Şimdi Ara

İki yıllık iPhone 7, GeekBench 4 tek çekirdek testinde Galaxy S9'u geçti (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
80
Cevap
1
Favori
4.023
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşlemci piyasası Apple'ın 2 yıl gerisinden geliyor.

• stalker(1979) kullanıcısına yanıt
    Alakası yok iOS ile...
  • Tek cekirdek ne la hangi devirde yasiyoruz ? hala tek cekirdek performansini olcuyorlar te allam gidin Pentium felan kullanin...

• İşin garip tarafı Samsung yetkilisi bile farkın işletim sistemleri farkında kaynaklandığını söylememesine, optimizasyon ile ilgili olduğunu söylemesine rağmen insanların hala bu farkın işletim sistemleri farkından kaynaklandığını sanması, iddia etmesi hatta bir de bu yanlışta ısrar etmesi çok garip...
  • V4LKyR V kullanıcısına yanıt
    Sonuc odakli bakicak olursak s9=çöp

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eric13

Tek cekirdek ne la hangi devirde yasiyoruz ? hala tek cekirdek performansini olcuyorlar te allam gidin Pentium felan kullanin...

Çok çekirdekte de durum farklı değil ki.

A11 : Çok çekirdekte (6 çekirdeği ile) 10.000 puan civarı
    A10 : Çok çekirdekte (4 çekirdeği ile) 6.070 puan civarı
    Exynos 8910 : Çok çekirdekte (8 çekirdeği ile) 9.000 puan civarı

alıyorlar.

Ve aslında Apple'in enerji verimli çekirdekler performans modunda iken çalışmıyorlar. Yani Geekbench testlerinde A11 ve A10 işlemcileri sadece 2 çekirdek ile çalışıyorlar. Exynos ve Snapdragon işlemcileri ise performans modunda ike hem 4 adet performans çekirdekleri hem de 4 adet enerji verimlilik odaklı çekirdekleri beraber çalışıyorlar.

• Erasmus78 kullanıcısına yanıt
    Kardeş ya anlatamıyoruz yada anlamak istemiyorsun. Apple ın işlemcisinin güçlü olduğunu kabul etmedim mi? Bir daha oku bence. Samsung galaxy s9'da da ios olsaydı emin ol çok daha yüksek alırdı samsung. Yanlış okuyarak yanlışta ısrar eden sensin. Optimizasyon yapılsa bile yine de Apple ın işlemcisinden geri kalacak anlayın bunu artık. Apple fanı filan değilim lütfen fan olmakla suçlamayın. Hatta kullandığım telefonlar hep Samsung idi.
  • hocam iyi hoşta seneye apple işlemcisinin hızı yarıya düşecek. hangi firma var ürettiği işlemcinin hızını bilerek baltalayıp kullanıcısını mağdur eden? 2011 yılında i7 2600k aldım, halen bütün ihtiyaçlarıma cevap veriyor, bu sene ayfon alacağız seneye eskiyecek, şaka mı bu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Brky

Daha geçenlerde a11 ile aynı performansı gösteriyordu... Birden ne değişti anlamadım. Samsung'dan pek haz etmesemde, bu teste tamamen saçma diyebilirim.

Ama exynos daha hızlı olduğu açıklanırsa saçma olmaz hemen inanırsın değil mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • https://www.anandtech.com/show/12420/snapdragon-845-performance-preview/4

şunu okursanız sd845'in esas avantajı gpu tarafında ciddi derecede fark atmıs rakiplerine ozellikle tuketim/performans konusunda 2-3e katlamıs rakiplerini.

"When we’re looking at competitor devices we see only the the iPhone X able to compete with the last generation Snapdragon 835 devices – however with a catch. The A11 is severely thermally constrained and is only able to achieve these scores when the devices are cold. Indeed as seen from the smaller score of the iPhone 8, the SoC isn’t able to sustain maximum performance for even one benchmark run before having to throttle."

soyle bir cumle varki anandtech'in kullandığı hani o cok ovulen a11'i yerle bir ediyor.

cpuya gecicek olursak malesef geekbench cok sentetik kaliyor artik, neden diycek olursanız gercek hayat kazanımı uygulamayı belki 5-10 mikrosaniye once acmaktan oteye gitmez bunların.samsung ekinoksta cok uyanık davranıyor islemci tek calisinca 2.7ghz iki cekirdekte 2,3ghz 4 cekirdekte 1.8 ghzde calisiyor.e bu su demek o 3700 puan yapan cekirdekten 4 tane olmuyor sende.yarin qualcomda aynı mantıkla cache'i buyutup skoru arttirarak uygulayacaktir.

• quote:

Orijinalden alıntı: stalker(1979)

Kardeş ya anlatamıyoruz yada anlamak istemiyorsun. Apple ın işlemcisinin güçlü olduğunu kabul etmedim mi? Bir daha oku bence. Samsung galaxy s9'da da ios olsaydı emin ol çok daha yüksek alırdı samsung. Yanlış okuyarak yanlışta ısrar eden sensin. Optimizasyon yapılsa bile yine de Apple ın işlemcisinden geri kalacak anlayın bunu artık. Apple fanı filan değilim lütfen fan olmakla suçlamayın. Hatta kullandığım telefonlar hep Samsung idi.

Asıl sen anlamıyorsun...

Exynos 9810'u iPhone X koysan da aynı civarda puan alırdı, A11 Bionic'i Galaxy S9'a koysaydın da yaklaşık aynı puanı alırdı. İşletimi sisteminin işlemci testlerinde önemi yoktur. Varsa da ihmal edilecek düzeydedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: blackzeros

https://www.anandtech.com/show/12420/snapdragon-845-performance-preview/4

şunu okursanız sd845'in esas avantajı gpu tarafında ciddi derecede fark atmıs rakiplerine ozellikle tuketim/performans konusunda 2-3e katlamıs rakiplerini.

"When we’re looking at competitor devices we see only the the iPhone X able to compete with the last generation Snapdragon 835 devices – however with a catch. The A11 is severely thermally constrained and is only able to achieve these scores when the devices are cold. Indeed as seen from the smaller score of the iPhone 8, the SoC isn’t able to sustain maximum performance for even one benchmark run before having to throttle."

soyle bir cumle varki anandtech'in kullandığı hani o cok ovulen a11'i yerle bir ediyor.

cpuya gecicek olursak malesef geekbench cok sentetik kaliyor artik, neden diycek olursanız gercek hayat kazanımı uygulamayı belki 5-10 mikrosaniye once acmaktan oteye gitmez bunların.samsung ekinoksta cok uyanık davranıyor islemci tek calisinca 2.7ghz iki cekirdekte 2,3ghz 4 cekirdekte 1.8 ghzde calisiyor.e bu su demek o 3700 puan yapan cekirdekten 4 tane olmuyor sende.yarin qualcomda aynı mantıkla cache'i buyutup skoru arttirarak uygulayacaktir.

Tam olarak doğru değil...

5-10 mikrosaniye neyin arasındaki farktır mesela? Uygulama açılış hızlarının mı? Mesela render alma süresinde A11 bionic, Snapdragon 835 ve Exynos 8895'e göre 3 kata kadar daha hızlı sonuç veriyor. Elbette buna "Yaa telefonda ne render alması?" diyebilirsiniz ama işlemci gücünün farkını başka ne işte gösterebiliriz? Geekbench diyoruz; gereksiz deniyor. Render/Video Edit diyoruz; "Telefonda bu işleri kim yapıyor ki?" oluyor. Geri kalan işler için (uygulama açılış hızları, boot süresi, yükleme hızları, kopyalama hızları vs) ise zaten dandik bir işlemci yeterli. Çünkü o işleri hafıza birimi ile ram yapıyor.

Yani Anandtech hem haklı hem haksız. Bir telefona şu bu parçaları değil de toplam deneyim gözü ile bakarsa Bırakın iPhone X ile Galaxy S9 arasını, SD821 li cihazlar ile bile arasında deneyim açısında öyle aman aman bir fark yok. Yeter ki hafıza birimleri aynı veya benzer olsun.

SD845 SOC'u işlemci tarafında zayıf kalıyor gerçekten ama GPU tarafında ise en güçlüsü durumunda. Belki de en doğrusunu Qualcomm yapıyor. Çünkü GPU tarafında güçlü olmak çok daha farkedilir kılıyor cihazı. Ancak diğer SOC'lar ile aynı platformu paylaştığı için bu da işe yaramıyor. Çünkü geliştiriciler mecburen oyunlarınu tüm SOC'larda verimli bir şekilde oynanabilmesi için geliştiriyorlar. Dolayısıyla SD 845'in GPU gücü ziyan olup gidiyor. Tıpkı Apple A10 ile A11'in gücünün ziyan olup gittiği gibi. Günün sonunda vatandaşın hızlı telefondan anladığı şey "Çok hızlı açılan, uygulamaları çok hızlı açan, yüklemeleri çok hızlı yapan" olmaktan öteye gitmiyor. İşlemci ve GPU ile bu işlerin uzaktan yakından alakası yok... Ne ironil değil mi? :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Erasmus78 -- 2 Mart 2018; 12:46:42 >

• apulunas kullanıcısına yanıt
    2 yıllık iPhone 7 hala aynı puanı alıyor laf atmak için saçmalamanıza gerek yok sussanız daha güzel olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Erasmus78 kullanıcısına yanıt
    GAlaxy s9'a ios koydunda bizim mi haberimiz olmadı? Bende samsung kullanıyorum ama yoktan yere savunmuyorum. Sadece işletim sistemi farkı yapıyor demedim zaten. O senin lafın. Apple ın işlemcileri daha güçlü samsung kullansan bile kabul etmek zorundasın. Durum böyle. Herkese cevap yazmaya kalkarsan işin altından da kalkamazsın. Kavga çıkarmak için yazmıyorum. Büyüğün olarak söyledim. Hadi ben cumaya kaçar görüşürüz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: igetsky

Sonuc odakli bakicak olursak s9=çöp

hmm ok
  • quote:

Orijinalden alıntı: MustafaC53

Ferrainin çıkamadığı tepelik toprak araziyi, traktör çok rahat çıkar.

Herşey hız degildir.

Tamam kardeş sen 2 yıl geriden gelen işlemciyle çık toprak araziyi. Android kullanıyorum ama bu kadar da fanboyluk olmaz bu durumun savunacak hiçbir yönü yok

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Snapdragon 845 ile Exynox 9810 arasında neden bu kadar fark var?

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

Orijinalden alıntı: blackzeros

https://www.anandtech.com/show/12420/snapdragon-845-performance-preview/4

Tam olarak doğru değil...

5-10 mikrosaniye neyin arasındaki farktır mesela? Uygulama açılış hızlarının mı? Mesela render alma süresinde A11 bionic, Snapdragon 835 ve Exynos 8895'e göre 3 kata kadar daha hızlı sonuç veriyor. Elbette buna "Yaa telefonda ne render alması?" diyebilirsiniz ama işlemci gücünün farkını başka ne işte gösterebiliriz? Geekbench diyoruz; gereksiz deniyor. Render/Video Edit diyoruz; "Telefonda bu işleri kim yapıyor ki?" oluyor. Geri kalan işler için (uygulama açılış hızları, boot süresi, yükleme hızları, kopyalama hızları vs) ise zaten dandik bir işlemci yeterli. Çünkü o işleri hafıza birimi ile ram yapıyor.

Yani Anandtech hem haklı hem haksız. Bir telefona şu bu parçaları değil de toplam deneyim gözü ile bakarsa Bırakın iPhone X ile Galaxy S9 arasını, SD821 li cihazlar ile bile arasında deneyim açısında öyle aman aman bir fark yok. Yeter ki hafıza birimleri aynı veya benzer olsun.

SD845 SOC'u işlemci tarafında zayıf kalıyor gerçekten ama GPU tarafında ise en güçlüsü durumunda. Belki de en doğrusunu Qualcomm yapıyor. Çünkü GPU tarafında güçlü olmak çok daha farkedilir kılıyor cihazı. Ancak diğer SOC'lar ile aynı platformu paylaştığı için bu da işe yaramıyor. Çünkü geliştiriciler mecburen oyunlarınu tüm SOC'larda verimli bir şekilde oynanabilmesi için geliştiriyorlar. Dolayısıyla SD 845'in GPU gücü ziyan olup gidiyor. Tıpkı Apple A10 ile A11'in gücünün ziyan olup gittiği gibi. Günün sonunda vatandaşın hızlı telefondan anladığı şey "Çok hızlı açılan, uygulamaları çok hızlı açan, yüklemeleri çok hızlı yapan" olmaktan öteye gitmiyor. İşlemci ve GPU ile bu işlerin uzaktan yakından alakası yok... Ne ironil değil mi? :D

o işleri yaparken araya yazılım mudahalesi fazla, donanım performans olcumu yapması zor.misal yukarda yazdığım gfxbench testindede gpudada render aliyorsun yaptigi is bu testin aslında ,sistem performansı kısmına bakarsan photo editingte sd845in ekinoks 8895i 2.5a katladığını goruceksin foto editlemede bu performansı gerçek hayatta ne kadar gorebiliriz.Bunlari olcmesi zor ayrica bu isleri yaparken tek cekirdegi kullanmak zorunda degilsin, kaldıki cok cekirdek konusundada applein ciddi bir ustunlugu yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: stalker(1979)

GAlaxy s9'a ios koydunda bizim mi haberimiz olmadı? Bende samsung kullanıyorum ama yoktan yere savunmuyorum. Sadece işletim sistemi farkı yapıyor demedim zaten. O senin lafın. Apple ın işlemcileri daha güçlü samsung kullansan bile kabul etmek zorundasın. Durum böyle. Herkese cevap yazmaya kalkarsan işin altından da kalkamazsın. Kavga çıkarmak için yazmıyorum. Büyüğün olarak söyledim. Hadi ben cumaya kaçar görüşürüz.

Galaxy S9 a iOS koymadık ama bunu yapmaya da gerek yok. İşlemci nedir, çalışma prensibi nedir bilesen senin de ihtiyacın olmayacak. Hem Galaxy S9 a iOS koyulamamış olsa bile aynı işlemcinin hem Android'de hem de iOS'da çalıştığı dönemler var. Apple A4 ve öncesi dönem mesela. Samsung Galaxy S'de hummingbird işlemci ile A4 bir iki özelliştirme dışında tamamen aynı işlemci idiler ve her ikisi de Samsung tarafından üretiliyordu. Bu iki işlemcinin Geekbench test sonuçlarına bakarsan işlemci testlerinde işletim sisteminin bir önemi olmadığını görebilirisin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Erasmus78

quote:

Orijinalden alıntı: eric13

Tek cekirdek ne la hangi devirde yasiyoruz ? hala tek cekirdek performansini olcuyorlar te allam gidin Pentium felan kullanin...

Çok çekirdekte de durum farklı değil ki.

A11 : Çok çekirdekte (6 çekirdeği ile) 10.000 puan civarı
    A10 : Çok çekirdekte (4 çekirdeği ile) 6.070 puan civarı
    Exynos 8910 : Çok çekirdekte (8 çekirdeği ile) 9.000 puan civarı

alıyorlar.

Ve aslında Apple'in enerji verimli çekirdekler performans modunda iken çalışmıyorlar. Yani Geekbench testlerinde A11 ve A10 işlemcileri sadece 2 çekirdek ile çalışıyorlar. Exynos ve Snapdragon işlemcileri ise performans modunda ike hem 4 adet performans çekirdekleri hem de 4 adet enerji verimlilik odaklı çekirdekleri beraber çalışıyorlar.

Applein islemci gucu zaten cok iyi lafim ona degil lafim tek cekirdek testlerine, cok gereksiz buluyorum bu devirde

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.