Şimdi Ara

IDF 2009: Intel akıllı telefonlara göz kırpıyor, Moblin 2.1 tanıtıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
2.263
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bugün başlayan IDF 2009 etkinliğinde Intel, gelecek planlarını arka arkaya yaptığı tanıtımlarla açıklamaya devam ediyor. Intel'in Medfield kod adını taşıyan yeni bir mobil platform ile akıllı telefon pazarına adım atmayı ve ARM tabanlı çözümlere rakip olmayı planladığını daha önceki haberlerimizde sizlerle paylaşmıştık. 32nm üretim teknolojisiyle birlikte akıllı telefonlar için düşük güç tüketimli yeni işlemciler hazırlamayı planlayan Intel, IDF 2009 etkinliğinde donanımlarlal birlikte yeni platform yaklaşımının yazılım ayağına da değindi ve akıllı telefonlar için hazırlanan Moblin 2.1'i tanıttı.

Intel tarafından netbook'lar için geliştirilen Linux tabanlı Moblin işletim sisteminin 2.1 sürümü akıllı telefonları hedef alıyor. Etkinlikten gelen bilgilere göre Atom tabanlı akıllı telefonlar için geliştirilen Moblin 2.1 ciddi bir sosyal ağ optimizasyonuna sahip olduğu ve muhtemelen sadece Atom tabanlı akıllı telefonlarda çalışacağı belirtiliyor. Bu noktada önemli bir detayın da altını çizmekte fayda var, bahsi geçen Atom işlemcileri netbook ve nettop sistemler için geliştirilen modellerden farklı olarak Medfield platformu için 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanan farklıl bir ürün grubunda olacak.

• intel in mobile telefonları acaba cebite yetişir mi veya tanıtılır mı
  • x86'nın akıllı telefonlara girmesine gerek var mı, ya da ne derece başarılı olur. Bakalım birkaç yıl sonra şimdi garipsediğim bu fikre ne büyük fiyaskoydu ya da çok iyi fikirmiş diye mi bakacağız.
  • Bunun AMD olanı da çıksın çok iyi overclock olur...
  • lol :d
  • desenizya telefonların fiyatı artacak..
  • üretim teknolojisindeki gelişmelerin nelerin önünü açtığının çok güzel bir örneği...
  • Intel potansiyel görmese girmezdi böyle bir işe.

PDA ve PDA melezi cihazlar hızla çoğalıyor, rekabet artıyor ve fiyatlar düşüyor.
    Cep telefonu devri kapanır da herkesin cebinde bir cep bilgisayarı olur mu acaba?

Wireless yaygınlaşıp, GSM operatörleri rekabeti dışında bir de wireless/gsm ve wireless sağlayıcıları rekabeti başlasa ne harika olur.
  • Desenize Intel-Nvidia kapışmasında yeni bir cephe açılacak.
  • bir veya daha üstü nesil (babalarımız dedelerimiz) diğer tarafa iştirak edene kadar cep telefonu piyasası devam edecektir, ama hızla pay kaybederek. zira şu anki nesil bilgisayar ile doğup , yatıp kalkıyor. ve bu nesil büyüdükçede kullanacağı teknolojiyi yanında taşıyacakır. bir smartphone o kadar da pahalı değil, ki ileride yeni ürünler ile birlikte giriş seviyesi pda , smartphone, yada benzeri ürünlerin fiyatlarıda düşecektir. niye fiyat konusuna girdin derseniz, pahalı diye hala cep teleonu alanlar olacaktır diyenler olabilir. ben sanmıyorum bu sebeple satılacağını, sadece eski nesil kullanacaktır . örek vermek gerekirse ben wm6 yazılımlı wifi lı smartphonumu kampanya ile 236 liraya aldım . ilerde ne aletler ne fiyatlara satılacak ve herkes bir minik bilgisayar taşıyacak yanında...
    ...
    ve ayrıca bi smartphone bile o kadar çok işe yarıyor ki anlatamam, birkaç kendimden örnek vermek istiyorum...
    -nette gezinmek
    -msn ve bilimum bu tarz program
    -excel ile kredi kartı harcamalarımı tablo olarak kaydetmek
    -ders dökümanlarını takip etmek
    -not tutmak
    -konuşmalarımı kaydetmek
    -internete bağlanarak ücretsiz mesaj servisleri üzerinden mesaj yazmak(5 kat ucuz)
    -film izlemek altyazılı yada dublaj(müziği saymıyorum bile)
    -birrsürü program vsi saymıyorum bile.
    - office uygulamaları
    - çok ilginç ama en son yasin suresini okumak için bile kullandım telefonu :S
    ...
    ierde herkes bunlardan kullanacak...
    kalın sağlıcakla

• quote:

Orijinalden alıntı: saidakkas

x86'nın akıllı telefonlara girmesine gerek var mı, ya da ne derece başarılı olur. Bakalım birkaç yıl sonra şimdi garipsediğim bu fikre ne büyük fiyaskoydu ya da çok iyi fikirmiş diye mi bakacağız.

katılıyorum
  • @Tramblen,

kardes senın kullandıgın telefon model markasını ogrenebılır mıyız?

Bu arada ben bılgısayar rahatlıgında cep telefonu kullanımını bır tek asus pda larda gordum ...
    dıgerlerını pek kullanmak nasıp olmadı ancak asus kıvırmıs bu ısı...
    bununla beraber ,daha smartphone teknolojılerı oturmadı bence...
    amd,ıntel,nvidia,via,samsung bunlar platformlarını lanse ede dursun asıl donum noktasını IBM belırleyecekmıs gıbı gelıyor...umarım bu teknolojık gelısmeler israfı onleyıcı hayatı daha klaylastırıcı seyler olur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: TRaMbLeN

- çok ilginç ama en son yasin suresini okumak için bile kullandım telefonu :S

bence hiçte ilginç değil.. teknolojinin nimetlerinden yararlanmak lazım... bunun adına fayda maksimizasyonu da diyebiliriz..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.