Şimdi Ara

ilk otomobili kim icat etti? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
95.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • henry ford ilk defa bant üretim mantığını uygulayan kişidir
    ilk otomobili yapan kişiyi bilmiyorum
    ama otomobil at arabasından geçişle oluştuğu için,
    örneğin hem buhar motorlu hem atların çektiği gibi melez araçlar vs....
    ilk yapılan otomobili bilmek zordur heralde ya da epey bi araştırmak lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: dire depeche

arkadaşlar ilk arabayı fransız cugnot icat etti (şimdi fransız düşmanları kızmasınlar ama böyle)
    yalnız direksiyon yapmayı unutmuş,ilk hızlanmada duvara bindirmiş

• quote:

Orjinalden alıntı: cilikka

jantlar kac inc bunun yaff?

• ilk aracı 1700 lerde bir fransız mucid icad etmiştir.. buharla çalışan bu araç gaz kontrolü olmadığı için ağaca çarpmış ve ilk araba kazasını gerçekleştirmiştir. kimden mi biliyorum mümtaz arukan dan. tarihte bu gün adlı köşenin sahibi. yani kesin bilgi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muribbi -- 13 Ekim 2006; 0:08:00 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: muribbi

ilk aracı 1700 lerde bir fransız mucid icad etmiştir.. buharla çalışan bu araç gaz kontrolü olmadığı için ağaca çarpmış ve ilk araba kazasını gerçekleştirmiştir. kimden mi biliyorum mümtaz arukan dan. tarihte bu gün adlı köşenin sahibi. yani kesin bilgi.

BEYLER BU ARAÇLA ŞU AN KULLANILANLAR BİRMİ? O ZAMAN BUHARLI TRENDE ARABADIR...
  • quote:

Orjinalden alıntı: Fiatci

quote:

ilk aracı 1700 lerde bir fransız mucid icad etmiştir.. buharla çalışan bu araç gaz kontrolü olmadığı için ağaca çarpmış ve ilk araba kazasını gerçekleştirmiştir. kimden mi biliyorum mümtaz arukan dan. tarihte bu gün adlı köşenin sahibi. yani kesin bilgi.

yolda gidiyordu direksiyonu vs vardı. bildiğimiz araba değil ama dört tekerli. arabaların atası sayılıyor. mümtaz abimin yalancısıyım. radikal de köşesi var bakanilirsin.
  • vay be
  • quote:

quote:

quote:

yolda gidiyordu direksiyonu vs vardı. bildiğimiz araba değil ama dört tekerli. arabaların atası sayılıyor. mümtaz abimin yalancısıyım. radikal de köşesi var bakanilirsin.

Size inanmama gibi bi olay yok o arabayı bende biliyorum ama şu an hangi araç buharla çalışıyor yada buharla çalışan toplam kaç araç var? onu ilk otomobil olarak sayamayız bu sebepten otomobil dedimi motorunun içtenm yanmalı olması lazımdır.bunuda ilk oılarak karl benz başarmıştır...

• İlk düplü arabayı yapanın bir Türk olduğu rivayet ediliyor. Doğan görünümlü bir şahihe piknik tüpü bağlayuarak çalıştırdığı söyleniyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ihg70

İlk düplü arabayı yapanın bir Türk olduğu rivayet ediliyor. Doğan görünümlü bir şahihe piknik tüpü bağlayuarak çalıştırdığı söyleniyor.
    />

• Alman Karl Benz diye biliyorum
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Size inanmama gibi bi olay yok o arabayı bende biliyorum ama şu an hangi araç buharla çalışıyor yada buharla çalışan toplam kaç araç var? onu ilk otomobil olarak sayamayız bu sebepten otomobil dedimi motorunun içtenm yanmalı olması lazımdır.bunuda ilk oılarak karl benz başarmıştır...

bu konuda sanamı inanayım yoksa mümtaz arukanamı.
    senin dediğin araba değil motorun icadı olabilir ki doğrudurda.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

bu konuda sanamı inanayım yoksa mümtaz arukanamı.
    senin dediğin araba değil motorun icadı olabilir ki doğrudurda.

arkadaşım istediğine inan inanma umrumda olmaz ama sen buharlı treni modern otomuobilin babası olarak görürsen hata olur.. o ancak trenin babası olarak görülebilir şu an kullnadığımız araçlarım atasını ilk kez karl benz yapmıştır...

• ben buldum, ben.
  • herşey....

3500 yıl önce dicle fırat nehirleri arasındaki toprakta tekerleğin keşfi ile başladı..
    1860 yılında fransada (troy duymasın ) Etienne lenoir yakıt hava karışımı benzinli motoru geliştirdi.
    Karl benz ikinci kez içten yanmalı motoru ele aldı geliştirdi. (neyseki bu adam alman )
    gottlieb DAİMLER, W.MAYBACH inde yardımıyla tek silindirli hava soğutmalı benzinli motoru bisiklete uyguladı (alman)

ilk dizel motor ise Dr. Rudolph diesel TARAFINDAN BAŞLATILDI VE MAN FABRİKASINDA UYGULAMA BAŞLADI
    1892

İLK ATSIZ ARAÇ 1886 DA ALMANYADA UYGULANMIŞ.

• @serkes

eklemeler yapalım...

Karl benz ilk sıvı yakıt(benzin,gazyağı allah ne verdiyse)ile çalışan arabayı icat etmiştir. bundan önce elektrik motoruyla çalışan, buhar enerjisiyle çalışan hiçde yabana atılmayacak güçlü otomobiller vardı.

soruyu söyle dallandırıp budaklandırırsak tam sonuca ulaşırız:

ilk at arabası:
    ?

ilk buhar gücüyle çalışan otomobil:
    ?

ilk elektrik ile çalışan otomobil:
    ?

ilk yakıt(benzin..vb)ile çalışan otomobil:
    Karl Benz

gördüğinüz üzere karl amcadan öncede dünya dönüyordu.
  • quote:

Orjinalden alıntı: serkes

herşey....

3500 yıl önce dicle fırat nehirleri arasındaki toprakta tekerleğin keşfi ile başladı..
    1860 yılında fransada (troy duymasın ) Etienne lenoir yakıt hava karışımı benzinli motoru geliştirdi.
    Karl benz ikinci kez içten yanmalı motoru ele aldı geliştirdi. (neyseki bu adam alman )
    gottlieb DAİMLER, W.MAYBACH inde yardımıyla tek silindirli hava soğutmalı benzinli motoru bisiklete uyguladı (alman)

ilk dizel motor ise Dr. Rudolph diesel TARAFINDAN BAŞLATILDI VE MAN FABRİKASINDA UYGULAMA BAŞLADI
    1892

İLK ATSIZ ARAÇ 1886 DA ALMANYADA UYGULANMIŞ.

fiatcı bak ama gör

• noktayi koyalim

http://www.automuseum-dr-carl-benz.de/meilensteine.html

dünyanin ILK PATENTLI (amerikadan almis patenti) otomobilini 1886 yilinda alman Karl BENZ üretmis.üsteki resimdeki otomobil demeye bin sahit arac ilk patentli olandir.

1 ps bile degildir,motor gücü sadece 0,75 psdir.
  • ilk araba BENZ
    ilk seri üretim araba henry ford die biliyorm...
  • ilk at arabasımı? bunu bilmek zor gibi.

buhar gücü ile çalışan ilk araç askeri amaçlı kullanıldı.
    fransız topcu alayında görevliş olan J. Cugnot adlı şahsı muhterem top malzemelerini cepheye bu yolla götürmüştür.

quote:

Orjinalden alıntı: face1tr

@serkes

eklemeler yapalım...

Karl benz ilk sıvı yakıt(benzin,gazyağı allah ne verdiyse)ile çalışan arabayı icat etmiştir. bundan önce elektrik motoruyla çalışan, buhar enerjisiyle çalışan hiçde yabana atılmayacak güçlü otomobiller vardı.

soruyu söyle dallandırıp budaklandırırsak tam sonuca ulaşırız:

ilk at arabası:
    ?

ilk buhar gücüyle çalışan otomobil:
    ?

ilk elektrik ile çalışan otomobil:
    ?

ilk yakıt(benzin..vb)ile çalışan otomobil:
    Karl Benz

gördüğinüz üzere karl amcadan öncede dünya dönüyordu.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.