Şimdi Ara

İktisat mı İşletme mi Kamu yönetimi mi??? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
1
Favori
91.911
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git

İktisat mı İşletme mi Kamu yönetimi mi???

(En Son Oy Tarihi: 4.10.2021)
Giriş
  • Arkadaşlar Aöfden lisans tamamlamaya başvurucam, İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Çalışma ekonomisi ve Maliye bölümlerinden birini seçip devam etme şansım var. bölümleri biliyorum, dersleride biliyorum.(daha önce örgün iktisat okuyup 3. sınıfta bıraktım) şu an memur olarak çalışıyorum. bu bölümlerden hangisi benim için daha avantajlı olur. memuriyet açısından. bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim...
  • İşletme kolay diyenler genelde liseli ergenlerdir. Nereye kolay ya?
  • İşletme 3.sınıftayım aynen söylenenlere katılıyorum. İşletme kolay bir bölüm değil ancak zor bölüm de değil. Keşke 3.sınıfta İktisatta görülen Ekonometri dersi ve sayısal ağırlıklı diğer derslerden bazılarını işletmeyede koysalar. Paz.yönetimi,Yönetim bilgi sis. örnek verilebilir.Sözel olduğu kadar çalışılmayınca geçilemeyen dersler ama gereksiz dersler. Bence işletme zorlaştırılmalı bu sayede iibf dengede tutulabilir. Çoğu kişi okuyabileceği için İşletmeyi seçiyor bende öyleyim mesela ama böyle olmamalı. Maliyet muhasebesi veya Finansal tarzında zorlayıcı dersler koymalılar. Örnek Şirketler Muh gibi. Ekonometri'ye gelince iibf bölümü olarak o kadar kasmak gereksiz. Bir tane bile hakkında olumlu yorum yok. İş olanakları özel de daha iyidir ve kalitelidir orası ayrı ama sonuçta İktisat ın alt bölümlerinden birisi. Şu durumda kesinlikle İktisat daha avantajlı.Diğerleri hakkında o kadar bilgim yok.
    Hortlattık konuyu.

• iktisat okuyan biri özel sektörde işletmenin yaptığı her işi yapabilir mi?Örneğin bir muhasebe bürosu açabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: 78erhan78

iktisat okuyan biri özel sektörde işletmenin yaptığı her işi yapabilir mi?Örneğin bir muhasebe bürosu açabilir mi?

Evet okulu bitirdikten sonra staj başlatma sınavı var onu verdikten sonra 3 yıl staj yapıp yeterlilik sınavlarını da verdikten sonra büronuzu açabilirsiniz.

Bağımsız denetçi,spk uzmanı,ymm olabilir,kamuda denetmen,müfettişlik alanında iş bulabilir,bankaclıkta,sigortacılıkta her alanda çalışabilirsiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M.Modeon

quote:

iktisat okuyan biri özel sektörde işletmenin yaptığı her işi yapabilir mi?Örneğin bir muhasebe bürosu açabilir mi?

Evet okulu bitirdikten sonra staj başlatma sınavı var onu verdikten sonra 3 yıl staj yapıp yeterlilik sınavlarını da verdikten sonra büronuzu açabilirsiniz.

Bağımsız denetçi,spk uzmanı,ymm olabilir,kamuda denetmen,müfettişlik alanında iş bulabilir,bankaclıkta,sigortacılıkta her alanda çalışabilirsiniz.

aynısı işletme içindegeçerli mi acaba ben 3.sınıftayım 2.üni olarak düşünüyorum derslerim hafiflemişken.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: M.Modeon

quote:

aynısı işletme içindegeçerli mi acaba ben 3.sınıftayım 2.üni olarak düşünüyorum derslerim hafiflemişken.

Söylediklerim ekonometri hariç tüm iibf bölümleri için geçerli. Kamu atamalarında bu konuyu araştırmış biri olarak söylemeliyim iktisat ve işletme daha ağır basıyor. Ekonometri mezununun gireceği bölüm kısıtlı. Maliye de çok iyi olmasına karşın bu iki bölüm karşısında şansı olduğunu düşünmüyorum. İktisat sayısal denilsede iki bölümde sayısal.

• quote:

Orijinalden alıntı: Beggin

Devlette çalışmak istiyorsan Maliye veya iktisat tercih etmelisin. Kpss sınavında başarılı olanlar genellikle maliye ve iktisat öğrencileri oluyor. İktisata gidersen özel sektörde de iş bulabilirsin. Bankaların sınavlarına girip veznede işe başlayabilirsin. İşletme ise sözel ağırlıklı bölüm olması lazım. İktisat kadar sayısal yoktur. Zaten iktisatta da fazla sayısal yok. Daha 1. sınıftayım ama öyle tahmin ediyorum . Ama işletme veya iktisat bölümlerinin ingilizcelerini okuyabilirsen özel sektörde daha avantajlı olursun diyebilirim.

Yalnız iş alanı çok güzelmiş.

Bu kadar okuyup üstüne bankanın sınavını kazanıp birde vezneci olacağım ha.

Hangi dünya orası..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• okulu biran önce bitireyim askere gideyim derdinde olanlar hep işletme okuyorlar işletmede sayısalda sözelde hep yüzeysel ve basit.

Kamunun sözeli zor okuyan bilir iktisatında sayısalı. bu 2 si kamuda iş bulmada hemen hemen aynı gibi
  • xzymn X kullanıcısına yanıt
    Sen okudugun okulu denizmi zannettin birşey bilmez kardeşim. Hayata atılda ozaman görcen leğendemi yüzmüşsün denizde mi :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi komacala -- 26 Temmuz 2017; 17:16:7 >
  • beyler bu siyaset ve kamu yönetimi bölümü okuyan arkadaşım var bunlar bitirince milletvekili filan mı oluyorlar ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: redwolf0

beyler bu siyaset ve kamu yönetimi bölümü okuyan arkadaşım var bunlar bitirince milletvekili filan mı oluyorlar ?

Kaldırım mühendisi

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar ben deü de kamu okuyorum sizce işletmeye geceyim mi AÖF'den de iktisat okuyorum. İlla devlet olsun istemiyorum işletme daha mi avantajlıdır bilgisi olanlar yazabilir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: redwolf0

beyler bu siyaset ve kamu yönetimi bölümü okuyan arkadaşım var bunlar bitirince milletvekili filan mı oluyorlar ?

Kaymakam olabilirsiniz sınavı kazanırsan. fetöden çok atılan olduğundan adaylık süresini de kısalttılar. Öneririm.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.