Şimdi Ara

İL İL ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ (İSİM İSİM)**TAMAMLANDI** (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
123
Cevap
9
Favori
227.576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu konuda benim de söyleyeceklerim var. Konuyu bazı arkadaşlar kürt-türk davasına çevirmiş, birkaç rakam göstermiş ve çok düşündürücü olduğunu vs. söylemiş. Böyle şeyler ancak siyonistlerin ekmeğine yağ sürer hepimiz akıllıca düşünelim ,araştıralım, öğrenelim. Düşmanlık tohumlarının bu millete faydası yoktur.

GÜMÜŞHANE (39)
    KARS (1)
    ORDU (56)
    ADIYAMAN (11)

1- Kars'ın büyük çoğunluğu türktür. Benim dedemde karslıdır. Şehitler resmi kayıtlara geçmemiş olabilir veya gazi listesine de bir bakmak lazım. Çünki sadece şehitlik değil, gazilikte yüce bir mertebedir.
    2-Adıyamanın yarısı türk, diğer yarısı kürt ve zazadır. Burda kimse adıyamanki türklere savaşmamıştır diyemez. Bu en başta adıyamanlı aboşlara haksızlık olur. Abuzer Gaffari'nin kemiklerini sızlatır ki Türkiye'deki en büyük İslam tekkelerinden biri halen Adıyamandadır. (İslami Menzil Tarikatı) (İslamı özellikle vurguluyorum çünkü Çanakkale'de yapılan bu savaşta savaşan ordu: Osmanlı ordusu, şehit olan askerler de Osmanlı Askerleri idi.. Ve Osmanlı İmparatorluğu Halife vasıtasıyla ''İslami Cihad'' ilan etmişti ki bu tüm müslümanları cihada davet ediyordu, Kürtler de müslümandı. Nitekim orada savaşan ve Osmanlı Ordusuna ait 2 tabur da arap asker vardı, tamamı şehit oldu, bu listede onların adı hiç geçmiyor..

3- Gümüşhaneyle orduyu da özellikle yazdım. Rakamlara bakılırsa bazılarına göre 'ihanet halindeler'' :) Sadece komik.

SAMSUN (44)

- Koskoca Samsun vilayetinden şehit sayısına bakarsanız buradan da Samsun'un bazılarına göre ''ihanet içinde'' olduğu açıkça görülüyor.

SİİRT (40)

RİZE (71)

- Tamamı kürt olan bu küçük vilayetin diğer anadolu illeri ile olan oranlarına bakın, (Bursa balıkersir vs. değilde diğer küçük anadolu vilayetlerine, mesela Rize'ye.

SİVAS (25)
    -Koca Sivas Sancağından çıkan şehit sayısı...
    URFA (383)
    Şimdi teröristbaşının memleketi deniyor.. Bu doğru olsa bile ozaman hiç de terör yanlısı değillermiş.
    TUNCELİ (30)

- Tunceli (Dersim) alevi olduğu için İslami Cihad çağrısını kabul etmedi (Yukarıya ,Sivas'a bakın.) Bunlar İstanbul halifesini tanımıyorlardı. (Nasıl tanısınlar ki adamlar sünni değildi ve Halife sünni liderdi, zaten bu yüzden İran hiçbirzaman Osmanlı egemenliğine girmedi)

Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum. Sadece Buradaki rakamlara bakarak birşeyler çıkarmaya çalışılırsa Tarihe büyük haksızlık edilmiş olur. Orada yatan ve İslam için savaşan tüm Halep'li, Şam'lı, Bağdat'lı, Azerbaycan'lı ve daha birçok memleketten insanlar da şehittir ve onlarda nur içinde yatsınlar. Amin.

• robust3471 Sivas ve Samsun konusunda yanılıyorsun. Öncelikle şunu belirtmek istiyorum. Osmanlı İmparatorluğu, 1. Dünya Savaşı'nda sadece Çanakkale Cephesi'nde savaşmadı. Kafkas Cephesi, Irak Cephesi, Filistin Cephesi, Galiçya Cephesi ve Yemen Cephesi'nde savaştı. Doğu'da da savaş varken Doğu'dan bir askerin Çanakkale'ye gitmesi saçma olurdu. Bu yüzden Sivas ve Samsun özellikle Kafkas Cephesi'nde çok şehit vermiştir. Milli Savunma Bakanlığı'nın sitesinden bakabilirsiniz: http://www.msb.gov.tr/arsiv/phpscr/Sehitler.php

Sivaslı veya Samsunlu değilim hatta oralardan arkadaşım dahi yok ama ortada bir yanlış var. Diğer iller için de aynı şey geçerli olabilir. Tek tek bakılması lazım.

• Bence bir şehri yada azınlığı zan altınta bırakmak için bu listeler yeterli değil.Kurtuluş savaşında yaşanılan savaşlarla ilgili bir liste olursa daha çok yardımı dokunur.Çanakkale harbinde olmayıp başka cephelerde savaşmış binlerce kişi var.

Ama bir gerçek ki Çanakkale harbi en önemlisiydi ve diğer cephelerden daha çok insan savaştı burda.Savaşı uzatan cephe olması da öneminin ne denli yüksek olduğunu gözlere seriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fluox

Bence bir şehri yada azınlığı zan altınta bırakmak için bu listeler yeterli değil.Kurtuluş savaşında yaşanılan savaşlarla ilgili bir liste olursa daha çok yardımı dokunur.Çanakkale harbinde olmayıp başka cephelerde savaşmış binlerce kişi var.

Ama bir gerçek ki Çanakkale harbi en önemlisiydi ve diğer cephelerden daha çok insan savaştı burda.Savaşı uzatan cephe olması da öneminin ne denli yüksek olduğunu gözlere seriyor.

Artı ne kadar ciddi rakamlar bunlar tartışılır. İsimsiz şehitleri de untumamalı. Batı tarafından çok şehit olması anlaşılabilir sonuçta Çanakkale batıda. Doğu tarafları hiç şehit vermedi demek, diğer cephelerde savaşan Mehmetçik'i görmezden gelmek demektir. Twitter'da bazıları buna benzer, ne idüğü belirsiz haritalarla yüzdelerle kin, nefret ve nifak tohumları ekiyorlar.

Bir kere Maraş, Antep, Urfa kendi imkanları ile kurtuldu. Kafkas cephesinde, Sarıkamış'ta kimler şehit oldu? Yemen'de kimler şehit oldu? Böyle şehirlere göre bölgelere göre şehit yarıştırmak, başta mukaddes şehitlerin ruhlarına ihanet etmektir. Bir çok cephede tek bir amaç için İstiklal için mücadele etti bu millet...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omergorur -- 18 Mart 2013; 11:30:46 >

• Konu update...
    Aziz şehitlerimizin mümtaz ruhlarına birer fatihayla
    Lütfen gereksiz tartışmalar yapılmasın.Çanakkale bu milletin birlik ve beraberlik destanıdır
  • Alucranın sadece bizim köyünden 5 şehit çıkmış iikiside adaşım Allah rahmet eylesin hepsine minnetarız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Helgin -- 18 Mart 2014; 10:45:36 >
  • Allah hepsine gani gani rahmet eylesin, mekanı cennet toprakları bol olsun. Herkes birer fatiha okusun arkadaşlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konuyu açtığınız iyi oldu bayrağımızı hemen astım
  • Öyle insanlarn torunları olduğumuz için gurur duyuyoruz.
  • Allah rahmet eylesin, Hepsinin mekanı Cennet olsun.
  • Corum 1333 Allah rahmet eylesin tum sehitlerimize

• Yurt dışından da vardı şehitlikte bizim oradan Kırcaali'den de vardı onlar da koyulsaydı keske.Allah rahmet eylesin

• Savaşın büyük çoğunluğu gönüllülerden oluşuyordu; bu liste bize pek bir şey göstermez ki kıyaslamak yanlış olur...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eve gecince bakicam.guzel konu.borclari odenemez

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Babamın dedeside orda şehit olmuş

• Bu listeyi gönderen kullanıcıya çok teşekkür ediyorum.

Bir düzeltmem olacaktı.

1560. sırada Üsküdar doğumlu Ahmet oğlu Hasan Nazmi Efendi'nin rütbesi 'Yüzbaşı' idi. Büyük dedemdir. Savaşta önce kolunu kaybetmiş, revirde geri gönderilmeyi reddederek cepheye dönmüş ve bu sefer bir top mermisi ile şehit olmuştur.

Evimize geriye atını ve kasaturasını getirmişler. Devresinden sağ kalan mevkidaşları 'Binbaşı'lığa yükseltilmiştir. Dedemin annesine de binbaşı maaşı bağlanmıştır.

Allah bu vatan için canını siper etmiş tüm Çanakkale Şehitlerimize GANİ GANİ rahmet eylesin.

İnşallah bu millet başka Çanakkale'ler yaşamaz.

İL İL ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ (İSİM İSİM)**TAMAMLANDI**

Saygılarımla

• Sorgulayıp araştırmak isteyenlere bir iki lafım var. Kalanlar bildikleri gibi devam etsinler hayatlarına

1- Çanakkale savaşında yaklaşık kaç kişi ölmüştür ?
    2- yukarıdaki liste diye iddia edilen ŞEY deki rakam verilerini topladınız mı hiç?
    3- çanakkale savaşı döneminde haritamız bumuydu?

bendeki bilgi
    1- yaklaşık 500.000. yarısı osmanlı yarısı düşmün kuvvetleri
    2- rakam 48148 ben topladım. (kalan 200.000 neyin nesi veya nereden geldi bunlar)
    3- Buna cevap bile vermiyorum.
  • Allah allah allahh

dışh dışh
  • Sinop ilgimi cekti.

Sehitlerimiz nur icinde yatsin.
  • Bu Vatansever gençlerimiz şehit olmasaydı bu ülke çok farklı yerlerde olurdu.Allah gani gani rahmet eylesin.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.