Şimdi Ara

İlber Ortaylı antipatik gelmeye başladı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
170
Cevap
1
Favori
4.926
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Düşündüm de adam etliye sütlüye karışmayayım kafasında biri, tarih böyle yapılmaz.
    Mesela kılıç zoruyla Türklerin müslüman olduğunu (bazı dinci tarihçiler dahi söylüyor), Dersim'in bir katliam değil operasyon olduğunu falan hiç anlatmıyor.

• Kendi gerçeklerinin söylenmesini istiyorsun. Yazdığını tekrar oku. Dersim Olayı'na ve Türklerin Müslümanlığı konusuna değinmiyor demiyorsun sen. Diyorsun ki neden benim düşündüklerimi söylemiyor? Kendi yaklaşım şeklini iyi irdelersen neden bu konulardan uzak durduğunu anlarsın. Toplumun refleksleri var.
    Bu Celal denen adamın felsefi problemleri kesin çözmüş gibi bir tavırı var, o da gerçekten komik. Adam tereddüt etmeden özgür irademiz yok, bilimin metodu yanlışlamacılık, dış dünya sorununa rasyonel cevap veremeyiz, ahlâk bilimseldir gibi gibi felsefecilerin saçma sapan bulduğu görüşleri konsensüsmüş gibi dillendiriyor. Felsefecilerin çoğu bağdaşırcı özgür iradeyi benimser, çoğu bilimin bayesian çalıştığını düşünür, literatürde dış dünyanın önermesel delilleri vardır, ahlâk bilimseldir tezine cevap vermeyi bile komik buluyorum.
  • Antipatikten ziyade İlber hoca yer yer biraz taraflı olabiliyor mesela tarihte eğer Akdeniz'in bir hükümdarı bulunuyorsa eğer o Fatih'tir bir de belli bir dereceye kadar Hadrian'dır diyordu. Hadrian'ı bilmeyenler için söyleyeyim kendisi özellikle Helen ve Ege kültürlerini içselleştirilmiş çok gezen ve okuryazar olan bir Roma imparatoruydu, iki karanın sultanı ve iki denizin hakanı olduğunu söyleyen Fatih'in aksine Hadrian'ın hükümranlığında Akdeniz tamamen bir Roma gölüydü (Romalıların tabiriyle Mare Nostrum yani "Bizim Deniz"). Kültürel düzey olarak, Akdeniz kültürünü özümsemişlik olarak Fatih Hadrian'la yarışabilir hatta belki Hadrian'ı geçebilir ancak siyasi olarak bakıldığında apaçıktır ki Akdeniz'in hükümdarı Hadrian'dır. İlber Ortaylı açıkça Türk Fatih'i Romalı Hadrian karşısında kayırmış.

Hadrian zamanında Roma İmparatorluğu, bu arada bu Hadrian'ın selefi Trajan'ın imparatorluğunun Hadrian'ca kırpılmış, Trajan'ın Mezopotamya ve İran'da aldığı toprakların iade edilmiş halidir hem de:

Osmanlı İmparatorluğu, mor olarak gösterilen kısım Fatih zamanındaki imparatorluk:

Fatih ile Hadrian'dan bahsettiği program:
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Yanlış hatırlamıyorsam Yakın Türkiye Cumhuriyeti Tarihi diye kitabı vardı. Orada da bir meseleden bahsetmekten kaçındığını bizzat söylüyordu.
    Kitap bölümünde de demiştim. Bende dört kitabı var. İkisi soru cevaplı. Diğer ikisi de kendi kaleminden. Soru cevaplıları hiç sevmem. Aklımdaki sorular sorulmayabiliyor. Basit düzeyde "Türk müydü, değil miydi" soruları var. Kendi kaleminden yazdıkları da kötü. Kahvehane üslubuyla yazıyor. Bahsettiklerinin yalan olduğunu düşünmüyorum ama üslubu, makatından yalanlar uyduran kimseler gibi.
    Atatürk ve yukarıda bahsettiğim kitabını alacağıma ellerim kırılaydı keşke. Hep bilinen şeyleri yazıp gerçekten lüzumsuz konuları şerh edip duruyor. Üstüne para verseler de onun kitaplarını daha da okumam. Yıllardır ilkokul, ortaokul kitaplarında yazılanları 150 küsur sayfa boyunca yazmak nedir yahu? Bir de bu beş para etmez kitaplarına 30-35 TL biçilmiş. Atatürk kitabının 150 sayfasını okudum ilk gün. Sonra daha da karıştırmadım. Okuruna çok büyük saygısızlık etti. Tek tesellim %50 indirimli olmasıydı.
    Bizim tarafımız Halil Hoca'dan yana elhamdülilaaaah. Kafam kadar Fatih Sultan Mehemmed kitabı var. Malumun ilamı olan malumatları yok. Tarih kitabı dediğin böyle olur.
    Çok doldum bu zatışahanelerine. Konuya kusmuş olabilirim :D. Afveyleyin ki bilmişim günâh itdiğimi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Tarih Tarih'deki makaleden sonra bana da öyle gelmeye başladı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kendomen

Tarih Tarih'deki makaleden sonra bana da öyle gelmeye başladı.
    https://tarihtarih.com/2020/05/20/ilber-ortayli-ve-fethullah-gulen-yazisi-hk/
  • quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

https://tarihtarih.com/2020/05/20/ilber-ortayli-ve-fethullah-gulen-yazisi-hk/

Alıntıları Göster
    Hocayı konuda biraz batırdık gibi ama yine de Ortaylı'nın büyük bir tarihçi ve kültür insanı olduğunu kabul etmek doğru olur. Kimsenin ideolojisini veya geçmişini satın almıyoruz sonuçta, yanlışları onu ilgilendiriyor bizi değil. Hocayı hedef göstermeleri de <özellikle bu konuda hedef gösterilebilecek onca insan da varken> doğru değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nat Alianovna

Hocayı konuda biraz batırdık gibi ama yine de Ortaylı'nın büyük bir tarihçi ve kültür insanı olduğunu kabul etmek doğru olur. Kimsenin ideolojisini veya geçmişini satın almıyoruz sonuçta, yanlışları onu ilgilendiriyor bizi değil. Hocayı hedef göstermeleri de <özellikle bu konuda hedef gösterilebilecek onca insan da varken> doğru değil.

Alıntıları Göster
    Tarihçi objektif olmalıdır.

"Herhangi bir tarihi elinize aldığınız zaman, onun gerçeğe uygun olup olmadığına güven duymak için dayandığı kaynak ve belgeleri araştırılır. Bizim şimdiye kadar doğru bir millî tarihe sahip olamayışımızın sebebi tarihlerimizin, gerçek okuyucuların belgelere dayanmaktan ziyade ya birtakım meddahların veya birtakım kendini beğenmişlerin gerçek ve mantıktan uzak sözlerinden başka kaynak bulamamak talihsizliğidir.
    1924 (Atatürk’le Konuşmalar, Mustafa Bay dar, s. 92)"

Öte yandan hatalarını belgeler ile göstermek hedef göstermek mi oluyor? O zaman tarih hedef göstermekten ibaret senin bu dediğine göre. SJW düşünüşü
    gibi bence bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: HIGHER

Tarihçi objektif olmalıdır.

"Herhangi bir tarihi elinize aldığınız zaman, onun gerçeğe uygun olup olmadığına güven duymak için dayandığı kaynak ve belgeleri araştırılır. Bizim şimdiye kadar doğru bir millî tarihe sahip olamayışımızın sebebi tarihlerimizin, gerçek okuyucuların belgelere dayanmaktan ziyade ya birtakım meddahların veya birtakım kendini beğenmişlerin gerçek ve mantıktan uzak sözlerinden başka kaynak bulamamak talihsizliğidir.
    1924 (Atatürk’le Konuşmalar, Mustafa Bay dar, s. 92)"

Öte yandan hatalarını belgeler ile göstermek hedef göstermek mi oluyor? O zaman tarih hedef göstermekten ibaret senin bu dediğine göre. SJW düşünüşü
    gibi bence bu.

Alıntıları Göster
    Bildiğim kadarıyla sosyal adalet savaşçıları (sjw) terör sorunu kapsamına giren mevzularla ilgili değiller. Bir teröristle beraber olduğunun gösterilmesi biraz farklı bir olay. İlber Ortaylı hocam da hala hayatta, tek hatalı hatta suçlu olan o da değil. Tarih bazı kişiler hakkındaki hükmünü o insanlar öldükten ve bir devir geçtikten sonra da verebilir. Tarihçilik esasında zamansal bir uğraşı olduğu için acelesi yok.

• HIGHER kullanıcısına yanıt
    Sosyal bilimciler her doğru bildiğini her yerde söyleyememek alışkanlığını henüz tarihsel ve toplumsal olaylarla ilk ilgilenmeye başladıkları çok erken yaşlarda edinmeye başlarlar. Tarihsel, toplumsal ve siyasi bir takım konularda insanlarda gelişen hassasiyetler sosyal bilimcileri sıkıştırır. Mesela Ermeni Soykırımı konuşulurken tek bir şey duymak ister Türk toplumu, tartışma falan umurunda değildir. Saygın bulduğu o kişiden işitmek istediği tek şey sözde soykırım lafıdır mesela. O kişinin delillerini, konuşmalarını önemsemez. Olur da kendine aksi bir görüşü öne atarsa çöpe atar, o kişiye itibar süikastine girişir. Bu soykırım meselesi hakkında bir ara konu açıp uzun uzun yazmayı da düşündüm hatta. Bu arada benim varacağım sonuç da soykırım olarak nitelendirilemeyeceği idi. Sonradan vazgeçtim çünkü bir anlamı yok. Zaten herkesin iddiası soykırım olmadığı yönünde. Neden soykırım olmadığıyla ya da neden soykırım iddiası taşıdığıyla kimse alakadar değil. Ben soykırım olmadığının delillerini ortaya koysam neye yarar?

Şu an sen de aynısını yapıyorsun. Kendi doğrularını sosyal bilimciye dayatıyorsun. Dersim olayı sana göre devlet operasyonu olduğu için öyle konuşmalı İlber Ortaylı, yoksa etliye sütlüye karışmıyor olur. Çıkar da başka bir şey söylerse bu defa hain olur. Senin mütalaana göre Türkler kılıç zoruyla müslüman oldu, o yüzden İlber Ortaylı da öyle konuşmak zorunda. Bana göre tutarsız bir bakış açısı açıkçası.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1AB9A40D5

Sosyal bilimciler her doğru bildiğini her yerde söyleyememek alışkanlığını henüz tarihsel ve toplumsal olaylarla ilk ilgilenmeye başladıkları çok erken yaşlarda edinmeye başlarlar. Tarihsel, toplumsal ve siyasi bir takım konularda insanlarda gelişen hassasiyetler sosyal bilimcileri sıkıştırır. Mesela Ermeni Soykırımı konuşulurken tek bir şey duymak ister Türk toplumu, tartışma falan umurunda değildir. Saygın bulduğu o kişiden işitmek istediği tek şey sözde soykırım lafıdır mesela. O kişinin delillerini, konuşmalarını önemsemez. Olur da kendine aksi bir görüşü öne atarsa çöpe atar, o kişiye itibar süikastine girişir. Bu soykırım meselesi hakkında bir ara konu açıp uzun uzun yazmayı da düşündüm hatta. Bu arada benim varacağım sonuç da soykırım olarak nitelendirilemeyeceği idi. Sonradan vazgeçtim çünkü bir anlamı yok. Zaten herkesin iddiası soykırım olmadığı yönünde. Neden soykırım olmadığıyla ya da neden soykırım iddiası taşıdığıyla kimse alakadar değil. Ben soykırım olmadığının delillerini ortaya koysam neye yarar?

Şu an sen de aynısını yapıyorsun. Kendi doğrularını sosyal bilimciye dayatıyorsun. Dersim olayı sana göre devlet operasyonu olduğu için öyle konuşmalı İlber Ortaylı, yoksa etliye sütlüye karışmıyor olur. Çıkar da başka bir şey söylerse bu defa hain olur. Senin mütalaana göre Türkler kılıç zoruyla müslüman oldu, o yüzden İlber Ortaylı da öyle konuşmak zorunda. Bana göre tutarsız bir bakış açısı açıkçası.
    Gerçeklerin söylenmesini istemek ne zamandan beri kendi doğrularını başkalarına dayatmak oldu?
    Ortaylı bu haliyle politikacı gibi davranıyor, tarihçi gibi değil.

Kendi gerçeklerinin söylenmesini istiyorsun. Yazdığını tekrar oku. Dersim Olayı'na ve Türklerin Müslümanlığı konusuna değinmiyor demiyorsun sen. Diyorsun ki neden benim düşündüklerimi söylemiyor? Kendi yaklaşım şeklini iyi irdelersen neden bu konulardan uzak durduğunu anlarsın. Toplumun refleksleri var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1AB9A40D5

Kendi gerçeklerinin söylenmesini istiyorsun. Yazdığını tekrar oku. Dersim Olayı'na ve Türklerin Müslümanlığı konusuna değinmiyor demiyorsun sen. Diyorsun ki neden benim düşündüklerimi söylemiyor? Kendi yaklaşım şeklini iyi irdelersen neden bu konulardan uzak durduğunu anlarsın. Toplumun refleksleri var.
    Sen oku bence yazdıklarımı. Aynen öyle diyorum, çok politik konuşuyor, böyle konuşacaksa gitsin politikacı olsun.

Toplum şöyle böyle diyecek diye, gerçekleri saklayalım mı?
    Anlamamakta ısrar ediyorsun bence. Bahsettiğin konular tarihsel gerçekler olmaktan henüz uzaklar. Sen kendi yorumunu gerçek kabul ederek İlber Ortaylı'dan kendi duymak istediklerini söylemesini bekliyorsun. Talihsiz bir düşünce bu.

• İlber ortaylı ve celal şengör bunlar tam birer balon 😂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: William0

İlber ortaylı ve celal şengör bunlar tam birer balon 😂
    İlber Ortaylı neyse de, Şengör'e balon demek Açıklamaya bile gerek duymuyorum blok.
    Celal tam bir balon, cahil olmasının sebebi tam bir herbokolog olması yani bir nevi okumuş Nihat Doğan da diyebiliriz siyasetten tut felsefeye dinden tut sosyolojiye yorum yapmadığı tek birşey yok herkes bildiği şeyi konuşmalı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Celal tam bir balon, cahil olmasının sebebi tam bir herbokolog olması yani bir nevi okumuş Nihat Doğan da diyebiliriz siyasetten tut felsefeye dinden tut sosyolojiye yorum yapmadığı tek birşey yok herkes bildiği şeyi konuşmalı.
    Bu Celal denen adamın felsefi problemleri kesin çözmüş gibi bir tavırı var, o da gerçekten komik. Adam tereddüt etmeden özgür irademiz yok, bilimin metodu yanlışlamacılık, dış dünya sorununa rasyonel cevap veremeyiz, ahlâk bilimseldir gibi gibi felsefecilerin saçma sapan bulduğu görüşleri konsensüsmüş gibi dillendiriyor. Felsefecilerin çoğu bağdaşırcı özgür iradeyi benimser, çoğu bilimin bayesian çalıştığını düşünür, literatürde dış dünyanın önermesel delilleri vardır, ahlâk bilimseldir tezine cevap vermeyi bile komik buluyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-596C9B846 -- 10 Ağustos 2020; 22:31:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-596C9B846

Alıntıları Göster
    Ahlak nerede bilimseldir diyor ziya?

• quote:

İlber ortaylı ve celal şengör bunlar tam birer balon 😂
    Tam olarak balon denilemez ama dinleyenler açısından çokça büyütülüyorlar. Bir youtube'ta teke teke programinin(ikisinin ciktigi) bir bolumunun yorumuna bakarsaniz buyuttukleri gorulecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Herattaa

Tam olarak balon denilemez ama dinleyenler açısından çokça büyütülüyorlar. Bir youtube'ta teke teke programinin(ikisinin ciktigi) bir bolumunun yorumuna bakarsaniz buyuttukleri gorulecektir.

Alıntıları Göster
    Yav ne büyütülmesinden bahsediyorsunuz hala.
    Adam dünya çapında biri. Bana bu kurumlara aynı anda üye olan 3 kişi gösterin bakayım hem de dünyadan olsun TR'yi de geçtim.

Rusya Bilimler Akademisi
    ABD Ulusal Bilimler Akademisi
    Avusturya Bilimler Akademisi[22]
    Amerikan Felsefe Cemiyeti[23]
    Sırp Bilimler Akademisi[24]
    Leopoldina Alman Milli Bilimler Akademisi[25]
    Amerika Jeofizik Birliği[26]

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.