Şimdi Ara

İlk Türk Savaş Uçağı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
5.407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hava Kuvvetleri Komutanlığının 2020'li yıllardan sonraki jet eğitim uçağı ve muharip uçak ihtiyacının karşılanması amacıyla kavramsal tasarım yapılması için Tüsaş-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ ile sözleşme görüşmelerine başlanmasının da kararlaştırıldığını ifade eden Bakan Gönül, "Yani bu, ilk Türk savaş uçağının yapılması için verilmiş bir karardır" dedi.

Bakan Gönül, savaş uçağı yapımına yönelik soru üzerine de "İlk defa Türkiye'de bir muharebe uçağının projelendirilmesi talimatı verildi" dedi.

Uçağın "yeni nesil" olacağını kaydeden Gönül, "F4 uçaklarının, zaman içerisinde tabii bir görev süreleri var, bir hayatları var, onun bitişini karşılayacak şekilde F16 ve F35'lerle beraber görev yapabilecek bir harp uçağı" diye konuştu.

Gönül, F35 ile ilgili bir soruyu yanıtlarken de F35 projesinin dışardan alınan bir proje olmadığını, 9 ülke tarafından ortak üretildiğini kaydederek, "Bizim 6-7 milyar dolarlık bir üretim payımız var. F35 muhtemelen dışarıyla beraber ürettiğimiz son proje olacak" dedi.

Savaş uçağının üretimi noktasında Güney Kore ile işbirliğinin yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya karşılık da Gönül, dünyada savaş uçağı projelerinin şu anda 5-6 ülke tarafından gerçekleştirilebildiğine işaret ederek, Güney Kore'nin de Türkiye gibi bir savaş uçağı yapma niyeti bulunduğunu söyledi.

Kaynak:http://www.cnnturk.com/2010/turkiye/12/15/ilk.turk.savas.ucagi.yolda/599604.0/index.html

Nasıl bakıyorsunuz konuya?

• Maalesef çok duyduk bu konuları. Olabiliritesine pek güvenmiyorum ama olmasını temenni ediyorum.
  • f-35 değilde f-22 çok süper olurdu bizim için.
  • KFX e girişeceğiz o zaman G. Kore ile birlikte. Bence iyi yapmış oluruz. Bir yerlerden girmek lazım artık. Amerika' nın yancısı olmakla yürümez bu işler. Sıra sana geliverir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Byfe

f-35 değilde f-22 çok süper olurdu bizim için.

Çay, kahve? Başka bir arzunuz var mı?

Bakan Bey her zamanki gibi boş konuşuyor...

Sadece İETT'ni yıllık bütçesi 18 milyar,
    Milli Savunma Bakanlığı'nın yıllık bütçesi 16 milyar...
  • çok duyduk bunları..bakan bey çocuk kandırdığını sanıyor galiba..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MirageLord -- 17 Aralık 2010; 15:07:23 >
  • Konu Dışı'nda okuduğuma göre motor hariç geri kalanları yerli olacakmış.Eğer Yapabilirlerse iyi bir haber
  • Yapılsın diye karar alınmış kardeşim işte. Sizde hem yapılsın istersiniz hemde karar alınınca palavra der geçersiniz. Zaten bu milletin bu kadar eziklik psikolojisi içerisinde olması nedendir bilinmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hellmarch!

Yapılsın diye karar alınmış kardeşim işte. Sizde hem yapılsın istersiniz hemde karar alınınca palavra der geçersiniz. Zaten bu milletin bu kadar eziklik psikolojisi içerisinde olması nedendir bilinmez.

Bunun eziklikle alakası yok. Bakanların her zamanki gibi boş boş konuşmaları... Laf var icraat yok!
  • quote:

Orijinalden alıntı: DeIimavi

quote:

Yapılsın diye karar alınmış kardeşim işte. Sizde hem yapılsın istersiniz hemde karar alınınca palavra der geçersiniz. Zaten bu milletin bu kadar eziklik psikolojisi içerisinde olması nedendir bilinmez.

Bunun eziklikle alakası yok. Bakanların her zamanki gibi boş boş konuşmaları... Laf var icraat yok!

Ben mevcut hükümeti zerre sevmem istediğine sorabilirsin ama bu konuda haklarını yememek lazım. Türk Savunma Sanayii ne bakıldığında öz kaynaklarla birşey yapma konusunda büyük bir devrim yaşadı. Hala daha bir sürü proje var. t-155, t129, tcg gökçeada, cirit,umtas,tiha,karayel, kasırga füzeleri, asel flir, hürkuş, savunma uydusu,kobra, kaya ve daha aklıma gelmeyen bir çok yerli malı sisteme destekleri had safhada idi.

• quote:

quote:

quote:

Ben mevcut hükümeti zerre sevmem istediğine sorabilirsin ama bu konuda haklarını yememek lazım. Türk Savunma Sanayii ne bakıldığında öz kaynaklarla birşey yapma konusunda büyük bir devrim yaşadı. Hala daha bir sürü proje var. t-155, t129, tcg gökçeada, cirit,umtas,tiha,karayel, kasırga füzeleri, asel flir, hürkuş, savunma uydusu,kobra, kaya ve daha aklıma gelmeyen bir çok yerli malı sisteme destekleri had safhada idi.

Hayır hayır. Savunma konusunda her zaman Genelkurmay daha etkili olmuştur. Ve bu saydığın projelerin bir çoğu zaten 2003 yılı öncesinden planlanmıştır.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hayır hayır. Savunma konusunda her zaman Genelkurmay daha etkili olmuştur. Ve bu saydığın projelerin bir çoğu zaten 2003 yılı öncesinden planlanmıştır.

Ya boşversene hocam. Genel kurmay planlıyor tamam da bu ve benzeri projeleri defalarca rafa kaldırttı siyasiler. Dediğim gibi haz etmediğim bir hükümetin desteği olmasa bu projeler olmazdı.

• madem o projelere destek verildi verdikleri desteği karşılığı olarak niye onları kullanmayıp dışarıdan almaya mecbur bu hükümet ? heronlara para bayılmayı biliyolar ama ülkede zaten casus uçak üretildi diye biliyorum..onların dahada hızlı bitirilmesini sağlamak yerine nedir bu ithalat merakı anlamadım ben..borç borç borç..

laf var icraat yok delimavi'nin dediği gibi..

mehmetçik-1 tüfeğide %100 türk malı denildi..Heckler&Koch'un özentisi çıktı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: MirageLord

madem o projelere destek verildi verdikleri desteği karşılığı olarak niye onları kullanmayıp dışarıdan almaya mecbur bu hükümet ? heronlara para bayılmayı biliyolar ama ülkede zaten casus uçak üretildi diye biliyorum..onların dahada hızlı bitirilmesini sağlamak yerine nedir bu ithalat merakı anlamadım ben..borç borç borç..

laf var icraat yok delimavi'nin dediği gibi..

mehmetçik-1 tüfeğide %100 türk malı denildi..Heckler&Koch'un özentisi çıktı..

Acil alım lazımdı heronlar o zaman en iyisi çıktı ve alındı ama İsrail' in çirkefliği ile bir kısmı da alınamadı sanırım. Şimdi yerli ihaların üretimi tamamlandı ve bir çoğu girmeye başladı.

Mehmetçik konusunda haklısın. MKE kadar devlet içerisinde hantal bir kurum yok. Gerçekten TSK nın sırtında bir kambur. Kal edip başka bir kurum kursalar yerine çok iyi olur.

• Hükümetin, yerli savunya verdiği önemi ve desteği daha önce hiç bir hükümet vermemiştir!

Daha önce planlanmıştı gibi bilgi deformasyonu yapmak,hangi amaca hizmetir ?

Düşünmek başka şey,planlama ve icraate dökmek bambaşka bir şeydir.

Savunma sanayi,2003'den günümüze kadar ki ar-ge harcamaları ve yeli sanayi paylerı:http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/savunmaSanayiimiz/Sayfalar/bugunkudurum.aspx

Yerli savunma sanayi oranına Milli Tank (ALTAY),Helikopter (ATAK),Deniz araçları (Milgem) ve piyade tüfeği (mehmetçik ) Dahil değildir.

Dünyada insansız hava aracı üreten üç ülke var diye biliyorum. ( ABD,israil ve Türkiye ) Türkiye'nin insansız hava aracı (İHA) projesi,israilin porjeyi geçtiktirme ve aselsanın ürettiği gözletme sisteminin heronları yerleştirmede sorun çıkarması üzerine başlanmış ve gerçekleştirilmiş bir projedir.

Mehmeçik-1 bir silahı hakkında çok spekülasyon haberler dönüyor! Mehmetçik-1 silahı,x şirketten hakları alınarak geliştirilmiş ya da benzer bir silah olarak tasarlanmış olabilir. Önemli olan bu silahın,MKEK'nin tesislerinde yerli sanayinin katıları ile %100 üretmektir ve 2011 yılından itibaren seri olarak da üretilecektir.

Aksini iddia eden kanıtlamak ile mükelleftir.

Türkiyenin savaş uçağı üretme konusunda zaten 1930 dan gelen,insan gücü ve kabiliyeti. Türkiye,kendi savaş uçağını dört yıl içinde gökyüzüne çıkaracaktır ve hali hazırda zaten eğitim uçağı (Hürkuş) tasarlanmıştır.
    http://www.tai.com.tr/prog.aspx?contentDefID=6&page=___Programlar__NONE_____Entegre%20U%C3%A7ak%20Sistemleri__PROGRAM__1___Tasar%C4%B1m%20Programlar%C4%B1__NONE_____T.B.T.E.U.%20%28H%C3%9CRKU%C5%9E%29__PROGRAM__6

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _kılıç_ -- 26 Aralık 2010; 23:58:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: _kılıç_

Hükümetin, yerli savunya verdiği önemi ve desteği daha önce hiç bir hükümet vermemiştir!

Daha önce planlanmıştı gibi bilgi deformasyonu yapmak,hangi amaca hizmetir ?

Düşünmek başka şey,planlama ve icraate dökmek bambaşka bir şeydir.

Siz bu projeleri 2-3 yılda bitecek mi zannediyorsunuz. Önümüzdeki yıl seçimler var. AKP'nin seçilememesi halinde projeler devam edecektir ve belkide 2-3 hükümet gördükten sonra tamamlanacaktır. Bu tür büyük projeleri hükümet değil devlet yapıyor. Hükümet ile devlet arasındaki fark ise hükümet gidici, devlet kalıcıdır

quote:

Dünyada insansız hava aracı üreten üç ülke var diye biliyorum. ( ABD,israil ve Türkiye ) Türkiye'nin insansız hava aracı (İHA) projesi,israilin porjeyi geçtiktirme ve aselsanın ürettiği gözletme sisteminin heronları yerleştirmede sorun çıkarması üzerine başlanmış ve gerçekleştirilmiş bir projedir.

Yanlış biliyorsunuz

Yahu daha yeni Mavi Marmara krizinden ötürü Heronların tesliminde sorun çıktı. Hemen akabinde mi bu İHA'ları yaptık. İHA'ların planlanması, tasarımı vs. vs. vs. kaç yıl gerekiyor bir fikriniz yok sanırım...

quote:

Mehmeçik-1 bir silahı hakkında çok spekülasyon haberler dönüyor! Mehmetçik-1 silahı,x şirketten hakları alınarak geliştirilmiş ya da benzer bir silah olarak tasarlanmış olabilir. Önemli olan bu silahın,MKEK'nin tesislerinde yerli sanayinin katıları ile %100 üretmektir ve 2011 yılından itibaren seri olarak da üretilecektir.

2011 yılından itibaren seri olarak üretilecek dediğiniz silah Mehmetçik-1 sanırım. TSK o silahı uygun bulmadı, yani üretilmeyecek

quote:

Türkiyenin savaş uçağı üretme konusunda zaten 1930 dan gelen,insan gücü ve kabiliyeti.

Ne demek istediğiniz anlamadım

quote:

Türkiye,kendi savaş uçağını dört yıl içinde gökyüzüne çıkaracaktır

Anladım efendim! Bende sizi ciddiye alarak cevap veriyorum Sonuç olarak güzel bir espriydi.

Yahu Bakan bile 2020 sonrası diyor

• Arkadaşlar bu konuda ne kendimizi ezik görmeliyiz ne de çok yüksekten atmalıyız. 4 senede uçak değil motor aksamının pimini basacak fabrika kurmak lazım gelir. Uçak yapmak kağıttan katlayıp havaya atmaya benzemez. Kendi uçağımızı üretebilir miyiz? Tabii ki üretebiliriz. Artık o insan gücümüz insan vasfımız ve teknolojimiz yeterli seviyeye gelmiştir. Yapamadığımız tek şey jet motorudur ki onu da Allah' ın izniyle insanlarımızın gayreti ile başarırız.

Burada sorulması gereken sorulardan birisi de şudur. Biz bu uçağı yaparken kimler taş koyacak bu yola veya hangi insanlarımız sözde kazalara kurban gidecek veya istenecek?

@_kılıc_

Dostum çok fazla hatalı bilgiye sahipsin. O bilgilerini bir güncelle istersen. Zira donanımsal uyumluluk sorunu çıkartabilirler bünyede...
  • Benim verdiğim gibi alıntılarla cevap verseydiniz daha iyi olurdu.

Bahsettiğiniz konular hakkında genel olarak cevap vereceğim;

Mehmetçik-1 konusunda verdiğiniz kaynağı okumadınız sanırım. İlgili kaynaktan bir cümle;
    "testlerden başarıyla geçmesi halinde 2011 yılının Haziran ayında seri üretime hazır hale getirilecek."

Kesin ve net bir şekilde ifade ediyorum; Mehmetçik-1 seri üretime geçmeyecek!

Uçak konusunda;
    6 Ekim 1928'de Kayseri'de Almanlarla ortak olarak Junkers A-20'nin üretimine başlandı. 3 Mayıs 1929'da Almanlar tüm hislelerini bize devrettiler... Daha sonra Abd, Alman ve İngiliz uçakları üretildi. Ancak bunların tasarımı bize ait değildir!

Nuri Demirağ ve Selahaddin Alan'nın önemli katkıları olmıştur. Ancak yine bir "savaş uçağı" yapılmadı!

Nuri Demirağ Alman ile ortak uçak üretmiştir. Ancak bu uçaklar şartnameye aykırı olduğu için kabul edilmemiştir. Irak, İran vs. gibi dış ülkelerden gelen uçak taleplerini de yine hükümet kabul etmemiştir. Sonuç olarak Nuri Demirağ'ın açtığı okul kapatılmış, havaalanı istimlak edilmiş ve elde kalan uçaklar hurda olmuştur...

Uçak sanayiimiz Atatürk'ün vefatından sonra sürekli olarak engellenmiştir...

Benim Türkçeme laf ediyorsunuz. Okumama, yazmama laf ediyorsunuz, buyrun;

Yazdığınız cümle aşağıda;

"2015 uçak motor tasarım ve üretim yılıdır. onuda tekzip edelim."

Bu cümlenin hemen altındaki bağlantıdan alıntı;
    "2015 yılından itibaren uçak motorları tasarlamayı ve üretmeyi hedefleyen TEI..."

Türkçe'de bu iki cümle arasında dağlar kadar fark vardır.

Abd dahil hiç bir ülke bir yıl içinde uçak motoru tasarımı + üretimi ya-pa-maz!

Yahu verdiğiniz bağlantıda bile "2020'den sonra üretilecek" diyor. Siz önümüzdeki 4 yıl içinde uçağın havalanacağını söylüyorsunuz.

• quote:

Benim verdiğim gibi alıntılarla cevap verseydiniz daha iyi olurdu.

Bahsettiğiniz konular hakkında genel olarak cevap vereceğim;

Mehmetçik-1 konusunda verdiğiniz kaynağı okumadınız sanırım. İlgili kaynaktan bir cümle;
    "testlerden başarıyla geçmesi halinde 2011 yılının Haziran ayında seri üretime hazır hale getirilecek."

Kesin ve net bir şekilde ifade ediyorum; Mehmetçik-1 seri üretime geçmeyecek!

Mkek yetkilleri:

Şu anda TSK tarafından kullanılan G3 piyade tüfeklerinin daha çok düzenli ordu savaşları için üretildiğini, ağır ve bakımı zor olan bu tüfeklerin yerine daha hafif ve bakımı kolay olan yeni nesil bir piyade tüfeğine ihtiyaç duyulduğunu belirten yetkililer, bu nedenle Milli Modern Piyade Tüfeğinin tasarlandığını söylediler.

Modern piyade tüfeğinin G3'e göre daha hafif, namlu ömrünün daha uzun, boyunun daha kısa olduğuna işaret eden yetkililer, şu bilgileri verdi:

''Tasarımdan itibaren tamamen yerli, hiç bir ülkeden teknoloji transferi yapılmadan Kara Kuvvetleri Komutanlığının verdiği teknik şartnameye uygun olarak üretimi başlatılan piyade tüfeklerinin ilk prototiplerinden 3'ü üretildi. Bundan sonra parça parça kalifikasyonu yapılacak, çalışabilirliği test edilecek. Bütün parçaların kalifikasyonu yapıldıktan sonra seri üretime geçilecek. Tüfek, 2011 yılının Haziran ayında seri üretime hazır hale gelecek. Gaz piston sistemi ile çalışan bu tüfek, şu anda dünyada kullanılan üçüncü jenerasyon piyade tüfeklerinin en iyi özelliklerini üzerinde topluyor.''

Yani mehmetçik-1 mkek testlerinde zaten test edilmiş ve tsk'nın onayına sunulmuştur. 2011'de kuvetle muhmetel serii üretilecektir. Aksini iddia eden hiçbir kaynak yok! ama bir forumda (trmilitary) silah üretilmeyecek gibi bir kanı vardır ama kaynak yoktur!!!

quote:

Uçak konusunda;
    6 Ekim 1928'de Kayseri'de Almanlarla ortak olarak Junkers A-20'nin üretimine başlandı. 3 Mayıs 1929'da Almanlar tüm hislelerini bize devrettiler... Daha sonra Abd, Alman ve İngiliz uçakları üretildi. Ancak bunların tasarımı bize ait değildir!

Nuri Demirağ ve Selahaddin Alan'nın önemli katkıları olmıştur. Ancak yine bir "savaş uçağı" yapılmadı!

Nuri Demirağ Alman ile ortak uçak üretmiştir. Ancak bu uçaklar şartnameye aykırı olduğu için kabul edilmemiştir. Irak, İran vs. gibi dış ülkelerden gelen uçak taleplerini de yine hükümet kabul etmemiştir. Sonuç olarak Nuri Demirağ'ın açtığı okul kapatılmış, havaalanı istimlak edilmiş ve elde kalan uçaklar hurda olmuştur...

Uçak sanayiimiz Atatürk'ün vefatından sonra sürekli olarak engellenmiştir...

Nuri demirağ,almaların ürettiği parçaları, montajlamanın yanında hiç bir zaman olmamıştır. Nuri demirağ,Türkiyenin lk uçak fabrikasını kuran kişidir.

Nuri demirağ, uçak üretiminin atasıdır. katıkıdan öte türkiyenin uçak üretimin de atasıdır.

Nuri demirağ hakkında pek bilgin yok burdan iyice araştır özellikle belgeler bölümünühttp://www.nuridemirag.com/belgeler.asp ve ''laf bunlar icraat yok''ile uçak üretmemizi engellenir ise bambaşka anlam taşıyan cümleleridir.

quote:

Benim Türkçeme laf ediyorsunuz. Okumama, yazmama laf ediyorsunuz, buyrun;

Yazdığınız cümle aşağıda;

"2015 uçak motor tasarım ve üretim yılıdır. onuda tekzip edelim."

Bu cümlenin hemen altındaki bağlantıdan alıntı;
    "2015 yılından itibaren uçak motorları tasarlamayı ve üretmeyi hedefleyen TEI..."

Türkçe'de bu iki cümle arasında dağlar kadar fark vardır.

Yahu verdiğiniz bağlantıda bile "2020'den sonra üretilecek" diyor. Siz önümüzdeki 4 yıl içinde uçağın havalanacağını söylüyorsunuz.

Motor yerine,uçak yazmışım ve bunu ''tekzip'' etmişim. 2015 uçak değil, motor tasarımı ve üretimi gerçekleştirilecek. Fakat sen tekzip'in ne anlama geldiğini bilmediğin için yine 2015 demişsin. İşde o yüzden Türkçen de sorun var diyorum.

Ayrıca projeleri genelkurmaya 2003' öncesi başlattı diyorsun. Tamamen yanlış!

İnsansız Hava Araçları (2004),

Altay Milli Tank (2008),

Milli Helikopter ATAK (2008)

Milli gemi projesi MİLGEM ( inşa fikri 1996,ssm'nin kararı 2000,projenin dizaynına başlama 2004,ilk gemilerin denize indirme 2008 dir.)

Senin bilgilerin kulaktan dolma şeyler.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Diyorsun ki;

"Mehmetçik-1 2011 yılında seri üretime geçecek."

Diyorum ki;

"Mehmetçik-1 seri üretime geçmeyecek."

Diyorsun ki;

"Nuri Demirağ Almanlarla ortak üretim yapmamıştır."

Diyorum ki;

Almanlar ile ortak NUD-38'i geliştirmiştir.
    http://www.nukte.org/usnasilaldatildik
    http://www.uted.org/dergi/2006/temmuz/nuridemirag1.htm

Diyorsun ki;

"Motor yerine,uçak yazmışım ve bunu ''tekzip'' etmişim. 2015 uçak değil, motor tasarımı ve üretimi gerçekleştirilecek. Fakat sen tekzip'in ne anlama geldiğini bilmediğin için yine 2015 demişsin. İşde o yüzden Türkçen de sorun var diyorum. "

Diyorum ki;

Of be of! Bundan sonra sana laf anlatmaya çalışmayacağım!

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.