Şimdi Ara

İkinci el Sony Dsc-RX 100 ( III-IV-V )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
663
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dostlarım, herkese merhabalar. Uzunca bir süredir fotoğraf makinesi alma hayalleri kuruyorum. Parayı yeni denkleştirdim sayılır (2500₺ civarı). Öncelikle hobi olarak fotoğrafçılıkla uğraşmak istiyorum. Ve araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgiler beni kompakt makinelere yönlendirdi. Velhasıl Sony’nin Dsc-RX 100 ( III-IV-V ) serisine. Bu makinelerin sıfırı çok pahalı. O yüzden ikinci el RX100 (III-IV)’ den birisini almak istiyorum. M5’i eledim çünkü o kadar param yok. Çoğu yer m4 daha mantıklı bir karar diyor. Ve m4’ün 2. El fiyatı 2500-3500₺ arası değişiyor. M3’ün ikinci el piyasası da 1800-2900₺ civarı. Alacağım makineden süper ötesi bir şey beklemiyorum. Amaç güzel sokak, doğa, portre fotoğrafları çekmek. Şimdi ikinci el fotoğraf makinesi almanın riski büyük mü ? Sony RX100 ( III-IV) serisinden hangisini almak daha mantıklı ? Bu makinelerden başka iyi kompakt bir makine tavsiyeniz var mı ? Ya da boşver kompaktı şu dslr işini görür bunu al dediğiniz bir makine var mı ?
    Bütçe 2500₺ civarı. Borç harç 3000₺ olur belki :)
    Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi einsaugust -- 21 Aralık 2018; 4:59:28 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Olympus OMD EM10ii yi de bir inceleyin derim. O gövde ve Olympus 45 mm f1,8 lensi 2500 tl ye bulursunuz bence. Bence harika bir ikili.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eğer cepte taşıyayım dersen dediğin makine çok güzel. Ama biraz daha büyük olsa sorun olmaz dersen. Daha iyi fotoğraf kalitesi, vizör, daha fazla kontrol elemanı kazanırsın A6000 veya yukarıdaki arkadaşın önerdiği om-d e-m10 mark ii alabilirsin. 14-42 ile 2600, 14-42ez ile 2800 liraya bulunuyor. İkinci eli 1500'den başlıyor.

A6000'i ise birkaç hafta önce lensi ile birlikte 1600 liraya satmıştım. Tertemiz 4000 shutter'daydı henüz. Satma sebebim menüsü ve keyif vermeyen tasarımıydı. Ruhsuz bir makine olarak gördüm bana göre çok iyi fotoğraflar vermesine rağmen. Yıllar önce epl3 kullanmıştım ve fotoğraf kalitesi a6000'e göre zayıf olsa da daha heyacan verici bir makineydi benim için. Fujifilm'e geçmeyi düşündüm sonra Olympus'ta karar kıldım ve Epl8 vs derken Sıfır em10 mark ii aldım. Epl8'e de bakabilirsin, 2100 liraya sıfır kit lensi ile beraber bulunuyor. Fujilere de bakabilirsin.

Sony'nin paranla bile zor aldığın timelapse vs. gibi ek özelliklerini Fuji ve Olympus kendi içinde sunuyor. Bazı makineleri direk video olarak veriyor. Bu gibi heyacanlandıran, fotoğraf çekme isteği uyandıran ek özellikleri ben sony'de bulamadım.

İyice araştırmadan, boyutlara karar vermeden, tasarımını beğenmeden bir makine alma. Gir teknik özelliklerine bak. Flickrda falan fotoğraf örneklerine bak, ek fotoğrafçılık özelliklerine bak, bütçene göre karar ver.

• sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    Cevabın için çok teşekkürler. Sony rx100 serisi belirttiğiniz iki makineye göre biraz maliyetli. A6000 ile em10 mark ii daha cazip geliyor fiyat açısından. A6000 ile em10 mark ii nin ikinci el fiyatlarında birbirine yakın fiyatlar mevcut. Seçim yapmam gerekecek bu noktada, performansa göre bir seçim. Em10 mark ii mikrofonu, çözünürlüğü ile üstünlük sağlarken a6000 ise batarya ve oto odak ile üstünlük sağlıyor. Çok fazla uzatmadan ikisini de kullanan birisiniz. Hobi amaçla uğraşacağımı belirttim. Sizin naçizane tavsiyeniz ne olur, hangisini almalıyım ? Eğer em10 mark ii almam daha mantıklıysa sıfır mı almalıyım ? Vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkürler.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Cevabınız için çok teşekkürler. Omd em10ii de karar kılmak üzereyim. Fakat a6000 biraz kafa karıştırabiliyor. Siz ne tavsiye edersiniz bu iki makine için ?

• quote:

Orijinalden alıntı: einsaugust

Cevabın için çok teşekkürler. Sony rx100 serisi belirttiğiniz iki makineye göre biraz maliyetli. A6000 ile em10 mark ii daha cazip geliyor fiyat açısından. A6000 ile em10 mark ii nin ikinci el fiyatlarında birbirine yakın fiyatlar mevcut. Seçim yapmam gerekecek bu noktada, performansa göre bir seçim. Em10 mark ii mikrofonu, çözünürlüğü ile üstünlük sağlarken a6000 ise batarya ve oto odak ile üstünlük sağlıyor. Çok fazla uzatmadan ikisini de kullanan birisiniz. Hobi amaçla uğraşacağımı belirttim. Sizin naçizane tavsiyeniz ne olur, hangisini almalıyım ? Eğer em10 mark ii almam daha mantıklıysa sıfır mı almalıyım ? Vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkürler.
    Öncelikle git ikisini gör, eline al dene. Fotoğraf çekerken makineyle bağ kurmak bu işten keyif almak açısından iyi olabiliyor.

Sony'nin çok az ufak boyut avantajı var, çok az sensör boyutu kaynaklı detay fazlalığı var, videoda daha iyi, fps

E-m10 mark ii'de vizör ve ekran çözünürlüğü daha iyi. Titreşim önleme çok daha iyi. Üzerinde gelen kit lens Sony'deki 16-50mm lense göre çok daha iyi. Elektronik perde var sessiz çekimler yapabilmek için.

Sana timelapse videolar yapıp veriyor, timelapse nedir diye bir bak çok keyifli işler yapabilirsin. Sony'de timelapse özelliği için Amerika Sony hesabı alacaksın ordan Amerika'da kendini gösterip ödeme yapacaksın ve uygulamayı indireceksin. Sana sonucu fotoğraf olarak verecek ve sen bilgisayarda birleştireceksin.

Live composite özelliği var, gece uzun pozlama etkilerini sana ekranda gösteriyor. Dokunmatik ekran ve dokunmatik netleme var.

Daha fazla kontrol tekerleği var.

A6000'in megapiksel ve sensör boyutunun büyüklüğünden kaynaklı detay fazlalığı var. Tripod üzerinde gece manzara çekimlerinde bir tık daha iyi detay çıkacaktır geri kalan nerdeyse her alanda omd em10 mark ii daha iyi sonuçlar verir. Gece elde çekimde em10 mark ii titreşim önleme sayesinde daha iyi sonuçlar verir.

Dediğim gibi öncelikle git eline al ve dene. Sonra anlayan biriyle ikinci ellere bakabilirsin. Olympus tarafında daha kolay taşınabilirlik istiyorsan 14-42ez lensli makinelere bak derim.

• Selamlar,

mark 3 kullancısıyım. Gece çekimlerinde yetersiz olduğunu bilerek alırsanız kafanız rahat eder, sonuçta 1 inç sensörlü bir ürün, ne kadar iyi olabilir

Mark 3 ile 4 arasında fantastik farklar yok, sensörü bir tık daha iyi, aradaki fiyat farkına bakıp tercih edilebilir.

2.el DLSR ya da lens alıyor olsanız, gönül rahatlığı ile alın derim.. ama bu tip makinelere çok yorum yapamıyorum, gerek lens olsun, gerek pop-up vizör olsun, biraz hassaslar, kullanırken de fark ediyorsunuz. örnek olarak kendi makinemde vizör sorunu yaşamaya başladım, pop-up vizör kapalıyken makine kafasına göre açılıp kapanıyor, sürekli pop-up vizör açık tutmam gerekiyor makineyi, pratikliğini kaybetti.
  • sarkihalindekal kullanıcısına yanıt
    Sağlıklı bir karar vermemde yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler. Son bir sorum olacak size. İkinci el makine almaktan biraz korkuyorum açıkçası. Sakata geliriz falan diye. O yüzden bu makine de (em10 mark ii) ikinci el alırken özellikle buna dikkat et dediğiniz bir nokta var mı ?

• dikmenibo kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkürler cevabınız için. Rx100 serisi yerine, e-m10 mark ii ‘ye yönelmiş bulunmaktayım :). Biraz daha araştıracağım tabi. İnşallah araştırmalarım güzel bir sonuçla tamamlanır.

• quote:

Orijinalden alıntı: einsaugust

Sağlıklı bir karar vermemde yardımcı olduğunuz için çok teşekkürler. Son bir sorum olacak size. İkinci el makine almaktan biraz korkuyorum açıkçası. Sakata geliriz falan diye. O yüzden bu makine de (em10 mark ii) ikinci el alırken özellikle buna dikkat et dediğiniz bir nokta var mı ?
    Garantili olanları yakın takibe al. Shutter sayısı az olsun, kozmetik olarak temiz olsun. Bazı ilanlar var adam doğru dürüst kullanmadan satışa çıkarmış. M43 Türkiye forumunda da ilanlar var oraya da bakabilirsin...

Fotoğraf makinesi kolay kolay bozulmuyor. Ölü piksel, hot piksel olabiliyor. Yeni makinede bile belli bir sayıya kadar servis tarafından ciddiye alınmıyor.

YouTube'da bu konuda videolara var çok detaylıca anlatıyorlar, onları izlemeni tavsiye ederim. Tuşlardan tut, netlikte sorun olup olmadığına kadar, hot piksel vs. varmıya kadar nasıl anlaşılır anlatıyorlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sarkihalindekal -- 27 Aralık 2018; 18:10:56 >

• Video öncelikli iş gorurmu peki YouTube için yada bu fiyat aralığında ne olabilir başka Panasonic flnda var galiba

• quote:

Orijinalden alıntı: bermuda_18

Video öncelikli iş gorurmu peki YouTube için yada bu fiyat aralığında ne olabilir başka Panasonic flnda var galiba
    Nasıl video o önemli? Anı vs. ise yeter ama youtube vs. gibi mecralara koyacaksan mikrofon girişi olan modeller işini çok çok kolaylaştırır...

• Evet mikrofon girişli f\p ne olabilir yılbaşı gelmeden almayi düşünüyorum YouTube kanalı için ve bebek fotoğrafları cekicem

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.