Şimdi Ara

Iktidar, kopek konusunda ozellikle oldurme bahsiyle neyi hedefliyor?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: ottoserdar Daha Az
1 Kayıtlı Üye (1 Mobil) ve 1 Misafir - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
80
Cevap
0
Favori
1.323
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet, akp'nin bu hafta basinda, gectigimiz Persembe gundeme gelecegi soylenen, ancak daha sonra 2 hafta muddet verilen bir sokak hayvanlarini oldurme projesi gundeme geldi.

Kimimiz karsiyiz oldurmeye, kimimiz destekliyoruz, ancak hemfikir olacagimiz bir husus varsa heralde o da bu iktidarin, kendine bir cikari olmadan sadece ulke yarari, bilim, veya vicdani bir deger gozeterek hic bir adim atmayacagi.

Dolayisiyla iktidarin, bunca zaman zerre kisirlastirma, yabani bolgelerde kuduz riskine karsi sahipsiz hayvan bulundurulmasina musaade etmeme, cins hayvan satisini kontrol altina alma, ve sahipsizleri sahiplendirme gibi bir girisimi olmamisken, hangi dagda kurt oldu de boyle radikal bir cozum yoluna gitmeyi uygun gorduler?

1) hudapar, belki bir kisim yeniden refah veya akp'nin veya iste cesitli marjinal kisimlarin kopek cinsine tamamen dusmanlik besleyen bir kismini memnun etmek. Elbette oylari icin. Ancak buradan gelecek oy kadar, gidecek oy da olacaktir.

Cunku oldurme isi, damar yolu acip anestezik madde zerk etme, veya solunum yoluyla olmayacagi cok acik. Kopekler vurularak, Konya'daki gibi kafalari ezilerek, veya diger farkli maliyetsiz yollarla katledilecek. Bunlar illa ki kamuoyuna yansiyacak, ve sorumlusu akp olacak. Bu riski nasil aldiklarina benim aklim yatmadi.

2) sorunu cozme yonunde hukumet elini, aynen bugune kadar oldugu gibi hic bir sekilde tasin altina koymayacak, ancak gelen tepkileri kasti olarak cogaltmak istediler, direk oldurme teklifiyle.

Boylece yasanacak uzucu hadiselerde gelecek tepkileri "biz cozecektik ama bu hayvanseverler, mama lobisi izin vermedi, biz de infial cikmasin diye mecburen geri adim attik" diyerek sonumlemeye calisacaklar.

3) anayasa isinin normal yollardan olmayacagini anladilar. Bir ic karisiklik, veya dis savas yoluyla ulke ohal benzeri bir surece alinacak, anayasa da bir sekilde oldu bittiye getirilecek.

Kopeklerin oldurulmesi esnasinda yasanacak sahnelerle tepkiler buyuyecek, protestolar yasanacak vs. Ama ben tepkilerin o derece sokaga tasacagini zannetmiyorum. Zaten hayvanlar icin o denli duyarli insan olmasi da baya iddiali bir beklenti olurdu, Kuzey Avrupa ulkelerinde falan ancak. Sosyal medyadan yurur is.

Ozetle akp, bu ise neden bu kadar kesin bir oldurme iddiasiyla giristi? En azindan barinak olayi daha da fazla zorlanabilirdi. Evet kisirlastirma, su anki acil ihtiyaca yeterli yaniti vermeyecek. Ancak oldurme isinin de ucu cok acik. Bugun Bahceli'nin pek de anlayamadigim aciklamasinda da sanki buna deginmis?

Sonuc olarak, sizin bu konuda ongorunuz nedir, ne istediginizden ziyade olacaklari soruyorum, ve siyasi iktidarin her zaman oldugu gibi (resit olmayan kizlarin evliligine cezalarin kaldirilmasi gundemi, milli ickimiz ayran gundemi, faiz nas gundemi vs.) altta yatan asil hedefi akp'nin nedir?

• sadece köpekler için 48 milyar tl köpek maması ithal edilmiş ne gerek var ?

bu kadar zengin ülkemiyiz silinen vergileri her fırsatta haklı olarak dile getiriyoruz ama bunuda söylemek zorundayız

avrupalı mama fabrikaları zengin olacak diye bizim çocuklarımız neden zarar görsün

bu iş artık güvenlik sorunu olmuş durumda daha yeni 3 kişilik bir aile köpeğe çarpıp kaza yaptılar hepsi öldü

küçücük çocukları parçalıyorlar yaşlıları savunmasız herkese saldırıyorlar bunun neyini savunuyorlar anlamış değilim

hepsi ÖLDÜRÜLECEK sayı kontrol altına alınacak

ben 41 yaşındayım asıl sen kaç yaşındasın?

herğün aklımız çıkıyor sabahın köründe okula giden çocuklara köpek saldıracak diye

herkes sizin gibi korunaklı sitelerde yaşamıyor herkesin maddi durumu aynı değil az biraz empati yapın

sokakta köpeğin yeri yok hepsi öldürülmeli

Poliste salaktı ya. Barınaktan aldığın köpek için hemen işlem yapsın. Bir de karakolda fırça yersin.

O köpekler çiplenir sana zimmetlenir. Çaldırdığına kimseyi inandıramazsın. Para cezası da yersin. Mühendis, avukat, doktor olmanda hiç önemli değil.

O itleri kimse sahiplenmez hepsi geri dönüşüme gidecek. Yetki bende olsa eylemler yapacaksınız ya karşınıza 90'lı yılların polisini dikerdim copu vurdu mu bakalım hayvanseverlik kalıyor mu? Dayak yedikten sonra gidin derdinizi istediğiniz yerde anlatın.

• Büyük çıkarımlar yapmaya gerek yok. Sosyal medyadaki kan ve vahşet meraklısı azınlıgın sesi çok çıktıgı için herkes böyle istiyor zannedip tongaya düştüler. %90 hayvanların barınaklara alınmasını istiyor zira. Bu açtıkları ortayı da hem Erbakan Hoca hem de Özgür Özel 90'a taktı. Bakalım işin içinden nasıl çıkacaklar.

• Daha resmi bir teklif veya öneri gelmedi !

Dünyadaki çeşitli uygulamalar inceleniyor sadece.

Ama birileri ALGI peşinde daha bir şey çıkmadan 1 ay içinde köpekleri öldürecekler algısı yaymaya çalışılıyor.

Daha öneri veya kanun teklifi gelecek bu konu kurullarda tartışılacak muhalefet çekincelerin açıklayacak maddeler değişecek sonra meclisten geçecek mi geçmeyecek mi o var.

Ben böyle bir teklifin bile gelmeyeceğini düşünüyorum velevki geldi meclisten geçmez. Velevki geçti belediyelerin çoğu CHP'de CHP'li belediyeler bunu uygulamaz flan.

Daha yeni İletişim başkanlığı mı neydi anket yayınlamış halk içinde sokak köpekleri öldürülsün diyenler yüzde 2.4 mü neydi. Hiç kimse yüzde 2.4'ü memnun etmek için yüzde 80-90 ı karşısına almaz.

Not: Şöyle bir şahsi fikrim var. AKP bu konuda milletin gazını almaya çalışıyor gibi geliyor bana. Siyaseten bakın ben öneri getirdim CHP ret etti. Artık sokak köpeği ile ilgil ibir sorun olursa CHP'nin yüzünden algısı yaratmaya çalışabilirler. Belediyelerin çoğuda onlarda onlar çözüm üretmiyor biz ne yapalım bakın elimizden geleni yaptık CHP böyle de diyebilirler. Siyaset böyle bir şey.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0zkanK. -- 26 Mayıs 2024; 1:21:0 >

• sadece köpekler için 48 milyar tl köpek maması ithal edilmiş ne gerek var ?

bu kadar zengin ülkemiyiz silinen vergileri her fırsatta haklı olarak dile getiriyoruz ama bunuda söylemek zorundayız

avrupalı mama fabrikaları zengin olacak diye bizim çocuklarımız neden zarar görsün

bu iş artık güvenlik sorunu olmuş durumda daha yeni 3 kişilik bir aile köpeğe çarpıp kaza yaptılar hepsi öldü

küçücük çocukları parçalıyorlar yaşlıları savunmasız herkese saldırıyorlar bunun neyini savunuyorlar anlamış değilim

hepsi ÖLDÜRÜLECEK sayı kontrol altına alınacak
  • Six Feet Under. kullanıcısına yanıt
    Valla son zamandaki sacmaliklardan sonra olabilir de, oldurme isinden yuruyorlar tamamen. Bundan once de Gaziantep'te sahipli pitbulllar bir cocuga saldirmisti, Reis olaydan sahipsiz kopekler ve Beyaz Turkleri sorumlu tutmustu.

Metropoll gibi bir firmanin gayet acik ve net anketinden sonra, Iletisim Baskanligi da baya algi dolu bir arastirma yayinladi. Insanlara sormuslar, insanlar da rahatsiziklarini belirtmisler, barinaklara alinsin demisler.

Ancak soyle bir katakulli yapilmis, barinaga almaya oldurmeyi dahil etmisler. Barinak koyu renkli, oldurmr acik yazilmis. Muhtemelen oldurme bahsi gecmedi ankette, ancak barinaga alinsin diyen herkes oldurulsun demis gibi sonuc yayinlamislar trt ve diger iktidara yakin mecralarda.

Bahceli'nin aciklamalari var, hem kopekler oglen uyur, uyutmanin ucu acik demis, hem hayvan sevgisini abartmayin demis. Ne yapmaya calistiklarini anlayamadim.
  • 0zkanK. kullanıcısına yanıt
    Yani en mantikli sonuc o, oldurme isi siyaseten cok riskli. Adamlar zaten bu kadar kritik bir noktadayken bunu nasil goze alabiliyor?

Muhtemelen "biz oldurmeye kadar getirdik isi, ama muhalefet, ustelik Erbakan vs karsi cikti, miting yaptilar, karisiklik cikmasin diye olduremedik" diyecekler.

Ama ote yandan da bir beklentiye soktular simdi o tayfayi. Heralde kopeklere bunlarin bireysel saldirilarinin onunu acacaklar, isi tamamen kendileri bulasmadan halletmeye calisacak. Bizimkilerin zaten canina minnet, asil istedikleri de o. Kazan - kazan.
  • cnyttt kullanıcısına yanıt
    Dostum sen kac yasindasin? Neden bu kadar fevrisin? Kopek mamasinin kacta kaci sahipsizlere ithal edilmis? Sen bu ulkede sahipli, ustelik cins kopekler oldugunu da biliyorsun di mi?

Devlete 5 kurus para vermeden, hic bir denetim olmadan uretiyorlar, yattiklari yerden yuz binleri ayda goturuyorlar. Hic birinizin bunlara salca oldugunu gormedim. Sokaga dusuyolar mi bilmiyorsun, kisirlastilar mi bilmiyorsun. Muslugu kapatmadan havuzu bosaltmaya kalkiyorsun.
  • PunisherLord P kullanıcısına yanıt

ben 41 yaşındayım asıl sen kaç yaşındasın?

herğün aklımız çıkıyor sabahın köründe okula giden çocuklara köpek saldıracak diye

herkes sizin gibi korunaklı sitelerde yaşamıyor herkesin maddi durumu aynı değil az biraz empati yapın

sokakta köpeğin yeri yok hepsi öldürülmeli

ülkede başka yanlışlar oluyor diye böyle büyük bir toplumsal sorunu görmezden gelemeyiz

ufacık çocukları parçalıyorlar halen daha neyini savunuyorsunuz bunun aklınızı kaybetmişsiniz

O zaman Z kusagi gibi fevri, atarli giderli davranma. Senden gencim, ama karsimdaki ne derse desin bana saygisizlik etmedigi surece uzlasmayi bilirim.

Ben sahipsiz kopeklerin bilhassa insanlardan yakinlik goremeyip yabanilestigi, kisirlastirilmadigi icin kalabaliklastigi yerlerdeki sikintilari inkar etmedim.

Oldurmek istiyorsaniz, iktidari ikna edin oldurun. Ama yeni hayvanlarin sokaga dusmesine niye mani olmuyorsunuz? Oldurerek bu isi bitirebilecegini mi zannediyorsun? Bitirsen bile bu hayvanlarin oldurulmesini istemeyen milyonlarca Turk vatandasinin ne dusundugunu nasil umursamazsin?
  • Katliam isteyen kesim küçük bir azınlık. Rte bile buna karşı olduğunu söylemişti. Forumda da görebileceğin gibi bu kesim birbirlerinin nefretlerini gazlamak dışında bir şey diyemiyorlar. Tartışmaya tamamen kapalılar, tamamen hakaret ve saldırı içeren mesajlar yazıyorlar. Argümanları ise akpnin yıllardır kullandığı "lobi" taktiği.

Şöyle bir şey var. Hayvan severlerin daha yoğun yaşadığı yerleri çoğunlukla muhalif partiler yönetiyor. Onları zorda bırakmaya çalışmak bir sebep olabilir.

Ayrıca ülkede şu anda düzgün giden bir şey yok. Ekonomi için bu ayları gösteriyordu ama o tahminler de muhtemelen patlayacak. Rte 20 senedir yaptığı gibi gündemi başka yere çekip biraz daha süre kazanmak istiyordur.

• captain_turkiye kullanıcısına yanıt
    Evet ben de onu ozellikle belirttim. Boyle ozellikle insanlarin hassas oldugu, iste resit olmayan kizlarin evlenmesi, faiz nas muhabbeti vs ile altta yatan amaclarini gerceklestirdiler bugune kadar, muhalefet de tongaya dustu.

Yine oyle bir sey var gibi geliyor, ama arkadaslar o kadar dengesiz ki, ya oldurulme istiyorsan uygun dille, alttan alarak izah edersin. Yok 1 kilo zehirli ete bakar, yok Cin'e satacaz.

Bunlara cevap yetistirecegiz derken baska seytanlik var mi bakmayi unutuyoruz.
  • Konuyu sulandırıp başka yerlere çekmeyin. Sorun sokak köpekleri işte. Başa bela oldular. O köpekçilerde sokakta eylem yapıp olay çıkaracak cesaret yok.

• Vanished Man V kullanıcısına yanıt
    Ben sorunun ne oldugunu tartismaya acmadim. Bundan sonra ne olacagini sordum. Eylem yapilacagini zannetmedigimi kendim de belirttim.

2 Haziran'da gerceklestirilecegi soylenen mitingler de muhtemelen iktidarin isine gelecek, isteyip olduremediklerini soyleyecekler. Cozumsuzluk devam edecek. Oldurerek cozmek isterlerse iktidar icin hepten belirsiz bir surec olacak, buyuk ihtimalle de zararli cikacaklar. Aksi ongorun varsa paylas. Dediklerini biliyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PunisherLord

O zaman Z kusagi gibi fevri, atarli giderli davranma. Senden gencim, ama karsimdaki ne derse desin bana saygisizlik etmedigi surece uzlasmayi bilirim.

Ben sahipsiz kopeklerin bilhassa insanlardan yakinlik goremeyip yabanilestigi, kisirlastirilmadigi icin kalabaliklastigi yerlerdeki sikintilari inkar etmedim.

Oldurmek istiyorsaniz, iktidari ikna edin oldurun. Ama yeni hayvanlarin sokaga dusmesine niye mani olmuyorsunuz? Oldurerek bu isi bitirebilecegini mi zannediyorsun? Bitirsen bile bu hayvanlarin oldurulmesini istemeyen milyonlarca Turk vatandasinin ne dusundugunu nasil umursamazsin?

kötü konuşmak istemiyorum döner dolaşır bizi bulur, bilmiyorum belki çocuğun vardır yoksada olunca beni anlarsın...

sen bu süslü lafları evladı parçalanan babaya anlat

ayrıca herkes dürüst olsun işinize gelince avrupa işinize gelince afrika kafasından çıkın

avrupalı bu konuda ne yapmışsa bizde aynını yapacağız

bir terazi olsun sokak köpeklerinin yararı nedir zararı nedir diye

ben zararlarını yazayım varsa yararlarını sen yaz

trafik kazaları

insana saldırı

çevre kirliliği

gürültü sorunu

Tartışmaya kapalı vs. dediklerim onlar zaten. Öyle bir vahşetle yazıyor ki, hayvan severleri de öldürme peşinde mesajlar yazıyorlar. Sonuçta karşı bu şekilde kişiler olunca tartışmak imkansız oluyor. Zaten insanlara karşı da bu kadar öfke ve nefret dolu olmaları normal olmadıklarını gösteriyor.

Uygun dille yazan bir başka konuda nefretini ortaya koyabiliyor. Forumda da böyle çok üye var.

Bir de şöyle bir şey var. Bu kesimde hayvan ve hayvan sever düşmanlığı o kadar üst düzey ki, azıcık gaz verince sesleri çok çıkıyor. Mesela mültecilerin ülkeye verdiği ve vereceği zararlar sokak köpekleri konusundan çok daha büyük bir tehlike. Ama köpeklerler karşılaştırılınca onlara hiç tepki verilmiyor gibi.

Her sorunun çözümü için oturup konuşarak detaylı olarak bütün etkenler konuşulmalı. Böyle "köpekleri öldüreceğiz, işkence edeceğiz, karşı çıkarsanız sizi de öldürürüz zaten sizi insandan saymıyoruz" denirse bu sadece çözümsüzlüğe yol açar. Bunu diyenler klavye başından sallıyor da olsa kafaları genel olarak bu.

Tamam haci, sorun yok, oldurerek cozeceksen bu problemi, memlekete de hic bir zarari olmazsa o isin, istedigin gibi cozersin insallah. Her seyin once hayirlisi.
  • captain_turkiye kullanıcısına yanıt
    Evet maalesef oyle. Bir yerden sonra zarar goren insanlara da gercekten uzuluyorlar mi emin olamiyorum.

"Cozelim de nasil istiyorsaniz oyle cozelim, veya ortada bulusaim, bir ilerleme saglayalim. Ne eksik hele bir siz soyleyin" derim ben ne yapilacagini bilmiyor olsam.

Sen kopek denen hayvani bilmezsin, hayvanlar icin ugrasan insanlarin ne yaptigini bilmezsin, barinaklar bilmem nereleri bilmezsin, kalkip ahkam kesiyorsun, "sen onu yap, bunu yeme, evine sunu al" diyorsun. Ayip en bastan.

Kimle yan yana durduguna bir baksan, zaten bir yanlis var fark edeceksin. Kor ve sagir oluyorlar kopek denince.
  • Bizde sizin açlık duygunuzu tatmin etmek için; öldürdüğünüz hayvanlar için üzülüyoruz. Et yiyorsunuz doymuyorsunuz; bitmek bilmeyen sulu et açlığınız var. İnsanda biraz vicdan; biraz insanlık olur. Boğazınızdan nasıl geçiyor. Hem öldürüyor hem de yiyorsunuz. Başkalarını katliamla suçluyorsunuz; ama esas katliamı siz yapıyorsunuz; içinde yamyamlıkta var.

Derilerini yüzüp; yaptığınız eşyaları saymıyoruz bile. Köpek ve kedi dışındakiler ölürse ölsün banane demek; faydada seçicilik olmuyor mu?

Sıkışınca din,siyaset ve cinsiyet farklılığı konularını açıp konuyu dağıtıyorsunuz. Algı operasyonları gerçeği değiştirmez.

Evrimci adamın yaradılışcı felsefeyle veya inançla ne işi olur? İnandırıcı da olamıyorsunuz.

Et fiyatından şikayetçi olanda aynı kesim; niye şikayet ediyorsunuz ki. Ne güzel işte; hayvanseversiniz ya et yememeniz için bir bahane. Böyle canlarımız olan o masum koyunları, inekleri, tavukları, hindileri, balıkları katletmemiş olursunuz.

Yoksa hayvanyer misiniz? 

Sizin köpek ve kedileriniz yüzünden; sadece insanlar ölmüyor. İnsanın insana bulaştırdığı hastalıkları düşününce; sokakta steril olmayan ortamda yaşamaya mahküm ettiğiniz hayvanlar yüzünden bulaşıcı hastalıkta kapıyor.

Ayrıca insanları ve masum çocuklarımızı yaralamakla da kalmıyorlar; kuşları,balıkları,fareleri ve toprak altı hayvanlarıda katlediyorlar. Ha; onlar havyan sayılmıyor değil mi? Yazık;nirde vicdan, nirde insanlık.

İnsanlardan nefret ediyorsanız; insan olmaktan memnun değilseniz, zaten doğal yaşam alanınıda istila ettik diyorsunuz.

Evde de köpek-kedi bakamam; tüyü dökülüyor,kokuyor(faturalı sorumluluk zor tabii) diyorsunuz.

Alın köpek ve kedilerinizi doğaya yönelin; tutanmı var.

Birine "kısırlaştırma, barınaklar için hayvanseverler uğraşıyor, sen ne yapıyorsun" demiştim ve "ben burada algı yaratıyorum" diye cevap vermişti. Ve bunlara göre o uğraşan hayvan severler mama lobisinin elemanı ve sokakta köpek bırakıp insanların zarar görmesini istiyorlar. O linç ettikleri insanlar olmasa şu anda sorunun ne boyutta olacağını bilerek görmezden geliyorlar.

Ya da mesela işin parasal kısmını öne sürüp "çok para gerekli" güya "yeter ki sorun çözülsün" diyenler var. Ellerinde veriler yok o yüzden 10 milyon, 30 milyon diye sallayıp duruyorlar. Hatta bu forumda 10 milyon köpek var falan deyip hepsini her sene kısırlaştırma üzerine hesap yapıp konu açan vardı.

Hayvan severler yıllardır seslerini duyurmaya çalıyor ve mitingler falan da yapıyorlar. Hayvan düşmanları ise hiç toplanıp "köpeklere ölüm, hayvanlara işkence serbest bırakılsın" falan demiyorlar. Klavye başından "sizi de öldüreceğiz" falan demek kolaylarına geliyor.

İşin kötüsü bazı insanlar bazı konularda akıl tutulması yaşıyor ve mantıksız düşünüyorlar. Mesela bu "mama lobisi" hikayesi akpnin yıllardır kullandığı taktik. Akpnin bu laflarıyla dalga geçenler kendileri aynı taktiği kullanmaya çalışıyorlar.

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.