Şimdi Ara

...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xenox -- 31 Ocak 2023; 14:42:58 >

• bir defa ilk araban 2.el ve bakımlı olacak..
    öyle gıcır gıcır pahalı bir arabaya yazık..nasıl olsa 1-2 senede arabayı begenmeyip değiştirmek icap edecek..
    sonra tamiri ve bakımı masraf fazla çıkarmayacak yerli üretim olmalı.mesela reno ve fiatın ucuz araçları gibi..
  • mesela renault'un ve fiat'ın hangi modeli?

Aslında ben hep şunları duydum:

- Al bir broadway tepe tepe kullan, acemiliğini at...
    - Sen en iyisi al bir şahin iyice öğren...

Şimdi benim ilk arabam bunlar olursa ben araba kullanmaktan soğurum be. (Gerçi ben Renault 12 TX ile başladım. Ama bana ait değildi.)

Acemilikten kaynaklanan masraf ne olur ki? çok çok park ederken tamponu dokunudurursun, yandaki direğe kapıya sürtersin, geri geri giderken direğe falan toslarsın falan... yani öyle aman aman sakarlıklar olmaz gibime geliyor. Bu yüzden de yukardaki araçlar alınmaz ki... çoluk çocuk binecek arabaya yaw...

mesela bir focus, bir astra, bir civic, veya bir corolla incir ağacı mı diker ACEMİ ADAMIN OCAĞINA...

Bunları konuşmak gerek...
  • dostum paradan haber ver nekadarlık bişey arıyorsun acemiliğini geçirdikten sonra satıcanmı yoksa uzun zamanlar binmeyimi düşünüyorsun?ben sana eğer 10 -15000 ytllik bi araç arıyorsan toyotaları tavsiye ederim.madem yerli araç düşünmüyorsun bence toyota, yok olmaz dersen honda cıvıc olabilir.yok onuda beğenmediysen focus bulabilirsin.bunları tavsiye etmemin sebebi satarken zor satamayacağın araçlar keyifli kullanışlı araçlar.yedek parçalarıda fena değil ama yerli aracınki gibide ucuz değildir.
  • ben ilk araba olarak 2004 lancer düşünüyorum otomatik vites. abs ebd herseyi var. 17 ye falan baska alternatif var mı bu ayarda???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oliwer -- 18 Şubat 2007; 20:54:23 >
  • Benim ilk arabam symboldü valla kullanmayı öğrenmek için ideal bir araç herşeyi normalden daha zor

Bide bence sedan bir araçla öğrenmek çok daha mantıklı büyük arabalara hakim olmak daha rahat oluyo...
  • Logan al tepe tepe kullan Dizeli az yakar iyi kacar...
  • ilk araba için uno en ideal.
  • Sahin, Broadway, Accent, Clio, Astra, Corolla
    hepsinin 4-5 yillik modelleri olur
    daha iyilerinin, ona gore masrafi olur
    ama ABS, hava yastigi, anti patinaj vs istiyorsan, paralari hazirla
  • anladığın kadarıyla ehliyetten öncede araba kullanmışlığın var yani deneyim olarak sıfır değilsin eğer birazda yeteneğin varsa korkacak bişi yok anladığım kadarıyla araba güvenli olsun istiyosun satarken zorlanmıyacağın kullanırken seni pek yormıcak civic ve corolla dır 13-15arası 2000 bulursun şöle temizindenn bikaç sene trafikte pişersin tedirginlik kalmaz sonra maddi imkanların çerçevesinde model yükseltirsinn ama başlangıç için civic corolla idealdirr
  • focus nasıl olur? Yedek parça, masraf bakımından soruyorum.

Bir de alınca acemiliği atıp sonra daha iyisini alırım düşüncesi yok.

Al acemiyken de kullan, ustayken de... Ama arabaya biniyorum de.... Düşüncesi var yani.
  • imkanlar dahilinde otomatik vites olmayan ve güvenli sayılabilecek (kaza yapma ihtimali daha yüksek olacağından) herhangi bir marka olabilir bence.
  • quote:

Orjinalden alıntı: QamiQaze

imkanlar dahilinde otomatik vites olmayan ve güvenli sayılabilecek (kaza yapma ihtimali daha yüksek olacağından) herhangi bir marka olabilir bence.

Güzel cevap...

hakikaten farklı bir bakış açısından yaklaşmışsın.

Ben de bu nedenle daha kaliteli bir araç olsun diyorum. Ama bu sefer de bir tampona 1 milyar falan bayılırsam mahvolurum diyorum. Kaldırıma takması var, geri giderken arabanın kıçının başının HENÜZ nerede bittiğini bilmemek var yani...

Focus alsak çok mu masraflı olur veya Astra?
  • çok heyeceanlı bi tip değilsen birazda arabalara hevesliysen yani sırf a dan b ye gitmek amacında değilsen araba kullanmak aslında zor bi iş değil.bi arkadaşım 22 yaşına kadar şöför koltuguna dahi oturmamış.bizim arabayla dolaşırken heves etti gitti ehliyet aldı.2 ay sonra concorde aldı babası.ilk başlarda eli ayagı titriyodu o kadar heyecenlanıyodu ki kalkarken vitese takmayı unutuyodu,düz yolda arabayı kaldırması 10 sn falan sürüyodu ama inan bir hafta sonra inanılmayacak kadar alıştı kullanmaya.daha 1 ayıda dolmadan 40 yıllık şöför gibi kullanmaya başladı.ne yokuşta kaçırma ne de park ederken zorlanma falan kalmadı.bence acemiliğimi atana kadar ucuz bi araba almayı düşünmek pek mantıklı değil.öğrenmen inan uzun sürmüyo daha sonra otomobilden zevk alarak kullanmak isteyince keşkeler başlıyo.bu bahsettiğim arkadaştan biliyorum.concorde aldığına çok pişman oldu keşke laguna alsaydım diye.sonra satıp daha iyi bişeyler almaya kalktı ama malum 2. el piyasası karmakarışık.alabildiğinin en iyisini al ve acemiliğini atana kadar sana yardımcı olabilecek bi tanıdığın varsa onunla çık trafiğe.biraz pratik yapınca acemilik falan kalmayacak emin olzaten en zor kısmı debriyaj kullanımına alışmak.eger düz vites bi araç alırsan hiç kullanmayacağın için debriyaj kullanımına yabancı olacaksın.yarın bi gün düz vites araba kullanman gerekirse pekte kolay olmaz işin

• Biraz büyük araba alsan bence daha iyi olur. Sonra küçük araba aldığında daha rahat kullanırsın.
    Ben mitsubishi canter kamyonette araba sürmeye başladım (2005 de). Şimdi arabayı geçiremediğim yer yok.
  • hepsi olabılır paraya baglı
  • İlk araç her zaman tercih sebebidir. Kasko olacağı için maddiyata göre sıfır veya ikinci el bir araç ilk araç olabilir. Yani ilk araç için şu olması diyenleri anlayamıyorum. Tercih ilk araç için yapılmamalıdır. Kullanıma ve isteğe göre yapılmalıdır...
  • Tamamen maddiyatla ilgili paran varsa kafana göre takıl yoksa parçası ucuz ver yerli al derim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.