Şimdi Ara

İkinci El Bilgisayarda Noter Tasdiği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
2.354
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, ilgili bit forum bulamadığım için en alakalı dişündüğüm bu başlık altında sormak istedim.

İnternetten ikinci el bilgisayar buldum. Satıcının yanıns gidip alıcam ama sonrasında satıcı bana hırsız muamelesi vb. durumlar yapmaması için kasayı alırken notere gidip satış sözleşmesi yaptırılabilir mi? Ürün 7bin tl olduğu için notere gitmek mantıklı geliyor çünkü 5bin motosiklet için bile gidiliyor.

Eğer böyle bir imkan varsa ücret ne kadardır?

Eğer notere onaylatmak mümkün değilse başka nasıl güvenceye alınabilir?

• Elinizle iki nüsha olacak şekilde alıcı a kişisi ile satıcı b kişisi arasındaki şu tarihte şu şu şu özellikli bilgisayarın şu bedelle satışına dair sözleşmedir yazın. Bir kağıda siz yazın diğerine o elle yazsın. Altta sağda solda ikinizin adları üzerlerine imzalarınız tamamdır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mxsr

Elinizle iki nüsha olacak şekilde alıcı a kişisi ile satıcı b kişisi arasındaki şu tarihte şu şu şu özellikli bilgisayarın şu bedelle satışına dair sözleşmedir yazın. Bir kağıda siz yazın diğerine o elle yazsın. Altta sağda solda ikinizin adları üzerlerine imzalarınız tamamdır.
    Bu şekilde taraflar arası yapılmış bir anlaşmanın/sözleşmenin herhangi bir yasal bağlayıcılığı yok. Vaktiyle benzer bir mesele için notere kendim sormuştum ordan biliyorum.

Bileşenlerin ya da toplu alınmışsa söz konusu alışverişin faturasını aldığınızda bi sıkıntı çıkmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shruikan -- 23 Ağustos 2020; 2:16:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: shruikan

Bu şekilde taraflar arası yapılmış bir anlaşmanın/sözleşmenin herhangi bir yasal bağlayıcılığı yok. Vaktiyle benzer bir mesele için notere kendim sormuştum ordan biliyorum.

Bileşenlerin ya da toplu alınmışsa söz konusu alışverişin faturasını aldığınızda bi sıkıntı çıkmaz.
    Bizim hukuk sistemindeki sözleşme serbestliği ilkesi çerçevesinde istenilen şekilde sözleşme yapılır ve bağlayıcıdır.

Burada ayrıca hırsızsın vs. gibi bir ithamda bulunulursa sözleşme boyutuyla ilgilenmeden savcılıkta el yazısı ve imza üzerinde kriminal inceleme yapılarak sonuca varılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mxsr

Bizim hukuk sistemindeki sözleşme serbestliği ilkesi çerçevesinde istenilen şekilde sözleşme yapılır ve bağlayıcıdır.

Burada ayrıca hırsızsın vs. gibi bir ithamda bulunulursa sözleşme boyutuyla ilgilenmeden savcılıkta el yazısı ve imza üzerinde kriminal inceleme yapılarak sonuca varılır.

Alıntıları Göster
    Bir kısım bağlayıcı bir kısım olmaz diyor hep. Ama yine de sözleşme yapmanın zararı olmaz. Notere gidip onaylatmaya gerek yok o zaman. Kişinin el yazısı ile yazıp imzalaması yeterli olur herhalde.

• engineer037 kullanıcısına yanıt
    Kanunda sizin yapmayı düşündüğünüz sözleşme için(genel satış sözleşmesi) notere gidilmesi şart konulmuyor. Dediğim sözleşmeyi yaptığınızda noterde yapılan araç satışı sözleşmesi gibi bağlayıcı olur. Noterin vs. olması gereken durum var gerek olmayan durum var yani. Diğer arkadaş notere nasıl bir konu sormuş neye dayanarak olmaz denmiş gelip biraz daha açıklarsa anlamış oluruz düşüncesini. Bağlayıcılık meselesi burada kesin çünkü. Bunun için notere gidilirse sadece ispat meselesi daha kolaylaşmış olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mxsr -- 23 Ağustos 2020; 12:29:21 >
  • Parçaların seri numaralarını satış sözleşmesinde belirtirsiniz sonra herkes kendi yoluna.

Bence bağlayıcı olur.

Bir de şahit getirirseniz bu iş tamamdır.

Para da banka hesabına yatırılıp dekont ortaya konur.

Böyle bir durumda mahkeme bile suç teşkil eden durum bulamaz. Bir bilgisayar dükkanında teknisyen aracılığı ile hallolur liste falan.

Şahit de orada olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 23 Ağustos 2020; 16:16:29 >
  • Teşekkürler bilgiler için, sözleşme yapınca örneğini buraya da yazarım.
  • Burdaki bağlayıcılıktan kastı dediğiniz şekilde ispat bakımından farkediyor. Noterde yapılan sözleşme resmi yazılı sözleşme oluyor ve ancak bunun sahteliğini ileri sürerek geçersiz kılabilirsiniz ve bunları karşı taraf yapar. Kendi aranızda yaptığınız ise adi yazılı sözleşme oluyor ve bu belgenin geçerliliğini noterde düzenlenenin aksine sizin ispat etmeniz gerekiyor. Yani bir belge var; ilkinde doğru kabul ediliyor ve aksini iddia edenin bunu ispatlaması gerek, ikinci durumda karşı tarafın bir şey yapmasına gerek yok sizin ispatlamanız gerekiyor.
  • ekncnebi E kullanıcısına yanıt
    Evet aynı şeyi söylüyoruz
  • Tamam şimdi beni dinleyin, en kesin ve garanti yolu buldum.

Kadraja iki tarafın da gireceği şekilde bir video çekiyorsunuz. Videoda da "şu kişiden şu kadar paraya şunu şunu aldım ve ahanda" deyip öte-beriyi de çekiyorsunuz. İşlem tamamdır.
  • shruikan kullanıcısına yanıt
    Espri güzel de ben noterin olmaz dediği şeyi merak ediyorum şimdi ve noterin kendisinin mi yoksa noterlik çalışanının mı söylediğini.
  • Noterde çalışandı... Bi konuda taraflar arası para aktarmamız gerekti, "aldık-verdik diye imza atsaz kendi aramızda?" dedik, bi şeye yaramaz dediydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shruikan -- 23 Ağustos 2020; 18:12:35 >
  • shruikan kullanıcısına yanıt
    Anladım teşekkürler
  • Çok enteresan bir konu olmuş.İki kişi anlaşıyorsa bir ürünün alımı ve satımı için neden ürünü satan kişi aldığı parada bir eksiklik sahtelik olmadığı sürece size hırsız muamelesi yapsın ki? Burada önemli olan satıcının size yapacağı muameleyi değil de alacağınız bilgisayarın parçalarının sağlamlığını düşünmeniz gerekiyor. Sonuçta herkes 5bin tl üzeri malzemeleri alıp satıyor ama notere gitmeyi düşünen ben ilk defa sizi görüyorum.
  • Dediğiniz olay da olabilir, birçok haber okuyor insan. Artık kimseye güven kalmadı. Sözleşme olunca en azından polise gidilir. Ben gidip paramı ver lan diye kapı kırabilecek birisi değilim. Polise gittiğimde belgenin sahte olmadığını ispatlamak için aklıma noter geldi. Motorlu taşıtlarda yapılıyor mesela. 7bin tl'yi biriktirmek de 1 yıl gibi bi süre alınca kaybetmesi insana koyar yani. 1 yıllık emeğin. Neticede tüm maaşı kenara koyamıyorsun.

Ancak dediğiniz doğru, hiç noter vs. giden yok ki internette aradığımda hiç alakalı konu bulamadım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.