Şimdi Ara

İkinci El Motorlu Taşıt Satışına Düzenleme-Sonunda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
4
Cevap
0
Favori
210
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> İkinci El Motorlu Taşıt Satışına Düzenleme-Sonunda
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
Mesaj
 • Yüzbaşı
  715 Mesaj
  İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yürüten gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların bu faaliyetlerine devam edebilmeleri için bugün itibarıyla altı ay içinde yetki belgesi almaları gerekiyor.
  Resmi Gazetede yer alan düzenlemeye göre, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti, işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılacak.
  Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tebliğine göre, bu kapsamda verilecek yetki belgesinin geçerlilik süresi beş yıl olacak.
  Yetki belgesi başvurusu yapacak işletmelerde, en az dört taşıtın kapladığı alan büyüklüğünde olması, teşhir alanının net yüksekliğinin en az üç metre olması, işletmenin mali sorumluluk sigortası yapılmış ve satışa sunduğu ikinci el motorlu kara taşıtları bu sigorta kapsamına alınmış olması gibi şartlar aranacak.

  Araç garantisi
  Tebliğ kapsamında, ikinci el otomobil ve motosiklet, motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi, satış tarihinden itibaren üç ay veya 5,000 kilometre, satışı yapan işletmenin garantisi altında olacak.
  İşletmeler, garanti kapsamına giren hususları sigorta yaptırmak suretiyle karşılayabilecek.
  Sayılan parçalarda garanti süresi veya kilometresi içinde meydana gelen arızalar azami 30 iş günü içinde giderilecek.
  Motosikletler için bu süre azami 20 iş günü olarak uygulanacak. Arızanın giderilmesine ilişkin masraflar işletmeye ait olacak.
  Tebliğe göre, sekiz yaş veya 160,000 kilometrenin üzerindeki otomobil ve motosikletler garanti kapsamı dışında tutulacak.
  Satış sırasında alıcı tarafından bilindiği işletme tarafından belgelendirilen arıza ve hasarlar ile ekspertiz raporunda belirtilen arıza ve hasarlar da garanti kapsamı dışında yer alacak.  |
  |
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  715 Mesaj
  Küçük galeriler azalır artık, büyükler bu işin kaymağını yer.Tüketici için iyi tabii, biraz daha pahallı alıyor olsa da. Üzerine almadan alım-satım yapanlara 3-5 kuruş ucuz diye itibar etmemek lazım.
  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  2641 Mesaj
  İkinci elde garanti olmaz.DOD bile sattıği aracın arkasında durmuyor.  < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  ...
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  10 Not
  Niyeyse yine güvenemiyorum bu galerilere  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
SEO
SEO
Canlı Tv izle
Mobilya Takımları
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,375
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.