Şimdi Ara

İKTİSAT mı İŞLETME mi KAMU YÖNETİMİ mi ? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
115
Cevap
2
Favori
67.017
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bence hiç bi şeyden anlamayanlar konuşmuş durmuş yok 1. sınıf 2. sınıf falan bunu yazan arkadaş biraz ezik herhalde iktisat her yerde aynıdır. Bazen hoca faktörü biraz daha fark yaratabilir. Eğitim kesinlikle anadille olmalıdır. İngilizce olmayan eğitimleri salla diyorsunuz neye dayanarak bunu diyorsun? Sen ingilizmisin arkadaşım konuyu nasıl özümseyeceksin kendi ana dilinle düşünüyorsun ama ingilizce konuşup yazmaya çalışıyorsun ne kadar verimli olur bence hiç. o yüzden genelde bu tip eğitim alan arkadaşlarım ne banka sınavlarında ne kpss de ne de spk da iyi bir başarı gösteremediler. Tabi senin zihniyetinde olan kişiler sayesinde işe girebiliyorlar güya iyi üniversite bitirmiş ya o yüzden:) bak mesela o çok özendiğiniz amerika ingilterede (umarım küçük harfle yazdım diye üzülenler olmamıştır:) lisans eğitiminin o kadarda önemi yok hangi üniversitede yaparsan yap önemli olan yüksek lisansı nerede yaptığın. Bu maalesef bizim ülkemizde tam tersi yani 4 yıl iktisat okuyan iktsatçıyım diye ortada geziyor ki alakası yok uzmanlık demek yüksek lisans demek.
    Son olarak zorluk açısından 1 iktisat 2 kamu yönetimi 3 işletme
    iş bulma açısından 1 iktisat 2 işletme 3 kamu yönetimi

• quote:

Orijinalden alıntı: bybora34@gmail.com

bence hiç bi şeyden anlamayanlar konuşmuş durmuş yok 1. sınıf 2. sınıf falan bunu yazan arkadaş biraz ezik herhalde iktisat her yerde aynıdır. Bazen hoca faktörü biraz daha fark yaratabilir. Eğitim kesinlikle anadille olmalıdır. İngilizce olmayan eğitimleri salla diyorsunuz neye dayanarak bunu diyorsun? Sen ingilizmisin arkadaşım konuyu nasıl özümseyeceksin kendi ana dilinle düşünüyorsun ama ingilizce konuşup yazmaya çalışıyorsun ne kadar verimli olur bence hiç. o yüzden genelde bu tip eğitim alan arkadaşlarım ne banka sınavlarında ne kpss de ne de spk da iyi bir başarı gösteremediler. Tabi senin zihniyetinde olan kişiler sayesinde işe girebiliyorlar güya iyi üniversite bitirmiş ya o yüzden:) bak mesela o çok özendiğiniz amerika ingilterede (umarım küçük harfle yazdım diye üzülenler olmamıştır:) lisans eğitiminin o kadarda önemi yok hangi üniversitede yaparsan yap önemli olan yüksek lisansı nerede yaptığın. Bu maalesef bizim ülkemizde tam tersi yani 4 yıl iktisat okuyan iktsatçıyım diye ortada geziyor ki alakası yok uzmanlık demek yüksek lisans demek.

Yazdıkların her ne kadar doğru olsa da ülkemizde üniversite adının etiket olduğunu unutmuşsun sanırım.İngilizce öğretilen iktisat sayesinde öğrenci okuldan mezun olduktan sonra en azından yabancı dil bilerek mezun oluyor.İyi üniversite mezunları dışında bazı yerler öğrenci almıyor mesela uluslararası denetim şirketleri belli üniversiteler dışında adam almıyor ayrım var.

• quote:

Orijinalden alıntı: bybora34@gmail.com

bence hiç bi şeyden anlamayanlar konuşmuş durmuş yok 1. sınıf 2. sınıf falan bunu yazan arkadaş biraz ezik herhalde iktisat her yerde aynıdır. Bazen hoca faktörü biraz daha fark yaratabilir. Eğitim kesinlikle anadille olmalıdır. İngilizce olmayan eğitimleri salla diyorsunuz neye dayanarak bunu diyorsun? Sen ingilizmisin arkadaşım konuyu nasıl özümseyeceksin kendi ana dilinle düşünüyorsun ama ingilizce konuşup yazmaya çalışıyorsun ne kadar verimli olur bence hiç. o yüzden genelde bu tip eğitim alan arkadaşlarım ne banka sınavlarında ne kpss de ne de spk da iyi bir başarı gösteremediler. Tabi senin zihniyetinde olan kişiler sayesinde işe girebiliyorlar güya iyi üniversite bitirmiş ya o yüzden:) bak mesela o çok özendiğiniz amerika ingilterede (umarım küçük harfle yazdım diye üzülenler olmamıştır:) lisans eğitiminin o kadarda önemi yok hangi üniversitede yaparsan yap önemli olan yüksek lisansı nerede yaptığın. Bu maalesef bizim ülkemizde tam tersi yani 4 yıl iktisat okuyan iktsatçıyım diye ortada geziyor ki alakası yok uzmanlık demek yüksek lisans demek.

Bundan sonrasını okumadım..

• Yabancılar lisansı kendi dillerinde, yüksek lisansı da İngilizce ya da kendi dilleriyle İngilizce karışımı bir şekilde veriyorlar. İki senede öğrendikleri İngilizce bizim 4 senede öğrenilen İngilizce'den daha iyi. Şimdi soralım, ülkemizde 4 sene (İlköğretimi saymıyorum bile) İngilizce eğitim ne kadar iyi?

Teknik üniversitenin iktisat bölümünü ilk 3'e koymadaki mantık?????

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ata -- 19 Şubat 2010; 2:41:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gemiler_sapasaglam

İktisat okuyan biri oalrak hiçbiri bence.
    Ancak sınavlar yönüyle incelersek genel kanının aksine iktisat değilde kamu yönetmi derim.
    kamu yönetiminde makro-mikro iktisat dersleri alırsın ve bu kpss a iktisatının %60 ını teşkil eder.hukuk yönünden çok avantajlı olursunuz.derslerin çoğu hukuk.
    ancak iktisat bölümünde yeteri kadar hukuk verilmez.Zımbırtı çok ders vardır.
    Çok idealist değilseniz bnce iibf okumayın.Açıjtan okuyun daha iyidir.aynı işlevi görür çünkü.Ama iyi derece yaparım-kasarım-hedefim bddk-spk-kaymakamlık diyorsanız bnce şehir faktörünün göz önüne alın.Büyükşehirde okuyun.bana kalırsa

1.sınıf iibfler==Boğaziçi-koç-Odtü-Bilkent-Ankara siyasal
    2.sınıf iibfler==Hacettepe-marmara-istanbul-gazi-ege
    3.sınıf iibfler==d.eylül-anadolu-uludağ-selçuk

gerisi vasattır.(Çukurova ünivde okuyan biri oalrak söylüyorum)

sen hacettepeyi 2.sınıfa marmara istanbul gazi ege yanına koyuyorsan
    9eylülüde selcuk ve anadolunun yanına koyuyorsan, daha da sıralama yapma bence, büyükşehirde okuyun diyorsun, izmir kasaba mı da 9eylülü 3.sınıfa atıyorsun? 9eylülün herhangi bir bölümünden mezun olursan diplomandaki armada 1982 yılı yazar, iibf den mezun olursan izmir ticari bilimler akademisi 1944 yazar, ülkenin en köklü iibf sinden biridir.Egenin kurulusu ise 1991 dir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardarulez -- 17 Şubat 2010; 20:19:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: fenerist07

quote:

Ancak sınavlar yönüyle incelersek genel kanının aksine iktisat değilde kamu yönetmi derim.
    kamu yönetiminde makro-mikro iktisat dersleri alırsın ve bu kpss a iktisatının %60 ını teşkil eder.hukuk yönünden çok avantajlı olursunuz.derslerin çoğu hukuk.
    Çok idealist değilseniz bnce iibf okumayın.Açıjtan okuyun daha iyidir.aynı işlevi görür çünkü.Ama iyi derece yaparım-kasarım-hedefim bddk-spk-kaymakamlık diyorsanız bnce şehir faktörünün göz önüne alın.Büyükşehirde okuyun.bana kalırsa

9eylülüde selcuk ve anadolunun yanına koyuyorsan, daha da sıralama yapma bence, büyükşehirde okuyun diyorsun, izmir kasaba mı da 9eylülü 3.sınıfa atıyorsun? 9eylülün herhangi bir bölümünden mezun olursan diplomandaki armada 1982 yılı yazar, iibf den mezun olursan izmir ticari bilimler akademisi 1944 yazar, ülkenin en köklü iibf sinden biridir.Egenin kurulusu ise 1991 dir.

kafasına göre yazıyo işte adama sorarlar sen kimsinki standartları belirliyosun ? veya saydığın okullardan hangisine gittin ne araştırma yaptın?

• quote:

Orijinalden alıntı: fenerist07

quote:

Sen 9 Eylül ü hangi sıralamayı koyardın.1. sınıf iibf nin yanına yaklaşamaz.2. sınıf iibf lerde hangilerinden iyi diyebilirsin.Daha doğrusu hacettepe,marmara mı yoksa 9 eylül mü..

• quote:

Orijinalden alıntı: djnone

quote:

Orijinalden alıntı: Calpi84

İşletme ve iktisat iyi.En azından muhasebeci olursun üç kuruş para geçer eline.Kamu yönetimi devlete yönetici yetiştirmek için kurulmuş ancak çok mezun olduğundan iş bulmak zor.

bu nasıl bi cevap .. 3 kuruş ne demek ?? eğer ing bilgisayar birde diploma getir 2 den asağı maaş almassın. düz mezun olursan 1 tl alırsın. bilip bilmeden konusma ha 3 kuruş derken 2 bın 3 bın tl den bahsedıyosan o zaman haklısın.

ben işletme okuyorum 2. sınıfa geçtim sadece bir örnek veriyim konuyu acan arkadasa.. fakultenın içinde askeriyenin hangi bölümden ne kadar öğrenci alacagıyla ilgili bir ilan vardı butun bölümlerin ismi vardı ama iktisatta 2 farklı işe alım varken işletmeden 7 8 farklı yere girilebiliyordu askeriyede. artık burdan anla işletmenin önü herzaman daha açıktır.

iktisatcıların yapacagı iş bellidir banka muhasebe vs.. ama işletmede bunlarıda yaparsın ayrıca hukuk gb. alanlardada çalışabilirsin çünkü fakültedeki nerdeyse bütün dersleri alıyorsun her konu hakkında bilgin oluyor. ayrıca işletmenin okunması iktisattan daha kolaydır. hata etme işletme seç geleceğini garantiye al etraftan öten cırcır böceklerinede aldanma etraf işletme dolmuş olabilir ama kendini geliştirdinmi önünde ne tıp ne muh nede baska bişe olur....

Saçmalama işletme iktisatın dalıdır.İktisat başlıbaşına bir bilimdir.Yani kısacası İşletme iktisatın dalıdır .Sen heralde kendin işletme okuyorsun diye iktisatın içeriğinden pek haberin yok.Araştır derim.Senin gibi olumlu düşünmek güzel gerçekten ama fazla da uçma bence...ne tıp ne muh.miş.Görünen köy kılavuz istemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: _DeserTEagLe_

quote:

Orijinalden alıntı: djnone

quote:

İşletme ve iktisat iyi.En azından muhasebeci olursun üç kuruş para geçer eline.Kamu yönetimi devlete yönetici yetiştirmek için kurulmuş ancak çok mezun olduğundan iş bulmak zor.

bu nasıl bi cevap .. 3 kuruş ne demek ?? eğer ing bilgisayar birde diploma getir 2 den asağı maaş almassın. düz mezun olursan 1 tl alırsın. bilip bilmeden konusma ha 3 kuruş derken 2 bın 3 bın tl den bahsedıyosan o zaman haklısın.

ben işletme okuyorum 2. sınıfa geçtim sadece bir örnek veriyim konuyu acan arkadasa.. fakultenın içinde askeriyenin hangi bölümden ne kadar öğrenci alacagıyla ilgili bir ilan vardı butun bölümlerin ismi vardı ama iktisatta 2 farklı işe alım varken işletmeden 7 8 farklı yere girilebiliyordu askeriyede. artık burdan anla işletmenin önü herzaman daha açıktır.

iktisatcıların yapacagı iş bellidir banka muhasebe vs.. ama işletmede bunlarıda yaparsın ayrıca hukuk gb. alanlardada çalışabilirsin çünkü fakültedeki nerdeyse bütün dersleri alıyorsun her konu hakkında bilgin oluyor. ayrıca işletmenin okunması iktisattan daha kolaydır. hata etme işletme seç geleceğini garantiye al etraftan öten cırcır böceklerinede aldanma etraf işletme dolmuş olabilir ama kendini geliştirdinmi önünde ne tıp ne muh nede baska bişe olur....

Saçmalama işletme iktisatın dalıdır.İktisat başlıbaşına bir bilimdir.Yani kısacası İşletme iktisatın dalıdır .Sen heralde kendin işletme okuyorsun diye iktisatın içeriğinden pek haberin yok.Araştır derim.Senin gibi olumlu düşünmek güzel gerçekten ama fazla da uçma bence...ne tıp ne muh.miş.Görünen köy kılavuz istemez.

iktisatmı işletmenin, işletmemi iktisadın dalıdır acaba ?bu soruyu herkes tartışıyor nedense

• @matrix_neo

Kimse tartışmıyor da... İşletme, iktisatın bir parçasıdır.
  • Aşağı yukarı aynı şeyler.İktisatta teorik,işletmede pratik bilgiler daha fazladır...
  • Merhaba
    Eğer kafanda net olarak karar verdiğin bir bölüm yoksa benim tavsiyem ilk tercihin işletme ikinci tercihin iktisat olsun. bu bölümleri bitirince iş bulma imkanın daha çok. bende fizik mezunuyum fakat bizim devlette atamamız çok az olduğundan işletme okuyorum dışardan bu sene bir aksilik olmazsa mezun olup kpss den de iyibir puan alırsam ondan sonra iş hazır. benim tavsiyem iibf'den bir bölüm okumandan yana. tabiki yinede tercih senin iyi hafta sonları
  • quote:

Orijinalden alıntı: cem4478

Merhaba
    Eğer kafanda net olarak karar verdiğin bir bölüm yoksa benim tavsiyem ilk tercihin işletme ikinci tercihin iktisat olsun. bu bölümleri bitirince iş bulma imkanın daha çok. bende fizik mezunuyum fakat bizim devlette atamamız çok az olduğundan işletme okuyorum dışardan bu sene bir aksilik olmazsa mezun olup kpss den de iyibir puan alırsam ondan sonra iş hazır. benim tavsiyem iibf'den bir bölüm okumandan yana. tabiki yinede tercih senin iyi hafta sonları

Fizik mezunu olarak 4001'den düz memur olarak atanamıyormusun?Formasyonun yok mu?Bende aöf'ten okuyorum bu sene bitireceğim ancak aöf işletmeye normal işletmeden farklı bir kod verdiler aöf mezunu almak istemeyen kurumlara kolaylık olsun diye böyle bir düzenleme yapıldı.

• Kodmu ne kodu dostum cüzzamlı muamalemesi yapılacak yani :)) ne farkediyorki örgünde ezbere bitiriyor bizde hem iktisatı bence iyi bi ünide okumak salakca okunacak iki bölüm vardır tıp ve hukuk hukukta boş gibi gerçi ama kız isterken işe yarayabilir o bölüm iktisat için üniv gidip yurt yada ev tutmaya değmez örgünde okumak için bi farkı yokki açıktan kodun kralını verseler ne yazar türkiyede iyi bi yyere gelmen için beynin olmasada olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Utkuhan

Kodmu ne kodu dostum cüzzamlı muamalemesi yapılacak yani :)) ne farkediyorki örgünde ezbere bitiriyor bizde hem iktisatı bence iyi bi ünide okumak salakca okunacak iki bölüm vardır tıp ve hukuk hukukta boş gibi gerçi ama kız isterken işe yarayabilir o bölüm iktisat için üniv gidip yurt yada ev tutmaya değmez örgünde okumak için bi farkı yokki açıktan kodun kralını verseler ne yazar türkiyede iyi bi yyere gelmen için beynin olmasada olur.

Vallaha bende çok bozuldum.Aöf'e ayrı kod vermişler kurum alacağı kodları kendi belirleyecek istemezse aöf almayacak.Bu sene aöf'ü bitirip okulu bırakıp memur olacaktım.Ben aöf-örgün ikisini de okuyorum örgün bana kolay geliyor.Örgünde dersler hocaya göre değişiyor kimisi sınavda soracağı sorularla ilgili ipucu veriyor,bazısı test yapıyor,bazıları öğrenciye hiç yardımcı olmuyor.Bende örgünde tıp veya hukuk dışında bölüm okumak istemezdim iyi bir ünide işletme veya kendi şehrimde ikinci öğetimden iibf.Yabancı bir yerde orta kalite iibf tarzı bir bölüm okumak mantıksız geliyor.

• quote:

quote:

Kodmu ne kodu dostum cüzzamlı muamalemesi yapılacak yani :)) ne farkediyorki örgünde ezbere bitiriyor bizde hem iktisatı bence iyi bi ünide okumak salakca okunacak iki bölüm vardır tıp ve hukuk hukukta boş gibi gerçi ama kız isterken işe yarayabilir o bölüm iktisat için üniv gidip yurt yada ev tutmaya değmez örgünde okumak için bi farkı yokki açıktan kodun kralını verseler ne yazar türkiyede iyi bi yyere gelmen için beynin olmasada olur.

Vallaha bende çok bozuldum.Aöf'e ayrı kod vermişler kurum alacağı kodları kendi belirleyecek istemezse aöf almayacak.Bu sene aöf'ü bitirip okulu bırakıp memur olacaktım.Ben aöf-örgün ikisini de okuyorum örgün bana kolay geliyor.Örgünde dersler hocaya göre değişiyor kimisi sınavda soracağı sorularla ilgili ipucu veriyor,bazısı test yapıyor,bazıları öğrenciye hiç yardımcı olmuyor.Bende örgünde tıp veya hukuk dışında bölüm okumak istemezdim iyi bir ünide işletme veya kendi şehrimde ikinci öğetimden iibf.Yabancı bir yerde orta kalite iibf tarzı bir bölüm okumak mantıksız geliyor.

İyide yasaya göre Anadolu üniversitesinde aöf diplomasının örgündekinden bir farkı yok.Anadolu ünisinin sitesindede öyle yazıyordu..O yasa ne zaman çıkmış..Yani bundan sonra devlete aöflüler giremiyecekmiymiş..

• quote:

Orijinalden alıntı: JP!!!!!!!

quote:

quote:

İyide yasaya göre Anadolu üniversitesinde aöf diplomasının örgündekinden bir farkı yok.Anadolu ünisinin sitesindede öyle yazıyordu..O yasa ne zaman çıkmış..Yani bundan sonra devlete aöflüler giremiyecekmiymiş..

Lafta eşitlik var ama o sadece yasada öyle yazıyor.Adamlar lisans kodlarını değiştiriyoruz bahanesiyle aöf işletmeye yeni kod uydurmuşlar normal işletmeden farklı.Bir kadro için ilan verirken işletmeyi verecekler aöf'ü vermeyecekler almamak için yeni bir yol bu.

• aÖF den çok pirim ediyor Anadolu üniversitesi nerdeyse dünyanın en çok öğrencisi olan üniversitelerinden oldu bu sayede iyide anlamıyorum bunun sebebi ne odtüyü bitirip memur olan ne yapıyorki solitaire açıp pc başında duruyor bizde öyle olacaz bu yalan değil onda bu kod farklı hani biz masabaşı otursak diğerleri ülkeyi kurtasa eyvallah drim orta sınıf üniversitelerde daha konuşmayı bilemeyen adamlar torpille öğretim görevlisi oluyor şimdi buna herkes karşı çıkar kim yoğurdum ekşi derki ama benim anlatmak istediğim Türkiyede herşey çok karışık açıköğretimi benim babam kurmadı böyle savunayım ama bakıyorum örgündekilerde çok bişey yapmıyor ve aöfde okuyan çok zeki adamlar var bizim eğitim ezbere dayalı ben az ezberledim aöf kazandım,diğerleri çok ezberledi örgünü kazandı öyle bişey olamaz ya neyse herşeyin bi çaresi var kafaya takmamak lazım biliyorsun Calpi dosutm Türkiye etiket ülkesi adamd abeyin olmasın üniv diploması olsun yetiyor ondan odtüyle,örgün arasında fark yok Türkiyenin dünyada bilime katkısı 0,45 o bile değil,Arabistanın ise dünyaya katkısı bilim adına %1,yani dünyada yer kaplayan bi milletiz ondan kimse kimseiy küçümsemesin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ata

@matrix_neo

neden o zaman daha çok işletme mezunu işe alınıyor bunu da açıklar mısın ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: matrix_neo

quote:

Orijinalden alıntı: Ata

@matrix_neo

neden o zaman daha çok işletme mezunu işe alınıyor bunu da açıklar mısın ??

Alınmasınlar mı diyorum? İşletme iktisata bağlıdır.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.