde.

alt taraf belki bosaltim isi gordugunden kotu kokuyordur ve bu yuzden bu kokuyu gizlemek icin uyguladiklari bir cozum olabilir.
    |
    |

O kısım biraz karışık.
    Tam olarak giyimin ve özellikle de üreme organlarının kapatılmasının ne zaman başladığı hakkında kesin bilgiler yok, 42000-170000 yıl önce başladığı kabul ediliyor, daha öncesinde tam çıplağız. Fosillerden ilk giyim-örtünme hakkında kesin bilgiler edinebilmek giysiden arkada fazla bir kalıntı kalmadığından nerdeyse imkansız. Alttaki çok güzel bilgilerin bulunduğu uzun İngilizce linkte de bu çok açıkça görülebilir. Giyimin başladığı tarihlerin saptanmasında " bit " kullanılmış ( şu bildiğimiz bit ), 170000 yıl kadar önce başta ve giysilerde yaşayan bit türleri ayrışmışlar ve bu da buzul çağının başlangıcına denk geliyor.
    Bu yüzden giyimdeki en büyük etkenin tropik bölgeler dışında nerdeyse her yerdeki karaların karla kaplandığı buzul çağı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Afrikadan çıkmış insanın sağ kalabilmesinin tek koşulu bir şeyler giyinmekti 170000 yıl önce buz çağında.
    Öte yandan üreme ve vücut alt bölgelerini örtmek biraz daha farklı bir sorun. Yakın zamanlara kadar Amerikan yerlilerinin sıcak Kaliforniya bölgesinde yaşayanlarının tam çıplak yaşadıkları biliniyor. Yine günümüzde Brezilya yağmur ormanlarında yaşayan uygarlıkla ilişki kurmamış bazı kabilelerde kız çocuklarının ilk adet yaşına kadar tamamen çıplakken, bundan sonrasında üreme bölgelerinin kapatıldığı biliniyor. Kısacası doğuştan değil üreme bölgelerinin örtülmesi, ertanünver'in de dikkat çektiği gibi koku vs. ile ilişkili sonradan gelişen bir durum söz konusu.

http://www.reddit.com/r/askscience/comments/v1nta/when_and_why_human_society_decided_to_cover_human/
    |
    |
    Çizgi_ kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
üniversite
SEO
haberler
kolayoto.com
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,357
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.