Şimdi Ara

ilk tanışma zamanı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
302
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Felsefe fizik kimya din veya sair konularla ilk tanışma halleriniz nasıl oldu?

Neleri deneyimlediniz de olumlu ya da olumsuz kanaatlere sahip oldunuz?

Sizce bu ilkler farklı olsaydı kanaatiniz değişir miydi?

Saygılarımla...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bazi seyleri merak edip ogrendim, bazi seyleri merak etmedigim halde "ogretildim" okul ve aile hayati sagolsun. Bir noktadan sonra da ogretilen yanlis seyleri farkedip sorgulamaya basladim, sonra da "dogru" olanlari ogrendim. Ilk nasil oldugu bence onemsiz, son hali esas onemli olan. 3 ' ten 5 cikmaz, komsuya gidip ondan "10" aliyoruz; 13 'ten 5 cikar 8 kaldi. Komsumuz 1 azaldi gibi baslar matematik'te islemler. Sonra ortaokula gelince gorursun ki 3'ten 5 gayet de cikiyor. Negatif sayilarin karekoku alinmaz diye baslayan ortaokul dersleri daha sonra "-1 in karekoku i 'dir " seklinde kompleks sayilara yerini birakir.

Once sen anla diye gercek carpitilir, sonra da gercek onune konulur. Universite egitimi dahi boyledir bazi yerlerde.

Cogu kisi pisagor teoremini ezbere bilir, ama neden oyle oldugunu bilmez. Irrasyonel sayinin ne demek oldugunu bile bilen cok az kisi var. Hepsi bu yuzden iste. "Bu boyledir, kafanizi yormayin" hesabi.

Din konusuna girmeyecegim hic.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mephalay -- 8 Şubat 2016; 0:07:47 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlgi için teşekkürler.
    Geleceğe donuşte marty nin babası beef e vurur ve kader değişir.

Böyle bir şey mumkun olmalı diye düşünüyorum. Alternatif kainatlar olmalı.

O ev o adam o kız o soru o okul gibi. Bunlar olmasaydı ya da farklı olsaydı her şey değişirdi.

Biraz fantastik ancak bence mumkun.

• Hayatın bu dünyadan ibaret olması çok yetersiz geldi bana.

Cevaplanmayan bir sürü soru var çünkü. Adalet,şans,geçmiş,gelecek,yokluk vs

Şükürler olsun ki her sey islam ile cevap buluyor.Bu düşüncelerim küçüklükten bu yana var.Kimse beni dindar yetiştirdiği için olmadı.Bu yüzden yaşadığım ortam yüzünden böyle değilim.

• İlgi için teşekkürler.

İnsanın belli bir geçmiş ve gelecek çizgisi oluşturan tek canlı olduğu söylenir. İnsan zamanda kayıt tutar istatistik olarak olçulebilen verilere sahiptir.

Doğum- olum gibi. Ancak ağaçlarda ve bazı canlılarda mesela tospalarda da doğum ve olumun zamansal kaydı tutulur. Kendilerine başlangıç ve hitam verirler.

İnsanı araştırmaya iten şeyin sırf ilahi bir duşunuş olamayacağını aslında kendisi gibi kayıt tutabilen canlıların oluşturduğu meraktan dolayı araştırmacı olduğunu da duşunmuşumdur.

• KraftMK K kullanıcısına yanıt
    Hayatın boyut olarak çok yönlü olması muhtemel.

Bence de öyle. İnsan bilimsel olarak şayet evrimi paylaşırsak ateşin bir turevi.

Yaratıcı düşünce de ise bir misafir. Her iki hal de insan için pasif bir yapıyı ongoruyor.

Yaratıcı duşuncenin taktirine bağlılık bizi pasifize ediyor.

bu ilahi duruşlardan birinin iyi birinin kotu olduğunu söylemek farklı iki inanç gibi.

Bu inancın ilahi olana oykunmesi de muhtemel. Bence her turlu duşunceden azade olarak inanç durumunu gözden geçirmek lazım.

Bizi husule getiren düşünce yapısını çozumlemeden bizden ne istendiğini anlamamız biraz zor olacak gibi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bence ilkler önemlidir. Ama her şey midir?

İnançlı bir ailede buyuyup ateizmi seçen insanın eşleneği hiç bir zaman dini tanımamış bir kimsenin de inançlı olabileceğini akla getirmekte.

İlklerin ne olduğundan çok olası varyasyonların sonuç kısımlarını yaşamaktayız.

Bence insan zamansal olarak birden çok değişkenin aynı zamanlı olarak yaşandığı bir bedeni yani mekanı yaşamakta.

Bu mekandaki haller bakımından insanın ilk yaşadığı şey bir çizgi oluşturmakta ve olası sonu da içinde barındırarak insana bir hayat ağacı oluşturmakta.

İlk dişini çıkaran kimse için o dişin dokuleceği ana kadar bir çizelge oluşuyor.

İlk konuşma hali artık suskunluğa donuyor.

Bu nedenle dini bir faaliyetindeolumsuzlaşacağı duşunulurse ilk dini faaliyetçizgisel olarak ateizmle sonuç kazanabilir.

Nasıl ki diş dokulur ilk konuşma hali suskunluğa inkılab eder ilk dinsel faaliyet de ateizm denen sonla karşılaşacak gibidir.

Bence bu haller normal karşılanmalıdır.

• "Doğru bilgi yoktur" cümlesini mantıksız ve saçma bulmamla başladı.

Edit: bugün doğru bilginin olmadığını düşünüyor bu gerizekalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blackkan -- 10 Şubat 2016; 3:15:19 >
  • 5-6 yasindayken baska sehre tasinmamizla basladi. ondan sonra kendimi cografyaya verdim. daha ilkokulda iken bile gozum kapali bir sekilde haritadan istenilen ulke bulabilir, baskent sayabilir ulkelerin nufusu iklimleri dinleri ekonomisi gibi konularda yorum yapabilirdim. Daha sonra matematikte iyi olusumu kullanarak diger ogrencilerin matematik odevlerini atlas karsiligi yapardim bu sayede jeoloji ile tanistim. onla da biraz ilgilendikten sonra liseye gectigimde fizik hosuma gitmeye basladi. bu nedenle liseyi sayisal bolumde okudum. bu nedenle universite sinavlarinda tum bilgilerimi harmanlayabilecegimi dusundugum jeofizik bilimini hedefledim. ( dusuk puanla aldigi icin kendimi kasmadim, rahat rahat isimi hallettim. Ama o zamanlar bu yillardaki gibi herkes universiteye giremiyordu. o yillardaki siralamam ile simdiki siralamalari karsilastirsam o siralama ile bugun iyi bir universitede hukuk okunabiliyormus)

simdi ise hedefime ulastim. devlet icin yurt disinda yuksek lisans yaparak biraz daha pekistiriyoruz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeopol -- 9 Şubat 2016; 22:07:28 >
  • Hayatımın ilk yılları hastalıkla geçti. Baş boyun ağrısı ve bronşitim vardı.
    Boyun ağrısı bazen geliyor ve midemi bulandıracak kadar şiddet kazanıyor.

Geçtiğimiz hafta cumartesi günü yine rahatsızlandım. Öyle şiddetli havale geçirdim ki uyuyamadığımdan ayak ustu sayıklamaya başladım. Ağzıma ne geliyorsa söyledim.

2 gece uykusuz kaldım. Her yıl en az bir kez bu şekilde 1 ya da 2 gece geçiririm. İlklerden olduğu için yazma gereği hissettim.

Bazı şeyler nasıl başlamışsa öyle devam ediyor. Sağlık önemli bir şey.

• 4 yaşımda okumayı öğrendim, her şeyi okumaya başladım. 6-7 yaşımda, biz köyde yaşarken göğe baktım. Işık kirliliği olmadığından yıldız doluydu. O görüntü hala gözümün önünde. Göğü merak etmeye başladım. Şehre gittiğimizde bu konuyla ilgili tüm kitapları bulmaya başladım ve okudum. Astronom olmak istedim.

12-13 yaşlarımda, Amerikalı bir beyin cerrahının anılarını anlattığı kitabı elime geçti. Öyle müthiş geldi ki birkaç kere okudum. Beyin cerrahı ya da nörolog olmak istedim. Hala devam ediyor, birinci aşamayı gerçekleştirdim. Tıp fakültesindeyim. Sıra diğerlerinde.

• Değerli katkılarınız için teşekkürler.

Ben ilk tanışmalar konusunda hep hasarlı olarak dondum denebilir. Okul hayatı dini algı iş hayatı gibi. Bu konuları duzenlemem yıllar aldı.

Kasıtlı yapıldığını duşunduğum bir takım haller de bu ilklerden. Kasıt benim şahsıma karşı değilmiş ancak etkilenenlerden biri de ben oldum.

Bu yüzden temiz ve benim kontrolumde bir başlangıç yapmayı çok isterdim.

• Lews Therin Telamon kullanıcısına yanıt
    Hocam bahsettiğiniz kitabın ismi nedir? Cerrahın anılarını anlattığı kitap.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Metin2nin Demircisi

Hocam bahsettiğiniz kitabın ismi nedir? Cerrahın anılarını anlattığı kitap.

http://www.idefix.com/kitap/beynine-bir-kez-hava-degmeye-gorsun-dr-frank-vertosick-jr-/tanim.asp?sid=V054MD4V56FT5QD1FTXA

• quote:

Orijinalden alıntı: Lews Therin Telamon

4 yaşımda okumayı öğrendim, her şeyi okumaya başladım.

/>

4 yaşında yaşında yaşındaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa arabada gidiyoduk yazdıklarını kedişime aktardım inanmadı gösterdim şoka girdi

çıkamıyor halaa

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabah Yıldızı -- 12 Şubat 2016; 1:21:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anarşist69

quote:

Orijinalden alıntı: Lews Therin Telamon

4 yaşımda okumayı öğrendim, her şeyi okumaya başladım.

/>

4 yaşında yaşında yaşındaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa arabada gidiyoduk yazdıklarını kedişime aktardım inanmadı gösterdim şoka girdi

çıkamıyor halaa

Valla annemlere sor istersen

Dünyanın en meraklı bebesiydim la ben

Senin şu giflere de bayıldım

• Lews Therin Telamon kullanıcısına yanıt
    yok kardeş inanırım ben sana takıldım 4 yaşında hafızlığını tamamlayanlar var neden olmasın

kedim güzel dimi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Anarşist69

yok kardeş inanırım ben sana takıldım 4 yaşında hafızlığını tamamlayanlar var neden olmasın

kedim güzel dimi

Güzel güzel

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.