Şimdi Ara

İkinci el otomobilde şimdi de 'sahte dekont' oyunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.638
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İkinci el otomobilde zaman zaman yaşanan dolandırıcılık olaylarına karşı ilgililer sık sık uyarılarda bulunuyor. Ancak, tüm tedbirlere rağmen dolandırıcılar her geçen gün farklı bir plan uyguluyor. Bir GSM şirketinden çalışan Eray Kulakcı, geçen 25 Mart günü aracını internet üzerinden satışa çıkardı. Kulakcı, araç bedelini 155 bin lira olarak gösterdi. İlanın yayına girmesinden kısa süre sonra Kemal A. isimli bir kişi Kulakcı’yı aradı. Kendisini müteahhit olarak tanıtan Kemal A., Kulakcı’ya özetle “Ben müteahhitlik işleri yapıyorum. Bizim inşaatın kalıp işlerini yapan Burak diye bir arkadaşıma bu aracı almak istiyoruz. Son fiyatı ne olur” dedi. İkili arasında yürütülen görüşme sonrası 153 bin liralık fiyatta anlaşıldı. Kemal A., aracın devrini 25 Mart günü alabileceklerini söyledi.

PARAYI BEN GÖNDERECEĞİM

Ancak öğleden sonra, Kemal A. bir kez daha Kulakcı’yı arayarak “İşlerim yoğundu. Bugün yetişmez. Devri yarın alırız. Paranı da öncesinden gönderirim” dedi. Kemal A., bir süre sonra Kulakcı’yı, araç devrinin yapılacağı Burak isimli kişi ile irtibatlandırdı. Bu kişi Kulakcı’ya, 26 Mart sabahı görüşebilecekleri yerin konumunu attı. Kulakcı gönderilen konuma gitti. Konum, Kulakcı’yı, bir otomobil galerisinin önüne getirdi. Kulakcı, ‘doğru yere mi geldim’ diyerek Burak adlı kişiyi aradı. Bu kişi “Evet doğru yerdesin. Galeriye gir. Mesut Bey’in yanına git. Konuyu biliyor. Devri o alacak” yanıtı verdi.

KONUMDA GALERİCİ ÇIKTI

Hürriyet'te yer alan habere göre, Eray Kulakcı, olan bitene anlam veremese de pek de bir sorun göremedi. Kulakcı, galerici Mesut S.’nin yanına gitti. Mesut S., araca baktı. Daha sonra ekspertize gösterileceği söylendi. Taraflar birlikte ekspertize gitti. Her hangi bir sorunun olmadığı raporlandı. Sıra, aracın devri aşamasına geldi. Mesut S., temasta olduğu noter görevlisine önceden evrakları attı. Bu sırada Eray Kulakcı, parayı göndereceğini söyleyen Kemal A. ile sık sık iletişim kurdu. Kulakcı ve S. notere gittikleri sırada A., Kulakcı’ya bir dekont gönderdi. Dekont, A.’nın hesabından Kulakcı’ya 153 bin lira gönderilmiş gibi düzenlenlenmişti.

BİR SAHTE BANKA MESAJI

Kulakcı, eline dekont ulaşsa da mobil bankacılık hesabına gelen bir paranın olmadığını gördü. Kulakcı ve Mesut S. bu sırada notere ulaştı. Kulakcı, hesabına para gelmediği için noter binasının dışına çıktı ve oyalanmaya başladı. Kemal A. ile temasını sürdüren Kulakcı’ya bu esnada, yine aynı kişi tarafından bankadan gelmiş gibi oluşturulan mesaj gönderildi. Mesaj, EFT talimatının yapıldığını gösteriyordu. Kulakcı gelen mesaj sonrası yine hesabına baktı. Ancak hesaba düşen bir para yoktu. Mesut S.’nin telkini ile Kulakcı, devir için imzayı attı.

İkinci el otomobilde şimdi de "sahte dekont" oyunu

DEKONT SAHTE ÇIKTI

İkili noterden birlikte çıktı. Kulakcı bir kez daha Kemal A. ile temasa geçti. Bu kişi “Banka öğlen arasına girmiş. Bugün Cuma olduğu için işler yoğun. Öğleden sonra saat 14.30’da para hesaba düşmüş olur” dedi. Ancak Kulakcı’nın hesabına herhangi bir para gelmedi. Kulakcı gönderilen dekontun da sahte olduğunu öğrendi. Galerici S. ile görüşen Kulakcı, aracın satıldığı yanıtını aldı.

10 YILLIK EMEK SAATLER İÇİNDE GİTTİ

Silifke Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulunan Kulakcı “Ben, hep insanları kendim gibi bilir ve güvenirdim. Ancak bu olaydan sonra artık kimseye güvenemiyorum. Benim, babamın ve ağabeyimin 10 yıllık emeğiydi o araba ve gitti” diye konuştu. Kulakcı’nın avukatı Ahmet Ekin ise, “Bu bir şebekenin işi. Çok organize hareket edilmiş. Sahte banka dekontları, SMS’ler her şey hazırlanmış. Savcılık, araç üzerine tedbir koydu. Etkin bir soruşturma ile şebeke tüm yönleri ile açığa çıkarılır” dedi. Kulakcı ile irtibata geçen Kemal A. ve Burak GSM numaraları kapalı durumda. Galerici Mesut S.'nin ise açıklama yapmak istemediği belirtildi.

https://odatv4.com/ikinci-elde-sahte-dekont-oyunu-19042130.html

• Ben önceki aracımı satarken eft 3 saatte geldi. Adam gözümün önünde eft yaptı ama tabi detayları göremedim. Sonra noterde parayı beklemeye başladık. Nasıl olsa para gelir, boşuna beklemeyelim diye sıra alındı noterde, para yok. Noterde sıra geldi, görevli hadi gelin imza atın diyor, alıcılar da baskı yapıyor. Biz size itimat ettik parayı gönderdik siz de bize itimat edin falan muhabbetleri. Ciddi baskı altında hissediyor insan. Ama direndim sonra para geldi, devri yaptım. Bir eft nasıl 3 saat sürdü anlamadım. Yeni güvenli satış sistemini kullanmak lazım. Aynısı tapu devrine de uygulanmalı."paranı aldın mı? He aldım " gibi ilkel muhabbetlere girilmemeli.

Ya ama hep aynı muhabbet...

Telefonda nasıl dolandırılıyorlar diyorsun, terör, fetö, hakim savcı polis dedi mi kilitlenen bi kitle mevcut. TV'de radyoda bilmemnerede de mi duymuyor görmüyor okumuyorsunuz arkadaş, hala aynı şeyi senelerdir yiyen var.

Bu da ona benziyor. 153 bin TL para ya, karşındaki hiç tanımadığın mal at hırsızı onun bunun evladının lafıyla nasıl iş yapıyorsun ki? Ben de bunu anlamıyorum.

Bu adama ben gidip 1.000 TL'lik malını almaya kalkarken "abi sen ver, 1.000 TL yolda, geliyor" desem vermez.

Noter soruyor, paranı aldın mı. Aldım dedikten sonra zaten iş bitmiştir. Ha evet, bu yöntem çok malca, güvenli ödeme yöntemi olmalı ama adam soruyor neticede, sen de imza atıyorsun.

• Ben önceki aracımı satarken eft 3 saatte geldi. Adam gözümün önünde eft yaptı ama tabi detayları göremedim. Sonra noterde parayı beklemeye başladık. Nasıl olsa para gelir, boşuna beklemeyelim diye sıra alındı noterde, para yok. Noterde sıra geldi, görevli hadi gelin imza atın diyor, alıcılar da baskı yapıyor. Biz size itimat ettik parayı gönderdik siz de bize itimat edin falan muhabbetleri. Ciddi baskı altında hissediyor insan. Ama direndim sonra para geldi, devri yaptım. Bir eft nasıl 3 saat sürdü anlamadım. Yeni güvenli satış sistemini kullanmak lazım. Aynısı tapu devrine de uygulanmalı."paranı aldın mı? He aldım " gibi ilkel muhabbetlere girilmemeli.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • şimdi gel de bu şerefsizleri darağacında sallandırma. yakalansa ne olacak? koşullu serbestlikle elini kolunu sallayıp gezmeye devam edecekler. ülkede adaleti bitirdiler.

• Ya ama hep aynı muhabbet...

Telefonda nasıl dolandırılıyorlar diyorsun, terör, fetö, hakim savcı polis dedi mi kilitlenen bi kitle mevcut. TV'de radyoda bilmemnerede de mi duymuyor görmüyor okumuyorsunuz arkadaş, hala aynı şeyi senelerdir yiyen var.

Bu da ona benziyor. 153 bin TL para ya, karşındaki hiç tanımadığın mal at hırsızı onun bunun evladının lafıyla nasıl iş yapıyorsun ki? Ben de bunu anlamıyorum.

Bu adama ben gidip 1.000 TL'lik malını almaya kalkarken "abi sen ver, 1.000 TL yolda, geliyor" desem vermez.

Noter soruyor, paranı aldın mı. Aldım dedikten sonra zaten iş bitmiştir. Ha evet, bu yöntem çok malca, güvenli ödeme yöntemi olmalı ama adam soruyor neticede, sen de imza atıyorsun.

• Bazı bankalarda güvenli araç alım satımı uygulaması var. Tavsiye ederim. Mesela işbankası:

İkinci el otomobilde şimdi de "sahte dekont" oyunu

• Bu garanti bankasında bir problem var arkadaşlar. Gördüğüm tüm sahte dekont haberlerinde hep garanti bankası sahte dekontları. Keza bende aynı şekilde sahte dekont ile dolandırıldım. Hala haber bekliyoruz YÜCE adalet sistemimizden. 2 ay oldu.

• zaomss kullanıcısına yanıt

Geçmiş olsun hocam, umarım hakkınızı kısa zamanda geri alırsınız. Sizinde benzer bir olaymıydı ?

• Yılların oyunu bu sahte dekont işi dekont neki sizi bağlasın aceleye getiriyorsa dersin kardeşim dekontta eft sorgu no var ara sor bankaya akıbetini öğren eğer geçmeyecekse iptal et. Başka kanalla ödeme yap...

Para geçmiyorsa eft ile veya geç geçecekse 30 dakikada ilgili bankanın bir şubesine gider 10 dakikada o bankada vadesiz hesap açarsın. Az para değil araba 5-6 yıl emekle alınıyor. Alıcı adamda sabretmek zorunda parayı ödemeden kim kimi sıkıştırıyor. Başıma gelse direkt iptal ettiririm eft yi veririm eksper parasını alırım raporu elinden çıkar giderim noterden...

Birde bu eft oyununda insanları noterin kapanmasına son saatte (corona sebebiyle şu ara 16:00) cuma günü vs almaya çalışıyorlar baskı yapmak için dikkat edin. Psikolojisiyle oynayıp devri alıyor bu tip dolandırıcılar.

• Ortada para yoksa alıcı bankasıyla görüşsün. İnternet bankacılığında parayı görmeden satışı vermeyin. Alan ertesi gün alsın, 1 günlük kayıptan birşey olmaz.

• Kısa ve net

Hesabımda parayı görene kadar kimse bana imza attıramaz Kimseye güvenmem İşler aksarmış vs umursamam

Beklemek istemeyen önceden parasını gönderir o zaman

Hesabında parayı görmeden "paramı aldım" deyip imza atanlar sonradan böyle ağlar

• Aracımı alırken Noterde İnternet bankacılığından satıcıya ücreti gönderdim yaklaşık 20 dk beraber bekledik para adamın hesabına geçtikten sonra hayırlı olsun diyip el sıkışıp imza attık. Olmadı gereken prosedür bu.

Savcılığa verdiyseniz adamın ifadesini alıp sizi mahkemeye falan sevk eder muhtemelen.

Ticaretten doğan anlaşmazlık ise asliye hukuk yada asliye ceza herhalde tahminim. (avukat değilim)

• Haber kurgu gibi görünüyor. Dolandırılan kişinin resim bile yok. İsimler kısaltma. Dekont ise, bilgisayarda Word ile üstüne karakterler basılmış.

Böyle bir dolandırıcılık zaten işe yaramaz, o arabayı alsa bile satamadan sahtecilik zannı ile anında içeri alırlar böyle bir dolandırıcılığı en aptal kişi bile yapmaz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Rindaman kullanıcısına yanıt

Süreci biliyorum hocam çok araştırdım ama, süreç işlemiyor maalesef. garanti bankasının dekontun sahte olduğuna dair cevabı 1 ay sonra geldi zaten

• escanor_ kullanıcısına yanıt

teşekkürler hocam. İsme havale adı altında sahte dekont ile dolandırıldım bende. Hatta burada konum var. profilimden ulaşabilirsiniz tüm detayları paylaştım.

Çok geçmiş olsun, böyle dolandırıcıları insanın sucuk yapası geliyor..

• Rindaman kullanıcısına yanıt

Saolun hocam çok teşekkürler. İnsan haberlerde okuyunca inanası gelmiyor ama bir şekilde başına geliyor işte böyle maalesef. Bakalım ne çıkacak göreceğiz.

• yakın zamanda aracımı sattım. böyle olayların olduğunu bildiğimden noterde eft yapıldıktan sonra hesabımda parayı gördüm, hatta başka hesabıma virman yaptım öyle imzayı attım. bu devirde para kolay kazanılmıyor. alıcı kişi düzgün bir insandı ama yine de bu ülkede babana bile güvenmeyeceksin.

• bu gün araç sattım tam 1 saat EFT nin gelmesi sürdü sorun yolluyanın bankası kaynaklı çıktı para hesaba gelene kadar imza atmam

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Herşeyi anladım da bankadan hesaba eft geldiğine dair mesaj kısmını nasıl yapmışlar?Valla şunları görünce araç almaya da satmaya da korkuyorum

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.