Şimdi Ara

İlk Defa Gece Fotoğraf Çektim Sanırım bir Yerde Hata Var?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
465
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1. Fotoğraf 3 saniye pozlama 4,2 diyafram iso 800
    2. Fotoğraf birinci ile aynı değerde sadece diyafram 4,8 yapıldı.
    3. Fotoğraf 10 saniye pozlama 3,5 diyafram iso 200

Özellikle 3. fotoğrafta yukarılar neden puslu sisli gibi gözükmüş fazla pozlama olduğu için mi yukarılarıda ışık almış.

Nikon d5300 kit lens ile çekim yapıldı.

İlk Defa Gece Fotoğraf Çektim Sanırım bir Yerde Hata Var?İlk Defa Gece Fotoğraf Çektim Sanırım bir Yerde Hata Var?İlk Defa Gece Fotoğraf Çektim Sanırım bir Yerde Hata Var?

• Bu çekimlerin sonunda hangi resim senin hoşuna gitti ise doğru ayar odur.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 3. çekimi, iso'yu yükseltip diyaframı sabit tutup enstantaneyi düşürerek tekrar deneyin. İlk fotoğrafa baktığımda 800 iso'da abartılı bir kumlanma söz konusu değil hatta bir üste daha çıkabilirsiniz bu size enstantaneden bayağı kazandıracaktır. Sanırım şikayetçi olduğunuz ışık kirliliğinin nedeni enstantane

Yanlız 3. fotoğrafta netliği hemen önünüzdeki çalılıklara vermişsiniz bunu bilerek mi yaptınız bilmiyorum da ışıklı alana netleme yaparsanız daha hoş bir görüntü alabilirsiniz, tabi karar sizin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazmayı_Severim -- 28 Mart 2017; 14:55:58 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • geniş açı lens alıp hem denizie hemde kıyıyı çekmek güzel olur boztepeden. günün farklı saatlerinde çekimler yapmak lazım. yağmurlu bir gecede boztepeden manzara çekmek istiyorum. hem şehrin ışık hüzmesi çıksın hemde denizdeki yıldırımlar gözüksün istiyorum tağammı !!!

bakalım tekrar gitmek nasip olacak mı orduya
  • Niye diyaframı açık çekiyosun ki ?
    adı üstünde uzun pozlama
    keskinlik ve ışık süzülmelerini en net şekilde istiyorsanız diyaframı küçültün(rakam olarak yükseltin)

al F16 ya, iso 200 daha düşük low, pozlama 30 saniye yada bulb ile daha uzun süre pozlama yapın
    ayrıca WB değerlerininde kelvin değerlerini değiştirebiliyorsanız güzel renk aralığı yakalabilirsiniz

ve ayrıca ıso NR yi açmayı unutma, fotodaki kumlanmayı azaltır

saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flexii_87 -- 30 Mart 2017; 10:55:23 >
  • ISO değerini en düşüğe alın (ISO-100), makineyi sabitleyin (üç ayak kullanılabilir), uzaktan kumanda veya kablo denklanşör kullanın, farklı diyafram ve perde hızı değerlerinde denemeler yaparak istediğiniz görüntüyü yakalayabilirsiniz. Pozlama süresini çok uzatmak da kumanlanmayı artıracağından pek tavsiye etmem (örneğin 10-15dk.) Bir de güneş battıktan hemen sonra veya gün doğumuna yakın daha güzel bir görüntü çıkacaktır. Gecenin ortasında istediğiniz görüntüyü elde edemeyebilirsiniz.
  • hocam 3. kare görülen, senin de işaretlediğin istenmeyen aydınlanma; hava kirliliği + ışık kirliliğidir. kumlanma değildir. kumlanma varsa bile, paylaştığın karelerin ebatları küçük olduğundan belli olmamaktadır.

ademyagiz ve flexii_87, yaklaşık olarak olayın tarifini vermişler. ben de kabul edersen bir tarif vereyim.

ISO 100

A modu

F8 yada F11

timer ile çek

makine bir tripod yada kesinlikle kıpırdamayacak bir zeminde bulunsun

kadrajla, net ve makineyi sarsmadan deklanşöre bas. timer saymaya başlar ve makine çeker.

makine, yukarıdaki karelerde, ISO 100 ve F8 olduğu için 25-30 saniye gibi pozlamalar yapar. elde ettiğin sonucu beğenmezsen, A modundan M moduna geç, ve enstantane hızı olarak, önce 15 sonra 20 sonra 25 saniyeleri dene.

mümkünse, sonradan işleme imkanın varsa, raw çek.

çekim yaptığın ortam ışıklı bir ortam ise, vizörün üzerine mesela bir şapka koy ki, 20 saniye gibi bir zaman diliminde olası ışık sızmalarını önle.

• Kıymetli yorumlarınız için herkese teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.