Şimdi Ara

İkinci El Araçlarda Kötü Senaryo: Fiyatların Daha Da Artması Öngörülüyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
1
Favori
2.609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sıfırı dururken ikinci ele sıfıra yakın parayı veren aklını sorgulasın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Redeemertr kullanıcısına yanıt
    Sen de haklısın gardaşım

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bayiler firsatcilik yapip fiyatlari sisirmeselerdi boyle olmazdi.ozellikle uyardilar bakin faizleri dusuruyoruz ama suanki fiyatlardan satacaksiniz dedilee.ama onlar dinlemedi zam ustune zam yaptilar.simdide mal gibi ortada kaldilar.ama olan bizim vatandasa olsu.anlasma yaptiklari bayilere donup bir baksinlar.biz kimlerle anlasma yapmisizda haberimiz yokmus desinler.krizi firsata cevirdiler💣💣💣💣💥

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baris007 -- 27 Temmuz 2020; 17:19:23 >
  • hükümet bu yüksek vergilerle hem tüketiciye hem üreticiye hemde üreticilerde çalışan işçilere eziyet ediyor

düşük gelirliler 2.el araç alamıyor alsa bile 300.000 kmde hergün sanayiden çıkmayacak araçlar oluyor bu araba en ufak kazada zaten ölümcül sonuçlar doğurur doğuruyorda .

üretici mal satamıyor iç pazarda ürün satamayan böyle devam ederse ülkeden çekilir istihdam kaybı yaşanır

üretici mal satamayınca yetkili bayi ve servisler kapanır anadoluda azımsanmayacak kadarı kapandı zaten

üretici mal satamayınca iç pazardan tedarik ettiği parça sayısı azalır parça üreten fabrikalar işçi çıkarır yaşandı .

çok basit bir çözümü var ÖTV kademeli olarak indirilecek ve sonunda sıfırlanacak MTV ortalaması 1500 lira veya üstüne çıkarılacak böylelikle 2018 yılında toplanan ÖTV + MTV tutarını tek başına MTV karşılamış olacak . Birden sıfırlanırsa her kes zarar eder .

Yukarıdaki saydıklarım tam tersine dönecek

zamanla 10 yaşında 100.000 km'deki bir aracı 30.000 lira altına alabileceğiz .

üretici artan iç talebi karşılamak için ek üretim bantları açacak ek işçi yedek parça alacak istihdam artacak farklı üreticiler ülkeye gelerek yatırım yapacak

ek iş olarak araç alım satımı yapan fırsatçılar kar oranı düşmesiyle bu işi bırakacak

piyasada araç bolluğu olacak utanmadan 300.000 km'ye düşük diyen 100.000 km'ye düşük km yazmaya demeye utanacak

ÖTV teşfiği yerini dönem dönem KDV teşfiği yerini alacak 200.000 km üstü yaşlı araç piyasada kalmayacak

bunları yapmak devlete yük olmayacak ama neden yapmıyor bize neden eziyet ediyorlar anlamıyorum

• Sıfırı krediyle alınıyor da sanki ikinci eli nakit mi alınıyor? Yine çoğu araç kredili alınıyor. Hatta kaskoyla uğraşmamak için taşıt kredisi değil ihtiyaç kredisi olarak alıyorlar krediyi. Model yükseltenler sadece üstüne ekleyip de kredi çekmeden alıyor.

Bu kredilerin iptal edilmesi bence daha iyi oldu. Ben fiyatlarda aksini bekliyorum. Özellikle ikinci elde. Parası olan alacak, parası olmayan kredi çekip de almaya yeltenmeyecek.

Sözde uygun faizli kredilerle bayiler burnundan kıl aldırmıyordu, pazarlık yapılmıyordu. Şimdi parası olan müşteriye hem daha iyi ilgi gösterirler hem de pazarlık paylarını genişletirler.

Bu piyasada canlıyı görmek önemli.

• quote:

Orijinalden alıntı: Return to Monke

Ben devrim gibi bir şey bekliyorum artık Türkiye'de. Bunca insan bu kadar baskıya rağmen nasıl huzurlu olabiliyor hayret.

Bunun tek adı: Öğretilmiş Çaresizlik. Üzerine sosyoloji kitapları yazılmış bir tez konusu.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • denizlion kullanıcısına yanıt

Hyundai Accent erasini satıp 63 bin TL ye sıfır egea 1.3 urban arabasını alan arkadaşıma ben aynısını söylüyordum. Fiyatlar artacak diyordu dedim daha ne kadar artacak. Sonuç ortada egea 200 bini aştı. O egeayi sattı Kia Sportage aldı yeni kasa sıfır değil ama sıfıra yakın 126 bin TL ye şimdi 200 bin istiyor. Hayretler içinde bakıyorum ben hâlâ.

• Sarımsak bile 80tl olmuş neden arabalar pahalı olsun ki 😁

• Türk parası sürekli değer kaybediyor, ikinci el araç artmasın da ne yapsın.

• Eşim laf ediyor arabayı değiştir diye. Malum tek kapı bebek geliyor Allah'ın izniyle 2 ayı kaldı. İnip binmek sıkıntı isofix ön koltukta öne çocuk oturtmam diyor.

Arabayı satsam kaça satıcam. Adamlar 50-60 bin yazmış ben birde üstüne arabada amortisör baskı balata fren radyatörler ikiside değilmiş komple motor yaptırmışım. Jbl tesisat ve Bluetooth teyp saymıyorum bile.70 yazsam sopayla kovalarlar. Onu bırak 70 e satsam ne alıcam.

• Bu şekilde bile hala alanlar var insanların bu düzene dur demesi, protesto etmesi için daha ne kadar fiyatların artması lazım?

• Sıfır fiyatları düşmediği sürece ikinci el niye düşsün ? Böyle devam. Alan alıyor herkes de hâlinden memnun maalesef.

• Aylik 20 k gelirin yoksa Turkiyede araba almak akil isi degil.

Kübayla yarisiyoruz nerdeyse araba piyasasinda.

• En dandik hurda 131 bile 10 binden aşağı yok özellikle facede ki tofaş gruplarına girseniz küfürde level atlarsınız skill kasarsınız. Yahu 131 bu altı üstü süsleyip püsleyip 15-20 bin fiyat yazıyorlar altına yazınca da hemen tofaşçı kekolar geliyor arabada emek var, iyi mal iyi para, o arabanın sadece jantı ve farları 7 bin tutuyor diye kendilerini avutuyorlar. Önce bu tofaşların bir fiyatlarına çözüm bulunması lazım. Düşünseniz öyle bir ülke de yaşıyorsunuz ki kıçı kırık şahine doğana bile binemiyorsunuz. Yazıklar olsun.

• Zaten ikinci el fiyatları sıfır fiyatını geçmiş durumda.
    Millet sıfır araba almak için bayi kapısında yatıyor.
    Neredeyse dilenci gibi artık yalvaracaklar bayilere.
    Mutlaka araba almaları da lazım yani şimdi. Bu devirde arabasız olmuyormuş.
    Kesinlikle aç gezecek ama o arabayı alacak. Yoksa ölür.

• İkinci El Araçlarda Kötü Senaryo: Fiyatların Daha Da Artması Öngörülüyor

• Bunun tek sorumlusu bu. Bu bakış açısıyla ülke yönetilirse olacak olan bu. Sene 2015de bu lafı söylüyor. Ekonomiden sorumlu kişi bu arkadaşlar başka sorumlu yok. Bakanmış makanmış bakara makara hikaye.

• Kredi paketinden çıkarınca fiyatın artması değil azalması beklenir. Banka da kredi desteğini çekerek en doğrusunu yaptı. Kredinin ucuzladığını gören fırsatçı firmalar zam üstüne zam yapıyor. Biran önce mevduat faizlerinin yüzde 20 seviyesine çekilip araç kredilerinin yüzde 2.5 konut kredilerinin de 2.25 seviyelerine çıkarılması lazım. Yoksa durum hepten b.ka saracak. Ya da ötvden kısmaya gidilmesi lazım ki piyasa toparlansın lakin bunun olma olasılığı çok daha düşük.

• ürüng ayıg toyon kullanıcısına yanıt

Hocam "olmayan" bir şeyin fiyatı ile "olan" bir şeyin fiyatını karsilastiramazsiniz ...

Sitede yazan sıfır fiyatın hiç bir önemi yok , çünkü öyle bir araç yok maalesef .

O yüzden insanlar ellerindeki mala istediği fiyatı yazabiliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: iamburak

Cardata'nın ocak-temmuz liste fiyatlarına göre; en fazla artış, yüzde 31 oran ile Renault Megane Sedan 1.3 TCe Icon benzinli otomatik modelinde olurken, liste fiyatı ocak ayında 183 bin 400 TL olan model temmuzda 240 bin 500’e çıktı. Artış yüzde 31.1 oldu. Benzer şekilde, Toyota C-HR Crossover 1.2 Turbo 4x2 Flame benzinli otomatik, de ocak ayında 183 bin 800 TL iken temmuzda fiyatı 228 bin 800’e yükseldi, bu modeldeki artış ise yüzde 24.5’ti. Honda Civic Sedan 1.5 VTEC Turbo Executive Plus yüzde 19.6, Hyunda i20 Hatchback 1.2 MPI Jump yüzde 18.3, Fiat Egea Sedan 1.4 Fire Mirror yüzde 14.3, Ford Tourneo Courier Kombi 1.5 TDCI yüzde 10.1’lik fiyat artışları ile satışa sunuldu.

Koyun gibi sağıyorlar bizi. En ufak bir şeye sahip olma ihtimalimiz olduğu anda en ağır şekilde tepemize binip bunu engelliyorlar. Devlet de, özel sektör de, halk da. Herkes aynı. Lanet olsun böyle insana, böyle düzene.

rakamların şişirilmesi kesinlikle birileri tarafından destekleniyor. amaç benim gözümde tamamen rakamsal büyümeye destek verilmesi. gerçek büyüme önemli değil, rakamlarla kolayca yalan söylüyor zaten sistem.

rüzgar eken, fırtına biçer.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.