Şimdi Ara

iem kulaklık temizliği (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
0
Favori
7.450
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orjinalden alıntı: canyalcin

Kulağımı temizliyorum o nedenle kulaklıklar kirlenmiyor diyenlere cevaptır.
    Şahsi tecrübemi sizinle paylaşmak istedim. Birilerini kurtarmak için.
    Kendimi bildim bileli kulağımı kulak çubuğuyla hemde neredeyse yarısına kadar sokarak temizlerdim.
    Her temizlediğimdede kirli çıktığı için toplam 5-6 çubuk giderdi.
    Temizlediğimi zannederken kirleri zara doğru itiyormuşum.

Bir gün kulağımı temizlerken siyah birşey farkettim pamuğun ucunda (bu iltihap imiş)
    Sonraki 2 ay boyunca kulağımda devamlı iltihap doldu.
    Bu iltihapı 2 haftada bir KBB doktorlarının kullandığı süpürgeyle temizlettirdim.
    Ama sonuç vermedi çünkü kulak için yapılan damlalar iltihabı kurutmaya yetmedi.

En sonunda işinin ehli bir doktora gittim. Öyle profesör falan değil.
    Bana eczaneden 2 ytl lik bir ilaç yaptırdı ve 3 defa gittim kendisi bu işi kuruttu.

Bana söylediğini aktarayım.
    Kulak içine dirseğinizden küçük şey sokmayın. (Yani illa sokacağım diyorsanız dirseğinizi deneyin diyor.)
    Kulak içinde rüzgarda dalgalanan buğday sapları gibi kıllar varmış ve dışa doğru kavisli dururlarmış.
    Bunlar hareket ederek kulak kirini dışarı taşırlarmış.
    Eğer pamuk sokarsanız bu kılların yönünü ve çalışma prensibini bozmuş oluyorsunuz.

Kulakta kir gayet doğal bir olaydır ve yukarıdada yazıldığı gibi kulağın çalışması için gereklidir.
    Bırakın kulaklıklarınız kirlensin 100 ytl 150 ytl lik kulaklık için yedeği olmayan kulağınızdan olmayın.

Ben tedavi olmasaydım iltihap bir süre sonra kulak zarı arkasında oluşmaya başlayacaktı ve ortakulak kısmında oluştuğunda
    denge merkezi etkilendiğinden (denge sağlanamadığı için) sağlam ayaklarla yürüyemeyecektim.

Abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz ama internetten bu tehlikenin farkına vardığımda gittiğim ilk profesör e bunu dediğimde
    gülmüştü yok daha neler diye ama dördüncü gidişimde MR çektirdi ve ameliyat etmemiz lazım dedi.
    Bu ameliyatı olacak kadar adama güveniyordum. Ama adamın yapacağı ameliyat sonucunda %80 işitme kaybı olacağımı öğrenince
    daha iyi bir doktor aradım ve buldum.

Sözün özü şimdi kulağım gayet iyi çalışıyor ve dışarıyada kendi kendine kir atıyor sadece kepçe kısmını temizliyorum.
    Bende de iem kulaklık var ona diğer kulaklıkların siyah süngerlerinden (silikonun dışına) takıyorum.
    Böylelikle sadece sünger kirleniyor ve kulaklık kulağımda daha sıkı duruyor.
    O süngeride sabunla fırçayla elime ne geçtiyse yıkayıp kurutuyorum. (Bu cümle şaka tabii)

Fazla uzun olduğu için özür dilerim ama kimsenin benim yaşadığım korkuları yaşamasını istemediğim için yazdım.
    Dilerim birilerini sağır olmaktan kurtarmışımdır.

Hah işte... Hem hekim hem tecrübeli şahıs buldum ne güzel:)

Dostlar, aklımda iem kulaklık almak var... var da, denemişliğim yok. Üstüne ben bazı günler saatlerce kulaklığı çıkarmadan dolaşan, okuyan, tuvalete giden, ay aman, yaşayan biriyim... Bildiğim kadarıyla profosyonel ürünler bunlar, ve sandığım kadarıyla benimki gibi yoğun kullanıma yönelik değiller...

İşte, değiller mi acaba? Böyle uzuuun uzuuuuuun kulakta tuttu mu, bazen bi çıkarıp bi taktı mı kulaklığın kendisine; daha kötüsü kulağıma zarar verir mi? Kirleri geriye iter mi, oturduğu yere şekil verir mi?

Cidden, kafama takılıp duruyor.... Adam gibi ses veremez kulaklılara yirmi ytl bayılıp dumaktan bıktım, korkuyorum da ama... Lütfen, fikir verin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heytey -- 21 Şubat 2007; 23:34:23 >

• Ben bulaşık makinesine atıyom
  • Madem işin sağlık yönünede girmiş olduk. Size faydası olabilecek birkaç alıntı yapayım.
    Doç. Dr. İSMAİL ÖZDEMİR
    İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. KBB Kliniği Sorumlusu
    Yüksek sesli müzik dinlemek (85dB üstü) işitmede önemli görevleri olan iç kulaktaki bazı yapılarda oluşan zararlı etkileri nedeniyle, işitme kaybına neden olabilir.
    Rahatsız edici gürültüye maruz kalmak, 24-48 saatte düzelen geçici işitme kaybına yol açabilir. Eğer gürültü yüksek yoğunlukta veya sık tekrarlayan şekilde ise, kalıcı işitme kaybı da oluşabilir.
    Bu nedenle kulaklıklı cihazlarla yüksek volumde müzik dinlemek zaralı olabilir, işitme kaybı yanında geçici veya kalıcı çınlamaya da yol açabilir.
    Ayrıca bu cihazların uygun olmayan kulaklıkları, dış kulak yolunu tahriş ederek enfeksiyonları kolaylaştırabilir, buşon denilen kulak kirinin toplanmasına neden olabilir.
    Genellikle 80-90 desibel ve fazlası gürültü, iç kulakta tahribat oluşturarak çınlama ve işitme kaybı yapar. İşitme kaybı daha çok 3, 4, 6 kHz frekanslarda olur. Bu durumda kalıcı kayıp oluştuktan sonra tedavi mümkün olamamaktadır.
    Bir saat kulaklıkla birşey dinlemek kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırır.
    Eğer kulaklık kullanırken kulağınızda ağrı hissediyorsanız, çınlama oluyorsa ve kendi sesinizi duymakta zorlanıyorsanız. Bir süre ara vermeniz gerekir.
    En sağlıklı kulaklık eski tip taç şeklinde olan kulağın üstüne oturan kulaklıklardır. Iem kulaklıklar kulağın hava almasını engellemekte ve nem arttığı için bakteride artmaktadır. Bu yüzden bu harika kulaklıkları kullanmayacakmıyız. Ben kullanacağım çünkü aynı sorun banyo yaparken, havuzda yüzerken ve saunada da olmaktadır. Ama ben günde yaklaşık 1 saat kulaklık takıyorum. Yukarıda yazdığım şikayetleride yaşamadım.

• quote:

Orjinalden alıntı: canyalcin

Madem işin sağlık yönünede girmiş olduk. Size faydası olabilecek birkaç alıntı yapayım.
    Doç. Dr. İSMAİL ÖZDEMİR
    İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. KBB Kliniği Sorumlusu
    Yüksek sesli müzik dinlemek (85dB üstü) işitmede önemli görevleri olan iç kulaktaki bazı yapılarda oluşan zararlı etkileri nedeniyle, işitme kaybına neden olabilir.
    Rahatsız edici gürültüye maruz kalmak, 24-48 saatte düzelen geçici işitme kaybına yol açabilir. Eğer gürültü yüksek yoğunlukta veya sık tekrarlayan şekilde ise, kalıcı işitme kaybı da oluşabilir.
    Bu nedenle kulaklıklı cihazlarla yüksek volumde müzik dinlemek zaralı olabilir, işitme kaybı yanında geçici veya kalıcı çınlamaya da yol açabilir.
    Ayrıca bu cihazların uygun olmayan kulaklıkları, dış kulak yolunu tahriş ederek enfeksiyonları kolaylaştırabilir, buşon denilen kulak kirinin toplanmasına neden olabilir.
    Genellikle 80-90 desibel ve fazlası gürültü, iç kulakta tahribat oluşturarak çınlama ve işitme kaybı yapar. İşitme kaybı daha çok 3, 4, 6 kHz frekanslarda olur. Bu durumda kalıcı kayıp oluştuktan sonra tedavi mümkün olamamaktadır.
    Bir saat kulaklıkla birşey dinlemek kulaktaki bakteri sayısını %700 arttırır.
    Eğer kulaklık kullanırken kulağınızda ağrı hissediyorsanız, çınlama oluyorsa ve kendi sesinizi duymakta zorlanıyorsanız. Bir süre ara vermeniz gerekir.
    En sağlıklı kulaklık eski tip taç şeklinde olan kulağın üstüne oturan kulaklıklardır. Iem kulaklıklar kulağın hava almasını engellemekte ve nem arttığı için bakteride artmaktadır. Bu yüzden bu harika kulaklıkları kullanmayacakmıyız. Ben kullanacağım çünkü aynı sorun banyo yaparken, havuzda yüzerken ve saunada da olmaktadır. Ama ben günde yaklaşık 1 saat kulaklık takıyorum. Yukarıda yazdığım şikayetleride yaşamadım.

%700'mü
    Bizim kulak öldü ozaman

• Apple ipod kulaklık daha geçen çamaşır makinesinden çıktı yıkanmış olarak pantolonumun cebimde kalmış,kuruttum ve eskisinden daha iyi ses veriyor şuan
  • Guzel hort
  • hortlatıyorum.temin sag az veriodu arkdaş demiş fırçayla yapın oha eskisinden iyi oldu :D haberiniz olsun googleye yazıp temizligini aratan arkadaşlar burayı okudugunda bunu kesin yapsın :D
  • Arkadaşlar kulakiçi kulaklıkların süzgeçleri tıkanıyor bir müddet sonra onu nasıl temizleriz denediğiniz yaptıgınız yöntemleri yazarsanız sevinirim
  • arkadaş hadi öncekileri okumadın bari bi önceki postu oku demi :)
  • Az önce Creative Ep630'u kolanyağının içine attım ve 1 dk beklettim. Bakalım ne olacak :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: m4y

Az önce Creative Ep630'u kolanyağının içine attım ve 1 dk beklettim. Bakalım ne olacak :)

eee noldu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: hsnabali

quote:

Orijinalden alıntı: m4y

Az önce Creative Ep630'u kolanyağının içine attım ve 1 dk beklettim. Bakalım ne olacak :)

eee noldu?

Yaklaşık 1 saatlik temizlik kurutma ve ağızla vakumlama () işlemlerinden sonra kulaklık kendine geldi. Şuan gayet düzgün çalışıyor.
  • Başlığın özellikle ilk bölümlerinde çok önemli bilgiler var. Kendimden geçtim diyebilirim.
    İbretlik. Okuyun, okutturun.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.