Şimdi Ara

İKİNCİ EL REZİLLİĞİ (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
4
Favori
7.843
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkes ilanı koyan tarafa sallamis. Ben de ilanı koyuyorum, yazıyorum her şeyi bir bir, arayıp yine yazanları soruyorlar. Pazarlık yapıcaz diye 5000 tl aşağı fiyat söylüyorlar. Malum sitede neredeyse en ucuz benim ilan daha da 5000 inim. E onu da geçtim sıfırı 7500 tl pahalı diyor adam. Ee tamam işte diyorum en az 10.000 tl fark olmalıymış. Ona kim karar veriyor?

Ayrıca ekspertizde tamponun boyalı olmasını bile boyalı parça sayısına eklemiyor çoğu yer. Çizik olmasını bu kadar dert etmeyin bence. Plastik tampon bu çürüme de olmaz. Kalkip tamponda çizik var diyip 1000 2000 duselim fiyatı dersen ben de olsam dusmem.

Uzun yoldan geldiniz diye de paramı sokaga atmam. Arabamda dedigimin dışında major bir problem varsa eyvallah da sen uzaktan geldin diye fiyati belirleyemezsin. Ha satıcı sana 2 parca boyali dedi de aracta 2 parca degisen de ciktiysa o adamdan araba alma zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2. el alırken kaporta bu kadar önemlimi beyler ne bilim benim ilk bakıcaklarım motoru yürürü ve şasesi. en son bakarım boyalımı değilmi diye :S
  • ------------------------------------------------------------------------------------------
    1-) iki tane galerici arkadasim vardi, 2'side beni dolandirdi, ulan arkadasiz yedigimiz içtigimiz ayri gitmiyordu...
    Galericilerin hepsi serefsiz diicem de hepsini tanymadigim için diyemiyorum, bosuna günaha girmeyelim simdi...
    Ama Galericilerin %90'i hirsizin yalancinin serefsizin önde gidenidir, galericiden araba alacagima otobüse binmeyi tercih ederim...
    ------------------------------------------------------------------------------------------
    2-) ingiltere'de bir arastirma yapilmis; 3 yasindaki araçlarin deger kaybi ortalama %48, yani fiyati yari yariya azaliyor. Bizde 3 yasindaki araba sadece %10 daha ucuz hatta bazilari sifiriyla ayni fiyat...
    ------------------------------------------------------------------------------------------
    3-) Yurt disynda vergiler; yeni arabaya az vergi, eski arabaya çok vergi, seklinde isliyor, ama bizde yeni arabadan çook vergi alinirken, eski araçta neredeyse hiç vergi alinmiyor diyecek kadar az vergi aliniyor...
    4-) Türkiye'de pahali iyidir düsüncesi var, bunu körükleyen saticilar araçlarini olmasi gerekenden yüksek fiyata satiyor, ama satis psikolojisinden anlamayan saticilar hem aracini satamiyor hem de psikolojisi bozuluyor...
    5-) insanlar mantiksizdir, bunu kabul etmek zorundayiz; 80bine sifir almys, araç 3 kasa degistirmis, teknoloji 10 kat artmis, estetik 100 kat daha güzel, ama eskisini satarken sifiri 120bin lira, ben niye 60bine byrakayim diye delinin biri kuyuya tas atiyor, baska bir deli de o araci 90bine alyyor. Böylece piyasa yüksek yüksek tepelerde geziniyor...
    6-) arkadasim 65bine sifir olarak aldigi arabasina simdi 75bine aliciler sirada bekliyor, vergiler-benzin hepsi bedavaya geliyor diye seviniyor arkadasim…
    7-) Turkce karakterler nereye gitti ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi userneym -- 7 Mart 2016; 16:30:27 >

• Arkadaşlar konuyu açan arkadaşı kutluyorum çok yararlı bilgileri ve deneyimleri paylaşmışsınız.. Herkez başından geçen iyi veya kötü tecrübeleri paylaşsın lutfen konuyu dahada buyutelim bence..

• quote:

Orijinalden alıntı: tristran

2. el alırken kaporta bu kadar önemlimi beyler ne bilim benim ilk bakıcaklarım motoru yürürü ve şasesi. en son bakarım boyalımı değilmi diye :S

Motor ve şaseden sonra kaportaya bakılır.Kaporta önemli çünkü kimse kaza yapmış araç almak istemez.Zaten aracın boyalı olduğu yerler şasesi hakkında bilgi verir.Ön kaputa dikkat edin boyalı veya değişmişse size yaptığı kazanın büyüklüğünü gösterir.Tabi o kaza motoruda etkilemiş olabilir.Yani Aracın boyalı olduğu bölgeler önemlidir ve satarkende fiyatıda ona göre olumsuz etkiler.

• http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-mercedes-benz-e-200-orjinal-ve-cok-temiz-279473469/detay

şu ilana bir bakın 93 model e 200 56.000 tl, bu ilanlarla milleti salak yerine mi koyuyorlar. bu ilandaki aracı alacak kişinin önce, psikiyatrı merkezinden sağlamdır raporu alması gerekmekte
  • bazılarına telefon açıyorum ,alıcıymış gibi adam simdi sattım ama aynısından başka bir tane daha var diyor. bunu özellikle galericiler yapıyor, güya yüksek fiyata aracını alan alıcılar var imajı uyandırmak, bir nevi algı yanıltması yapıyorlar
  • Benden de size bir tüyo
    Eğer ki ruhsatta aracın şase no veya motor No EGM ile başlıyorsa bilin ki araç daha önce çalınmış trafikten çekilmiş sonra tekrardan emniyetten numara alınıp trafiğe çıkarılmıştır.
    Örnek
    EGMŞASE00000158
    EGMMOTO00000350

• quote:

Orijinalden alıntı: er_han_82

Benden de size bir tüyo
    Eğer ki ruhsatta aracın şase no veya motor No EGM ile başlıyorsa bilin ki araç daha önce çalınmış trafikten çekilmiş sonra tekrardan emniyetten numara alınıp trafiğe çıkarılmıştır.
    Örnek
    EGMŞASE00000158
    EGMMOTO00000350

Oldukça önemli bir bilgi.

• Arabalar konusunda tecrubeli olan arkadaşlar araba alınırken özellikle neresine bakılacağını yazarsa iyi olur... Bazı araçların kronik sorunları olabiliyor mesela clio alırken klimasına corolla alırken turbosuna veya citroen alırken trigerine falan gibi püf noktalarını öğrenirsek gayet faydalı olur kanaatindeyim.

• quote:

Orijinalden alıntı: userneym

1-) iki tane galerici arkadasim vardi, 2'side beni dolandirdi, ulan arkadasiz yedigimiz içtigimiz ayri gitmiyordu...
    Galericilerin hepsi serefsiz diicem de hepsini tanymadigim için diyemiyorum, bosuna günaha girmeyelim simdi...
    Ama Galericilerin %90'i hirsizin yalancinin serefsizin önde gidenidir, galericiden araba alacagima otobüse binmeyi tercih ederim...
    2-) ingiltere'de bir arastirma yapilmis; 3 yasindaki araçlarin deger kaybi ortalama %48, yani fiyati yari yariya azaliyor. Bizde 3 yasindaki araba sadece %10 daha ucuz hatta bazilari sifiriyla ayni fiyat...
    3-) Yurt disynda vergiler; yeni arabaya az vergi, eski arabaya çok vergi, seklinde isliyor, ama bizde yeni arabadan çook vergi alinirken, eski araçta neredeyse hiç vergi alinmiyor diyecek kadar az vergi aliniyor...
    4-) Türkiye'de pahali iyidir düsüncesi var, bunu körükleyen saticilar araçlarini olmasi gerekenden yüksek fiyata satiyor, ama satis psikolojisinden anlamayan saticilar hem aracini satamiyor hem de psikolojisi bozuluyor...
    5-) insanlar mantiksizdir, bunu kabul etmek zorundayiz; 80bine sifir almys, araç 3 kasa degistirmis, teknoloji 10 kat artmis, estetik 100 kat daha güzel, ama eskisini satarken sifiri 120bin lira, ben niye 60bine byrakayim diye delinin biri kuyuya tas atiyor, baska bir deli de o araci 90bine alyyor. Böylece piyasa yüksek yüksek tepelerde geziniyor...
    6-) arkadasim 65bine sifir olarak aldigi arabasina simdi 75bine aliciler sirada bekliyor, vergiler-benzin hepsi bedavaya geliyor diye seviniyor arkadasim…
    7-) Turkce karakterler nereye gitti ?

Gerçekten çok güzel özetlemişsiniz, aynen katılıyor ve eklemek istiyorum
    1. Dediğiniz gibi genelleme yanlış olur fakat %90'ı öyle. İfadeleri hiç değişmiyor yüzeysel bi kaç parça çizik boyası; sonuç belaltı boyalı ve bir parça sürpriz değişen.
    2. Bu konuda işini abartıp 0 aldığı aracından kar etme çabası olanlar bi hayli fazla özellikle 2011 hyundai, punto, fiesta araçlarda, o dönem 30 32civarı alınmış araçlar 100.000km ye gelmiş 35 bin isteniyor
    3. Bunu herzaman bende merak etmişimdir neden eski araçlara teşvik ediliyoruz diye. Robin hood misali bir mtv ye sahibiz galiba azdan az çoktan çok.
    4. Hep o ''iyi mal iyi para'' sözünden çıktı bunlar fakat eskide kaldı artık bozuk malda iyi para.
    5. Malesef biz çabuk gaza gelen bir milletiz, dolar kurunu bilmeyen insanlar dolar pahalandı piyasada arttı deyip ilan veriyor.
    Genel anlamda ikinci elin bu kadar uçmasının sebebi ise galericilerden ziyade ayaküstü al-satçılar. Emeklisi, esnafı, memuru eline 100 liraya boya kontrol cihazı alan galerici gibi sabahın 7 sinde pazara düşüyor ve en büyük sıkıntıda 30bine aldıkları bir aracı 32 ye vermiyorlar, 35bin yazıp aylarca bekletiyor aciliyeti yok nasılsa biri düşer. İnsanımızda doğal olarak aracını satmadan önce malum siteden bir fiyat araştırması(en yüksek fiyata göre sırala).. ve sonuç

• sedatberrak S kullanıcısına yanıt
    İkinci el ararke benim yaptığım cebimde para kalacak şekilde arama yapmaktır
    25 bin param varsa 24 bine almaya çalışıyorum. Kalan 1000 lira kesin masrafa gidecek çünkü.
    Temiz denilen her araç mutlaka vakumlu temizlik istiyor.
    Lastik masrafı
    Yağ filtre değişimi
    Elektirik problemleri vs vs.

• Örnekler çok ama bende bir vereyim
    206+ arıyorum yana yana türkiyeyi tarıyorum hergün tüm ilan sitelerine giriyorum. Derken antepte galeride dizel boyasız kazasız buldum anlaştık yola çıkmadan bi sorgulayım dedim şaseden plakadan bi sorguladım
    Km düşmüş
    Hasar kaydı yedi adet
    Çekme belgeli.
    Aradım böyle böyle dedim
    Bilmiyordum diyo
    Ne diyim şimdi

• quote:

Orijinalden alıntı: mindivan

Örnekler çok ama bende bir vereyim
    206+ arıyorum yana yana türkiyeyi tarıyorum hergün tüm ilan sitelerine giriyorum. Derken antepte galeride dizel boyasız kazasız buldum anlaştık yola çıkmadan bi sorgulayım dedim şaseden plakadan bi sorguladım
    Km düşmüş
    Hasar kaydı yedi adet
    Çekme belgeli.
    Aradım böyle böyle dedim
    Bilmiyordum diyo
    Ne diyim şimdi

Belki önyargı ama araç Gaziantep ve özellikle Şehitkamil'de ise şüphe ile yaklaşın ... hep sorunlu arabalar var ... 3 yılda 4-5 araba değiştim hiç birinde şükür sorun çıkmadı 1-2 pahalı aldım ama rahatta sattım .. temiz araba çabul satılyıor 1-2'ye bakmadan ..
  • GILMOUR kullanıcısına yanıt
    bide tavana kaputa saksı düşmesi var
  • Ne çok saksı var :)
    Bu uydurulan jargon ile kitap olur.
  • Boyasız hatasız açıklamasında ise "alt kısmını vurdum hasar alan parçalar değişmiştir." bu tabi hasar olarak kabul edilmemeli.keyfekeder bir durum.
  • Malum siitede şimdiye kadar bir tane takla atan araca rastlamadım ya lodostan saksı düşmüş yada dolu yağmış..

• Sonuna kadar arkasında olacağım araç hiçbir sahibinden.com repliklerine uymamaktadır.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-bmw-bmw-5.20i-24v-otomatik-plus-mukemmel-kondisyonda-plus-kusursuz-e34-279787002/detay/
  • Aracınız gerçekten güzel ilan açıklamasınıda okudum. Fakat okuma alışkanlığı olmayan milletimiz yazdıklarınızı okumayıp yine size soracaktır
    Km ile ilgili olumsuz konuşacaklar
    Şu ilde 22 ye var diyecekler
    Boş boş konuşacaklar.
    Hayırlı işler Allah satı pazarı versin

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.