Şimdi Ara

#İkinciElİthalAraba Fikri (Yeni Haberler!) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
236
Cevap
9
Favori
14.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
292 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: asko56

hocam güzel ama imkansız millet ötv indirmi beklerken ötv ye zam geldi duyurulsa bile çok zor

Hocam neden olmasın ki, halk olarak her şeye gerektiğinden fazla para vermeye, yüksek vergilere o kadar alışmışız ki böyle fikirler tuhaf geliyor:D Kaz dağları içinde onlarca eylem sonrası ruhsat yenilenmedi, AKN konusu DH'den çıktı, twitter'da gündeme gelmesiyle hukuk ile ilgili konuların tekrar yargılanması, hapse attırılmasından bahsetmiyorum bile :D Yani kitle biziz, savunduğumuz uygun ve doğru bir şeyse elde de edebilmeliyiz.

Ayrıca ötv indirimi geldiği halde bayiler zam yaptı.

• Akn kalktıktan sonra firmalar kotalı internet satmaya başladı. Şimdi böyle bir olay olursa ülkede araba görmez olmaktan korkuyorum :/

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Baholi

Galericiler, al-satçılar taş mı yesin?

Hocam yıllardır biz taş yiyoruz farkındaysanız, vergilerle fahiş fiyatlarla... Bu işten para kazanan ve vergisi veren insanlar yine bu #İkinciElİthalAraba fikri gelse kazanmaya devam ederler ve hatta satışları bile artar, fiyatlar düşüp talep yükseleceği için :)

• Aslında güzel olur ama piyasa yüksek olduğu için yüksek fiyattan araç almak zorunda kalan vatandaşlar çok zarar eder.

• Fikir güzel görünmekle birlikte ülkemizde böyle bir şeyin onaylanması ihtimali %1 bile değil. Dediğiniz gibi bir uygulamada kimse aptallık yapıp sıfır araç almaz artık. Bu durumda da devlet aldığı devasa vergileri kaybeder. Üstelik şimdiki gibi ikinci el araç piyasası yurtiçinde para dolaşımı yerine direk yurtdışına para aktarımına dönüşür. Velhasılı kelam keşke olsa dediğimiz bir uygulama ancak böyle bir uygulama ihtimali %0.

• quote:

Orijinalden alıntı: SqualLionheart

Fikir güzel görünmekle birlikte ülkemizde böyle bir şeyin onaylanması ihtimali %1 bile değil. Dediğiniz gibi bir uygulamada kimse aptallık yapıp sıfır araç almaz artık. Bu durumda da devlet aldığı devasa vergileri kaybeder. Üstelik şimdiki gibi ikinci el araç piyasası yurtiçinde para dolaşımı yerine direk yurtdışına para aktarımına dönüşür. Velhasılı kelam keşke olsa dediğimiz bir uygulama ancak böyle bir uygulama ihtimali %0.

Alıntı

metni:
    Yok hayır, 2019 model clio bakarsanız (ikinci el) ve bu fikirle yurt dışından getirirseniz, 2020 sıfır fiyatları arasında pek fark olmuyor...
    örneğin 2019 clio, 13.702€ + 6851€ ( #İkinciElİthalAraba vergisi) => 20.553€ (184.997₺)

Siz böyle bir fiyatlandırmada ikinci el almak ister misiniz? Yoksa sıfır mı alırsınız? Bence sıfır alırsınız :)

Ayrıca devlet, bir kanun aracılığıyla #İkinciElİthalAraba vergisi elde edecek, hali hazırda ikinci el otomobil piyasasından bir kârı yok devletin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kemâncı -- 3 Ekim 2020; 12:52:15 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-8593F6DCF

Aslında güzel olur ama piyasa yüksek olduğu için yüksek fiyattan araç almak zorunda kalan vatandaşlar çok zarar eder.

Hocam kısa sürede (4-6 ay gibi) zar edebilirler elbette, herkesi aynı anda kâr elde ettirecek bir fikir göremedim henüz dünya üzerinde :) Ama uzun sürede esnaftan tutun halka ve devlete kadar herkesin kârına olacak bir fikir bu

• Bg de 4 sene yaşamış biri olarak söylüyorum ordaki 10+ yıllık arabaların çoğu burdaki ağır hasar kayıtlı seviyesinde.

Genelde yurtdışından pert olarak getirip Bg'de topluyorlar. He binilir mi tabi ki o fiyata binilir , burdaki aynı aracın perti yarı fiyatı desek arada yine en az 15.000-20.000 tl fark oluyor.

• Hepimiz para biriktirelim kaçak getirelim bulgar plakayla, tekbir arabayla vurgun yapalım..kırcaalideki bmw bayinde 89 bin avro olan bmw 840d coupe,30km doguda edirnedeki galeride 2 milyon 850 bin tl dir,bayiye 2,5a kakalarız,yok böyle bir kar başka işte!

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kemâncı

Alıntı

metni:
    Yok hayır, 2019 model clio bakarsanız (ikinci el) ve bu fikirle yurt dışından getirirseniz, 2020 sıfır fiyatları arasında pek fark olmuyor...
    örneğin 2019 clio, 13.702€ + 6851€ ( #İkinciElİthalAraba vergisi) => 20.553€ (184.997₺)

Siz böyle bir fiyatlandırmada ikinci el almak ister misiniz? Yoksa sıfır mı alırsınız? Bence sıfır alırsınız :)

Ayrıca devlet, bir kanun aracılığıyla #İkinciElİthalAraba vergisi elde edecek, hali hazırda ikinci el otomobil piyasasından bir kârı yok devletin...

Alıntıları Göster

ikinci el otomobil piyasasından kar yapmasına gerek mi kaldı allah aşkına. 0'dan öyle bir vurduruyor ki zaten.

Ayriyetten galericiler, 3ten (sene içinde) fazla araba al-sat yapanlar gelir vergisi ödemekte. Buda devlete gitmiyor mu?

Kendiniz sıfır araba alıp türkiyeye kayıt yaptırmanızda neden bir ton vergi alıyorlar? Çünkü insanlar bunu yapmasın, burdaki sıfır aracı alıp ÖTV ödesin diye.

• vergiyi x1 de yapsalar olur, zaten yemişiz yiyeceğimizi vergilerden.

• Gerçekleşmesi imkansız bir fikirdir.

3-4 sebebi var ama en kısa sürede gerçekleşecek olanını yazalım.

Böyle bir serbest çıktığı anda, hangi ülke olursa olsun, fiyatlara anında %100 zam gelir. Üstüne üstlük diğer devletler keriz değil. Yabancı uyruklu araç alımlarına dayar vergiyi fırsatı değerlendirip, aynı hesaba gelir.

Ben hayır diyorum, üzülerek.

• quote:

Orijinalden alıntı: Orjin Carnibor

Gerçekleşmesi imkansız bir fikirdir.

3-4 sebebi var ama en kısa sürede gerçekleşecek olanını yazalım.

Böyle bir serbest çıktığı anda, hangi ülke olursa olsun, fiyatlara anında %100 zam gelir. Üstüne üstlük diğer devletler keriz değil. Yabancı uyruklu araç alımlarına dayar vergiyi fırsatı değerlendirip, aynı hesaba gelir.

Ben hayır diyorum, üzülerek.

Bg'de isterse %500 zam gelsin, başka ülke mi yok? Romanya, Yunanistan, Almanya, Fransa... liste uzar gider, devlet isterse diğer devletle anlaşıp sonuca varabilir diye düşünüyorum

• Fikir güzel,detaya inince sorunlar çıkabilir.Bu araçları yurtdışından şahıs olarak biz nasıl alabiliriz,aracı firmalar mı bu işi yapacak.Bunu başka bi konuda yine demiştim kimse bize 2 3 yaşındaki passat,talisman,mondeo gibi araçları yurtdışında oldugu gibi 10 12bin€ aralığında satmaz.Bizim insanımız iyi niyetli değil,bizdeki fiyatlar o gelecek araçların fiyat seviyesine düşeceğine,gelen araçlar bizdeki araçların fiyat seviyesine çıkar malesef

• quote:

Orijinalden alıntı: Mendieta58

Fikir güzel,detaya inince sorunlar çıkabilir.Bu araçları yurtdışından şahıs olarak biz nasıl alabiliriz,aracı firmalar mı bu işi yapacak.Bunu başka bi konuda yine demiştim kimse bize 2 3 yaşındaki passat,talisman,mondeo gibi araçları yurtdışında oldugu gibi 10 12bin€ aralığında satmaz.Bizim insanımız iyi niyetli değil,bizdeki fiyatlar o gelecek araçların fiyat seviyesine düşeceğine,gelen araçlar bizdeki araçların fiyat seviyesine çıkar malesef

Teşekkür ederim hocam, alım aşaması aracı lojistik firmaları olabilir ya da isteyen gidip alıp gelebilir.

Ayrıca #İkinciElİthalAraba fikrinin en temel konusu bu fiyatlar halk için olmalı yani ticari ranta dönüştürülmemeli.

Bu kısa süreli (6-12 ay gibi) fikri ticarete dönüştürmek isteyen kişiler yurt dışından araba alıp %100 zamla satamayacak.

Bu fikir/kanun sayesinde araba mı aldınız, en az 1,2 yıl satılması yasak olmalı.

• BU bile pahalı da buna da razıyız keşke olsa

• quote:

Orijinalden alıntı: Kemâncı

Teşekkür ederim hocam, alım aşaması aracı lojistik firmaları olabilir ya da isteyen gidip alıp gelebilir.

Ayrıca #İkinciElİthalAraba fikrinin en temel konusu bu fiyatlar halk için olmalı yani ticari ranta dönüştürülmemeli.

Bu kısa süreli (6-12 ay gibi) fikri ticarete dönüştürmek isteyen kişiler yurt dışından araba alıp %100 zamla satamayacak.

Bu fikir/kanun sayesinde araba mı aldınız, en az 1,2 yıl satılması yasak olmalı.

Alıntıları Göster

Umarım birileri bu işe el atar,fiyatlar inanılmaz derecede uçuk ve artmaya devam ediyor.Bu işin suistimal edilmemesi için katı kurallar gerek.Fikriniz dediğim gibi güzel ve diğer açılan konular gibi içi boş değil,en azından üzeinde düşünüp madde madde kurallar belirtmişsiniz.Sesimizi duyan birileri çıkar umarım

• Sıfır araba fiyatları artıyor. Buna bağlı olarak ikinci elde artıyor. Nedeni ise millet sıfır araba alamadığından ikinci ele saldırdı. Ve piyasada doğru düzgün araba kalmadı. Kalanlarsa çok talep olduğu için ve sattığı zaman dengi bir araba alabilmek için yüksek fiyat istiyor. Daha bugün egeaya 7-8 bin zam geldi. Her ay zam geliyor. Fikrin mantıklı ama, onu da çok görürler bize. 10 yıldır piyasayı takip ediyorum. 30 bine araba kalmadı. Halbuki 10 yıl önce o fiyatlara baya iyi arabalar bulunabiliyordu.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Böyle bir şey olursa kimse sıfır araba almaz heralde

destekliyorum

• "10 yıl önce alınan arabalar nasıl şimdiki döviz kurundan etkilenip zamlanıyor?" Gerçekten inanamıyorum ya 0 pahalanacak 2.el aynı kalacak mantığa bak ülkede enflasyon yok zaten 👍

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.