Şimdi Ara

İkinci el neden pahalı saçmalığı/tartışması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
3.342
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Geçen bir haber okudum, habere göre ikinci el satış web siteleri yüzünden fiyatlar çok artmış.

Millette haberin altında siteye giydiriyor!

Arkadaşlar şuna bir açıklık getirelim;

Sıfır Megane tüm opsiyonları ile 170bin olduğu yerde, D segment, dizel, yüksek model ve donanım ikinci el bir araba 170bine bedavadır.

Sıfırın bu kadar atmasının tek nedeni ise döviz kurları ve artan vergilerdir.

O aracın ikinci elinin 2 yıl önce 4de 1i fiyata olmasının artık bir hükmü yok.

Sıfır araç fiyatları daha düşük olsa bak bakalım ikinci el fiyatları bu seviyelerde dayanabilecek mi?

İkinci bir hususta, bir çok kesimde o araba alınmaz, bu araba alınmaz zihniyeti ile milletin bilinçsiz hareket etmesidir.

İkinci elde dsg alınır. İkinci elde boyalı araba alınır, hasarlı yine alınır. Neden alınmasın? Gider bakarsın, ustana gösterirsin, sahibi dürüst ise kayıdı kutusu tamsa alınır.

Ben hayret ediyorum, bu haberleri yapanlara veya bunlara inanlara.

Bilmiyorum bu benim düşüncem tabii ki ama sizler ne düşünüyorsunuz?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• ikince el dsg alınır ama şunu bilmekte fayda var çok sıkışık trafikte kullanılacaksa dsg buna uygun değil. Yada illa alınacaksa kenarda 7-8 bin tl ayıracak. Ve sıkışık trafikte sport moda alacak bu şekilde daha az yıpranıyor. İstanbul gibi trafikte kullanacağım birde son parama kadar arabaya vercem , kenarda param kalmıcak derse eline alır arabayı.
    sıfır fiyatı düşmeden ikinci el düşmeyecek

megane yine 50-60 bin tl'lere satılsın evet o zaman düşecek ikinci el. ya da sıfır hyundai tucson 2012'de ix35'in en full benzinlisinin 65 bin tl'ye satıldığı gibi 65 bin küsür'e satılsın ikinci el düşecek.

2010 ağustos'ta en full paket makyajlı kasa corolla d4d dizel otomatik 52 bin tl mi ne idi. şimdi ne kadar acep en full dizel otomatiği?
    ikinci el uçmuş kaçmış ühüüüü diye ağlayanlardan tiksiniyorum.

ikinci el uçtuysa gidin sıfır alın, sıfır da uçtuysa ikinci ele bok atıp durmayın.

Örneğin; B sınıfı baz donanım sıfır araç 10 yıl önce de 17 bin dolardı, hala 17 bin dolar.

Hiç bir şeyin uçup kaçtığı yok, her şey sabit duruyor, siz düşüyorsunuz.

Ondan sonra arabalar uçmuş ühüüü, bilgisayarlar uçmuş ühüüüü, telefonlar uçmuş ühüüüü.

Yeter be!
  • bu piyasada araba alınmaz, demiyorum. çünkü bir ihtiyaç
    sizede katılıyorum.
  • ikince el dsg alınır ama şunu bilmekte fayda var çok sıkışık trafikte kullanılacaksa dsg buna uygun değil. Yada illa alınacaksa kenarda 7-8 bin tl ayıracak. Ve sıkışık trafikte sport moda alacak bu şekilde daha az yıpranıyor. İstanbul gibi trafikte kullanacağım birde son parama kadar arabaya vercem , kenarda param kalmıcak derse eline alır arabayı.
  • böyle haberleri gördükçe aklıma şu replik geliyor.

öğretmen: trafikte arabası olmayana ne denir?
    öğrenci: fakkir.

meblağ ne olursa olsun, zenginin parası züğürdün çenesini yoruyor.
    arabayı alamıyorsun diye piyasanın suçu ne?
    sen alamıyorsun ama bazıları sıraya yazılıyor, bu da demektir ki senin paran yok.
  • Sevgili donanım habet yöneticisi arkadaşım
    ''Sıfırın bu kadar atmasının tek nedeni ise döviz kurları ve artan vergilerdir''
    Madem tek neden bu kasımdan bugüne 4 ayda fiyatlar neden 20 25 bin arttı buna bi açıklık getirirmisin
  • Ben 2 ay önce aracımı sattığımda sitedeki son temiz araçlar hızlı hızlı satılmıştı. Hiç birine yetişemedim.
    Kuga selective, mondeo titanium, megane icon almak isterken şimdi 142bin tlye 1.0 TSI polo aldım. (26Şubatta elime geçicek)

Sorun aslında şu, geçen senelerden bayilerde çok araç kalmaması, ötv ve faiz indirimleri ile kasım aralık aylarında kalan araçların 110.000 den galericiler tarafından toplanması.

Az miktarda son kullanıcılar tarafından araç alan arkadaşların piyasaya saldıkları temiz 2. eller kısa sürede bitti.

2020 araçlarında sipariş usulu gelmeye başlayıp piyasanın arz noktasında talebi karşılayamaz hale gelmesi.

(Örneğin Mart ayı için türkiye'ye gelicek POLO comfortline sayısı 19 adet.)

Bayiyi sorduğumda hegun 4-5 kişinin yeni araç soruyormuş. İstersem aracım geldiğinde bile vazgeçebileceğimi söylüyor.
    Eskiden 141.860tl üzerinden en az 1000 tl indirim yaparlardı veya hediye bişeyler verirlerdi. Çay bile ısmarlamıyorlar :)
    Aracımı almasam beklesem mart haziran zammıyla dahada ulaşılmaz hale gelicek. Üstelik eldeki paranın değer kaybını saymıyorum.

Galeri 2019 -2020 ve bayi 2020 fiyatlarını görselde görebilirsiniz.

İkinci el neden pahalı saçmalığı/tartışması

• millet işsizlikten ve çalışanların da yetersiz maaşlarından dolayı insanlar otomobilde de al-sat işlerine girdiler. hurda teşviki bitince yeni yılla zamların daha da geleceğini her kes biliyordu. fırsatı değerlendirdi millet, şimdi alacak kerizleri bekliyor.
  • kimbehicayy kullanıcısına yanıt
    al-satçılar, siteler son 4 ayda mı açıldı?
  • xcorp X kullanıcısına yanıt
    Aynısını yazacaktım.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • sıfır fiyatı düşmeden ikinci el düşmeyecek

megane yine 50-60 bin tl'lere satılsın evet o zaman düşecek ikinci el. ya da sıfır hyundai tucson 2012'de ix35'in en full benzinlisinin 65 bin tl'ye satıldığı gibi 65 bin küsür'e satılsın ikinci el düşecek.

2010 ağustos'ta en full paket makyajlı kasa corolla d4d dizel otomatik 52 bin tl mi ne idi. şimdi ne kadar acep en full dizel otomatiği?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeremy Klakson -- 18 Şubat 2020; 14:29:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kimbehicayy

Sevgili donanım habet yöneticisi arkadaşım
    ''Sıfırın bu kadar atmasının tek nedeni ise döviz kurları ve artan vergilerdir''
    Madem tek neden bu kasımdan bugüne 4 ayda fiyatlar neden 20 25 bin arttı buna bi açıklık getirirmisin
    Dış güçler Türkiye'deki otomobil piyasasına operasyon çekiyor ondan fiyatlar bu kadar yüksek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xcorp

al-satçılar, siteler son 4 ayda mı açıldı?
    Adam tek nedeni döviz ve ötv demiş zaten

'Sıfırın bu kadar atmasının tek nedeni ise döviz kurları ve artan vergilerdir''

Buna cevaben başka nedeni yokmu anlamında sordum dostum

Sıfır araç fiyatları daha düşük olsa bak bakalım ikinci el fiyatları bu seviyelerde dayanabilecek mi?

Adamın şu tespitine ise hayran kaldım reamwn hayatın sırrını çözmüş filozof olmuş abimiz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kimbehicayy -- 18 Şubat 2020; 15:59:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-FC7AB336F

Dış güçler Türkiye'deki otomobil piyasasına operasyon çekiyor ondan fiyatlar bu kadar yüksek.

Alıntıları Göster

• 2.el arabayla sıfır araba fiyatını neye göre kıyas ediyorsunuz bilmiyorum ama dünyada ortalama sıfır arabalar ilk yıl %25 2.yıl %35 3.yıl %45 4.yıl'a geldiğinde değerinin %55 ini yitirir.

Bizde bakıyorsun 10 yaş 150-200 bin km ye gelmiş araba halen sıfırının yarı fiyatından fazlası talep ediliyor.Bu saçmalık son bulmalı.Oda ötv nin kalkmasıyla olur.

Aklı başında biride şuan gerekirse bisiklete biner ama yinede bu fiyatlar ile araç almaz.
  • Valla yemin ederim üzülüyorum. 6 sene evvel 47 bine aldığım araç bugün 90 bin yapıyor. Üzülmüyorsam namerdim. Sebebi de bu durumun sıfır araçlarını sapkınca ve ulaşılamaz noktaya yükseldiğini işaret etmesi ve alım gücümüzün aşırı düştüğünü göstermesi. Yeni araç almanın orantısız bedellere mâl olacak kadar yükselmesi ve ikinci eli de salakça yukarı çekmesi. Şaka gibi yav.

Sağlıklı bir ekonomide eskiyen araç değer kaybeder. Şarap gibi yıllandıkça ve eskidikçe değer kazanan araç piyasası ancak Türkiye gibi herşeyi ters ve bozuk ülke piyasasında olur.

Üzülmemek elde değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi programmer_onur -- 19 Şubat 2020; 3:13:10 >
  • kimbehicayy kullanıcısına yanıt
    **ötv indiriminin ve

**hurda teşviğinin bitmesi-

**kredi oranlarının düşmesi;

**Sıfır araç stoğunun tükenmesi;

**Enflasyon;

ARZ-Talep dengesinin bozulup;fiyatların 2. ELde artmasına yol açmıştır..ayrıca Fırsatçı-stokçu güruhlarda tuzu-biveri olmuştur..

ama tek bir sebebe bağlı değil...pek çok etken;bu duruma gelmemizin sebebidir...

bence arabası olanlar bir süre yenilemezse ve 0.araç satışları düşük seyrederse fiyatlar düşebilir?
  • Bu ülkede böyle fırsatçı kafa yapısına sahip insanlar varken herşeyin fiyatı artar bunun altını boşuna deşmemek lazım.

Şimdi adam araba alıyor piyasaya hakim değil yemiş kazığı kendini uyanık zannediyor ya buda üstüne 5-10 daha koyup satmaya çalışıyor bunu gören esnafta fiyatı çekiyor yukarı.

Çok tutmadı dediğimiz Jaguar XF 3.0D veya 2.7D kimsenin yüzüne bakmadığı hayvan gibi vergisi olan araba 3 ay önce 85.000 tl satılmazken şuan en az 110.000 tl lik ilanlar var satılıyor mu ? HAYIR ben takip ediyorum zaten 10 araç var sadece fiyat arttırıyorlar sahipleri hala değişmedi :)

Bu sadece arabada değil Monster laptop sıfırı 4799 tl 2. el fiyatı 4900 tl :)
    iphone xs 6999 civarna indi bir ara satıldı yani 2. elleri 7 küsüre koyan var.

Bakın bu forumda sıcak fırsatların telegram hesabı var oradan fırsatlar paylaşılıyor.
    Adam bu fırsatları yakalayıp fırsat bittikten sonra %100 karla aynı telegram hesabının 2.el bölümünde bu ürünü yine aynı gruptaki insanlara satmaya çalışıyor yani bu kafa aramızda da var.

Bu değişmedikçe bu yapı var oldukça bu fiyatlar hep artar sonunda ne olur ? o mal herkesin elinde kalır değeri neyse o fiyata satılmaya çalışılır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.